St. NIGOLAAS-CADEAUX, Briquetten mi WINTER- EN REGENMANTELS. Meubelen, Spiegels en Schilderijen. OpmiilBi ra Stroomatstoelen van af f 10.00 Wed. P. VISSER. HELDE\ BRUNSTING, Beilen. p». m Feuilleton. Keizerstraat Nieuwediep. A. BARNEVELD. A. C. LAP. Hoofdgracht. Mieuwediep. De Geheimzinnige. De ondergeteekende bericht aan hare ge achte begunstigers, dat zij van af ZONDAG 17 NOV. is geëtaleerd met een prachtige collectie als: Galanteriën, Byouteriën, een ruime sorteering Kinder-Speelgoe- deren, waaronder een flinke partij 30 cent-artikelen, verder, PREN- TEBOEKEN zoowel gebonden als ingenaaid, enz. enz. Zich voor een druk bezoek aanbevelend WEVERSTRAAT. in 't groot en in 't klein 3 centen per stuk, bij de 50 d 27* cent. Wederverkoopei's flink rabat. in vaatjes p. m. 11 en 22 kilo, f 0.90 en f f.95 per kilo, levert franco rembours station Groote 2 persoons fijne Wollen Dekens f 6.00 Gestikte 2 persoons - 5.00 ROODE BAAI 8A -1.15 BRUINE BEVER A - 1-10 Ruim voorzien van Ilceren-, Jongens- en Kin- derjasseu, Regenmantels, Jachtvesten, Kapers, Ibuzeii, en Trico-winterhaudschoeuen. a contant 5% korting. Waaldcrstraat. Pli. VLESSL\G. Vrij naar 't Fransch door A. B. 20. Deel I Hoofdstuk IX. Vaderangst. De weinige minuten, noodig voor de nederdaling, schenen mijnheer Van Holst zeer lang toe. Eindelijk bereikte men echter de onderste kolen-galery en dadelijk wierpen de werklieden met die onvoor zichtigheid en die minachting van gevaar die ze kenschetst, zich op het zand, voordat de machine zelfs gestopt was. Het meerendeel der werklieden der heischmachine was niet op hun post en werkten aan de redding der zich in gevaar bevindende onge- lukkigen. Degenen die gebleven waren schenen niet meer aan hun gewone werk te denken. Myn heer Van Holst riep ze aan hun plicht terug, daar de dienst aan de heischmachine en aan die tot luchtverversching inderdaad van het hoogste belang was, vooral nu zich honderden personen in de myn bevondenen na zich verzekerd te hebben, dat die inbreuk op de gewone regel zich niet zou vernieuwen ging de directeur verder met hen, die hem gevolgd waren. De geringe wydte der gang die naar de kerk, leidde bemoeieljjkte de redding zeer, slechts twee mannen konden te gelyk werken om het puin op te ruimen. Men moest een keten vormen en het zoo van hand tot hand laten gaan naar een reeds uitge. putte steenkolen ader, waar men het puin nederstortte. Treurig en terneergeslagen wisselden die lieden slechts weinige woorden. Toen Van Holst verscheen, hoorde men langs de geheele lyn fluisteren en zag men hem mededeelzame blikken toewerpen. Maar geen hunner sprak hem aan, zy deden alles wat menschelyk was om de ongelukkigen te redden welke troostredenen zouden ook met hun yver en vlfjt gelijk staan. Van Holst begaf zich alleen tusschon hen in, hij keek somber voor zich en bereikte, zonder dat hij een der mijnwerkers scheen te herkennen, de plaats waar de instorting begon. Zooals wjj gezegd hebben ging het werk slechts beklagenswaardig langzaam vooruit. Eindelijk zeide Van Holst, nadat hij een oogenblik de beide werklieden die bezig waren het puin op te ruimen had beschouwd, op treurigen toon Dat de hemel ons bescherme, wij zullen zoo in geen drie dagen en drie nachten tot ons doel komen en dan zal het te laat zijn Nicolaas, hernam hij, na een nieuwe pauze, ge kent de mijn, is er geen andere weg naar de verlaten gangen. Tijdens mijn vader, toen de Royale nog in bewerking was, bestond er geloof ik een galerij die met de luchtververschings gang in gemeenschap stond. Dat is zoo, mijnheer, maar die galerij is gesloten geworden en het zal op het oogenblik moeielijk zijn, de ingang terug te vinden. Daarenboven heeft men al die andere gangen in laten storten en men ziet geen spoor van doortocht meer wanneer men zich in de kerk bevind. Eensklaps kwam er beweging inde menigte. Snel naderde een halfnaakte man, slechts gekleed ineen linnenbroek, het einde der galerij, men haastte zich hem door te laten. Weldra bevond hij zich bij mynheer Van Holst, die in hem een der stokers herkende, die bij de machines tot luchtverversching geplaatst was. De man wachtte niet, tot men hem ondervroeg. Patroon, zeide hij hijgende, men hoort veel geraas in de put der ladders. Men zou zeggen dat men met hamerslagen tegen de voering der put sloeg, wij gelooven zelfs, onduidelijk een stem te hebben gehoord die ons riep. Men ziet niets, maar misschien is daar iemand in gevaar. De put der ladders, riep mijnheer Van Holst onstuimig, hamerslag en menschelyke stemmen GOEDKOOPST ADRES VOOR De ondergeteekende bericht aan het publiek van TEXEL, dat de Heer Jb. KIKKERT eenig agent is Waar alle teekeningen op aanvrage worden toege zonden. Reparation worden spoedig en net afgeleverd. franco Oudeschild. Geen twijfel meer, zij zullen een uitgang naar dien kant ontdekt hebben. Laat ons er gauw heen gaan Zou God mij mijne dochter terugschenken? Men wilde naar de put der ladders loopen, maar Van Holst hield ze terug. Dat niemand ga, riep hy luide, het kan een valsch alarm zijn. Gaat met uw werk voort en denk dat een oogenblik tijdverlies het leven kan kosten aan mjjne aan degenen die wij willen redden. De mijnwerkers gevoelden de wijsheid van dat bevel en hervatten hun werk. Van Holst haastte zich, alleen gevolgd door den stoker en Nicolaas, om de galerij even op te klimmen. Onderweg vroeg hij aan den stoker Is niemand van u gaan zien, waar die geluiden uit de diepte vandaan kwamen? Jawel mijnheer, mijne kameraden hebben zich gehaast, de trappen af te dalen en zullen u zonder twijfel bericht geven van wat gebeurd is. Op het einde der lange lyn, die door de werklieden werd gevormd, vond de directeur de mannen, die hem het eerst hadden vergezeld en daaronder Grand Leopold. Hij had op dat oogenblik twist met èen zyner kameraden. Ja ik herhaal u, dat ik uw bijl niet heb, hernam hij zacht. Ik ben boormeester, wat heb ik meteen timmermans bijl noodig. En ik heb hem u een oogenblik nadat ge dat flink pak slaag van den Franschman Leonard had ontvangen, daar in dien gang zien wegnemen. Hij stond daar togen een stut en gij hebt hem ter sluiks weggenomen en ik heb gedacht, dat gij er u van hebt willen bedienen om een slechte streek uit te voeren. Ik heb u nageloopen, maar gij waart reeds verdwenen en nu verwacht ik, dat gij my de bijl terug geeft. Loop naar den duivel, nog eens ik heb hem niet, of wil je soms dat ik je de hersens breek. Op dit argument kwam geen antwoorden de arme timmerman verwijderde zich mompelende Het is goed, het is goed, wij zullen daar later op terug komen en hij moet terecht komen. Van Holst leende niet de minste aandacht op een zoo gewone omstandigheid als een twist tusschen werk. lieden om een weggeraakt stuk gereedschap. Grand Leopold voegde zich, voldaan zyn tegen partij tot zwijgen te hebben gebracht by de groep der directeur. Laat ons nu vlug naar de put der ladders gaan riep hy vroolyk. Ik wensch een gelegenheid te vinden, mij nuttig te maken, zelfs met gevaar ran mijn leven Ik ben vrij als een vogel in de lucht, en houdt van mijne vrienden I Men hoorde hem niet, Van Holst liep snel heen, gevolgd door verschillende arbeiders. Spoedig bereikten zij het plat, waar vele arbeiders stonden te zien naar 2 werklieden die bezig waren eene plank te plaatsen van het midden der ladder naar een gat in de wand der put. Uit die opening kwam een zwak licht. Welnu, vrienden, wat is hier nu? vroeg Van Holst bijna buiten adem van 't snelle loopen. Zij zyn gevonden, antwoordde een der arbeiders zjj hebben een oude gang gevonden. Het valt echter moeielyk ze er uit te krijgen Hy dien gij daar ziet is Antoine Robin. Maar myn dochterkan niemand mij zeggen Mynheer maakte van zyne beide handen eene roeper, en riep luid uit alle macht Antoine, Antoine is Emma by u Na een geruimen tyd kwam eindeiyk een zwakke stem uit het gat. Wie roept my Mynheer Van Holst zyt gy het Ja, ik ben het Antoine help my toch uit myne ongerustheid; waar is myne dochter? Daar by my, mynheer, dat gy haar niet hoort, komt- dat zy evenals Gertrude niet in orde is Nu ik ze beiden in de lucht gebracht heb, komen ze weer wat by. Zend echter spoedig hulp, want ik kan by na niet meer Ja, ja, men komt Pas goed op Emma. In zyn vaderlyk egoïsme dacht Van Holst er niet aan naar den toestand van Leonard te vragen. Een ander echter deed dit wel en vroeg: Antoine wat is er van onze goede Leonard geworden Hy is dood. antwoordde de mynwerker droevig. Waarlyk, wat een ongeluk. Dat is een groot verlies, zoo'n brave edele jongeling. 't Was Grand Leopold, welke die woorden sprak. Indien men echter zyn gelaat goed bezien had, zou men een helsche glimlach om zyne lippen hebben kunnen zien spelen. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk LANGEVELD DE ROOIJ - Texel'

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 4