N. 230. Zondag 15 December. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en AD VERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, maakt de vissc.hers opmerkzaam op het Konink lijk Besluit van 2S Augustus j.l. no 22 waarbij bepaald is, dat het visch- en bergloon, dat aan particulieren voor elke aan het Departement van Marine behoorende en aangebrachte torpedo zal worden uitbetaald, bedraagt f 25.— en op het besluit van 30 April 1817 no 47 waarbij bepaald is, dat het visch- en bergloon van ankers en a dere voorwerpen van schepen en vaartuigen der Marine, die door particulieren opgevischt en aan de Directiën der Marine worden terugge geven zal bedragen de helft der waarde voor ankers enz die blind, dat is zonder van eenige aanwijzing voorzien te zijn, en een derde van de zoodanige die bij de boei (of tengevolge van eenig blijkbaar kenmerk of gegeven aanwijzing) zullen worden gevonden en teruggegeven. Texel den 9 December 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 14 December 1889, 't Was een recht genoeglijke avond, de avond van gisteren, welke was bestemd voor eene lezing in het logement de „Lindeboom" door eenige heeren van het Oudeschild te houden, ten bate van de opterichten Prinses Wilhel- mina bewaarschool van dat dorp. Een flink publiek uit alle standen, en van verschillenden leeftijd, waaronder ook een aar tal dames, was opgekomen om de aange kondigde lezing bij te wonen, 't Was een auditorium om er jaloersch op te zijn. De heer Muller trad als eerste spreker op, met eene lezing, getiteld „vooruitgang", waarin hij zeer uitvoerig schetste de vooruitgang van af de schepping der wereld tot op onzen tijd. In een drietal vragenwaaruit die vooruitgang is op te merken? is die vooruitgang ten zegen of ten vloek waarom wordt die vooruitgang door sommigen niet gewenscht? schetste spreker de zegeningen welke de vooruitgang ons op verschillend gebied heeft gebracht, om tot de conclusie te komen dat allen er naar moeten streven om die zegeningen deelachtig te worden. Met het gedicht „Voorwaarts" van Boswehl, besloot spr. zijn waarlijk leerrijke rede. Daarna werden door de heeren Mets en de gebr. de Wijn, achtereenvolgens als bijdragen ten beste gegeven: De Hardlooper; het recht van den doode en een werkelooze, welke bijdragen allen met onverdeelde aandacht werden aan gehoord. Wij zijn zeker niet te onbescheiden wanneer wij mededeelen, dat de laatste bijdrage: een werkeloozeeen proefje is van de acht vertel lingen, welke onder den 1 itel Voor den winter- avond eerstdaags zullen worden uitgegeven, mede ten bate van de bovengenoemde be waarschool. Mocht dat proefje velen zoo hebben voldaan, dat zij besluiten zich een of meerdere exem plaren van dat werkje aan te schaffenbij het genoegen dat zij daardoor zich zelve of hunne vrienden bereiden, zullen zij tevens eene ge wenschte onderneming steunen. Ten slotte leverde de heer Muller nog als bijdrage het gedicht: de werkstakingvan Coppée, waarmede deze avond werd besloten. Was de keuze der lezingen goed, niet minder voldeed ook de voordracht. Voldaan over het gehoorde en over den genoegelijken avond gingen de hoorders tevre den huiswaarts. Ook de sprekers vertrokken spoedig daarop naar hun dorp, zeker tevreden over het dank baar gehoor dat zij dezen avond voor zich mochten zien. Mogen zij echter niet minder tevreden zijn geweest over het financieel resultaat, dat zij door hunne bemoeiingen voor de op te richten bewaarschool mochten ver werven. De Cocksdorp, 13 Dec. De alhier bestaande zangvereeniging „Zanglust", onder directie van den heer de Jong zal in het laatst van December hare eerste uitvoering in dit seizoen geven. Plet is de eenige vereeniging van dien aard, die hier thans bestaat. De rederijkerskamer A. d. A. v. d. Hoeven, die zich tal van jaren heeft staande gehouden is door het verlies van bijna alle kunstlievende leden voor ontbonden verklaard. Bij genoegzame medewerking bestaat hier evenwel nog het plan, om over eenigen tijd eene tooneelvoorstelling te geven. Oosterend, 13 Dec. „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren," zong de jeugd gisteren in den schemeravonddoch het bleek, dat „Ouwe Sunterklaas" het heeft afgelegd, want hij vertoonde zich niet. Wel was het druk op de straten, daar men hem verwachtte, doch helaasdes wachtens zat, moest men ein delijk afbrassen. In vorige jaren maakte „Ouwe Sunderklaas" het druk, doch hij durft zich niet best meer vertoonen, omdat de dienaars van den Heiligen Hermandad zich hier zoo dikwijls laten zien en aan „die lui" heeft hij het land. Ook was „de vloot" niet ihuis en dan „heeft de Ouwe er niks mee op." Men verhaalt, dat aan de zaad markt te Alkmaar sedert korter of langer tijd van stadswege ten behoeve van den handel in erwten eene proefkokarij is ingericht, waar men de erwten waarover men in onderhandeling is, door een daarvoor opzettelijk aangestelde beambte kan laten probeeren. Aan de uitspraak van dezen onpartijdigen scheidsman heeft men zich te onderwerpen en dat doet men te eerder en te liever, omdat op andere markten die onpartijdige scheidsrechter ontbreekt. Men gaat zelfs zoo ver te beweren, dat de Hoornsche erwtenmarkt haren geheelen ondergang te gemoet gaat, wanneer ook daar niet een dergelijke gelegenheid wordt geopend. E. C. Men meldt aan het Vaderland Onder de candidaten, die zich deze week aanmelden voor het gymnastiek-examen, behoorde ook een jongmensch, sinds jaren met lof werkzaam op een groote fabriek alhier, die zich zijn vrijen tijd ten nutte had gemaakt om zich in de gym nastiek te bekwamen. Hij zag zijne niet alle- daagsche volharding en ijver met goed gevolg bekroond na een uitstekend examen werd de akte hem uitgereikt. Zijn patroon intusschen, de heer Van der Boor, tabak- en sigarenfabrikant, weinig ingenomen met Werklieden die „studeeren," gaf hem, toen hij verlof vroeg om examen te gaan doen, op staanden voet zijn ontslag. Bij de sneeuwopruiming, welke Maandag vanwege de Stadsreiniging te 's Hage plaats had, werd in de binnenstad, bijwijze van proef zout gebruikt. De proef had voldoend resultaat. Naar men verneemt worden er in de residen tie stappen gedaan tot het oprichten van eene door geheel Nederland vertakte vereeniging, welke zich ten doel stelt, voor onvermogende kinderen het schoolgeld te betalen, door de nieuwe onder wijswet verplichtend gesteld. Men schrijft uit Leeuwarden Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft een adres aan den Minister vaD Binnenlandsche Zaken gericht over de werking en toepassing dor voorgeschreven maatregelen tegen de varkensziekte en wijst daarin op de moeie- lijkheden, welke voor de varkenshouders daaruit voortvloeien in geval ze een ziek of verdacht ziek varken hebben en daardoor aanleiding geven tot ontduiking, zoodat het beoogde doel niet bereikt wordt- Dat ontduiken der wet is straf baar, maar de overtredingen zijn moeielijk te constateeren, en bovendien is de wet niet van onbillijkheid vrij te pleiten. Naar het oordeel van het hoofdbestuur zullen de maatregelen tegen de besmettelijke varkensziekte dan alleen doel treffen, indien te dier zake is bepaald, dat bij afmaking en afkeuring volledige schadevergoeding wordt gegeven en dat dan ook tevens de over treders der wet streng worden gestrafd. In dien zin verzocht het hoofdbestuur wijziging der bestaande bepalingen Dat het sommige menschen niet spoedig te koud kan zijn, bewees Zondag een heer te Breu- kelen, die het ijs wegruimde om gelegenheid te hebben zijn dagelijksch bad te nemen. Deze liefhebber-zwemmer vindt hier ter stede een vier tal lotgenooten, dermate gehard, dat zij er behoefte aan gevoelen ook bij strenge vorst zich een weinig tusschen de ijskorsten af te koelen. Het zou, dunkt ons, de moeite Iconen, met het oog op de natuurwetenschap, de proef te nemen, of deze vijf lichamen nog voor bevriezen vatbaar zijn. Nu de gevangenen naar Leeuwarden zijn overgebracht, zullen weldra de gebouwen der voormalige militaire strafgevangenis by Leiden volgens hunne nieuwe bestemming, als werk inrichting voor vrouwen betrokken worden. Deze week komt nl. het eerste transport vrouwen uit Veenhuizen, eerste gesticht, hierheen, om met eenige dagen tusschenruimte door nog eenige transporten te worden gevolgd. Omgekeerd is men reeds geruimen tijd bezig, 's Rijks gesticht te Ommerschans te ontruimen en de (mannelijke) verpleegden over te brengen naar Veenhuizen. Merkwaardig is het, te zien hoe weinig bewaking die groote transporten verpleegden vereischten twee of drie veldwachters loopen er onoplettend bij, want niemand denkt er aan te ontsnappen. Met 1 Januari a. s. zal Ommerschans ontruimd zijn. De landerijen zijn reeds grootendeels ver kocht of worden het alsnog. Waartoe de gebouwen bestemd zijn, is nog onzeker. Het plan heeft bestaan, er een Rijks-krankzinnigengesticht te vestigen. Dezer dagen zijn de gebouwen opge nomen door den generaal-majoor Van der Beek er schijnt dus ook aan gedacht te worden, eene militaire bestemming er aan te geven.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1