N. 227. Donderdag 5 December. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel. TEXEL, 4 December 1889, St. Nicolaas. Nog slechts weinige dagen en het jaarfeest van den grooten kindervriend is daar. In vele winkels zijn tal van zaken uitgestald, waaruit de goede Sint eene keuze zal kunnen vinden om kleine en groote men- schen te verrassen. Galanteriën, manufacturen, prentenboeken, koek en chocolade, ja zelfs sigaren en wie weet wat niet meer, dat alles kan worden dienstbaar gemaakt voor ver rassingen en geschenken van den goeden Sint. Er is een groote verscheidenheid en ruime voorraad voor allen. Yoor allen? Ware dat zooDoch het is niet onmogelijk dat velen er een zeer schaarsch deeltje van zullen toeloopen. Wel jammer, want door zoo'n minder gelijke bedeeling, loopt zelfs do heiligheid van den grooten Sint wel gevaar, een glimpje van zijne rechtvaardigheid te verliezen. Doch laat ons het beste hopen, laat ons wenschen, dat, ofschoon daarvan niets openlijk bekend is, de meer bevoorrechten de taak van den goeden Sint zullen overnemen, ten opzichte van minder met aardsche goederen bedeelden, en zij, in navolging van den Heilig man, in stilte eene verrassing zullen bezorgen ook in de kleinste kluis. Bij de stille of openlijke geschenken, welke bij zulke gelegenheid worden verschaft, ken merkt de St. Nicolaas zich hier ook nog door een andere uiting, namelijk door een maskerade van sommigen en door voorstelling van ver schillende zaken. 's Lands wijs, 's lands eer. Het ligt niet in onze bedoeling daarover den staf te breken, doch, en we meenen dit te mogen opmerken, we zouden gaarne zien dat ook zulke voor stellingen eenig nut beoogden. Het nuttige en goede, kan immers zeer goed met het aangename gepaard gaan. Moge de jaardag van den Sint, bij al het genoegen hetwelk is te smaken, ook dit jaar eene aangename, zelfvoldoening gevende her innering achterlaten. Zij 't zoo voor allen Ds. Geldei man, pred. bij de Ned. Herv. gem. aan den Burg, maakte Zondag-morgen, na afloop, der godsdienstoefening aan zijne gemeente bekend, dat hij voor het op hem uithebracht beroep naar Oosterland op Wierin- gen, heeft bedankt. Den 8 Dec. 1859 werd de heer Koning alhier, benoemd als Deurwaarder bij het kan tongerecht Helder; Zendag 8 December aan staande zal hij alzoo 30 jaren actieve dienst hebben. De berichten van de 5 mannen die zich door tusschenkomst van Koning, bij de Ame- rikaansche lijn engageerde, zijn zeer gunstig. Goede voeding, goed loon en nette behandeling en het zenden van geld door hen aan hun familie getuigd, dat zij op goeden weg zijn. Vele anderen volgen, want de proef voldeed. Yoor de verkiezing van twee hoofd-in- gelanden voor het waterschap de 80 gemeen schappelijke polders, gisteren gehouden, waren ingekomen 197 briefjes. Verkozen werden de aftredende heeren: Sd. Keijser Jz. met 180 eu Jan Veeger met 171 stemmen. Verder werden uitgebracht op den Heeren C. J. Keijser 6J. T. Zijm Jr. 5S. C. Keijser 3 F. Keijser 8. C. S. KeijserJ. DijksenJ. Keijser Jz. en J. D. Witte, Westen allen 1. In de „Handelingen" der Tweede Kamer van 27 November lezen wij De heer Van Alphen, lid der commissie „In handen uwer commissie voor de ver zoekschriften is gesteld een adres van P. C. Bak ker en 3 anderen, ingezetenen van Oosterend, de Kaap en Oost op Texel, vergezeld van eene Memorie van Toelichting. De adressanten geven een overzicht op het eilandbeweren dat zij niet slechts teleurgesteld, maar ook misleid zijn geworden ten aanzien hunner verwachtingen, dat tot vernieuwing der haven in hunne buurt zou worden overgegaanbetoo- gen dat de haven te Oudeschild ruimte genoeg aanbiedt voor berging der aldaar te huis be- hoorende vloot en verzoeken ten slotte, dat een Rijkssubsidie niet worde toegekend voor de vergrooting van de haven te Oudeschild, maar voor vernieuwing van die te Oosterend. Uit hoofde aan den inhoud van dit adres, blijkens het voorloopig verslag der commissie van Rapporteurs over hoofdstuk IX der Staatsbegrooting, in de afdeelingen der Kamer reeds volle aandacht werd gewijd, zoo stelt uwe commissie de verzoekschriften voor het adres, ter nadere kennisgeving voor de leden; ter griffie te deponeeren. De Cocksdorp, 3 Dec. In weerwil van het ongunstige weder der vorige week is er in den toestand der Benbrack weinig of geen verandering waar te nemen. Een staaltros, die moest dienen om haar het wegdrijven te beletten, is evenwel gebroken. Het voorschip zit thans 17 voet in het zand, van de vin is de helft zichtbaar, terwijl het geheel naar de zeezijde overhelt. Er is door den eigenaar iemand aangesteld, die een oog in 't zeil moet houden, wel een bewijs, dat de Benbrack nog niet aan haar lot wordt overgelaten. Oudeschild, 3 Dec. Het garnalenvisschen, dat Maandag weer is aangevangen, levert aanvankelijk weinig op. In het geheel werden nog maar 40 manden garnalen voor de kokerijen aangevoerd. Slechts een twintigtal schuitjes neemt voorshands aan 't visschen deel. De verzending geschiedt bijna uitsluitend naar het buitenland. Waal. De opinie van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap over de aanhangige onderwijswet is niet twijfelachtig. Als vervolg op een bericht in het vorige nummer van dit blad kan gemeld worden, dat van de 2351 leden, die de van het Hoofd bestuur ontvangen circulaire terugzonden, 1989 zich verklaarden voor en 362 tegen het zenden van een adres aan de Eerste Kamer, waarin de bezwaren tegen het wetsontwerp worden uiteengezet. Het Hoofdbestuur moest nu van zijn eens genomen besluit, van geen adres te zenden, terugkomen en voldeed reeds 1 December aan den zoo duidelijk uitgesproken wensch van de groote meerderheid der leden. Helder, 3 Dec. Een binnenkomende groote Engelsche stoomboot, van Cardiff, is door het nemen van een te korte draai, tegen den steendam van het fort de „Harsens" geloopen. Eerst met het volgende vloedgetij kwam de boot vlot Omtrent den toestand des Koning, meldt het N. v. d. D. het volgende In tegenstelling met de hoogst treurige berich ten, welke in het vorige jaar om dezen tijd van het Loo herwaarts kwamen doet het ons genoe gen het volgende to kunnen melden. Hoewel men vreesde, dat de beterschap in 's Konings toestand slechts van korten duur zou zijn, heeft zich dit gelukkig niet bevestigd. Waar verleden jaar omstreeks dezen tijd een spoedig einde zeker scheen, ziet men thans in Z. M. een man, die meer opgewektheid en geestkracht be zit, dan sedert jaren het geval was. In het begin van de maand Mei dezes jaars heette hij geheel hersteld, maar dit was nog vol strekt niet zoodaartoe was de ziekte te hevig, waren de geneesmiddelen te krachtig geweest. De eigenlijke ziekte, een cronische nierkwaal, die van tijd tot tijd hevige pijn veroorzaakte, was in het voorgaande jaar langzamerhand toegenomen, en vooral wanneer de patient veel in beweging was geweest, had dit vererging tengevolge, zoo dat, teneinde de vreeselijke pijnen en daaruit ont stane slapeloosheid te bestrijden, het gebruik van morphine noodzakelijk werd geacht. Wel had Z. M. reeds vroeger daarvan somtijds gebruik gemaakt thans echter, bij het toenemen van de pijnen, was een geregeld en groot quamtum noodig, het geen een toestand van verdooving, gevolgd door groote opgewondenheid, teweegbracht. Het zooge naamde herstel was dan ook kwalijk zoo te noe men. De patient verkeerde nog geruimen tijd in staat van aphasie, tengevolge van de krachtige verdoo vingsmiddelen Thans blijven de symptomen der kwaal achter wege. De Koning houdt zich op de hoogte van regeerings- en particuliere aangelegenheden, viDdt behagen in lectuur (vooral Fransche) en bespreekt met zijne omgeving politieke en andere zaken, naar aanleiding- van het gelezene in couranten, enz. Hij gaat geregeld 's avonds te 10 uren naar bed en staat evenzoo te 6 uren 's morgens op. Het eerste uur is gewijd aan bezigheden van par ticulieren aard; daarop volgt het onderzoeken en teekenen van stukken, toegezonden door het Ka binet des Konings. Z. M. bevindt zich 's morgens in zijn werkka- binet, den overigen tijd meestal in het salon, dat op het basse-cour uitzicht heeft. De maaltijden worden door het koninklijk gezin in het salon der Koningin gehouden; de hofdignitarissen houden afzonderlijk tafel in de roode eetzaal. Gewoonlijk heeft Z. M. dagelijks een langdurig onderhoud, 's morgens met den adjudant, en na het diner, dat circa half acht afloopt, met den kamerheer of den ordonnance-officier. De Londensche correspondent van de N. R. C. schryft van Donderdag-nacht: Geiyk ik reeds kortelijk seinde heeft de Engel sche regeering als maatregel van voorzichtigheid TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1