N\ 222. Zondag 17 November. A. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertenticn vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. VERVOER VAX DYXAMIET. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, ingevolge eene aanschrijving van den Commissaris des Konings in Noordholland, ter kennis van de schippers, dat tusschen den 16dcn en 20,ten Novem ber 1889 van Enkhuizen over de Zuider— en Noordzee naar Rotterdam, via het Nieuwediep en de Hoek van Holland, met de Blazerschuit „Twee Gebroeders" schipper L. Nieman, vervoerd zal worden een partij dynamiet (bruto 400 Kilogram) verpakt in 15'/s kistje. Aan genoemde schuit is, aan den top van den mast, zoowel bij dag als bij nacht, bevestigd eene aan eene winkelhaak uitgezette witte- vlag van ten minste 1.3 meter lang en 0.65 meter breed, waar op in goed leesbare zwarte letters het opschrift „Dynamiet" gesteld is. Texel den 15 November 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt hiermede de houders van schapen opmerkzaam op het Koninklijk besluit van 9 Oc tober 1889 (Staatsblad no 128) waarbij onder de besmettelijken ziekten van het vee ook is opge nomen het kwaadaardig klauwzeer {zoogenaamd rotkreupelder schapen. Ook ten aanzien van deze ziekte moet dus voortaan, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no 131) het volgende worden in acht genomen: a. dat wanneer zich bij eenig stuk vee verschijn selen van eene besmettelijke ziekte open baren, daarvan door den houder of hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt; b. dat zulk een stuk vee onmiddelijk van het overige vee moet worden verwijderd en afge zonderd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lijdend stuk vee is gestorven, de houder of hoeder verplicht is daarvan onmiddellijk ken nis te geven aan den Burgemeester der ge meente, waar het gestorven dier zich bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is bedreigd eene geldboete van ten hoogste f75,— en tegen overtreding van het onder b en c ver melde eene hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 500, Voorts wordt verwezen, naar de bepalingen van voormeld Koninklijk Besluit, betrekking hebbende op het kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel) onder de schapenen luidende. Wanneer, naar het oordeel van den districtsveearts of van den veearts die hem vervangt, het afgezonderd houden van enkele zieke dieren geen nut meer kan opleveren ter voorkoming van de besmetting van den geheelen koppel, geeft de burgemeester, op advies van den districtsveearts of van wie hem ver vangt, vergunning de zieke dieren in den verdachten koppel te laten verblijven of verdachte dieren niet af te zonderen. De termijn bedoeld bij artikel 22 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), wordt gesteld op 15 dagen. Eigenaars van zieke of verdachte dieren zjjn bevoegd deze te slachten na aangifte bij den burgemeester en onder toezicht der politie. De huiden der geslachte dieren moeten ontsmet en de klauwzeer verbrand worden. Plaatsen, waar zieke of verdachte dieren gestaan hebben, worden ontsmet volgens aanwijzing van den districtsveearts of van wie hem vervangt. In stallen of kooien, op erven of hoeven, waar zieke dieren gestaan hebben, mogen geen schapen gebracht worden gedurende een termijn van 10 dagen, te rekenen van den dag, waarop het laatste ziekte geval door de herstelling of den dood is geëindigd en in elk geval eerst na den geheelen afloop der ontsmetting. Het oogenblik, waarop deze termijn voor het geval van herstelling begint te loopen, wordt door den districtsveearts vastgesteld bij schriftelijke gedag- teekende verbetering, die aan den belanghebbende kosteloos wordt uitgereikt. In bijzondere gevallen kan de districtsveearts bepalen, dat terstond na afloop der ontsmetting wederom schapen in de stallen, kooien, erven óf hoeven gebracht mogen worden. Op weiden, waar zieke dieren zich bevonden hebben, mogen gedurende een termijn van 30 dagen geene schapen gebracht worden- tenzij de districtsveeartseenkorteren termijn, die evenwel ten minste 10 dagemnoet zijn, voldoende mocht achten, Bij afsluiting van besmette hoeven, erven of weiden is verboden: invoer of uitvoer uit den afgesloten kring van schapen, en uitvoer uit den afgesloten kring van niet ontsmette klauwen en van mest van schapen. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 16 November 1889, Amusementen. De winter-amusementen be loven niet veel. De rederijkerskamer U. d. I." die des winters meermalen een gezellige avond bood, gaf in de vorige winter haar afscheidsfeest. De zangvereeniging „Texel" die eenige keeren de liefhebbers van zang, een proefje van hare vordeiingen aanbood, behoort tot het verledene. De rederijkerskamer „Leering en Genoegendie het vorig jaar het tooneel betrad, is ontbonden; alleen de gymnast: ek- vereeniging werkt nog voort en zal vermoe delijk dezen winter een of meer avonden van ontspanning verschaffen. Wel zijn in wording 2 zangvereenigingen, doch het blijft zeer de vraag of die jeugdigen, in korten tijd genoeg zame vorderingen zullen maken, om de ingeze tenen nog dezen winter op een proefje van hare studie te onthalen. Blijft dus over de nutsvergaderingen. die zich niet kunnen beroemen veel bezoekers te trekken. Niet te verwonderen is het, dat daarom door sommigen met het oog op den langen winter de wensch wordt geuit öm voor het aanstaand saizoen een gezelligen avond te formeeren, en het was zeker wel, als een gevolg van dien wensch, dat Donderdagavond in „de Vergulde Kikkert" eenige personen te zamen kwamen, ten einde te bespreken op welke wijze aan dat verlangen zou kunnen worden voldaan. Zeer veel resultaat had die bijeenkomst niet, maar toch iets, n. 1. dit: men meende dat, waar door sommigen de wensch naar een nuttige en gezellige avond werd uitgesproken, ook daarvoor een offertje disponibel moest wezen; het ging niet aan, dat enkele personen, die zich belasten met de werkzaamheden, bovendien ook de kosten voor muziek, als anderzints voor hunnen rekening zouden nemen, en alzoo ter wille van anderen zich groote opofferingen zouden moeten getroosten. Men meende alzoo zekerheid te moeten hebben of de wensch naar zulk een avond ernstig gemeend was en om daarvan zekerheid te verkrijgen, werd besloten een lijst te doen circuleeren, bij voorkeur bij de gehuwde burgerij. De bijdrage voor ieder inteekenaar zou ver moedelijk f 1.25 bedragen. Blijkt het na circulatie van de lijst, dat door een voldoend aantal personen medewerking wordt betoond, dan zou tot de formeering van zulk eenen avond worden overgegaan. Voldoet zulk een bijeenkomst goed, dan zou eene herhaling daar van niet onmogelijk zijn. Dit is echter van latere zorg. Blijkt de medewerking niet voldoende, dan, meenden de aanwezigen, was het niet wen- schelijk verdere stappen te doen. Vrijdagavond vergaderden de leden van het ziekenfonds a/d Burg (afdeeling begrafenis fonds) ten eindo te beslissen of voor wijlen C. Smit, die tengevolge langdurige ziekte als lid van het ziekenfonds was afgeschreven, nog uitkeering bij overlijden zou worden gedaan. Uit de discussie bleek, datjde bepaling dat verlies van het lidmaatschap van hot zieken fonds tevens insluit, dat men ophoudt lid van het begrafenisfonds te zijn, door sommigen niet was begrepen bij de oprichting. Nadat dit punt duidelijk was uiteengezet, werd in stemming gebracht een voorstel of aan de wed. S. alsnog eene uitkeering van f 40.00 zal worden gedaan. Met bijna alge- meene stemmen werd dit voorstel toestem mend beantwoord. Aangezien door vele leden werd verklaard dat, indien bovenstaande bepaling in toe passing werd gebracht, zij zich niet als lid zouden hebben verbonden, werd voorgesteld om de afdeeling begrafenisfonds, welke anders als proefjaar tot Febr. a. s. zou bestaan, thans reeds op te heffen, waartoe bij stemming met groote meerderheid werd besloten. De na aftrek der 40 gulden nog in kas zijnde gelden werden daarna pondpondsgewijze verdeeld. Verheugen wij ons over het eerstgenomen besluit, het tweede kan niet onverdeeld onze sympath'e wegdragen. Wij vleien ons echter dat, geleerd door de ondervinding, uit dit echec een beteren toestand zal geboren worden. Oudeschild, 15 Nov. Zij, die zich beijveren om op dit dorp eene bewaarschool te stichten, mogen zich vooral verheugen in den steun door ingezetenen van den Burg en de Waal verleend. Door eenen bakker van den Burg werd o. a. 50 pond taai-taai aangeboden, met den raad deze hoeveelheid te verloten. Zeer waarschijnlijk zal die raad gevolgd worden, wanneer ook nog andere ingezetenen voorwerpen als prijsjes willen afstaan. Hier zijn reeds eenige prijzen toegezegd. Het verschijnsel, dat er in het Marsdiep geene garnalen worden gevangen, wordt door sommigen toegeschreven aan de groote scholen haring die thans door de zeegaten trekken en op de garnalen veel jacht schijnen te maken. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1