N. 228. Zondag 8 December. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. m was er zelf. De echte, de heusche Sint, die velen niet anders kennen dan uit hunne prentenboeken, was in natura Donderdagavond tegenwoordig. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenüèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 7 December 1889, 't Was de hoofdgroep van den avonddoor eene groote volksmenigte voorafgegaan, om stuwd en gevolgd, ging het rijtuig van den Sint langzaam voorwaarts, terwijl de Heilige zelf van tijd tot tijd uitsteeg, om, voorafge gaan door zijnen knecht, in alle stilte zijne gaven in de gezinnen der behoeftigen te brengen. Zie, dat was nu iets den grooten Sint waardig. En dat velen dit gevoelden, daarvan getuig de menig woord, dat wij opvingen. Gaarne brengen wij, ook voor de bevoor rechten, den Sint een woord van dank voor zijnen tocht door ons dorp, en wij voegen er bijmocht zijn voorbeeld navolging vinden. Er zijn er zeker velen die wel eene klei nigheid, ook wel die eene groote kleinigheid kunnen missen, om dit te offeren op het altaar van liefde en dankbaarheid. O, mochten zij allen, in navolging van den Sint van Donderdagavond, in stilte rondgaan en zonder aanzien des persoons hunne wel daden verspreiden, daar waar zij noodig zijn. Hoe goed, hoe schoon, hoe heerlijk zou dat zijn! Vrijdagavond had in het lokaal „de Linde boom," de uitgeschreven vergadering plaats van de afdeeling Texel der IIoll. Maatsch. v. Landbouw. Of het was door de avondvergadering of wel omdat de punten van beschrijving nog al van aanbelang waren, wij wagen het niet zulks te beslissen, doch zeker is het, dat de opkomst van leden meer dan gewoon was. De hoofdschotel voor den avond was het programma voor de te houden afdeelings ten- toonstelling in het volgend jaar, welk onder werp in behandeling kwam, nadat de vice- voorzitter de vergadering had geopend, de notulen waren gelezen, en de inhoud van een paar missives was medegedeeldde een van de vereeniging het Ned. Paardenstamboek, (waarvan de lezers de inhoud hierachter kun nen lezen) de ander betrokking hebbende op boschcultuur en duinbeplanting. Daarna kwam het bovengenoemd program ma aan de orde hetwelk afdeelingsgewijze werd behandeld en vastgesteld. Het geheele programma specifiek weer te geven achten wij minder noodig, aangezien het zeker wei publiek zal worden gemaakt. De tentoonstelling zal omvatten paarden, runderen en schapen, zoowel fok-, als vette dieren, van vreemd, gekruist of Texelsch ras, en van verschillenden leeftijd. Tot de tentoonstelling zal ook worden toe gelaten pluimgedierte, vruchten, zuivelproduc ten en verdere producten van Texel; een en ander werd aan het bestuur overgelaten. Yoor het grootste deel der rubrieken werd de eisch gesteld, dat het vee minstens 2 maan den eigendom van den inzender moet zijn en voortdurend op Texel moet zijn geweid. Na afloop der tentoonstelling zal nog worden gehouden eene tentoonstelling van aangespan nen paarden voor karretjes en schoonrijden. Ook werd nog de wenschelijkheid betoogd van een nummer, schapen op Texel geboren, doch elders geweid. Na afhandeling van deze zaken deelde het bestuur de wensch mede, om van dien dag een feestdag te maken, door daaraan toe te voegen eenige volksvermaken; tot welk doel eene commissie uit de burgerij zou worden uitge- noodigd om daaraan hare medewerking en steun te verleenen. Dit plan vond zeer veel bijval, alleen kon men het niet eens worden of daaraan één of twee dagen zouden worden gewijd; daarop zal dus later worden teruggekomenevenzeer op het voorstel om voor zulk een feestdag eene subsidie van de gemeente te vragen, over welk voorstel de stemmen staakten een voorstel om gelijk verzoek aan het hoofd bestuur werd bij acclamatie aangenomen. De feestdag werd bepaald op het einde Augustus van het volgend jaar, zoodat alleszins de gelegenheid bestaat tot eene flinke voor bereiding. Als slot van de vergadering wachtte ons herkiezing van bestuursleden. De altredende leden, de heeren H. C. Dijt, Aug. Keijser en Jan Jnz. Roeper werden met groote meerderheid herkozen, terwijl voor de vacature Loman de heer Dikkers werd ver kozen. Alle heeren namen de betrekking aan, evenzoo de heeren C. Keijser Pz. de benoeming tot Voorzitter en de heer Dikkers tot vice-Voorzitter. Met een woord van dank voor de opkomst, een terugblik op het afgeloopen jaar, dat voor de veehouders zoo voordeelig was, en de wensch dat ook het nieuwe jaar niet minder bevredigend moge wezen sloot de Voorzitter deze bijeenkomst. Wij wenschon gaarne, dat de te houden tentoonstelling en verdere feesten zullen mogen rekenen op de steun en medewerking van allen, opdat ze goed mogen slagen en in waar heid blijken volksfeesten te zijn. Wenschelijk is het voorzeker dat velen, en wel vooral de landbouwers zich daartoe aan sluiten bij de afdeeling Texel der H. M. v. L. Te verwonderen is het wel, dat deze Vereeni ging, uitsluitend voor de landbouw werkzaam, in eene streek als de onze niet meer leden telt. De gelegenheid tot aangifte staat open bij den heer Aug. Keijser, penningmeester der afdeeling. Mogen velen met het nieuwe jaar daarvan gebruik maken. De Eerste Kamer heeft gisteren, 6 Dec., het schoolwet-ontwerpmet 31 tegen 18 stem men aangenomen. Oudeschild, 6 Dec. Naar wij vernemen zal de leesavond door eenige personen van hier in de „Lindeboom" te houden, in plaats van op den lln., zooals aanvankelijk was bepaald, op den 13n. gehouden worden. Oosterend, 6 December. Vergadering van „Nut en Genoegen" op Dinsdag 3 December. De Voorzitter opent de vergadering met een gepast woord. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Als sprekei treedt op de heer J. Timmer, gep. adjudant-onderofficier O. I. L. Hij ver zoekt de aanwezigen met hem in den geest eene reis te willen maken om de Kaap de Goede Hoop naar Oost-Indië, vervolgens door Indië en eindelijk door de Roode Zee terug naar Nederland. Hij vertelt vele van zijne wederwaardigheden, ondervonden op zijne reis en gedurende zijn 14-jarig verblijf in Indië, spreekt over de verschillende eilanden, waaruit Oost-Indië bestaatover giondgesteldheid, voortbrengselen enz. Aan het slot van zijne rede geeft spreker te kennen, dat hij over de terugreis niet zal uitweiden, daar dit voor een volgenden keer een geschikt onderwerp kan zijn. De heer Timmer heeft getoond, behoorlijk te kunnen weergeven, wat hij gezien en ondeivonden heoft en zeer zeker zal hij dan ook voor een volge :den keer op een dankbaar reisgezelschap kunnen rekenen. De Heer W. Koppen leverde de vaste bij drage en had daarvoor gekozen een stuk poëzie van ds. Laurillard, getiteld „De Beves tiging. Verder werden nog enkele losse stukjes voorgedragen, waarna de Voorzitter de ver gadering sloot met eene bijdrage in poëzie, getiteld: „Zij gaan voorbij." Helder, 6 Dec. De visscherij levert tegen woordig nog al goede uitkomsten op. In den loop dezer week ving een botter uit deze plaats in éen nacht zooveel rog, dat hij daarvoor bij aankomst f 230 besomde. Ook vingen de garnalenkokerijen hier met de werkzaamheden aan. De vangst gaat goed. De schuiten brengen door elkaar 7 manden garnalen aan per dag. De minister van financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3 Februari 1890 en volgende dagen te 's Gravenhage een examen zal plaats hebben a. voor 80 plaatsen als komies der éde klasse der directe belastingen invoerrechten en accijnzen, op bezoldiging wegens tractement en toelage van f 480 's jaars, voor welke betrekkingen in aanmerkt Dg kunnen komen zydie een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 22 en niet boven 28 jaar oud zijn, en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en de eerste gronden der rekenkunde, terwijl de hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, op 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar is bepaald b. voor de betrekking van deurwaarder der di recte belastingen, bedoeld bij 3 en 4 der resolutie van 2 October 1888 no. 7 (Verz. no. 111). De verzoekschriften om toelating tot voorschre ven examen moeten uiterlijk vóór 1 Januari 1890 bij het departement van financiën zijn ingeko men en kunnen worden ingezonden door tusschen- komst van den controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten on de stukken, welke bij de verzoek schriften moeten worden overgelegd. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1