Na. 221. Donderdag 14 November. A. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel.' /'V TEXEL, 13 November 1889, Verrassingen, 't Is een paar maanden geleden dat velen onzer ingezetenen een ver- rassing ontvingen, in den vorm van eene waarschuwing, wegens het niet op tijd betalen hunner verschuldigde rijksbelastingen. De kosten dezes zijn tien cents. ï)ie verrassing was evenwel menigeen niet aangenaam, dochiedereen wordt geacht de wet te kennen, en alzoo, men had er zich voor kunnen wachten. Met die redeneering is men aan het eind, want 't is de wet; de vraag echter is of het 'wel noodig is er zoo maar dadelijk met de groote bijl op in te hakken, en of eene waar schuwing niet kan wordem gedaan zonder dat voor de aangeslagenen daarvan vervolging- kosten direct de nasleep behoefden te zijn. De een past de wet toe zonder eenige consideratie, een ander weet die plicht met wat -mensohelijkheid-te vermengenan waarom ook niet een ambtenaar is ook een mensch, voortgesproten uit het volk. Veel genoegen doet het ons thans, dat wij fh de gelegenheid zijn gesteld, om bij deze, sommige ingezetenen (tappers en slijters) at tent te maken op de nakoming hunner ver plichtingen, ter voorkoming van vervolging- kosten. Gaarne zullen wij, ook op andere tijden, de ingezetenen voor vervolgingkosten .trachten te vrijwaren, indien ons de gelegen heid wordt geboden, eene waarschuwing als deze^te doen. De kosten dezes zijn nihil. Door het afschieten van een geweer, dat daarvoor niet zeer geschikt scheen, had iemand te Oudeschild Zaterdagavond het on geluk zich ernstig aan het oog te verwonden. Door dr. Stam werd aan den gekwetste geneeskundige hulp verleend er schijnt hoop te bestaan dat het oog behouden zal blijven. Waal en Burg, 10 Nov. Heden had alhier de aangekondigde eerste volkslezing plaats. Ofschoon weer en gelegenheid ongunstig waren, was de opkomst goed; een flink publiek vulde de zaal van den „Rustende Landman" en genoot in ruime mate vergoeding voor de genomene moeite, daar de heer Heeroma, van de Koog, in een zeer duidelijk© novelle al het akelige te aanschouwen gaf, dat de verleiding uitwerkt, indien de jeugd naar hare inblazin- -gen luistert, terwijl ook tevens werd bewezen dat ben goed opgevoed kind, .wel kan vallen maar toch ook moed verkrijgt om op te staan pn góed;té blijven. Een., vrolijk en prettig bal besloot de bij éénkomst. De Waal, 13 Nov. Gisteravond hielden wier heeren van Oudeschild, n. 1. de Heeren Muller, Méts en de gebroeders De Wijn in 't eafé „Bellevue eene lezing-téh behoeve van de te stichten bewaarschool. Yoor afwisseling in den aard der voorge dragen stukken was flink zorg gedragen en op de voordracht was weinig of niets aan te merken. Het was een genotvolle avond voor de tal rijke aanwezigen. Mochten deze Heeren op andere dorpen van ons eiland voor hetzelfde doel ook op zoodanige wijze willen optreden, dan hopen wij, dat niemand nalaat zoo het nuttige aan 't aange name te verbinden. Een heerlijken avond kunnen wij den be zoekers verzekeren. Achtereenvolgens werden voorgedragen. 1. Het streven van den menschelijken geest naar voortdurende vooruitgang. 2. Een nacht aan het ziekbed. 3. Het kind van den ge vangene. 4. De Kerstavond. 5. Een heusche spookgeschiedenis. 6. De werkstaking. 7. Dikke dames, en 8 het Testament. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de onderwijswet komt aanshianden Donderdag bijeen tot vaststelling van het voorloopig verslag van het onderzoek in de afdeelingen, welk stuk vermoedelijk Zaterdag d. a. v. aan de leden zal worden rondgedeeld. Eene wijze van behandeling als tusschen de Regeering en de Tweede Kamer plaats vond is bij het Opmaken van het verslag niet gevolgd. In dit geval zouden de opmerkingen der afdeelingen, het antwoord van den minis ter en het oordeel der commissie in een ver slag moeten saamgevat worden. Mondeling overleg met de Regeering is evenwel tot dus ver niet gevoerd. Alleen bij het afdeelings- onderzoek is in hoofdzaak de leiddiaad gevolgd die bij de overweging in de sectiën van de andere Kamer was aangenomen. De Minister zal derhalve, eerst na ontvangst van het voorloopig verslag zijn memorie van antwoord inzenden. Aangenomen dat de Regeering in 8 b 10 dagen met haar antwoord gereed komt dan verwacht men, dat de wet in het laatst van deze maand in openbare behandeling kan genomen worden. In de verg. der Prov. Staten is aangenomen het voorstel tot het verleenen van subsidie ten behoeve der bewaarschool te Wieringen met (op 8 na) algemeene stemmen. De voordracht tot het verleenen van subsidie voor eene bewaarschool te Terschelling, en even zeer het voorstel der commissie om eene bijdrage te geven van f 2500 aan het Landbouw-Comite voor de tentoonstelling in Argentinië. Nu onder beding echter, dat minstens 20 stuks vee uit Noor d-H o 11 a n d naar de expositie in Buenos- Ayres werden gezonden. Aangenomen het verleenen van subsidie, ten behoeve der droogmaking van den Westeinder plas, groot f 40,000. De Staten dezer provincie hebben in hunne den 5 gehouden vergadering besloten, de aanvrage der heeren Bosman en de Lange te stellen in handen van Gedeputeerden, ten einde in de zomervergadering van Juni 1890 verslag uit te brengen. Uit Yolendam schrijft men De Noordzee-visschers bij Terschelling vingen ongeveer 200 schelvisschen hoogstens per botter welke heden zijn aangebracht. Op de Zuiderzee wordt volstrekt geen brood verdiend. „Het spreekt van zelf dat men hier hoopt op aanneming, van het door den heer Reekers ten derden male ingediende voorstel om het verbod van den wonderkuil weder op te heffen." Engelsche kooplieden koopen tegenwoordig in Nd. Haarlemmermeer, Sloten en de omstreken van Leiden voornamelijk jong vee op, tegen hooge marktprijzen. De heer Timmermans, Wethouder te Haar lemmermeer verkocht voor eenigen tijd een paard aan den heer van don Berg te Haarlem, voor f 700, onder voorwaarde hetzelve een dag voor de Haarl. Paai denmarkt te leveren; later kreeg ZEd. echter bericht dat hij het nog 4 dagen vroeger moest hebben. Met datzelfde paard rijd nu Baron Rotschild, die het met fr. 12000 betaalde, door de straten van Parijs. Door den heer K. Weeshoff Cz., schilder te Schermerhorn, worden gekleurde, op doek ge schilderde afbeeldingen van de doorbraak in den polder Mijzen, in den handel gebracht, (geheel afgewerkt en in lijst gezet, ter grootte van 60 bij 28 duim), welke het ongeval getrouw eh naar waarheid weergeven. De inscriptie op den steen in den gevel van het huis van den heer G. Bossert Rz., aan de Mient te Alkmaar, het geboortehuis van wijlen mevrouw A. L. G. Bosboom—Toussaint luidt: „In dit huis is A. L. G. Bosboom— Toussaint op 16 November 1812 geboren. 1889." De gevel van het huis is geheel hersteld in den antieken stijl van 1622 door den heer P. Zomer te Alkmaar Door 52 fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg is een adres gericht, aan den Minister van Justitie, met het verzoek om voorloopig voor een jaar te vergunnen, dat een werktijd van ,12 uur per dag geoorloofd zij. 'De K. v;K. ondersteunt het adres. Te Dordrecht is door een comité van heqren, die zich daartoe in eenige plaatsen van ons land hebben gevormd, een gebouw aangekocht, dat bestemd zal worden tot ,pene opleidingsschool van evangelisten, godsdienstonderwijzers enz., en dat eerdaags zal worden geopend en in gebruik genomen. Voor den aankoop van dat gebouw is door enkele personen de som van 110,000 gegeven, terwijl minstens nog f 5000 noodig zullen zijn om het eerste jaar de kosten te kunnen dekken. Te Zaandam zijn twee kinderen eener weduwe, meisjes van vier en van zes jaren, door twee onbekende personen van de straat opge nomen en in een rij tuig weggevoeid. Volgens latere geruchten zou deze ontvoering door de elders wonende voogden bedreven zijn. Vad, De bekende harddraver Dibbels van den heer Bierma te Oudebiltzfjl, die dit.jaar ruim f 2600 aan prijzen won, is verkocht voor f 2800 aan een ingezeten van Gouderak. Op de Zondag en Maandag jl. te Hoorn, gehouden veemarkt waren aangevoerd 3766 run deren. De prijzen waren bijzonder hoog en .de handel was zeer vlug. In Maart werd door de Nederlandsche Ver- eeniging „Avicultura de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Wat kan er gedaan worden om op krachtige wijze den uitvoer van kippen en eieren uit Nederland naar den vreemde zoodanig te bevorderen, dat dit, evenals elders, meer en meer. een belangrijke tak van handel wordt?" Naar men verneemt, is de prijs (V. Z,;m.) toegekend aan den heer H. M. J. Van Lennip te Haarlem, en zal het bekroonde antwoord in het orgaan der Vereeniging worden opgenomen. COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1