N°. 223. Donderdag 21 November. A. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt hiermede de houders van schapen opmerkzaam op het Koninklijk besluit van 9 Oc tober 1889 (Staatsblad no 128) waarbij onder de besmettelijken ziekten van het vee ook is opge nomen het kwaadaardig klauwzeer zoogenaamd rotkreupel) der schapen. Ook ten aanzien van deze ziekte moet dus voortaan, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no 13 IJ het volgende worden in acht genomen: a. dat wanneer zich bij eenig stuk vee verschijn selen van eene besmettelijke ziekte open baren, daarvan door den houder of hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt b. dat zulk een stuk vee onmiddelijk van het overige vee moet worden verwijderd en afge zonderd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lijdend stuk vee is gestorven, de houder of hoeder verplicht is daarvan onmiddellijk ken nis te geven aan den Burgemeester der ge meente, waar het gestorven dier zich bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is bedreigd eene geldboete van ten hoogste f 75, en tegen overtreding van het ouder 6 en c ver melde eene hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste f 500, Voorts wordt verwezen, naar de bepalingen van voormeld Koninklijk Besluit, betrekking hebbende op het kwaadaardig klauwzeer zoogenaamd rotkreupel) onder de schapenen luidende Wanneer, naar het oordeel van den districtsveearts of van den veearts die hem vervangt, het afgezonderd houden van enkele zieke dieren geen nut meer kan opleveren ter voorkoming van de besmetting van den geheelen koppel, geeft de burgemeester, op advies van den districtsveearts of van wie hem ver vangt, vergunning de zieke dieren in den verdachten koppel te laten verblijven of verdachte dieren niet af te zonderen. De termijn bedoeld bij artikel 22 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), wordt gesteld op 15 dagen. Eigenaars van zieke of verdachte dieren zijn bevoegd deze te slachten na aangifte by den burgemeester en onder toezicht der politie. De huiden der geslachte dieren moeten ontsmet en de klauwen verbrand worden. Plaatsen, waar zieke of verdachte dieren gestaan hebben, worden ontsmet volgens aanwyzing van den districtsveearts of van wie hem vervangt. In stallen of kooien, op erven of hoeven, waar zieke dieren gestaan hebben, mogen geen schapen gebracht worden gedurende een termen van 10 dagen, te rekenen van den dag, waarop het laatste ziekte geval door de herstelling of den dood is geëindigd en in elk geval eerst na den geheelen afloop der ontsmetting. Het oogenblik, waarop deze termyn voor het geval van herstelling begint te loopen, wordt door den districtsveearts vastgesteld by schriftelyke gedag- toekende verklaring, die aan den belanghebbende kosteloos wordt uitgereikt. In byzondere gevallen kan do districtsveearts bepalen, dat terstond na afloop der ontsmetting wederom schapen in de stallen, kooien, erven óf hoeven gebracht mogen worden. Op weiden, waar zieke dieren zich bevonden hebben, mogen gedurende een termijn van 30 dagen geene schapen gebracht worden- tenzy de districts veearts een kortoren termijn, die evenwel ten minste 10 dagen moet zyn, voldoende mocht achten, By afsluiting van besmette hoeven, erven of weiden is verboden: invoer of uitvoer uit den afgesloten ring van schapen, en uitvoer uit den afgesloten kring van niet ontsmette klauwen en van mest van schapen. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOLJ. TEXEL, 20 November 1889, Zondag 17 Nov. aanvaardde Ds. R. Kuperus, beroepen predikant bij de Doopsgez. gem. alhier zijn diensttaak. Nadat in eene voorrede ZEerw. mededeelde dat hij na ernstige overweging had besloten het beroep naar hier aan te nemen en als voorganger dezer gemeente op te treden, sprak ZEerw. naar aanleiding van I Corinthe 3, vers 11, 12 en 13 eerste gedeelte, eene rede uit, waarin hij duidelijk maakte op welke wijze hij dacht zijn dienstwerk te verrichten. Met een woord van dank voor de reeds ondervon den belangstelling en een beroep op de mede werking van allen om hem te steunen in zijne taak, besloot ZEerw. zijne rede. Een groot aantal hoorders, ook van andere gezindte, was naar het kerkgebouw opgegaan om des sprekers rede te hooren. Dinsdagmorgen zou alhier het vergelij kend examen worden gehouden, van sollici tanten voor de betrekking van hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs. Te verwachten was het dus, dat deze vaca ture, welke, tengevolge van verschillende omstandigheden, reeds ruim drie maanden heeft bestaan, eerlang zou worden vervuld, doch het getal sollicitanten was volgens de wet niet voldoende om het examen te doen doorgaan. Bij het vele dat de vervul ling der vacature zoo geruimen tijd bemoeie- lijkte, komt nu als slot het te geringe aantal opgekomene sollicitanten, waardoor de vervul ling der betrekking we ierom noodwendig voor lan geren tijd moet worden vertraagd. Tot de minder fortuinlijke zaken, Dins dag jl.behoorde het breken van een wagen met zakken graan beladen, op weg naar de haven van Oudeschild. De oorzaak van het ongeval kunnen wij niet beslissen, 't kan zijn dat het graan uit onze polders dit jaar zulk een bovenmatig gewicht vertegenwoordigt 't is echter ook niet onmogelijk dat ouderdom en zwakte, het rijtuig ongeschikt maakte tot het torschen van zulk een last. Zooveel is echter zeker, dat het graan met een ander vervoermiddel naar de plaats van bestemming moest worden gebracht en de fragmenten van het rijtuig weder naar de plaats van herkomst werden vervoerd. Men meldt ons dat door de regeering zal worden overgegaan tot het daarstellen van een reddinghuisje op de Yliehors nabij het Eijerlandsche gat, terwijl de daar aanwezige kaap zal vervallen, als woidende deze door het bestaan van de vuurtoren Eijerland niet meer noodig geacht. In die kaap redde menig schipbreukeling het leven. De Yliehors is een open zandplaat lang 12000 meter en breed 6000 meter begrensd aan Noord- en Zuiderzee. Stormen doen de vloed stijgen, zoodat dan die plaat dikwijls meer dan 5 decim. onder- vloeit en een sterke strooming veroorzaakt, alles in die vaart meesleurende, wee de be zoeker of de schipbreukeling die zich dan op die Hors bevindtde daarstelling van zulk een redding gebouwtje behoort dus tot de nuttigste zaken, men kan zich dan althans bij tijds redden en aan de daarannex geplaatste steng signalen doen. Oudeschild, 19 Nov. De voordrachten, Za terdagavond gehouden in het lokaal van den Heer Bijl, vielen zeer in den smaak der aanwezigen. De opbrengst, die ten goede kwam der hier te stichten bewaarschool, viel niet tegen. Voor de verloting, in het begin van Decem ber ten behoeve der stichting te houden, is nu weer door een banketbakker van den Burg eene fraaie taart toegezegd. De commissie ont ving als prijzen ook eenige boeken, sigaren, enz. In den nacht van Zondag op Maandag is te Amsterdam in de Huidenstraat, brand ontstaan met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den inspecteur van politie Dornbosch in de vlam men omkwam. De meid sprong met het vyfjarig dochtertje het venster uit op de plaats achter het huis en werd zwaar gekwetst. De tienjarige Ubbo Dornbosch redde zich door langs een gootpijp naar beneden te glijden. De heer Dornbosch zelve had nachtdienst. Engelsche kooplieden koopen tegenwoordig in Nd. Haarlemmermeer, Sloten en dé omstreken van Leiden voornamelijk jong vee op, tegen hooge marktprijzen. Bij een lOtal schapen, zich bevindende in eene weide te Oude Wetering, is de besmettelijke veeziekte, schurft, geconstateerd. Een stuk veengrond groot 1.67 HA. gelogen in de Haarlemmermeer by de Lijnden en het eigendom der gemeente Haailemmerliede eii Spaarnwoude, heeft in publieke verpachting voor den tijd van 6 jaar opgebracht f4U00. Men berekent dat in den Haarlemmermeer polder dit jaar niet minder dan circa 1400 H. A. beetwortelen zyn verbouwd, de opbrengst was wegens het verschil van grondsoorten zoor af wisselend en bedroeg 35 a 50000 KG. In een Haagschen brief in het Leidsch Dagbl. leest men „Omtrent het tijdstip der indiening v:in de nieuwe legerwet door den minister vairoorjog is nog weinig bekend. Voor het winterroces zal het zeker niet gebeuren, zoodat het wel tot het begin van 't volgend jaar zal aanloopen, oer zij in openbare behandeling wordt gonoineiu „In bewerking is eene wyziging der kieswet) welke strekt tot splitsing van de kiesdistricten, uit welke de groote gemeenten bestaan, doch het zal ook bij deze verandering de vraag wezën, of de minister haar voor het einde des jaars' bij de Staton-Generaal aanhangig zal kunnen maken." Het Ned. barkschip „Thorbecke II" is bij Anjer aan den grond geraakt en zal vermoede lijk geheel verloren zijn. Het had 36000 balen koffie aan boord, eene waarde van 1 Va millioen vertegenwoordigende. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1