Buitenland. Op den Staatsspoorweg is een goedertrein, komende uit de richting vaa Rozendaal, achttien wagens tellende, geladen met suiker, tusschen IJselmonde en Ridderkerk ontspoord, met het gevolg dat de locomotief in het zand reed en een aantal wagens verbrijzeld werden. Het op den koopmanstrein dienstdoende personeel van zes man kwam er ongedeerd af. De over den spoorweg geworpen overblijfselen van den trein maakten het gebruik van het tweede spoor onmogelijk, zoodat voor het perso nenverkeer op den Staatsspoorweg slechts ééne baan kon worden bereden, waardoor de treinen loop groote vertragiDg onderging. In de te 's Gravenhage gehouden vergade ring van het Kon. Instituut van Ingenieurs is met groote meerderheid het volgende besluit genomen; De vergadering acht het uit een wetenschap pelijk oogpunt wenschelijk, dat een onderzoek moge worden ingesteld naar de. technische en flnancieele mogelijkheid eener verbinding van Amsterdam met de Noordzee, geschikt voor de groote vaart, niet belemmerd door sluizen en bruggen. De vergadering richt voorts tot den raad van bestuur het verzoek uit de leden van het instituut te benoemen eene commissie, welke zich ten doel stelt een onderzoek naar den weg, die gevolgd moet worden om een afdoend avantprojet met globale raming van kosten voor het bovenvermel de onderwerp in het leven te roepen. Door vele visschers op de Noordzee word*' betreurd, dat het politietoezicht aldaar door buiten dienststelling van den stoomkotter Dolfijn weer geëindigd is, vooral wijl de berichten uit zee spreken van de aanwezigheid van bijzonder veel Engelsche trawlers op de plaatsen, waar onze haringvloot, welko bijna nog geheel in zee is, haar bedrijf uitoefent. In de vorige week werd te Amsterdam een zeker merkwaardige feestelijkheid gevierd. De heer W. G. Boele, sigarenfabrikant te Kampen, kwam met 25 zijner wakkere arbeiders, die allen 25 jaar en meer onafgebroken trouw hunne plichten nakwamen, en die dien avond door de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handswerksnij verheid, de bekrooningen zouden ontvangen. Onder geleide van hunnen patroon hebben de werklieden een feestelijken dag gehad. Zij bezochten Artis en het Panopticum, waar zij zich aan den disch vereenigden. Verder wachtte hun een avondfeest bij Krasnapolksky waar zij logeerden. Vrijdag werd het Rijksmuseum door hen bezocht en deden zij verder een wandeling door destad,en bij hunne thuiskomst wachtten hunne kameraden hen op met muziek en fakkels. Het gunstige voorjaars- en zomerweder bracht enkele landbouwers te Haarlemmermeer op het denkbeeld om te trachten van eenige landerijen een dubbele oogst te verkrijgen. Op de in het begin der maand Juli reeds ont ruimde karweivelden werd zomergerst gezaaid aanvankelijk scheen de proef te gelukken daar dit product zich flink ontwikkelde. Het vochtige najaarsweder was echter oorzaak dat het gewas niet tot rijpheid kon komen. Het grootste gedeelte der gebouwen van „De Atlas" te Amsterdam is gekocht door de oprichters van de Nederlandsche Plantenboter- maatschappij. Deze maatschappij begint in het volgende iaar boter te fabriceeren, langs schei kundigen weg uit zekere planten getrokken en voornamelijk bestemd voor gebruik bij het toe bereiden van spijzen. Te Mannheim is een dergelijke fabriek in werking. Te Biervliet zijn dezer dagen een moeder en dochter ernstig ongesteld geworden door het eten van gestoofde kool, welke in een koperen pan was bewaard. De Standaard zegt: Nog altoos keert onze arbeidersstand niet tot kalmte terug. De eene werkstaking volgt op de andere. Het kwaad krijgt het kaïakter van een epidemie. Van een epidemie, die spot met nationale grenzen. Nu treffen ze voorshands nog wel zelden doel. Hoogstens even genoeg om het vuurtje brandende te houden Maar wie daarna de draagkracht van deze sociale woeling dacht te kunnen afmeten, zou zich deerlijk vergissen. Het veelal mislukken, en hoogstens voor een klein deel gelukken van deze werkstakingen ligt uitsluitend aan de groote bezwaren, waarmee het deugdelijk organiseeren van zoo groote menschen- massa's steeds gepaard gaat, Dat er gedurig verband uitkomt tusschen deze woelingen en het socialisme, is dan ook niet omdat de ontevreden arbeiders met het socialisme dweepen, maar omdat ze bijna uitsluitend onder de socialisten mannen vinden, die van organisatie eenig begrip hebben, en tot helpen bereid zijn- Doch ook dat is slechts een phase, die voor bijgaat. De werkstaking is nog slechts in haar kindsheid. Maar eens komen haar manlijke dagen, en dan zal het geheim der organisatie gevonden, en de uitwerking dezer organisatie daarom zoo ontzettend zijn, omdat de werkgevers niets meer zullen hebben om toe te geven, en toch de op- gewoelde menigte zulk een toegeven eischen zal. Waarom toch in tijds geen Kamers van Arbeid geopend, eer het te laat is In een brief aan de Javabode komt het volgende voor over de weinige zuinigheid die in ons beheer op Atjeh wordt betracht: „Alles wat wij hier bouwen en aanleggen, wordt op een zoo weelderigen voet gedaan, dat men zou denken dat het bestemd is voor een rijken edelman, die villa's laat bouwen. Hot wekt dan ook de verbazing van eigen en vreemdeling, hoe hier alles keurig er uitziet, en men zou niet denken dat men hier was in een gewest waar 16 jaar vroeger niets stond dan een vuilen vervallen inlandsche kraton met modder poelen en plassen omgeven. Wij behoeven niet te vragen waar een groot gedeelte der millloenen geb een zijn als wij hier de monumentale woningen van Nesoeh aanschou wen met paviljoens, stallingen, wagenkamers, talrijke bedienden- en bijgebouwen, zooals men ze bij geen enkel particulier huis in den tegenwoor- digen tijd aantreft, ja het is bar hoe hier met 's lands gelden is omgesprongen. Men verzekert dat zoo'n enkele hoofdofficierswoning meer dan een halve ton kost, zij zijn dan ook zoo groot dat niemand ze naar evenredigheid kan meubilee- ren, en alle paviljoens b. v. gewoon leeg staan. Men neemt zooals gij weet, proeven met postduiven hier, en daartoe zijn eenige duivenhok ken opgericht onlangs; één zoo'n duivenhokje kost ruim f 10Ó0, en ik geloof dat gij te vergeefs op eene buitenplaats aan den Velperweg dergelijke keurig versierde gebouwtjes zult zoeken; die gouvernementsduiven hebben ook al dagverblijven zooals die bij de kazerne van Magelang. Wij moeten het bekennen, het gouvernement huisvest zijne soldaatjes en duitjes nog zoo kwaad niet en zij krijgen goed voer ook, al reclameert een boerenjongen, pas soldaat, wel eens dat hij al 3 maal in de week sardijntjes bij zijn brood gehad heeft en al 2 maal ham, en dat hij meer variatie wilde hebben die sardijntjes en ham vervelen als men ze zoo dikwijls krijgt." Om muizen te verdrijven of te dooden zijn al heel wat middeltjes toegepast, doch weinige bleken proefhoudend. De knaagdiertjes bleken de val al spoedig ontwassen en brood met lucifers koppen gingen zij met een oogknippen voorbij en muizentarwe was meestal meer gevaarlijk voor de honden of de kleine kinderen dan voor lien. Nu deelt men ons echter mede, dat de toepassing van een zeer eenvoudig middel de beste gevolgen heeft gehad. Men heeft ze onthaald op brood in jenever gedrenkt en deze volkskanker heeft ook de muizen ten verderve gevoerd. Zij hebben er zich s'uachts aan te goed gedaan tot het laatste stukje, de laatste druppel verdwenen was en 's moigens kon men bij verscheidene den dood constateeren „ten gevolge van misbruik van sterken drank." Zonneschijn op flesschen. Onder dezen titel schrijft de heer Van Ledden Hulsebosch in 't Pharm Weekblad „Als nouveauté onder den steeds aangroeienden hoop patentgeneesmiddelen, waarmede dag aan dag het domme publiek door kwakzalvers bedrogen wordt, maakt de Pharm 'Rundschau gewag van „Bottled Sunshine" zonneschijn op flesschen. Het heet een middel te zijn, waarmee men de huid warm kan maken, alsof men „in de zon" had geloopen. De geregistreerde etiquette stelt voor een flesch met eene daarin opgesloten zon Erger kan het al niet. Na groene en blauwe electriciteit, gebottelde zonnewarmte. Als de Amerikanen het nieuwe middel nu maar naar Holland sturen. In Brazilië is eene omwenteling uitgebroken met het doel de bestaande regeering omver te werpen en de republiek uit te roepon. Dat plannetje schijnt zeer goed geslaagd te zijn. De Keizer is zeer eenvoudig aangezegd dat hij vervallen is verklaard van den troon en de republiek is uitgeroepen. Veel moeielijkheden schijnt dat niet te hebben opgeleverd. De nieuwe republiek heeft den naam aangenomen van Republiek der Vereenigde Staten van Brazilië. Een nieuw geschil tusschen Portugal en Engeland dreigt te ontstaan. Onder de streken, die de Britsche Zuid-Afri- kaansche maatschappij onder hare bescherming heeft genomen, behoort ook Masshonaland, het ho^g gelegen bergland, waar de door Lobengula's Zoeloes verdreven Maschonas een wijkplaats hebben gevonden. Zoodra in Mei van 'dat jaar de Engelsche plannen bekend werden, zond de Portugeesche Regeering verscheidene expedities uit, naar het heette, om het binnenland te leeren kennen, maar inderdaad om zich meester te maken van Maschonaland. Luitenant Cordon drong door tot de rivieren Umfulio en Sanhaka en heeft daar de hoofden trouw laten zweren aan de Portugeesche Regeering en de Portugeesche vlag geheschen. Tegenwoordig bevindt de heer Rhodes, de ver tegenwoordiger der Britsche maatschappij, zich in dezelfde streken en de Engelsche consul John ston, die met een kanonneerboot de Zambesi is opgevaren, dwong den Portugeeschon officier Serpa Pinto, die met 750 Zoeloes zich een weg wilde banen door het gebied der Makokolo, terug te keeren. De consul heeft daar de Engelsche vlag geheschen en de Makokolo onder Engelsche bescherming genomen. Het geding tegen den heer Corvilain en zijn ingenieur Delannoy is dezer dagen Voor de 3de kamer der strafrechtbank te Antwerpen in behandeling genomen. De beschuldiging luidt: onvrijwillige aanslag; het verslag van den officier van justitie geeft het aantal dooden aan als 43. Deskundigen hebben Corvilain en zijn ingenieur voor geheel verantwoordelijk verklaard. Bij het verhoor trachten de beschuldigden aan te toonen, dat de ontploffing niet in de patronen- werkplaats, maar op de naburige petroleumworven ontstond. Een onderzoek van een aantal des kundigen heeft echter bewezen, dat de aanleiding voor de ramp in de fabriek van Corvilain aanwezig moet zijn geweest. Eene kudde jonge stieren heeft den 3den dezer gedurende vijf uren Kansas-City bezig ge houden. De dieren werden door cowboys ver voerd en moesten aan de overzijde der Missouri zijn, maar bij de biug maakten zij rechtomkeerd en gingen de stad in, waar de straten in één ©ogenblik schoongeveegd waren. Het gelukte den cowboys de meeste dieren op te vangen, maar acht bleven door de straten rennen, iedereen, die hun in dan weg kwam, omverloopende. Eén werd in de lasso verstrikt, maar de stier bleek den jager gevangen te hobben, in plaats van omgekeerd; de cowboy werd zelf in het water gesleurd, maar gered. Vijf uren hield het spek takel aan, en eerst toen waren alle dieren de stad uitgejaagd: één kwam om door de botsing met een kabelspoorweg. De bevolking kwam met den schrik vrij. Uit de gevangenis te Bochum, Duitschland, zijn drie gevangenen gevlucht. Een van hen wist zich na het avondeten te verbergen in eene niet gesloten ruimte, 's Nachts kwam hij te voorschijn en verraste den oppasser, die onscha delijk werd gemaakt. De sleutel werd hem afgenomen, de vluchteling opende de cellen van twee vrouwen en een man en noodigde hen uit met hem te vluchten. Aan dit verzoek werd gretig voldaan. Wegens zwakheid moest echter eene der vrouwen aan den muur der gevangenis den tocht reeds opgeven. Do drie andere personen zijn nog niet teruggevonden. In Amerika moet men een werktuig hebben uitgedacht om jonge boomen te poten. Het wordt voortgetrokken door twee paarden en poot 15,000 stekken daags. Te Berlijn trekken twee bijzondere gevallen van slaapziekte de aandacht des geneeskundigen. Een jongen van elf jaar, naar lichaam en geest goed ontwikkeld, werd voor eenige maanden aangetast en thans is ,ook zijn zuster lijdende. Beiden vallen plotseling in slaap, b. v. onder het spelen op school, onder eene wandeling of onder het praten, zoo plotseling dat als zij spreken terwijl de slaap begint, zij midden in een zin ophoudenworden zij naar bed gebracht, dan zetten zij bij het ontwaken het gesprek voort bij het woord waarin zij bleven steken. Het is echter niet noodig hen naar bed te brengen, daar zij ook zonder dat alles doen wat zij doen moeten en b. v. kunnen wandelen zonder ooit hun bestemming te missen. Nu in Japan de schade aan spoorwegen en telegrafen hersteld en dus de gemeenschap met het binnenland weer geopehd is, blijkt eerst hoeveel rampen door de jongste stormen en overstroomingen veroorzaakt zijn. Duizenden menschen moeten het leven verloren hebben,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2