Buitenland. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft ingevolge opdracht der algemeene vergadering, gehouden 12 September te Haarlem, waarbij de wensch is uitgesproken, dat de accijnsbelasting op het zout zal worden afgeschaft zich te dier zake met een adres tot den minister van financiën gewend. Daarin wordt gewezen op de schade, die de zoutaccijns toebrengt aan de landbouwers in hun bedrijf: op de groote hoeveelheid zout, die voor de zuivelbereiding gebruikt wordt en zoowel voor het maken van boter als kaas benoodigd is; op het belang om, bij de groote concurrentie die den zuivelbereiders door het buitenland wordt aange daan, waardoor de prijzen in de laatste jaren belangrijk zijn gedaald, dien bedrijfstak van" die onnoodige kosten vrij te stellen kortom op het verlangen, dat alle lasten die op den landbouw drukken, zullen worden opgeheven. In een adres, aan de Tweede Kamer gericht door de Werkliedenvereeniging „Help u zeiven" te Deventer, wordt het gevolg uiteengezet, dat eene wet als door den heer Bahlman voorgesteld is, voor adressanten hebben zou. Zij nemen aan, dat gemiddeld door een gezin elke week f 2,50 wordt uitgegeven voor brood, meel, boonen erwten stijfsel enz. Eene heffing als wordt voorgesteld van f 0,60 per 100 KG. rogge, f 1,20 voor 100 KG. tarwe, 2,40 voor 100 KG. meel, f 0.30 voor 100 KG. boonen, f 0,60 voor 100 KG. stijfsel zou den marktprijs met 10 a 45 pet. verhoogen en zij daarvoor belast worden met 30 cents per week en per gezin; zonder nog in aanmerking te nemen, dat ook de prijzen van andere levens behoeften zouden stijgen. Zij achten het niet denkbaar, dat wegens deze hoogere prijzen ook hunne loonen verhoogd zouden worden. Twee jongelui, die elkander niet kenden, kregen over eene kleinigheid op straat twist. De een noemde den ander een ploert en deze antwoordde met een klap in het aangezicht. Eene uitdaging tot tweegevecht was het gevolg en in den vroegen ochtend van 5 November jl. had in de duinen onder Wassenaar het duel plaats. Op 25 pas afstands van elkaar losten de partijen tegelijkertijd één pistoolschot, en schoten beiden mis. Toen schreden zij op elkander toe en drukten elkaar de rechterhand. Dit had echter ten gevolge dat beide partijen Donderdag terechtstonden voor de Haagache rechtbank wegens tweegevecht. Het O. M. achtte de beide beklaagden schuldig en eischte tegen beiden eene gevangenisstraf van 4 dagen. De menschen schijnen tegenwoordig zoo weinig te bewaren te hebben, dat zij geen brandkast kunnen gebruiken. De Chatwoodsbrandkast bij de laatste verloting der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Haarlem op n°. 6050gevallen, is althans nog niet afgehaald. Tusschen de bemanning van de Schevening- sche bomschuit „Jacoba" reeder W. GroeD, schipper Minnekers Roos en de bemanning van de vischsloep „Osteinde" 61 heeft dezer dagen op de Noordzee een formeel gevecht plaats gehad en wel naar aanleiding van een diefstal van netten en touwwerk, door de sloep ten nadeele van de bomschuit gepleegd. De Scheveningers riepen de hulp in van vier in hun nabijheid liggende schuiten, en wisten met hun allen aan boord van de sloep te komen vanwaar men hen met stukken hout en steenkool wierpzij bereikten evenwel hun doel en nood zaakten door hun overmacht den schipper van de sloep zelts tot het teekenen van een bewijs van den nettendiefstal. Vad. Omtrent de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Vrydag- avond gehouden, lezen wij: Aan de orde is een concept missive der Kamer aan het bestuur der Yereeniging van assuradeu ren, betreffende het licht te Kijkduin en het van wege de Kamer ingesteld onderzoek waaraan de herhaald voorkomende ongelukken moeten worden toegeschreven. De lichtsterkte kan moeielijk vergroot wordenhet licht kan, na de daaraan in de laatste jaren aangebrachte verbeteringen gerangschikt worden onder de kustlichten le klasse terwijl het de groote vraag is, of electrisch licht wel een verbetering zou zijn. Maar de plaats is ongunstig, dewijl zij te ver van de buitenzijde der Haaksgronden verwijderd ligt en te hoog is geplaatst, om onder veel voorkomende toestanden der atmosfeer goed te worden gezien, voornamelijk dewijl het een licht is, dat op grooten afstand moet worden gehouden om veilig te varen, een zoogenaamd dwarslicht, waarbij de afstand moet worden gegistterwijl behoefte is aan een licht, waar langs men kan loopen en daardoor zekerheid verkrijgen van zijn bestek. Bij het raadplegen van de kaart zal men onmid- delijk tot de overtuiging komen, dat aan dien eisch alleen kan worden voldaan door hofplaat sen van een vuurtoren op de meest westelijke punt der Haaksgronden of het leggen van een vuurschip in de nabijheid van die plaats. „Wij kunnen u zoo luidt de missive verder tot ons groot genoegen mededeelen, dat tot het laatste niet alleen is besloten, maar er reeds een begin van uitvoering is, daar het zoogenaamde reserve lichtschip gereed wordt gemaakt voor dit doel, en naar van zeer vertrouwbare zijde is medegedeeld, zoo spoedig mogelijk, immers binnen een paar maanden, zal worden gelegd. Dat wij die afdoende verbetering toejuichen, zal wel over bodig zijn te zeggen, en een woord van dank mog het bestuur van het loodswezen en den minister van marine niet worden onthouden. De vereischte kredieten zijn door Z.E. reeds aange vraagd en zullen zeker door de Volksvertegen woordiging met vertrouwen worden toegestaan. Een vuurschip daar ter plaatse, zal niet alleen strandingen voorkomen in de nabijheid der Texel- sche zeegaten, het zal met het lichtschip op de Terschellinger bank een samenstel van lichten vormen, waaraan de scheepvaart sedert jaren behoefte heeft, om zonder groote omwegen te maken, ook veilig dat gedeelte der Noordzee te kunnen passeeren Aan het leggen van mistboeien hechten wij geen groote waarde en daaraan wordt ook door den zeeman weinig waarde gehecht, dewijl zij alleen onder gunstige omstandigheden hoorbaar zijn, vooral aan boord van stoomschepen, waar andere geluiden hun gehoor onderscheppen. Om die reden wordt de fluitboei voor de haven van IJmuiden dan ook door een Sirene-fluit op de Semaphore vervangen. Van meer belang achten wij, dat het licht schip, dat nu geplaatst zal worden, ook vaneen Sirene zal worden voorzien. Met het oog op het bovenstaande achten wij het overbodig een als door u bedoeld verzoek tot de regeering te richten." Aan de Soer. Gt. is op 22 Oct. van Batavia het volgende getelegrapheerd Hier ter plaatse hebben hadjis getracht ver schillende huisbedienden' over te halen, op een nader te bepalen dag een fiinken slag te slaan en hun Europeesche meesters te vermoorden. Het complot werd. ontdekt door den koetsier van den directgur van Bihn. Bestuur, welke er zijn meester mee in kennis stelde, zijnde diens andere bedienden in heir'complot. De politie in stilte ijverig werkzaam, heeft reeds verscheidene hadjis gearresteerd. Dat na het betrappen de geheele zaak uit is, meent men, dat vanzelf spreekt. Ook aan talrijke geheime bijeenkomsten in afge legen kampongs is een einde gemaakt. Te Maastricht vervoegde zien Woensdag avond een ongekend persoon bij den tandarts V. S., om hem over een mondgebrek te raadplegen De patient werd eenjge minuten in de spreekzaal alleen gelaten, van welke gelegenheid hij gebruik maakte, om uit een lade 120 frank te ontvreemden. De Staatscourant van 5 dezer bevat een Koninklijk besluit van 1 Dec. jl. betreffende vervoer, merking en visitatie van vee in gemeen ten nabij de grenzen gelögen. Het berust op de overweging, dat het heorschen van besmettelijke veeziekten in het buitenland maatregelen noodig maakt tot verzekering van de handhaving der Koninklijke besluiten van 8 December 1870 en 14 Aug. 1888. In de bedoelde gemeenten is vervoer van het door den Minister van Binnen- landsche Zaken aan te wijzen soort van vee verboden, wanneer het niet op de voorgeschre ven wijze is gemerkt. Dit merken geschiedt voor rekening van het Ryk door veeopzichters, die lijsten van het vee opmaken, dit laatste ten minste eenmaal 's weeks onderzoeken en met de lijsten vergelijken. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal eene hengstenkeuring houden op Woensdag 5 Maart, te Rotterdam, op een later op te geven platts en uur. Door den minister van oorlog is toegestaan een prijs van 500 gulden. Het de gevolg van de te Rotterdam ontijdig onder de metaalwerkers op touw gezette werk staking is, dat thans ongeveer 200 metaalwer kers aldaar werkeloos zijn. De Eiffeltoien te Parijs, die nn voor 't publiek gesloten is, zal in het volgend jaar gewichtige veranderingen op zijn drie verdiepingen ondergaan. De eerste verdieping zal nl. ingericht worden voor een hötel van den eersten rang, waarbij men voornamelijk het oog heeft op Engelsche gasten. De tweede verdieping zal verrijkt wor den met eene bijzonder fraaie bier-halle en een atelier voor photegrafie (instantanée). De derde verdieping eindelijk zal veranderd worden in een „salon". De dezen zomer in gebruik geweest zijnde schuitjes der liften, die tamelijk plomp van vorm waren, zullen dan door elegante voer tuigjes vervangen worden. Moederliefde. Uit Londen wordt d.d. 28 Nov' geschrevenEergisteren liet zekere vrouw Miles, die in de St. Peterstraat, Hocking, woont, haar beide kinderen in het achtervertrek der bovenverdieping achter, terwijl zij uitging om eenige inkoopen te doen. Tijdens hare afwezig heid geraakte het huis in brand en de trappen en de kamer waren weldra met een dikken rook gevuld, door welke men het hulpgeroep der beide kleinen hoorde. Terwijl eenige buren de brandweer waar schuwden beproefde eene vrouw de trappen op te gaan en tot in het vertrek door te dringen maar de verstikkende rook en de vlammen dreven haar terugna haar poogde een man de kinderen te redden, te vergeefs; een derde redde zich van stikken door van boven de trap af te springen. Daar hoorde de moeder, die in de nabijheid was, van het gevaar, waarin haar kinderen verkeerdezij snelde huiswaarts en kwam juist aan, toen de laatste poging tot redding mislukt was. Zij stortte zich blindelings in het brandende huis en liep door rook en vlammeu de trapop. Het was een vreeselijk wachten voor de beneden verzamelde menigte. Eindelijk verscheen de moeder, zwart van rook en met verzengde haren, op eiken arm een bewusteloos kind dragend. Volgens het „Wiener Illustrirtis Extrablat" heeft prof. Polansky van de Weener Veeartsenij school eene belangrijke ontdekking gedaan. Het is een luchtpijpspiegel voor paarden, waarmede met behulp van electrisch gloeilicht de kenteekenen van ademhalings ziekten van paarden gemakkelijk kunnen worden ontdekt. Het werktuig is ook bij lastige paarden te gebruiken, terwijl bedaarde dieren de toepassing er van zonder tegenstand toelaten. De nieuwe methode is geheel pijnloos. De rechtbank te Kiew, in Rusland veroor deelde dezer dagen twee gezagvoerders van stoomschepen, van met elkander wedijverende maatschappijen, ieder tot zeven maanden gevan genisstraf, wegens het volgende eigenaardig tweegevecht op het water: Den 15den Juli van dit jaar verlieten de schepen der beschuldigden tergelijkertijd de haven. Nau welijks waren zij midden op de rivier de Dnieper of de twee kapiteins probeerden zoo hard mogelijk met hun vaartuigen tegen elkander te botsen. De passagiers schreeuwden moord en brand toen zij den toeleg bespeurden, maar zulks had hoegenaamd geen invloed op de twee strijders, en zij stoomden ferm op elkander los. De beide schepen leden zeer aanzienlijke schade, ver scheidene passagiers werden gekwetst en enkele vielen bij de botsing overboord. Gelukkig slaagde men er in de drenkelingen op te visschen. Alweder wordt uit New-York een noodlot tig electriciteit-ongeluk bericht. Een winkelbedien de, die een ijzeren uitstalkast verplaatste, viel plotseling met een luiden kreet dood op den grond. Het bleek weldra, dat de kast terwijl de man op een ijzeren rasterwerk stond tegen de electrische lamp 3 meter boven den grond gestooten had en dat de afgeleide electrische stroom den ongelukkige door het lichaam was gegaan. Bij den aanleg van de electrische geleiding in dien winkel waren allerlei maatregelen genomen om ongelukken te vermijden. Het geval heeft natuurlijk de heerschende vrees voor de gevaren van het electrische licht niet weinig versterkt. De invoer van Amerikaansch vee in Duitsch- land voldoet zoo aan alle verwachtingen, dat twee stoomschepen, Töning en Schleswig, naar Amerika zijn vertrokken om ossen te halen. Het stoom schip Hotstein zal tot datzelfde doel weldra van Hamburg vertrekken. Het vleesch moet van uitmuntende qualiteit zijn. De mijnwerkers in Westfalen. De toestand in Westfalen geeft sedert eenige dagen weer aanleiding tot ernstige ongerustheid. Gelijk men zich zal herinneren, is de groote werkstaking in het voorjaar geëindigd met een vergelijk tusschen de mijneigenaars en de werklie den. De eigenaars beloofden de grieven der werklieden te zullen onderzoeken en verhelpen, maar van deze beloften is nog niet veel gekomen.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2