N°. 218. Zondag 3 November A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEOEELTE. Een weni, ooi voor onzeMonitors? Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT.J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING BESMETTELIJKE VARKENSZIEKTE. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend dat belanghebbenden ingezetenen hunne rekeningen betreffende besmettelijke varkens ziekte vóór of op den 6 November a. s. behooren intele veren, ten kantore van den Gemeente-Ont vanger alhier. Texel den 30 October 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, maken bekend dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 11 October 1889 is besloten, dat op den tweeden Maandag der maanden December, Januaii en Februari van ieder jaar aan den Burg markten voor den handel in vee, lammeren, boter en eijeren, zullen worden gehouden, welk raads besluit goedgekeurd is door heeren Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hunne beschikking van 30 October jl. No. 1. Texel den 1 November 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STIKKEL, C. M. KOOIJ, Secretaris. Burgemeester. Sprekende over den invoer van schapen in Engeland zegt de Consul-Generaal der Neder landen teLonden i n het consulair verslag (jaargang 1889, no. 174) o.a. het volgende: De Nederlandsche (met name Texelsche) schapen zijn hier zeer gewild; ter tegemoet koming aan de eischen der Britsche markten worden zij in den laatsten tijd veel gekruist met Lincoln- of Leicester-schapen, en die krui sing heeft reeds goede resultaten opgeleverd. In Noord-Holland en Friesland geeft men de voorkeur aan Lincoln schapen van eene bepaalde soort, waarvan in de laatste jaren telkens eenige ramlammeren werden ingevoerd. Die bepaalde soort is ontstaan door kruising van Lincoln- met Border-Leicester-schapen en er zijn slechts weinige fokkers, die de soort hou den, die de schapenfokkers in Nederland noodig achten, met het gevolg, dat het aanbod beperkt is en de prijzen dus betrekkelijk hoog zijn. Voor zulke foklammeren werd hier gewoonlijk 5 pd. st. ot meer per stuk betaald, terwijl zij met de onkosten bij aankomst op de boerde rijen der fokkers, dikwijls op of nabij f 100 elk komen te staan. Daarbij komt, dat het fokken veel aandacht en beleid vereischt en dat de geringste fout of nalatigheid dikwijls maakt, dat de ramlammeren, die verkocht worden, minder goede resultaten opleveren. Het ware wellicht gewenscht, dat onze land- bouw-maatschappijen zich deze zaak aantrokken en zorgden dat er steeds genoeg rammen van deze soort voor onze fokkers gereed waren. Allés toch wat gedaan kan worden om schapen voort te brengen, die aan de eischen der Engel- sche markt beantwoorden, verdient aanmoedi ging, daar de productie in Nederland, evenals in Engeland voor uitbreiding vatbaar en deze tak van het bedrijf voordeelig is. In Enge land zijn het dikwijls de schapen, die de pach ters in staat stellen de pacht te betalen. In den laatsten tijd heeft de Consul herhaal delijk hooren klagen over de schapen, die uit Nederland werden ingevoerd, voornamelijk wegens het geringe gewicht. Dit gebrek wordt toegeschreven, deels aan de ongeschikte voeding, deels aan het te vroeg gebruiken van de in gevoerde fokrammen. De Duitschers, die deze soort eveneens invoeren, laten ze eerst een jaar of meer oud worden en verkrijgen dan betere en zwaardere schapen. Sedert verleden jaar de invoer van schapen uit Duitschland geheel en al verboden werd, zijn de invoeren van schapenvleesch van daar zeer belangrijk toegenomen. In het eerste halfjaar van 1889 kwamen in Engeland uit alle landen 174975 schapen minder aan dan in het eerste halfjaar van 1882, en 234871 minder dan in het eerste halfjaar van 1887. Van den anderen kant was de invoer van schapen vleesch in datzelfde tijdvak 135.034 cwt. meer dan in 1888, en 265.346 cwt. meer dan in 1887, zoodat bijna het equivalent in scha pen vleesch ontvangen werd. Deze cijfers wij zen duidelijk op het feit, dat men zich in Duitschland naar de omstandigheden schikt en, nu de invoer van levende schapen onmogelijk is, geslacht vleesch invoert en waarschijnlijk spoedig in veel grooter hoeveelheden dan vroeger met schapen het geval was. Bij run deren vertoont zich een groote vermeerdering, zoowel bij levend vee als rundvleesch. Deze toenemende concurrentie verdient de aandacht der belanghebbenden in Nederland in de hoogste mate, TEXEL, 2 November 1889, Ingevolge machtiging des Konings is de heer C. M. Kooij, erkend en toegelaten als vice- consul van Rusland, voor Texel en Vlieland. Gisteren, Vrijdag 1 November, was het 25 jaren geleden, dat het Ziekenfonds aan den Burg werd opgericht. Van de personen, die bij de oprichting in het bestuur zitting hadden, zijn thans nog 3 in functie, nl. de heeren J. Dalmeijer Sr., K. Plavier Hz. en P. Stikkel. Of dat jubéléum door eenige bij zondere herdenking zal worden gekenmerkt, is ons tot nog toe niet bekend. Blijkens achterstaande advertentie zal Maandagavond door den heer de Boer van Helder, een piano-concert met zang worden gegeven in de „Verplde Kikkert" alhier. De heer de Boer die hier in het begin des jaars een dergelijk concert gaf, is zeker bij velen niet onbekend. Was door verschillende om standigheden alstoen het bezoek niet groot, wij wenschen den concert-gever gaarne toe, dat hij zich Maandag in een flink bezoek mag verblijden. Door een onzer ingezetenen, de heer D. Bakker Pz., werd in den afgeloopen zomer eene proeve genomen met het zaaien van suikerpeenen, op een stukje grond nabij de Schans. Het resultaat daarvan schijnt zeer bevredigend te zijn; het product ter beoordee- ling opgezonden naar eene suikerfabriek, wordt vrij goed genoemd. Het voornemen schijnt daardoor te zijn gerijpt om in het volgende jaar eene proef te nemen over geheel Texel, in hoeverre de grond hier voor die cultuur geschikt is. Valt ook die proef bevredigend uit, dan zal daardoor voor onze landbouwers een nieuw veld van werkzaamheid, en, naar wij wenschen, van voordeel zijn geopend. Hoe men op vreemde wijze in de gelegen heid zou kunnen komen, een stukje wildbraad te bemachtigen, werd ons dezer dagen mede gedeeld. In een der nachten van de afgeloopen week had, wellicht door het ruwe weder of om andere redenen, een haas zijn tocht tot bij ons dorp uitgestrekt, en was verdwaald geraakt in den kelder van een onzer plaats- genooten. De bewoners van het huis, opmerk zaam geworden door het rumoer, hetwelk in den kelder was, stelden een onderzoek in en zagen tot hunne verbazing den vreemden gast. Van vangen was echter geen sprake, want langoor in het nauw gebracht door de nabijheid van een menschelijk wezen, welke hij niet als zijn vrienden schijnt te beschouwen, wist met een forschen sprong te ontsnappen en verdween langs denzelfden weg, langs welken hij vermoedelijk gekomen was. Wel jammer voor den bewoner van het huis, dat het beestje niet vanuit den kelder in zijn pot terecht kwam. Oudeschild, 1 Nov. Aan de kerkvoogdij der Herv. Gem. alhier zijn een aantal lampen benevens een tweetal lichtkronen ten geschenke gegeven door den heer Slijboom, te den Burg. De milde gever heeft daardoor in eene wezen- ijke behoefte voorzien, dewijl de verlichting van het kerkgebouw wel wat te wenschen overliet. De commissie tot stichting eener alge- meene bewaarschool alhier, ijvert met alle geoorloofde middelen aan te wenden, om haar voorgenomen doel te bereiken. Wij herinneren ons nog best, hoe bij eene dergelijke inrichting aan den Burg, door ingezetenen van dit dorp prijzen in de verloting werden geschonken en net succes loten werden verkocht, zoowel rier als elders. Ook herinneren wij ons dan boe in het lokaal de Vergulde Kikkert eene ooneelvoorstelling voor het goede doel werd gegeven door de rederijkerskamer van hier. Als nu ook wederkeerig ons dorp eens zoo wordt geholpen, zal de waarheid van 't spreek woord: „als de eene hand de andere wascht," enz., weer in beoefening kunnen worden gebracht. Als algemeene regel is thans vastgesteld, jlat postkantoren en hulpkantoren der Posterijen, niet met den telegraafdienst vereenigd, op Zon en algemeene erkende Christelijke feestdagen niet later dan tot 3 ure voor het publiek geopend zullen zyn. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1