Buitenland. Voor de betrekking van hoofd der school, met uitgebreid leerplan, aan den Burg, hebben zich zes sollicitanten aangemeld. Het vergelijkend examen zal plaatshebben op Maandag 16 en Dinsdag 17 December. Dat het in het binnenland aanschaffen van legerpaarden meer en meer vermindert, kan hieruit blijken dat in 1888 negentig stuks zijn aangekocht en in 1889 het aantal slechts vijf-en-twintig zal bedragen. In den afgeloopen zomer werd door den Minister van Oorlog bepaald dat milliciens, die gestraft werden met provoost en cachot, of die door den rechter tot gevangenisstraf waren veroordeeld, zooveel langer in dienst moeten worden gehouden, dat zij de verzuimde oefeningen weer hadden ingehaaldthans is dat besluit in zooverre aangevuld, dat ook zij, die door ziekte of andere omstandigheden aan de oefeningen worden ontrokken, eveneens langer onder de wapenen zullen worden gehouden, doch niet langer dan zes weken. Pas is de winter in aantocht, of het ijs eischt weder zijne offers. Eenige knapen te 't Waar begaven zich Zondagmiddag van huis om ijs te zoeken en meenden een gunstige gelegenheid gevonden te hebben in een kleigat. Twee van hen, ongeveer 10 jaar oud zijn er doorgezakt, met het treurig gevolg dat ze er levenloos werden uitgehaald. Uit Londen wordt aan het „N. v. d. D." door de heeren I. S. Van Nierop &Sons geseind dat alle verleden week aangevoerde veeladingen te Harwich en te Thameshaven zijn doorgelaten. Aan de Atjeh-kroniek der „Sum. Ct." loopende tot den 17n October, ontleend men het volgende In den ochtend van 3 dezer vond een Chineesche remmer van het spoorwegpersoneel eene welge vulde granaat op het hoofdstations-emplacement te Kota-Radja zelf, en wel onder de rails. Ware de trein er over heen gegleden en de granaat gesprongen, het ongeluk, dat ons alsdan zoude getroffen hebben, ware niet te overzien geweest. Men ziet dus dat de Atjehsche overmoed thans schier onbegrensd is, en wij midden in Kota-Radja zelf lang niet veilig zijn. Bij officieele order is thans den volke verkondigd dat een honderdtal Gajoes, een maleische stam die de gebergten van Atjeh van de west- tot de oostkust bewoont, onverhoeds patrouilles en schijfschietende soldaten denkt te overvallen. Ter vermindering der onveiligheid wordt nu het terrein in de nabijheid van scliijtschietplaatsen gerasseerdgroote ploegen raseurs, beschermd door heele bataljons soldaten, houden zich nu met dien arbeid bezig. Als men nagaat dat de Gajoes van het begin van den Atjeh-oorlog in 1873 af tot den huidigen dag, zich onzijdig hielden en dat de schijfschiet terreinen binnen onze linie gelegen zijn en onder de directe bescherming der verschillende bentings staan, dan kan men ook daarnaar onzen politieken toestand te Atjeh en de mate van eerbied en ontzag, die halfnaakte wilden voor westersche beschaving koesteren, afmeten en beoordeelen. De bijna 105-jarige weduwe P. Snelli, geb. Akkerman, de oudste ingezetene van Rotterdam, en waarschijnlijk ook van geheel Nederland, is Zondag ochtend overleden. Het stroo heeft dit jaar aanzienlijk minder gewicht dan in het vorige. De pakken van den gewonen omvang kunnen thans slechts tot 85 kilo geperst worden, tegen 115 kilo verleden jaar. Rekent deze omstandigheden op zich zelf reeds in het nadeel van den prijs, de vraag zelve is ook aanmerkelijk minder dan het vorig jaar, misschien wel een gevolg van de in het vorige jaar veelvuldig genomen proeven met turfstrooisel, hetwelk toen meer dan vroeger in gebruik is gekomen. In de veenstreken worden dan ook allengs meer turfsUooisel-fabrieken opgericht, en begint deze nijverheid ook binnen onze grenzen meer afnemers te vinden. Te Ter Apel is thans eene groote fabriek van dezen stof in werking gebracht. Men schrijft uit Oostergo (Fr.j; Het is in dit gedeelte van Friesland niets beter met de arbeiders gesteld dan in Westergo en Zevenwolden. Overal is gebrek aan werk. Onze cichoreifabrie- ken alleen hebben het tegenwoordig druk, zij rocken dag en nacht door, ja des Zondags wordt niet zelden daarin doorgewerkt om de cichorei wortelen maar droog te krijgen. De cichoreiteelt wordt alleen in dit gedeelte van onze provincie op groote schaal uitgeoefend de grond is daarvoor uitstekend geschikt. De oogst van dit verbouw was dit jaar overvloedig, dezelfde gronden leveren dit jaar tweemaal zooveel als in 1888 en toch klagen de bouwboeren en arbeiders beiden. Wegens de slechte resultaten die de cichoreiteelt in het vorige jaar door de natte weergesteldheid gaf, schrikte vele landbou wers deze verbouw door de geleden verliezen af en werd dit jaar lang zooveel niet verbouwd als vorige jaren. Nu is de oogst wellicht wel dubbel zoo rijk, maar de geoogste vrucht in massa is zeer waarschijnlijk nog zoo groot niet als in 1888. De vrucht groeide dus op eene uitgestrektheid gronds, 50 pet. kleiner dan in het vorige jaar, er was dus niet zooveel arbeidskracht noodig voor het delven als ten vorige jare, zoodat de arbeiders dit jaar bij den overvloedigen oogst het delven spoediger afgemaakt hadden, dan bij den schralen oogst van verleden jaar. Ware de daghuur nu in verhouding verhoogd, dan zou de som die het arbeidersgezin per jaar met het delven verdient gelijk gebleven zijn, doch hiervan is geen sprake; integendeel, het daggeld, met het cichoreidelven gemaakt, is in menig geval in 1889 lager dan in 1888, omdat het meestal afhangt van den prijs dien de landbouwer voor de wortelen maakt. Deze is thans f 11 per 1000 KG. en zou vol gens deskundigen minstens f 16 moeten zijn, indien de verbouw van dit product een goed resultaat zou opleveren. Een verschil van bijna 20 pet. in verkoopsprijs, dat de landbouwers zeer zeker „gevoelen" in hunne beurs. De huur moet op tijd betaald worden en daarom moeten zooveel mogelijk de uitgaven bezuinigd, waaronder in de eerste plaats de uitgaven voor de werkzaamheden op veld en akker. Zoo weinig mogelijk vreemde hulp gehuurd, als eigene krachten het eenigszins kunnen volbrengen en vandaar dan ook dat men dit jaar, terwijl het cichoreidelven in vollen gang en de oogst overvloedig was, arbeiders in deze streken zag, flinke arbeiders, wier handen niets vonden om te doen. Het praeadvies op uitnoodiging der Liberale Unie door de heeren prof. Buys en zes anderen uitgebracht omtrent de belastingvoorstellen der heeren Goeman Borgesius c. s. luidt in hoofdzaak Met voldoening constateeien zij, dat de wets voorstellen uitgaan van de juisttie gedachte, dat naar eene betere .verdeeling van den belasting druk moet worden gestreefd, door dat gedeelte van het inkomen, hetwelk tot nu toe niet recht streeks getroffen werd, te belasten en door de belastingen te verminderen, welke onevenredig zwaar drukken., Daarom achten zij onder de tegenwoordige omstandigheden de invoering van een inkomsten belasting het meest gewenschte, zoo niet het eenige middel ter bereiking van het beoogde doel, al ontveinzen zij zich niet de moeielijkheden en bezwaren, die aan iedere inkomstenbelasting zijn verbonden. Krachtens eene verordering van den Privy Council moet voortaan het uit Holland ingevoerde vee vóór de landing te Thameshaven eene quarantaine van drie tot zeven dagen ondergaan. Het schijnt dat deze quarantaine kan vermeden worden, wanneer het vee naar Deptfortgebracht en aldaar terstond geslacht wordt. Storm en sneeuwbuien vergezellen den winter op zijn tocht over het noordelijk halfrond. In Ohio, Indiana, Michigan en Minesota hebben hevige noordoostenwinden gewoed, hier en daar met zwaren sneeuwval gepaard. Óver Betford in Zuid Carolina, woei eèn cycloon, die huizen ver woestte, boomen ontwortelde, een fabriek vernielde, 9 personen doodde en omstreeks 20 of 30 ernstige wonden bezorgde. Zoo hevig was volgens een Amerikaansch blad de storm dat een geheele familie, die bruiloft vierde, door wervelwind werd opgenomen, zoodat allen omkwamen 1 In Beieren heeft de sneeuw twee ongevallen veroorzaakt. Bij Walpertskirchen ontspoorde een trein, tengevolge waarvan de lijn versperd is. Op verscheidene plaatsen in het zuiden en oosten van Oostenrijk moest de dienst, wegens de groote sneeuwmassa's, worden gestaakt. Verschijnselen van anderen aard deden zich voor te Katscher, Cupria, Kragujevatz en Jagolina, op het Balkanschiereiland,waar een groote menigte meteoorsteenen gevallen is, vergezeld van aardschokken in de richting west naar oost en van een geraas als van een verren donder. Vele mijner collega's, zoo schrijft een onderwijzer in de Preusch. Lehrer Z.", zal het zeker aangenaam zijn een specifiek middel tegen de verschillende soorten van hoest te leeren kennen. Niet alleen in mijn gezin, maar ook bij mijne leerlingen is het my gelukt, door een uiterst eenvoudig en goedkoop middel, zelfs den kinkhoest iu weinige dagen te genezen. Gewoonlijk heet het bij den kinkhoestHij moet zijn tijd hebben daartegen helpen geene geneesmiddelen." Mijne ervaring weerspreekt intusschen die bewering. Het afdoend middel tegen hoesten is een aftreksel van haverstroo, dat men zich zelfs in de armste hutten verschaffen kan. Men snijdt het drooge en zuivere stroo van de haver tot haksel en kookt dat in een weinig water. Men verkrijgt dan een bruinachtig aftreksel, waarvan de kleur iets lichter is dan die van koffie. Voegt men er wat suiker bij, dan verliest het nat zijn flauwen smaak. De hardnekkigste hoest moet voor dit eenvoudig middel reeds in 3 of vier dagen wijken- Dit aftreksel heeft bovendien het voordeel boven andere geneesmiddelen, dat men het op eiken leeftijd gemakkelijk kan verdragen. Zelfs tegen strottenhoofd-catarh de kwaal die zoo dikwijls voorkomt bij onderwijzers, wordt dit. middel met goed gevolg aangewend. In een voornaam bierhuis der stadCrefeld kwamen onlangs een paar zeer net gekleede heeren die een partijtje kaart met elkander speelden. Op zeker oogenblik kregen zij echter ongenoegen, dat zoo hoog liep, dat de een zijn glas opnam en 't den ander naar het hoofd gooide. De aldus bedreigde bukte zich heel snel, maar ongeluk kigerwijze trof het glas den spiegel waarvoor hij zat en die in scherven viel. De kelner verlangde dan ook eene schadevergoeding van zeven en twintig gulden. De gooier haalde eene portefeuille voor den dag, overhandigde een Nederlandsch bankbiljet van honderd stak met boos gelaat de drie en zeventig gulden, die hij terug kreeg, in zijn zak en ging erg mopperig heen. Toen men echter den volgenden dag het bankbiljet in betaling wilde geven, bleek, dat het valsch was. Een leeraar aan het gymnasium te Breslau en een fabrikant van kunstsloten hebben een slot uitgedacht, waarbij de beweging van den grendel door middel van electriciteit geschiedt. Een sleutel van bijzonderen vorm, die op een moeielijk te vinden plaats in de kast wordt gestoken, bewerkt, dat een electrische stroom gesloten en daardoor het slot geopend wordt. Het is onmo gelijk uit de plaats van den grendel op te maken, waar het sleutelgat zich bevindtbeide schijnen geheel van elkaar onafhankelijk. Mocht de sleutel verloren raken, dan is het gemakkelijk het sleutelgat zoo te veranderen, dat de oude sleutel niet meer past Er kan ook meer dan een sleutelgat in dezelfde stroomgeleiding worden gebracht, zöodat voor het openmaken der kast meer dan een persoon een sleutel moet afgeven. Alweder wordt de kotfie door een surrogaat bedreigd, en wel door een op het eiland Reunion groeienden oranje-appelboom, waarvan de vruchten gedroogd, gebrand en te trekken gezet worden. De drank, die dan ontstaat, smaakt als de beste soort kotfie en heeft het voorrecht van veel goedkooper te zijn. Do naam daarvan is moes- saenda en hare cultuur moet reeds op vele landerijen beslag leggen. Volgens de bladen uit de Kaap-kolonie ziet het er allertreurigst uit met de landbouwers en vooral met de veehouders aldaar. Voor menigeen hunner zullen de laatste maanden treurige herin neringen opleveren. Men zegt, dat er in het d strict Queenstown, in de koopkolonie, niet minder dan twintig duizend schapen zijn gestorven ten gevolge der droogte. Ten gevolge van den regen is de eerste nood reeds geweken en ook werden 41 wagens met 130 ton bloem geladen, van Kimberley naar Johannesburg gezonden. De Conferentie tegen de slavernij, te Brussel, heeft voorgesteld dat alle Staten, die gebied in Afrika bezitten, een regelmatig bestuur en mili taire macht aanstellen zullen tot onderdrukking van den slavenhandel. Men zal sterke binnen- landsche posten oprichten, door spoorwegen met de kust te verbinden en op de groote moeren stoomschepen doen kruisen. De invoer van vuur- wapenen wordt voor een tijd van 25 jaren streng verboden in elk slavengebied tusschen den 20sten graad N.B. en den 22en ZB. van het land tusschen den Atlantischen en den Indischen Oceaan. De mogendheden doen al het mogelijke tot bestrijding van het kannibalisme en menschenoffers onder de Indische stammenhandelsondernemingen, kerkelijke zendingen en alle pogingen tot uitroeiing van den slavenhandel krijgen steun. Men zal vóór het einde van 1890 strenge strafwetten uit vaardigen tegen slavenkoopersovertreders der wet, die in haar gebied toevlucht zoeken, uitle veren en voortvluchtige slaven beschermen. De koude in Europa. Wanneer men in Nederland in de kou zit, zijn sommigen geneigd, naar „het zuiden" te verlangen. Het is echter op dit oogenblik in Zuid-Europa niet veel warmer

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2