Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Het Regeerings-ant woord op het afdeeliD ge verslag der Eerste Kamer in zake de schoolwet is thans verschenen. De Regeering is ook overtuigd, dat niet licht van eenige Regeering een verzoenender voorstel kan verwacht worden. Breed zet zij uiteen, dat de Grondwetgever van 1848 nooit bedoeld heeft, dat elke toelage uit de o: enbare kas eene school tot openbare zou maken. Ongrondwettig is dit voorstel stellig niet. Het ontwerp zegt de Rogeering zal stellig het volksonderwijs ten goede komen. De Rijks bijdrage aan de bijzondere school zal de voorstan ders der openbare school die school niet doen verlaten. Het beginsel der neutraliteit blijft gehandhaafd. Ook zorgt de Regeering, dat overal voldoend openbaar onderwijs worde gegeven. De financieele gevolgen worden geraamd op f670,000, behalve f830,000 ter uitvoering van art. 5, derde lid. Of de schoolstrijd eindigen zal, hangt af van de houding der voorstanders van het openbaar en het bijzonder onderwijs, ook der provinciale- en gemeentebesturen. De Regeering hoopt het, en vertrouwt, dat de verschillende politieke richtingen daartoe zullen willen saam werken. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 2 December, des avonds halfnegen. Den 3den December begint het Onderwijs-debat De door de gemeentebesturen van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen aanplakbiljetten tot aankondiging van de 7e algemeene tienjarige volkstelling, luiden als volgt. 7de Volkstelling. (Wet van 22 April 1879, Stbl. n°. 63.) (Koninklijk besluit van 21 Aug. 1889, Stbl. n°. 108.) Burgemeester en wethouders van breDgen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 7e algemeene tienjaarlijksche volks telling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woon plaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig oi zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten die opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 zullen worden rondbezorgd, en dadelijk na nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld eene witte kaart (voor een man of jongen) of eene bruine kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld worden eene groene kaart (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene roode kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje). De antwoorden op vraagpunten, dienende tot leiddraad bij het door de Landbouwcommissie ingestelde plaatselijk onderzoek in tal van gemeen ten naar den toestand van den Landbouw in Nederland, zijn nagenoeg alle ingekomen. Het eiland Texel is alsnog als type in het onderzoek opgenomen. Uit al de ingekomen antwoorden zal door de Landbouwcommissie een eindverslag worden saamgesteld. Uit kwaadwilligheid heeft men Vrijdagnacht op het work van da heeren v. Seters en v. Baaren bij 'sBosch (aanleg baanvak Vlijmen 'sBosch) een locomotief, waarvan de nachtstokers zich om de eene of andere reden even verwijderd had, in beweging gebracht, dat zy op een geladen zandtrein liep, en eene schade van 4 k 5000 gulden berokkenden. Kort te voren had men tot tweemaal toe getracht gedurende de duisternis een zandtrein te doen ontsporen door dwarsliggers en rails over de lijn te leggen, welke pogingen echter mislukten. Men rijdt nu, als het donker is met de noodige voorzorgen en met een losse machine vooruit. Men is er nog niet in geslaagd den dader of do daders der wraakoefening op te sporen. Door de in de vergadering van het hoofdbe stuur der Friesche Maatschappij van landbouw en veeteelt benoemde commissie ter beantwoording der vraag„Welke de gevolgen zullen zijn van de oprichting van zuivelfabrieken met betrekking tot de ontwikkeling van onzen veestapel" is rapport uitgebracht. Op grond van bij onder scheidene veehouders ingewonnen inlichtingen aangaande hunne handelwijze in zake de voedering hunner fokkalveren zoowel bij hen, die de melk zelve verwerken, als bij hen die de melk aan eene fabriek leveren en verder op grond van het door een scheikundige gedaan onderzoek, waaruit bleek, dat het soortelijk gewicht van wei uit de boter- en kaasfabriek te Bolsward en van wei van een der commissieleden bij beiden gelijk was (1,0265) en de vaste stoffen zeer weinig verschilden nl. 6,85 en 6.89 pet., komt de commissie tot de conclusie, dat de gevolgen van de oprichting van zuivelfabrieken voor de ontwikkeling van onzen veestapel zullen zijn zeer weinig beteekenond, zoo niet onmerkbaar. In de vergadering van de eerste afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt is o. a. behandeld de vraag omtrent de wenschelijkheid om de granen en zaden ter beurze niet langer bij de maat, maar bij het gewicht te verkoopen. De vergadering was vóór het behoud van den verkoop bij de maat, op grond dat de handel er niet tegen is. Intusschen werd overleg met Groningen wenschelijk geacht In het gedrukte propectus betreffende de overname van de drie in ons land bestaande Export-varkensslachterijen door „The United Bacon Curing Company" wordt gezegd, dat in de drie slachterijen, zonder eenige verdere uitgave, te zamen 4600 gerookte varkens per week kunnen worden ingezouten en een veel grooter aantal kan worden gedood en verpakt. Worden de gelegenheden om de geslachte var kens in met koude lucht gevulde ruimten te bergen, vermeerderd, dan zal het aantal gezouten varkens gemiddeld 's weeks gemakkelijk tot 10.000 kunnen worden uitgebracht. Door zending van 10.000 varkens 's weeks naar Londen zal toch geenszins voldaan kunnen worden aan de vraag naar een weinig gezouten gerookt spek en naar versch varkensvleesch. De voorraad varkens in Holland is in de laatste 5 jaren bijna tienvoudig vermeerderd. Volgens een extract uit de verslagen van de „Board of Trade" zijn in de jaren 1884 1888 uit Holland in het Vereenigd Koningrijk ingevoerd de volgende hoeveelheden versch varkensvleesch In 1884 2098600 Engelsche ponden met een aangegeven waarde van 59,678 pd. st.in 1885 3621000, aangegeven waarde 98,315 pd. st.in 1886 5384000, aangegeven waarde 133,066 pd. st. in 1887 11822800, aangegeven waarde 293,692 pd. st. en 1888 19228600, aangegeven waarde 435.726 pd. st. De handel in gerookt spek en varkensvLeesch uit Holland is een belangrijke industrie geworden en het is een voornaam artikel, waarop de Londensche markt van voedingsmiddelen moet rekenen. In Noordbrabant worden pogingen aangewend om gedenkpenningen, die voor min geoefende oogen op het eerste gezicht voor gouden tientjes kunnen beschouwd worden, uit te geven. Veld hoven, Aalst en Waalre hadden zij dezer dagen tot hun exploitatieveld gekozen. Het zouden twee Limburgers zijn, de een klein van gestalte de andere groot, De laatste blijft buiten op den nitkijk, terwijl de andere tracht zijn slag te slaan door bij neringdoenden iets gerings te koopen en daarvoor zijn quasigoudgeld in betaling te geven. Te Waalre en Aalst zijn de marechaussees hen op de hielen geweest, doch zij verdwenen in de bosschen en konden niet achterhaald worden. Wellicht is deze herhaalde waarschuwing niet overbodig. M. Ct. De Amsterdamsche IJsclub is, naar het Sport blad verneemt, van bij gelegenheid van haar zilveren feest een gekostumeerden optocht met bal op het ijsplankier te organiseeren. In het „Bataviaasch Nieuwsblad" wordt het denkbeeld aangegeven om in den oorlog met Atjeh het middel toe te passen, dat in den oorlog met pangeran Dipo Negoro door generaal De Koek werd aangewend. Deze richtte infanterie- kolonnes van Alfoeren op, onder Ternataansche en Tidoreesche officieren, welke geleid worden door geschikte Europeesche officieren. Deze corpsen voerden een guerilla-oorlog, die zóó afmattend voor den vijand was, dat hij eindelijk zwichtte. Het „B. N." zet de voordeelen van in- landsche Djilolosche hulptroepen uiteen. Onder anderen zouden zij aan de Atjehers hunne strooptochten beletten. Ook geeft het de wijze aan waarop men ze moet laten wonen en hen voeden moet. Het acht het een afdoend en weinig kostbaar middel. Welk een berg van papier zal daardoor weder opgestapeld worden in het geval altoos, dat het denkbeeld in overweging wordt genomen en als dan eindelijk eene beslissing valt, zal het dan nog tijds genoeg zijn? Zekere D. te Douvergenhout, gem. Mec- kelbeok, wilde dezer dagen eene partij door hem in een Pruisisch dorp gekochte manufacturen over onze grenzen binnensmokkelen. Toeft hij er reeds een goed eind over was, zag hij eenige Nederlandsche ambtenaren naderen, waarop hij zich omkeerde, het op een loopen zette en zich na eenigen tijd met zijn pak weder op Pruisisch grondgebied bevond. Daar echter werd hij nu aangehouden door een Pruisischen ambtenaar, die hem van de Nederlandsche grenzen had zien aankomen en hem medenam naar de Zollamt te Wehr. Hier werd hij van zijne manufacturen ontlast en had bovendien 50 mark Orclnungsstrafe te betalen. Deze som niet bij zich hebbende, zou hij naar het Spritzenhaus te Susterseel worden overgebracht, om daar te verblijven tot de 50 mark voor hem zouden zijn betaald. Het gelukte echter D. onderweg zijn geleiders te ontsnappen en weder de grenzen over te komen, zoodat hij alleen het verlies zijner manufacturen te betreu ren heert. Volgens „Le Matin" staat Nederland aan den vooravond van een geschil met Duitschland dat reeds lang een gelegenheid zoekt om ons zijn booze stemming te laten gevoelen. Zij zou nu zijn opgewekt door den steun, dien de Duitsche socialisten van hunne Nederlandsche partijge- nooten ondervinden voor het maken van propa ganda bij de aanstaande verkiezingen. Wij moeten ons daarom voorbereiden op een polemiek in het blad van von Bismarck, de „Norddeutsche Alge- meine Zeitung, zooals die tegen Zwitserland tijdens de kwestie-Wohlgemuth werd gevoerd. Laat ons hopen dat het dan maar bij polemiek blijft. Bij het station Rjasan in Rusland is de posttrein naar Moskou tegen een goederentrein gereden Beide locomotieven werden zwaar beschadigd en die van den posttrein ontspoorde, waardoor vijf rijtuigen vernield werden. De reizigers ontkwamen als door een wonder. De schuld schijnt te wijten aan een wissel wachter, die op zijn post was ingeslapen. Een ander ongeluk, eveneens een gevolg van verkeerden wisselstand had plaats bij Rampolla in Noord-Italie tusschen een personen- en een goederentrein. Een beambte werd gedood en verscheidene personen werden gewond. Bij de fabricatie der lucifers in Frankrijk zal waarschijnlijk weldra het gebruik van roode in plaats van witte phosphorus verplichtend worden gesteld. De academie van Wetenschappen dringt daarop aan bij de Regeering. In het Oosten is de winter fel begonnen. De Zee van Azof ligt dicht en hevige stormen teisteren de Zwarte Zee. Men schrijft uit Curasao, d. d. 4 Nov. '89. Na bijna twee jaren wachtens, hebben de sluizen des hemels zich eindelijk over dit eiland geopend. Reeds sedert eenige dagen krijgen we nu en dan flinke regenbuien, die het water in de regenbakken eenige voeten hebben doen rijzen en naar het zich laat aanzien, zal er nog meer regen komen. De planters buiten zijn dan ook reeds druk in de weer om te zaaien. De duizend gulden van H. M. de Koningin heeft men gebruikt om zaaizaad (kleine maïs, veel gelijkend op hennepzaad) te koopen en dit aan de behoeftigen uit te deelen. Als de regen nu nog eenigen tijd aanhoudt, zal het jaar 1890 een goeden oogst, geven. Ik zeg eenigen tijd, want als het te lang regent worden de wegen onbruikbaar en komen er klaagliederen van hen, die er zoutpannen op na houden. Ten gevolge van den regen is dan ook de erge warmte van den laatsten tjjd aanmerkelijk gedaald van 87 tot 80 graden. De anders zoo kale rotsen beginnen reeds te groenen, want de grond is hier zeer vruchtbaar, nl. als het maar regent* Mest behoeft men hier dan ook niet te gebruiken, maar zooveel te meer geduld om op den soms zoo lang uitblijvenden regen te wachten. Vergadering Dinsdag 26 Nov. 's morgens 101/» uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemoester. Tegenwoordig waren alle leden, de heeren Westen berg, F. Keyser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Zym, C. Bakker Jr. Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en W. K. Bakker. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met eene kleine wyziging goedgekeurd. Ingekomen zyn eenige prov. bladen en circulaires, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Tevens worden voor kennisgeving aangenomen,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2