Buitenland. Het verzoek van een aantal visschers van hier, om het wrak van het 13 jaren geleden gestrande schip „Iceland" hetwelk midden voor het Eierlandsche gat ligt, van een wrakton te voorzien, is door de Directie van het Loods wezen toegestaan. Vermoedelijk zal de ton nog vóór den winter op de gevaarlijke plaats worden nedergelegd. Aan het afdeelings ver slag der Tweede Kamer over het Hoofdstuk Binnenlandsehe Zaken is o. m. het volgende ontleend: Men vroeg of uitzicht bestond op een wets ontwerp ter uitvoering van art. 136 der Grond wet, gevende algemeene regelen ten aanzien der Provinciale belastingen. Aangedrongen werd op herziening der kies wet, meer bepaaldelijk ten aanzien van het gemeentelijk kiesrecht, dat men in 't belang van vele locale behoeften afzonderlijk in de gemeentewet geregeld wilde zien. Men meende dat dit zou kunnen geschieden tegelijk met de aangekondigde herziening der Gemeentewet. De meening, dat de eerstvolgende volkstelling dienstbaar kon worden gemaakt aan het ver krijgen eener meer vertrouwbare schoolver zuimstatistiek, vond bij andere leden bestrijding. Men wenschto inlichtingen omtrent de werking der wet van 27 Maart 1888, betref fende de besmettelijke vlekziekte der varkens en drong, in verband met den vee-invoer in Engeland aan op zorgen, dat de goede gezondheidstoestand behouden blijft. Omtrent de aanstelling van een landbouw- leeraar liepen de gevoelens uiteen. Men verwachtte van dergelijk theoretisch onderwijs geen heil, hetgeen evenwel niet weergsproken bleef. Zouden er meer zulke leeraars komen Ook omtrent hun werkkring wenschte men meerdore inlichtingen. Men hoopte dat de Regeering zich voorloopig zou bepalen tot subsieering der bestaande zeevaartkundige scholen. Door enkele leden werd aangedrongen op de opheffing van nog eene Rijkskweekschool, op grond o. a. dat voorloopig voor het open baar onderwijs niet veel onderwijzers zouden noodig zijn. Men wees, voor de tegenovergestelde mee ning, op het feit dat naar de herziene wet nog ruim 1300 onderwijzers ontbreken. De inkrimping van het aantal beurzen werd goedgekeurd door verscheidene leden en op richting van kweekscholen ten platten lande aanbevolen. Waar op meerdere inkrimping der normaallessen werd aangedrongen, meende men de werking der nieuwe onderwijs-wet te moeten afwachten. Men verneemt dat het voornemen bestaat om de tractementen van de commiezen der posterijen met f 100, f 150, f 200 en 300 te vermeerderen en dus te brengen op f 1000 voor de 4e kl., f 1250 voor de 3e kl., f 1600 voor de 2e kl. en f 2100 voor de le kl. Deze tracte- mentsverhoogingen zijn echter slechts schijnbaar daar zij in de plaats treden van de nu genoten emolumenten, welke geheel in 's Rijks schatkist zullen terugvloeien. De directeuren zouden geen tractementsver hooging ontvangen, doch eene jaarlijksche toelage, berekend naar hetgeen zij nu jaarlijks aan emo lumenten genieten. In een brief uit den Haag in het Z. D. wordt medegededeeld, dat in den boezem van de Tweede Kamei, naar aanleiding van het voorstel van den heer Bahlman omtrent de invoering van graanrechten, het plan bestaat een voordracht te doen, die de bescherming der voortbrengselen op nijverheidsgebied ten doel heeft. De voor standers der bescherming oordeelden echter, dat eene tariefsherziening van de Regeering moet uitgaan. Dat de regeering werkelyk het plan daartoe koestert, moet betwijfeld worden, maar 't is de vraag, of er over dit punt door de regeering niet met hare staatkundige vrienden in de Kamer wordt onderhandeld. De uitslag van dit beraad zou natuurlijk op het lot van 't parlementair voorstel grooten invloed hebben. Volgens de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. zijn ar uit de benoeming van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over de schoolwet geen conclusiën te trekken voor de aanneming of verwerping van het wets ontwerp. Hoewel de rapporteurs allen vrijzinnigen en tegenstanders van de voordracht zijn, is, vol gens zyne inlichtingen, in een paar afdeelingen de meerderheid wel bereid gevonden, aan het tot stand komen der wet de hand te leenen. Toch moet, op dit oogenblik zoo de heer H. Smits niet spoedig genoeg van zijne ziekte herstelt om aan de stemming te komen deelnemen, nog geen meerderheid voor de wet zyn verkregen; immers, met zekerheid weet men pas van 9 vrijzinnigen, dat zij vóór het ontwerp zullen stemmen, en dat getal ware, zoo de heer Smits afwezig bleef, niet voldoende om de meerderheid in de kamer van 50 te bereiken. In eene openbare vergadering der kiesver- eeniging „Amsterdam" bestreedj.l. Dinsdagavond de heer den Hertog: hoofd eener openbare school, de adresbeweging tegen de onderwijswet. Hij erkende dat de wet in sommige opzichten een stap achteruit was, maar er moest toch ook erkend worden, dat zij verbeteringen inhield. Bovendien heerschte in de grieven overdrijving. Het premiestelsel voor opleiding van onderwij zers verdiende zeker afkeuring, maar het is facul tatief en het strekt in de eerste plaats tot oplei ding van bijzondere onderwijzers. De vermindering van onderwijzers was van een ideaal standpunt zeker verkeerd, maar men mocht niot vergeten, dat de wet er toch meer eischt, dan er thans in de meeste gemeenten zijn, en dat aan onver anderde uitvoering der wet van 1878 op dit stuk niemand denkt. Misbaar te maken over de niets- beteekenende schoolgeldheffing noemde spr. kinder achtig. En betreurt men het gemis van leerplicht verwerping der wet brengt ons geen stap nader tot den leerplicht. Wat ten slotte het subsidiestelsel betreft, spr. verdedigde dat uit het oogpunt van recht, billijk heid en nuttigheid. De liberalen nadden in 't belang van 't volksonderwijs daartoe zelf het iniatief moeten nemeD, De gestelde waarborgen mogen niet klemmend genoeg zijn, zij zullen toch strekken om het spel van het onderwijs te verheffen, Alles samengenomen was dus de wet in 't belang van het onderwijs en van het land. De minister van justitie heeft eene circulaire tot de procureurs-generaal gericht over de toepas sing der wet op de hondsdolheid. De minister verklaart daarin dat een in beslag genomen hond, in afwachting van het eindvonnis, aan den persoon, die de wet heeft overtreden,kan worden verkocht, en dat als vry willig het maximum der boete wordt betaald, de hond terstond moet worden terugge geven, doch tevens zjjne waarde moet worden voldaan. Voorts verklaart de minister het in vele gemeen ten bestaande gebruik om den hond af te maken, als de eigenaar, houder of hoeder onbekend is, voor onrechtmatig. Dit mag alleen geschieden, als het hoofd der politie beslist dat de hond niet kan worden teruggegeven, of als de hond niet zonder gevaar in beslag kan worden genomen. In de buitengronden van Terschelling zijn Donderdag eene bark en een fregat gestrand. Door sleepbooten en schuiten werd hulp verleend. Het oude slot Radboud te Modernblik is door het gemeentebestuur overgedaan aan het Rijk. Naar wij vernemen schijnt er plan te bestaan, dit slot langzamerhand te restaureeren naar de trant, in welke het vroeger gebouwd is. De vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn te Haarlem heeft een tehuis, logement voor vrouwen, opgericht, om daar, zooals in andere groote steden, meisjes, die buiten dienst zijn, een tijdelijk verblijf te bezor gen. In dit tehuis zijn iedere Zondagavond twee dames van 6 10 uur, om aan meisjes, die in Haarlem dienen en daar geen ouders hebben, een aangenamen avond te bezorgen. In de nette eetzaal van het gebouw worden de meisjes door haar ontvangen en onder het gebruik van thee en koffie worden gezelschaps spelen gedaan, afgewisseld door zangen lectuur. Uit Scheveningen wordt gemeld: Schipper Gt. Jol, voerende de haringschuit „Wilhel- mina," alhier thuis behoorende, heeft verloren 20 netten: hij lag aan de vleet en een 6-tal Engelsche visschers bij hem in de buurt, toen eensklaps de „Yarmouth 1007" zijne vleet onnoodig, zonder dat hij' noch het weder daartoe aanleiding gaf, doorhakte. Hij haalde daarop de andere netten in, zetten mast en zeilen op en kreeg den Engelsch- man, bij wien hij zich aan boord begaf, en die zich door flink optreden van Jol liet bewegen naar de netten te zoeken. Het gelukte hun toen 40 van 60 stuks terug te bekomen, waardoor hij gedeeltelijk de visscherij kon blijven uitoefenen maar toch genoodzaakt was, vroeger dan wensche. lijk was, huiswaarts te keeren. Door de Jachtvereeniging „'t Klopje" zijn in den Wilhelminapolder op Walcheren, op eene jacht van twee en een halven dag, 478 hazen geschoten Terwyl in 't bijna geheele Westland akkers en tuinen in gereedheid worden gebracht om in rustige rust den winter door te brengen, vraagt de tuinder onder Loosduinen al weer groeikracht van den bodem, om in het vroege voorjaar de markt van de eerste versche groenten te kunnen voorzien. Hier geen voorbereiding voor den winterslaaphier lacht u thans reeds het jonge leven tegen en waar de zonnewarmte ontoereikend is, dit leven te wekken en te onderhouden, daar komt de kunst te hulp door de teedere zaadjes en plantjes van een beschuttend en koesterend dak te voorzien. Van onder het glas lachen ons alweer frissche sla- en bloemkoolplantjes tegen, terwyl de peen reeds uitgezaaid is en spoedig ook de eerste teedere spruitjes zal vertoonen. Veel zorg moet de tuinder aan de jonge planten besteden om ze zonder nadeel den winter door te brengen, en van 't winterweer hangt voor de broeiery veel af, vooral wanneer het voorjaar aanstaande is. En zoo heeft de Loosduinsche groentuinder ook in den winter geen rust, terwijl het vroege voorjaar hem reeds op post vindt, om de bakken voor de productie geheel in orde te maken; de vroege bloemkool, de zoogenaamde broeikool, blyft zoolang mogelijk onder 't glas en wordt daarvoor in ryen geplaatst langs de jonge peentjes, zoodat deze beide producten bij gunstig weer in 't voorjaar reeds vroeg aan de markt zijn. De overige bloemkoolplant wordt op den kouden grond uitgepoot en tegelijk met de staakboonen in gemengde cultuur geteeld, waarvoor eene zware bemesting van den bodem noodzakelijk is, ongeveer in 3 maal zoo sterken graad als in het overige Westland. Daar bovendien de teelt onder 't glas zeer dure paardenmest vraagt, is het heel duidelijk, dat de groentuinder tegen hooge prijzen moet ver- koopen, zal er redelijk winst door hem behaald worden. D. C. De boterkoopers te Zevenwolden, die boter naar Londen zenden, klagen er over, dat de bodem van het vat wordt losgemaakt en er boter uit wordt gestolen. Uit vaatjes van 40 pond werd enkele keeren wel 11 pond vermist. Door de „Hollandsche Club" te Antwerpen is eene specifieke opgave gedaan, van bij haar in gekomen giften voor de slachtoffers der ramp van 6 September jl. Totaal werd ontvangen eene som van tr. 30319,19. Door de Holl. Club, wordt ook namens den burgemeester van Antwerpen, een woord van dank gebracht aan allen, die in deze van hunne belangstelling hebben doen blyken. Hoe men onwillekeurig achter de geheimen der industrie komt, kan blijken uit het volgende aan de „Köln. Zeit." ontleende bericht. Men meldt aan dat blad uit het Eemsgebied, dat een Belgisch Engelsche maatschappij in het gemeen telijke hooge veen te Papenburg een stuk land heeft aangekocht van ongeveer 300 hectaren, met het doel om daar ter plaatse uit de veen-1 weefsels bukskin enz. te vervaardigen, terwyl als bijproducten geperste turf en turfstrooisel gemaakt zullen worden. De koopsom bedraagt 75000 mark, in tien termijnen te betalen. Na geheele ontvening der vlakte, waarvoor 30 jaren gerekend worden, komt grond en bodem weder aan de stad Papenburg in eigendom terug. In eene smelterij te Clayton, bij Manchester is de aarden vorm voor een vliegwiel gebarsten op het oogenblik, dat de geheele hoeveelheid gesmolten metaal er was ingegoten. De gloeiende vloeistof stortte zich over den grond, zoodat 1 man gedood, 15 of 16 werklieden, die zich in de nabijheid bevonden, gruwelijk gewond werden en het gebouw in brand geraakte. De brand werd spoedig gebluscht, doch inmiddels is nog een der werklieden aan de bekomen wonden bezweken. Tengevolge van drie slechte oogsten na elkaar, heerscht in Dacota hevige hongersnood. Tien duizend personen zyn geheel zonder middelen van bestaan. Na driejarige proefnemingen in het chemisch laboratorium der universiteit, te San Francisco is het, volgens de Daily Reportaan den heer Sommer gelukt een middel te vinden om aan leder een tot dusver ongekende duurzaamheid te geven. De stof, waarmede het leer behandeld moet worden, is een mengsel van chloorzwavel met een vetsoort„viscol", zooals de uitvinder het noemt. Door de behandeling hiermede woidt het leer zeer zacht en ondoordringbaar voor water en sneeuw. Omtrent de overstroomingen in Japan wordt nader bericht, dat ruim 5000 menschen omkwa men en dat 55 dorpen werden verwoest. Alleen in "Wakayama wordt de schade op ruim 6 millioen yen geschat. Langs de kust zag men over een uitgestrektheid van 90 mijlen stukken van daken en hout drijven. Een aantal schepen vergingen in de have van Kobe.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2