Marktberichten. Advertentiën J. J. KUIJPEft, Parkstraat. Bü ffl. LANGEVELD te KOOG, Teiel, Tevens 1" kwaliteit Mackine-Olie L. J. VAN DEN BERGE, ADVERTENTIËN. SIGAREN, moesten worden omdat bijna iedereen ziek lag. De epidemie wordt aan het sterk afwisselende weder der laatste dagen toegeschreven. Maar St.-Petersburg staat over het geheel, wat den gezondheidstoestand betreft, in Rusland slecht aangeschreven, evenals Rusland in Europa. De „Nowoje Wremja" berekent dat jaarlijks meer dan IYj millioen menschen in Rusland sterven, die behouden zouden kunnen worden, indien er voldoende geneeskundige hulp en zorg voor de hygiëne bestond. De Bondssenator Piatt zeide o. a. op eene vergadering voor arbeiders-statistiek het volgende: Over 't algemeen wordt nog veel te weinig aandacht geschonken aan het grootsche idéé, welke aan de groote arbeidersbeweging feitelijk ten grondslag ligt. We zien allerwegen de teekenen van ontevredenheid, we vernemen van werkstakin gen en twisten, waaronder zelfs van geweldda digheden; wij voelen, dat er een strijd wordt gestreden en zijn meermalen gedwongen de houding van beide partijen, van de eene als van de andere, te veroordeelen. Dringen we echter dieper in de zaak door, dan komen we tot de overtuiging, dat er eigenlijk over de geheele wereld een beweging zich ontwikkelt tot verhooging van het menschelijk geslacht en dat, waar het volk ontevreden is, dit eigenlijk het streven naar het betere bewijst. En dit streven heeft aanspraak op onze sympha- tie. Ik geloof, dat het volk in zijn geheel genomen, beter, gelukkiger wordt, en een duidelijker inzicht leert verkrijgen van zijn rechten, plichten en verantwoordelijkheid. Al die onaangename ver schijnselen, die onze pessimistischen vrienden zooveel schrik aanjagen, schijnen mij geenszins op moreelen achteruitgang te duiden, veeleer zijn zij de uitingen van een gezond, krachtig leven. Wat wij de arbeidsbeweging noemen, is goed beschouwd slechts een tijdperk van herleving voor de vrijheidszucht der menschheid. En hoeveel strijd het ook nog kosten moge, het resultaat zal ongetwijfeld wezen eene hoogere en edeler vrijheid voor de menschheid." In de Hongaarsche stad Gross-Becs komt een opzienbarend proces in behandeling, namelijk tegen een groot aantal vrouwen, allen in het dorp Mellencze woonachtig, die beschuldigd zijn hare mannen te hebben vergiftigd. Uit de acte van beschuldiging blijkt namelijk, dat in de jaren 1881 en 1882 aldaar niet minder dan 38 boeren vergiftigd zijn. Twee oude vrouwen daar ter plaatse verschaften het vergift aan de vrouwen, die hare mannen opruimen wilden deze twee giftmengsters zijn echter beiden gedurende de instructie gestorven. Er zijn niet minder dan 80 beschuldigden, en meer dan 100 getuigen zijn er gedagvaard. Ter gerechterlijke schouwing moesten er 18 lijken worden opgegraven en de instructie heeft bijkans 3 jaren geduurd. Te Blankenberghe (Belgie) leed een brik schipbreuk. In allerijl deed men de reddingsboot in zee gaan, met twaalf zeelieden bemand, maar nauwelijks afgestoken, sloeg zij om. De opvaren den werden bewusteloos op het droge gebracht en reeds zijn er drie overleden. Spoedig na het gebeurde werd de brik op het strand geworpen en het bleek, dat zij door het volk verlaten was Professer Van Nussbaum, te Munchen, raadt het wielrijden onvoorwaardelijk aan, niet alleen aan jongelieden, maar ook aan dames en heeren van middelbaren leeftijd, vooral als zij last hebben van slechte spijsvertering, hemorrhoiden, pijn in de lendenen of enge borst. Voorts beveelt hij het wielrijden aan voor menschen, die aanleg hebben tot vetzucht, of bij wie de beweging van het hart te wenschen overlaateindelijk aan alle zenuwachtigen en deze laatsten zijn tegenwoordig vele. Ter voorlichting van het congres over den slavenhandel dat tegenwoordig te Brussel is vergaderd, heeft de hoogleeraar Emile de Laveleye in de Gazette een artikel geschreven. Hij is tegen gewelddadige onderdrukking van den sla venhandel in Afrika, waartoe een geheel legercorps zou noodig zijn, dat millioenen zou kosten, zonder dat men zekerheid had van slagen. Het beste middel om aan dien handel een einde te maken, is volgens den professor, dat men hem overbodig maakt. Tegenwoordig heeft een slaaf in Afrika waarde, omdat hij het eenig vervoermiddel en het duurste handelsvoorwerp is. Door het afleggen van spoorwegen zouden de dragers overbodig worden gemaakt. Die spoorwegen zouden minder kosten dan dwangmaatregelen en zouden een anderen handel dan dien in menschen bevorderen. De inzichten van den hoogleeraar worden de Regeering van den Congostaat gedeeld. De berichten omtrent den brand te Lyon in Massachusets luiden ontzettend. Meer dan 100 schoenfabrisken, alle nieuwsbladkantoren en centraalstation en de goederenloodsen van den Boston en Maine Spoorweg zijn vernield en een groot aantal personen kwam om het leven. Bijna 8 uren lang woedde het vuur met een hevigheid, die de beruchte branden van Chicago en Boston in herinnering bracht, Er heerschte een onbeschrijfelijke verwarring die de soldaten tevergeefs poogden te doen bedaren. Een groote menigte menschen, voornamelijk armen, is zonder dak, en de burgemeester heeft een beroep op de liefdadigheid zijner landgenooten gedaan en onmid dellijke toezending van kleederen en andere levensbehoeften voor de ongelukkigen, alsmede militaire hulp verzocht. De schade in de kantorenwijk waar, behalve 12 blokken van de grootste schoenfabrieken, 4 dagbladkantoren, 4 banken, verscheidene kerken en een aantal club-gebouwen, beoevens een groot aantal winkels (alles te zamen een vk. Eng. mijl oppervlakte beslaande) in de asch werden gelegd, wordt op 10.000.000 dollars geschat In 't geheel werden omstreeks 150 woningen vernield, 160 gezinnen van dak beroofd, terwijl omstreeks 8000 personen door den brand zonder werk zijn, 112 houten blokken gingen in vlammen op en een aantal andere gebouwen moesten met dynamiet vernield worden om den voortgang van het vuur te stuiten. De Czaar heeft bepaald, dat de Israëlieten in het vervolg het beroep van advocaat zullen mogen uitoefenen mits zij een speciale vergunning hebben van den Minister van Justitie. In Groot-Britannie is de winter ingetreden. Over het geheele land woei dezer dagen een dikke lucht vol sneeuw en hagel, welke op verscheidene plaatsen naar beneden kwamen. In sommige streken sneeuwde het zoo hevig, dat de wegen onbegaanbaar werden. Daarbij heerschte eene gevoelige koude. Te Dungeness wees de thermometer 26 gr.te Cambridge en andere plaatsen 27 gr. en te Londen 28 gr. Op de windzijde daalde de thermometer daar zelfs tot 18 gr., eene koude, zooals in dezen tijd van den winter slechts zelden is waargenomen. Over geheel Frankrijk heeft het flink gesneeuwd. Te Tours ontlasten zich drie hevige sneeuwbuien en werd het zoo donker, dat op „klaarlichtendag" het gas moest worden opge stoken. Ook in het noorden sneeuwde, hagelde en donderde het. De bliksem sloeg in het oude station van Calais, zoodat het dak en een aantal spoorwagens beschadigd werden. Alkmaar, 29 Nov. Graanmarkt. Aangevoerd553 heet. Tarwe 6.10 a 7.25 256 heet. Rogge f5.50 a f5.75, 672 heet. Gerst 1 4.50 a 5,— Chev. f 5,50 a 6.15, 1608 heet. Haver f3.—a f3.90, 366 heet. Boonen, br. Boonen 7.25 a flO., Paardenb. f6.— a 6.15, witte bonen f 14. a Duive boonen t a f citroen boonen 12. a 249 heet. Erwten, Gr. Erw. f8.— a 12,—, vale Erwt. f9. af witte Erwt. a graauwe Erwt. 11 a 1350. heet. Kanariez. 8 a 29 heet. Karwijz. 9,— a 9,76s. Amsterdam, 2 Dec. Aangevoerd 435 Run deren, le kwal 70 76 ets, 2de kwal 66 ets., 3e kwal. 55 ct. per kG; Melk- en kalfkoeien f 150. a f 270; Graskalveren f 28 nucht. kalv 7 1427 Schapen f af Lammeren f a 267 vette Varkens 50 k 54 ets per KG. Alkmaar, 2 Dec. Aangevoerd 10 koeien f 200 a 260 56 vette kalveren f 40 a 100; 8 nucht. kalveren f 16 22 441 Schapen f 24 a f 36. 127 vette Varkens 42 55 ct per K. G 29 magere dito f 13 k 16. Lammeren f k Purmerend, 3 Dec. Aangevoerd 56 vett kalveren40 100 ct. per kg.; 8 nucht. kalv 16 k 22 127 vette Varkens 42 k ct. 55 per k,G 29 magere Varkens f 13 16; 181 Biggen f 6 a 11,; 3083 Schapenen Lammeren 317 Runderen en 4 Stieren f a kip-Eieren f6.— a f 7, per 100 Vette koeien prijzen onveranderd, handel traag, 0,60 a 0,78 per kilo. Vette kalveren prijzen lager, handel traag. Nucht. kalveren, Vette varkens, Magere varkens en biggen prijshoudend, handel traag. Stieren prijshoudend, handel vlug, f 0,40 a 0,60 per K. G. Vette schapen, prijzen onveranderd, gelijk aan 11- Dinsdag, handel flink, f 24 a 37.50 per stuk. Overhouders prijshoudend, lage prijzen, handel stug, f 14 a 24 per stuk. Londen, 2 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd 2800 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren 80 kalveren, 30 Varkens. Men noteertRunderen 0,35 f 0,75 Schapen en Lammeren f 0,62s1,01 l/t, kalveren 0,5674 0,90. Varkens f0,40 a 0,67s. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand November Ingelegd f 1757,067» Terugbetaald f 1302,31. Het laatste, door het kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 785. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de eerste helft der maand November. Amerika. A. Eelman, Paterson. J. Baker, Passaic. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 27 Nov. 3 Dec. ONDERTROUWD: j Q GETROUWD j ueene' GEBORENKlasina dochter van Jacob Sandifort en Hendrikje Kind. Leonard en Nicolaas Aris zoons van Jacob Dijksen en Pietertje Mantje. Wilhelmina dochter van Jacob Boon Sz. en Dirkje Koning. OVERLEDEN Annaatje Backer 60 jaren, geh. met Lambertus Veldmuis. Trijntje Mooijen 32 jaren gehuwd met Jan Leen. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsehe Co ui ant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. bericht de goede ontvangst van een partij in prachtige geheel nieuwe verpakking, EAU DE COLOGNE in diverse keurige flacons, PORCELEIN, fijn GLAS, AARDEWERK, enz. Alles uitmuntend geschikt voor CADEAUX. Nationale Vuurmakers, per doos (20 stuks) 6 cent. van KINDERSPEELGOED tot de laagst mogelijke prijzen, verder voor radig fijn en gewoon gelakte THEEBLADEN, PRESENTEERSTELLEN, KOFFIE- en THEE KISTJES, LEPELKISTJES, TABAK- en SIGA RENKISTJES, POËSIE- en PORTRETALBUMS, Portretlij sten, DamestasschenToilet-, Scheer- en WerkdoozenDambordenDamstukkenDomino- en KienspellenKinder-hobbelpaardjes en Kin derstoelen, enz. Met aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar, verkrijgbaar LIJNKOEKEN bekroond met Gouden Medailles. Voorts: SPECLLAATS ft f 0.35 per 5 ons TAAITAAI - 0.16 MESTVORKEN, 3, 4 en 5 tands met en zon der stelen, 4 tands met platte tanden, GRA VEN van af f 1.25. Emmers en Wasclitobbes, Koekepannen, Draadnagels en Spijkers, koe- en paarden Roskammen. verkrijgbaar bij WAAL OP TEXEL Stal- en Ballastscliopn

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 3