N. 232. Zondag 22 December. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. 7dc VOLKSTELLING. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Uithoofde der Kerstdagenzal het volgend nummerDinsdagavond bevorens worden uit gegeven. Evenzoo zal in de daaropvolgende week, ten gevolge de Nieuwjaarsdag, in plaats van Woensdagavond, de courant Dinsdagavond worden uitgegeven. Advertentiën voor die nummers, wordt men verzocht voor 10 uur des Dinsdagsmorgens in te zenden. In het Niemvjaarsnunimer zal tevens weder gelegenheid worden gegeven tot opname van Nieuwjaarsgroeten 20 cts. van 1—5 regels, elke regel meer 6 cent. Eene tijdige inzending daarvan, wordt beleef delijk verzocht. De Uitgevers. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63) (Kon. besluit van 21 Augustus 1889, Staatsbl. no. 108.) Burgemeester en Wethouders van TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 7de algemeene tien- jaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven ver strekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 zullen worden rondbezorgd, en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld. eene witte kaart (voor een man of jongen) of eene bruine kaart (voor eene vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld worden. eene groene kaart (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene roode kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje). Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dot aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel witte, bruine, groene of roode kaarten er in de woning noodig zijn. Overtredingen van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 Staatsblad no. 64), ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemees ter en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Texel, 20 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. De Burgemeester der gemeente TEXEL; Gelet op het besluit van 's Koning Commis saris in de provincie Noordholland, van 2 Decem ber 1889 No. 59 (11054, 2e afdeeling) Bericht dat bij hem ontvangen is, de volgende nadere kennisgevina "JA G T. De Commissaris des Konings in Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 27 November 1820 no. 23; Gelet op art, 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), tot regeling der jagt en visscherij Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de sluiting der jagt op klein wild voor Noordholland is bepaald op Dinsdag 31 Decem ber 1889, met zonsondergang en dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januarij 1890 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 2 December 1889. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel, 20 December 1889. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 21 December 1889, Voor de 7de volkstelling, zie vooraanstaand officieel, zijn als tellers voor Texel aangewezen, de heeren P. Stikkel, als controleur. A. Langeveld, voor den Burg. O. C. Hoek, buiten J. Gr. Mooijen, voor de Waal. P. C. Bakker, Oosterend. J. H. N. Walter, Eijerland. P. C. Koning, de Koog. Joh. Daalder, den Hoorn. T. de Wijn, Oudeschild. H. Bruin, de schepen. Tot heemraad van de 30 gem. polders op Texel, is Donderdag met algemeene stem men herbenoemd de heer S. P. Koning te Oosterend. Oudeschild, 20 Dec. In de Sociëteit „Neptunus" waar gisteravond de 3e leesbeurt in dezen winter werd gehouden, las de heer C. de Wijn op keurige wijze de kerstvertelling Een vondeling. Met veel animo gaf de heer M. Kroon eene novelle van Justus van Maurik ten beste. Nog werden bijdragen geleverd door de Heeren Zwanenburg en C. C. Backer De eerste met eene comische vertelling. „De onbeschaamde," en de laatste met eene geestige berijming van zijn bezoek aan „Het leger des Heils" gebracht. Het Engelsche stoomschip „Newham" met katoen van Savannah naar Bremen bestemd, is Woensdagavond tijdens dikke mist op de Pannekoek gestrand. Het is lek geworden en heeft 6 voet water in het ruim. Volgens later bericht heeft de equipage van het gestrandde stoomschip „Newharn" het schip verlaten en is te Nieuwediep binnen gebracht. Men tracht de lading te lossen. Het schip heeft negen voet water in. In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag drongen bij de behandeling der begrooting van Waterstaat de heeren Schaep- man en Nieuwenhuis aan op meer Zondagsrust voor de posterijen. Laatstgenoemde sprak tevens over misbruiken bij de spoorwegen en schending van het brievengeheim. De heer Roëll drong aan op eene wet tot uitvoering van Waterstaatswerken; de heeren Heldt en Hartogh op de verplichting der aannemers van het Rijk om hunne werklieden tegen ongelukken te verzekeren. De Minister verklaarde dat de regeling dei- administratieve rechtspraak in overweging is en dat hij behoedzaam de Zondagsrust wil uitbreiden. De Minister van Waterstaat brengt ter algemeene kennis dat op den aanstaanden Nieuw jaarsdag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging per telegraaf van Nieuwjaarskaarten in het onder ling verkeer der Nederlandsche rijkstelegraaf kantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaarten, voor zien van een stempelafdruk van het kantoor van aangifte, zijn van af 15 December e. k., bij alle rijkstelegraafkantoren verkrijgbaar tegen den prijs van 10 cent. De op - deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten kunnen zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1889 en op 1 Januari 1890 bij alle rijkstelegraaf kantoren ter overseining worden aangeboden naar plaatsen, waar rijkstelegraaf- en telefoon kantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve meegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, geschiedt, indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Bezorging buiten den gewonen bestel- kring der kantoren vindt niet plaats. De 3-cent-postzegels, die weldra verkrijgbaar gesteld worden, zullen moeten dienen voor het verzenden van drukwerk naar Nederlandsch-Indië, waarvoor als minimum-port thans drie cents is vastgesteld. Als een bewijs dat de laatste haringreis voor de Scheveningsche vloot ongunstig is afge- loopen kan dienen, dat in het geheel 700.000 kilo zout onverbruikt werd teruggebracht. De „Heilsoldaat", orgaan van het „Leger des Heils", zal met Januari a. s. van naam veranderen en dan gaan heeten; „Oorlogskreet". TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1