N°. 217. Donderdag 31 October. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. De toelomst van onzen landlmnw. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING BESMETTELIJKE VARKENSZIEKTE. De BURGEMEESTER van Texel maak bekend dat belanghebbenden ingezetenen hunne rekeningen betreffende besmettelijke varkeus- ziekte vóór of op den 6 November a. s. behooren inteleveren, ten kantore van den Gemeente-Ont vanger alhier. Texel den 30 October 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. In een onzer dagbladen lezen wij het vol gende artikel over: De toepassing van het spreekwoord: „Als het getij verloopt, verzet men de bakens, is niet altijd gemakkelijk. Het verloopen heeft dikwijls langzaam plaats, en jaren gaan soms voorbij eer de nieuwe richting van den stroom duidelijk is te onderkennen. Niet zelden ook zijn de storingen, die men waarneemt, slechts van tijdelijken aard, en blijven de gevolgen uit, welke men er van verwachtte; in dat geval wordt de man, die meende een anderen vaarweg te moeten afbakenen, van voorbarig heid beschuldigd. Hoe langer het overgangstijdperk duurt tusschen de twee getijden, van welke hier sprake is, des te groot er nadoelen zijn er aan verbonden. In menigen tak van ny verheid heeft men die ervaring opgedaan, 't aller meest wel bij den landbouw. Een dozijn jaren geleden was alles nog room tot op den boom. In weerwil van de verwoes tingen, door ziekten en de maatregelen tot haar bestrijding onder onzen veestapel aange richt, vonden rund- en wolvee gereeden aftrek; de zuivelproducten konden zich, tegenover de toenemende concurrentie, nog op de buiten- landsche markten staande houden, en voor de akkerbouwvruchten werden, daar de aan voer van elders beneden de grens der behoette bleef, goede prijzen gemaakt. Onder de laatste waren er zelfs, die in voortdurend grootere hoeveelheden werden gevraagd, zoodat de geldelijke opbrengst meer dan bevredigend mocht heeten. Daarom zag men, vooral in de provincie Noord-Holland, tal van boeren een deel van hun weiland onder den ploeg brengen, omdat de teelt van akkergewassen meer loonend was. Aan die werkwijze, soms als wisselbouw toegepast, was nog dat voor deel verbonden, dat er veel handenarbeid werd vereischt. We herinneren ons jaren, dat er wegens tekort van werkkrachten schier geen maaiers en hooiers te krijgen waren; die er kwamen, konden een zeer hoog loon bedingen. We behoeven niet in herinnering te brengen, hoezeer in dit opzicht het getij verliep, noch opnieuw te vertellen, door welke oorzaken. Waren er onder de laatste, bij welke het denkbeeld van eigen schuld niet kan worden uitgesloten, de verbodsbepalingen betreffende den invoer van levend vee in Engeland, onze voornaamste markt, en de immer vermeerde rende aanbieding van buitenlandsche granen, waardoor de prijzen van het inlandsch gewas tot een steeds lager cijfer daalden, moeten gerekend worden tot die oorzaken, aan welke niets te veranderen viel. En nu kwamen de moeielijkheden van den overgang. Pachten, overeenkomstig de hoo- gere geldelijke opbrengst tot een hoog peil gerezen, daalden slechts langzaam en aarzelend, en natuurlijk, zij, die in de laatste jaren tot tevoren ongekende prijzen land hadden aan gekocht, voelden weinig lust om zich te schikken in een toestand, welke hun van het in grondbezit gestoken kapitaal slechts eene kleine rente beloofde. Toch- moesten ook zij ontwaren, dat hun landaankoop niet veel meer was geweest dan een speculatie op aanhou dend hooge prijzen van productenzij hadden gewaagd en verloren. Dat verlies zou nog veel grooter zijn, ware onder do pachters zelf minder concurrentie, doch ieder weet, waar veel gegadigden zijn, wordt niet altijd angst vallig berekend, of 't wel kan, men waagt het maar, en speculeert zoo mede. De nadoelen en verdrietelijkheden, welke gedurende vele jaren het rollen van het leven des landbouwers weieens minder genoegelijk maakten dan de dichter Poot het eenmaal voorstelde, heeft men samengevat onder het woord „malaise." Eenigen hebben eenvoudig het bestaan der malaise als feit aangenomen, en zijn gaan zitten als verschrikte vogels onder een hagelstorm, wachtende op betere tijden. Anderen hebben meer geestkracht aan den dag gelegd, en ernstig nagegaan welke verplichtingen de nieuwe toestanden hun opleggen, en wat gedaan kan worden om aan de nadoelen, welke er uit voortvloeien, het hoofd te bieden. En zoo is het gekomen dat het tijdperk van „malaise" mag aangemerkt worden als het vruchtbaarste in de geschiedenis van den Nederland.-chen landbouw, namelijk in plannen en pogingen tot verbetering, waarvan sommige reeds met goede uitkomsten zijn bekroond of voortreffelijke resultaten doen verwachten. Wij meenen dat thans vrij duidelijk de richting is aan te geven, in welke de Neder- andsche landbouw zich in de eerstvolgende aien zal hebben te bewegen. Nederlands bodem, behalve de woeste gronden en de bosschen bestaat uit ongeveer 1,138,00 hectaren grasveld en ruim 860,000 hectaren bouwland. Deze verdeeling wijst er reeds op, dat ons vaderland is aangewezen voor veevokkerij en zuivelbereiding, het komt ons voor, dat nog grootere inkrimping van den eigenlijk gezegden andbouw in de toekomst te verwachten is. Nu de betrekkingen der volken door verbeterde emeenschapswegen en middelen van versneld vervoer gemakkelijker zijn geworden, ont wikkelt, zich vanzelf een soort van arbeids- verdeeling, die de algemeene welvaart bevor derlijk kan zijn. Kan men in andere landen goedkoop graan produceeren, wij zijn in staat vee te leveren van de uitstekendste hoedanigheden, mits men er zich met allen ernst op toelegt; en doet men zulks, dan is het zeer waarschijnlijk dat nog menig bunder land, waarover thans de ploeg gaat, bij goede behandeling in groenland kan worden veranderd. Thans, nu iedere boer gelegenheid vindt kennis op te doen van de bostanddeelen van den bodem, zich op de hoogte kan stellen van hetgeen er aan den door hem te bewerken grond ontbreekt om er een malsdhe weide- bekleeding op te zien ontspruiten, en de mid delen aanwezig zijn om op kunstmatige wijze in een en ander tekort te voorzien, gelooven we dat deze zijde van het agrarisch vraag stuk voor oplossing vatbaar is. Gronden, welke geheel ongoschikt zijn voor weide-cultuur, zal men misschien nog het best kunnen benutti gen door ze te bebouwen met voedergewassen, om ze ook langs dezen weg dienstbaar te maken aan de vermeerdering en verbetering van onzen voetstap. De gronden, welke voordeelig zijn aan te wenden voor de teelt van tuinbouw-pioducten, van beetwortelen voor de suikerfabrieken, van aardappelen voor eigen consumtie en voor de f;brieken, zonderen wij natuurlijk uit; deze fabrieken hebben niets van haar waarde ver loren door de lage graanprijzen. Doch voor het overige meenen we, dat het veel meer in het algemeen belang is, van de gunstige omstandigheden, onder welke wij ten aanzien van de veefokkerij en veeveredeling verkeeren, een zoo ruim mogelijk gebruik temaken, dan nijdige blikken te werpen op de rijke ladingen graan, die Amerika ons toezendt, en waaraan we in elk geval de groote weldaad van goed koop brood te danken hebben. TEXEL, 30 October 1889, Het dep. Texel der M. t. N. v. 't Alg. besloot in hare vergadering, gisteren avond gehouden, adhaesie te betuigen aan het adres van het dep. Nieuw-Beerta, in zake de onder wijswet. Niet alle leden konden zich echter daarmede vereenigen; door sommigen werd adhaesie aan het adres van het hoofdbestuur wenschelijker geacht, terwijl nog weder eene andere stem zich verklaarde voor onthouding van eenige adhaesie-betuiging. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden examen tot het verkrijgen van acte als onder wijzeres, slaagde o. m. Rennetje Roeper, leer linge van de Normaalschool alhier. By de verkooping van postzegels enz. door iet departement van waterstaat brachten niet 2200 gebruikte postzegels van fl f704,80 op, maar ca. 30,000 postzegels gemengd van 1 25 en 2200 postzegels fl (te betalen port), dus te zamen 32,200 werden voor dien prijs verkocht. Eene party telegraafzegels werd voor f 1000 verkocht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1