Buitenland. Het antwoord op het afdeelingsverslag der Indische begrooting is rondgedoold. De minister verdedigt zich en verklaait nooit als hervormer van Indië te zijn opgetreden. Gaarne wil hij een ieder de reuzentaak afstaan om groote her vormingen voor te stellen en tevens de tekorten op de Indische begrooting te dekken. Zeer beslist blijft hij zyne brieven aan de Christelijke Zen- dings-vereenigingen en aan de Synodale Commissie verdedigen zij zijn dienende om op de hooge waarde van het Christendom te wijzen. Twee boerenplaatsen met 72 bunders weiland in de gemeenten Beemster en Beets, behoorende tot de nalatenschap van wijlen mej. M. M. Snoeck van Loozen, te Enkhuizen, zijn dezer dagen in het openbaar verkocht voor f. 200250. Dooreen twintigtal naamlooze vennootschap pen in Nederland gevestigd, maar die haar bedrijf in Indië uitoefenen, is voor 1887/88 aan patent betaald te zamen f 209,951. Meer dan de helft, nl. f 114,330 kwam uit de winsten der Delimaat- schappij. De minister van koloniën is niet ingenomen met de bestaande regeling, volgens welke die in Indië behaalde winsten geheel in de Nederlandsche schatkist vloeien. Hij is met den minister van financiën en de Indische regeering over dit onder werp in overleg getreden. Daar de veevrachten der Amsterdamsche Maatschappyen hooger waren dan die der Rot terdamsche, lieten de voornaamste handelaars het vee, voor Londen bestemd en in Noord-Holland gekocht, over Rotterdam vervoeren. Daar thans de Maatschappijen te Rotterdam de vracht weder verhoogd en met die te Amsterdam gelijkgesteld hebben, heeft het vervoer weder plaats langs den gewonen weg. De heer B. Lorette te Utrecht herdacht gisteren den dag, waarop hij honderd en drie jaren geleden het eerste levenslicht aanschouwde. De man is in het volle bezit van zijne geest vermogens en geniet nog eene uitmuntende gezondheid. In het „Tijdschrift v. Geneesk." komt een belangrijk opstel voor van dr. Van Dooremaal over de blindheid in Nederland. Daaruit blijkt, dat, terwijl thans in Europa ongeveer 200,000 blinden zijn, waarvan 100,000 niet blind hadden behoeven te worden, de toestand in Nederland gunstiger is dan- ergens anders. Dit bewijzen de volgende cijfers: In 1889 waren in ons vaderland 1593 blinden, of 4,46 op de 10000 inwoners, tegen 7,61 in Zwitserland, 8,11 in België, 8,36 in Frankrijk, 8,79 in Duitschland, 9,84 Engeland, 10,15 in Italië, 12,01 in Hongarije en 22,45 in Finland. Deze gunstige verhouding nu bestond een tiental jaren vroeger in 1879, nog niet; het aantal blinden was toen 1992 en Nederland stond toen onder de landen volstrekt niet vooraan. Juist in dit tijdvak ligt echter de groote werkzaamheid van wijlen prof. Donders voor het oogheelkundig onderwijs en de behandeling van onvermogende lijders. De Nederlandsche Amerikaansche Stoom- vaait-Maatschappij bericht dat door de belangrijke toename in passagiersverkeer over haar Lijn, eene verdere uitbreiding van materieel noodzakelijk is. Voor de NewYorkvaart ia zij daarin geslaagd door den aankoop van nog een Stoomschip van het zelfde type als de zoo gunstig bekende Stoo- mers Amsterdam," „Rotterdam„ en „Obdam", hetwelk zij zich voorstellen in Februari a. s. onder den naam „Werkendam" in de vaart te brengen. Wanneer nu ook het Stoomschip „Maasdam" spoedig gereed is zullen zij door de thans nog in de NewYorkvaart zijnde Stoomschepen, „P. Caland" en„Edam" voor de vaart op Zuid-Amerika te bestemmen, spoedig in de gelegenheid zijn, aan de bfi hen bestaande plannen tot uitbreiding der Zuidlijn, uitvoering te geven. Om daaraan echter nog succes te verzekeren, hebben zfi tot den aanbouw van nog twee groote Stoomers besloten, die in de laatste helft van het volgend jaar onder de namen „Didam" en „Dubbeldam" in de vaart zullen worden gebracht. Uit Maastricht wordt gemeld Onlangs werd melding gemaakt van eene verduisteiing van militaire goederen, herkomstig uit net kleedenmagazfin te Arnhem, door een onderofficier van het 8ste reg. inf., aldaar in garnizoen. De schuldige werd door den krijgsraad tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en tengevolge daarvan bleef zijne vrouw met drie jeugdige kinderen in kommervollen toestand achter. De militaire woning, waar het gezin was gehuisvest, moest worden ontruimd, en het nachtleger afgestaan dat van rijkswege in gebruik was gegeven. De onderofficieren van het corps, waartoe de I gestrafte behoorde, hebben zich nu het lot van dat ongelukkige gezin aangetrokken en de naaste toekomst van vrouw en kinderen op afdoende wijze verzekerd. Uit eigen middelen hebben zij het noodige aangekocht, om haar behoorlijk te huisvesten, terwijl zij zich bovendien hebben verbonden dagelijks iets van hun tractement af te zonderen, waardoor aan de beklagenswaardige vrouw de middelen worden verstrekt, om in de behoeften van het gezin te voorzien, tot dat haar man uit de gevangenis zal zijn ontslagen. Uit Noord-Brabant wordt gemeld Alle suikerfabrieken zijn in volle werking, doch de resultaten worden voor onze industrie met den dag ongunstiger. De aanvoer van bieten blijft nog voortduren, en deze worden ingevolge gesloten contract duur betaald, terwijl de suiker prijzen maar steeds buitengewoon laag blijven. Bij liet begin van de campagne waren de wortelen van goede qualiteit, en was het suikergehalte beviedigend, doch gedurende de laatste drie weken is het gehalte zoodanig afgenomen, als wellicht nimmer omtrent dezen tijd van het jaar plaats had. De oorzaak hiervan is het zachte en vochtige weder. Terwijl andere jaren in dezen tijd van het seizoen de ingekuilde bieten geen uitspruitsels vertoonden, beginnen zij nu reeds op eene onrustbarende wijze uit te botten. Het Fransche gezantschap te Rio de Janeiro bevestigt in een telegram aan de regeering, dat de omwenteling tot nu zonder wanordelijkheden is geschied en dat de voorloopige regeering er aan denkt eene constitueerende vergadering bijeen te roepen. Vóór zijn vertrek heeft keizer Pedro gezegd: „Ik wijk voor de feiten en wensch het beste voor het land." Volgens een ander bericht staat de handel te Rio de Janeiro stil en tusschen republikeinen en royalisten komen bloedige conflicten voor. De regeering heeft de handen vol met de voorstanders der monarchie, die op eene tusschen - komst der mogendheden hopen. Volgens de „France" heeft de Duitsche regeering langs ambtelijken weg aan de Belgische verzocht, het kleine stukje onzijdig gebied van Moresnet tusschen beide lauden te verdoelen. Deze plaats ligt op de grens tusschen Verviers en Aken en werd langen tijd door beide landen van elkaar betwist, tot zij in 1875 overeenkwamen, het onzijdig te verkloten. De inwoners van dit-allerkleinste onafhanke lijke landje, dat rijkezinkmijnen bezit,zijn daardoor vrij van den krijgsdienst. De werkstakihg van arbeiders der groote lucifers fabrieken in Scandinavië wekt groot op zien, te meer nu de bekende Noordsche dichter Björnson voor de arbeidsters in de bres is gespron gen. Op het oogenblik hebben meer dan 1000 fabrieksmeisjes den arbeid gestaakt. Dag in, dag uit zijn deze meisjes bezig met het inpakken van lucifers, waarvan elk er niet minder dan 16000 per week levert, een eentoonig, geestdoodend werk in een bedorven luchtterwijl de eenige geneesmiddelen, t. w. krachtige voeding, gezonde woningen en geneeskundige hulp, ont breken. Björnson stelt zich ten doel te bewerken, dat in de fabrieken gezondheidsmaatregelen genomen en bepalingen ingevoerd worden om het lot der arbeiders te verbeteren. De minister van landbouw heeft aan de Londensclie arbeiders liga, die geprotesteerd had tegen het verbod van invoer van vee uit Duitsch land, geantwoord, dat hij de noodzakelijkheid van dat verbod betreurt. Hy erkent dat Sleeswyk- Holstein thans bevryd is van veeziekte, maar dezer dagen deden zich aan do Holsteinsche grenzen gevallen voor van mond- en klauwzeer, terwijl dezelfde kwaal ook bestaat in Mecklenburg Brunswijk en andere streken van Duitschland. Volgens berichten uit China, is de Yang-tse- Kiang over eene uitgestrektheid van honderden mijlen buiten de oevers getreden, waardoor meer dan duizend menschen het leven verloren. Een zeer rijk geschenk is aan de stad Lon den gedaan door sir Syquey Waterlow, nl. by na twaalf hectaren gronds te Highgate en 6000 pst. om een klein gedeelte dat nog in het bezit van huurders is vry te koopen. Deze groote uitge strektheid, rijk aan boomen en water, wenscht hij bestemd te zien tot een paik ter uitspanning van het Londenschë publiek. De Engelsche bla den roemen zeer de gift en deu gever, die, in geringen stand geboren, door eigene energie een groot fortuin en eene aanzienlijke maatschappe lijke positie hebbende verworven, reeds sedert jaren veel voor den arbeidsstand, waaruit hij voortgekomen is, gedaan heeft door het bouwen van woningen, het steunen van onderlinge hulp en ziekenfondsen, het oprichten en helpen oprich ten van hos. italen enz. De Daily News vertrouwt, dat de Londensche Districtsraad aan het park ter eere van den gever den naam van „Waterlow Park" zal geven. Sir Edward Guiness, de bekende Engelsche bierbrouwer, heeft eene som van 3,000,000 gulden ter beschikking gesteld tot het bouwen van arbeiderswoningen. Van deze som moet f 2,400,000 te Londen en f 600,000 te Dublin besteed worden. Eene commissie van drie leden, tot wie do minister van openbare werken behoort, zal het geld be- heeren en besteden overeenkomstig het verlangen van den milden gever. Op de Schotsche kust had dezer dagen een verwoed gevecht met walvisschen plaats. Toen de Klydon," een paketboot, te Kirkwall aankwam, werd bericht dat in de nabijheid eene groote school walvisschen gezien was. Dadelijk werden booten uitgezet en spoedig ontdekte men de monsters, waarop de jacht begon. De matrozen poogden ze in de naburige Inganeisbaai te drijven waartoe de booten voor- en achteruit bewogen werden, terwijl ue walvisschen het water in alle richtingen opspoten en rechtstreeks naar het strand zwommen. Een walvisch wierp eene der booten omver, waardoor de opvarenden te water geraakten. De boot zonk, doch de matrozen werden door eene andere boot gered. De walvisschen strandde in het ondiepe water, en de booten zetten hen achterna, terwijl de mannen in hunne opgewon denheid te water sprongen, sommigen met lansen gewapend. Hunne voornaamste wapens echter waren lange vischmesseD, waarmede ze in weinige oogenblikken eene vreeselijke slachting aanricht ten. Enkelen, die slechts licht gewond waren, spartelden en schoten door het schuimende water, het zand opdrijvende en zich verblindend in hunne pogingen om te ontsnappen. Mannon, die op 't strand stonden, brachten nu touwen, en hielpen de walvisschen op den oever trekken. De slachting duurde voort tot de duisternis inviel. Bijna 200 walvisschen werden buit gemarkt. Een personentrein van den Internationalen spoorweg, van Berlijn naar Weenen is aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein het station Fürstenberg bij Frankfort a/O. doorreed, bemerkte de machinist op het spoor een met 2 paarden bespannen, zwaar geladen wagen met steenkool. Dadelijk gaf de beambte het noodsein en remde, maar evenwel gelukte het hem niet den trein tot staan te brengen, en in 't volgende oogenblik greep de locomotief den wagen, waarvan zich de voerman door een forschcn sprong gered had, en vernielde den wagen geheel, zoodat do splinters overal heen vlogen. Een der paarden die reeds over het spoor waren, werd teruggetrokken en door de wielen der locomotief verpletterd. Deze laatste was zoo zwaar beschadigd, dat zij buiten dienst moest worden gesteld en de hulp 'van een rangeerlocomotief moest worden ingeroepen. Op besluit dor regeering zijn dertig Poolscho werklieden onverwacht uit Kattowitz (Silezië) verdreven, welken maatregel men beschouwt als den eersten, die door vele dergelijke besluiten zal worden gevolgd. John Burns heeft verklaard dat de afrekening der ontvangen gelden voor de werkstakenden, gepubliceerd zou worden. De fondsen, in de kas gestort, beliepen f 576,000hiervan zonden de Australische koloniën 372,000, terwijl de Trade Unioma zelve f 48,000 bijdroegen. Op dit oogenblik is nog in kas f60,000 en men zal trachten van de gevers te erlangen, die in de weerstandskas te storten. Het comité der werkstakers heeft geen hulp gezonden aan de werkstakers te Rotterdam. Als het resultaat der werkstaking verklaart John Burns, dat goede werklieden nu f2,40 a f7.80 per week meer kunnen verdienen. De Eiffeltorenmanie houdt aan. Het reus- achtigste ontwerp is dat van een Amerikaan, die eene granietpyramide van 1000 voet hoog ontwierp met eene basis van 1320 voet. Op de spits der pyramids moet een 200 voet hoog vrijheidsbeeld verrijzen en aan de vier hoeken van het grondvlak torens van 100 voet, met de beeltenis - van Columbus, Washington, den President, en een vierde, die niet genoemd wordt, maar dat waar schijnlijk wel de „geniale" ontwerper zal wezen Gelukkig zijn de kosten, 175 millioen dollar, vrijwel beletsel voor de uitvoering van dezen modernen pyramidebouw. Te St.-Petersburg gaat men een Eiffeltoren van ijs bouwen ter hoogte van 80 M. Er zal een lift zijn en rondom den toren eene sledebaan.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2