Binnenland. Buitenland. Marktberichten. taal, rechtlijnig teekenen, theoretische en practische zeevaartkunde, meteorologie, kennis van de scheepsstoomwerktuigen en practische oefeningen. Van eene dergelijke reorganisatie der overige inrichtingen hebben we nog niets vernomen. Zonder krachtige, geldelijke hulp van den Staat komt men echter tot eene gewenschte verbetering niet. Maar wat niet is, kan komen. En daar is hoop op. De regeering toch beseft ten volle het belang der zaak. Het belang? Geheel het land billijkt de geldelijke offers, welke de Staat brengt, om te zorgen voorde bekwaamheid van hen, aan wie schip en lading en menschenlevens moeten worden toever trouwd. Hoe groot moet ook niet het gevoel van veiligheid zijn, wanneer men weet dat dit alles in handen is van menschen, die volkomen voor hunne taak berekend zijn. En het bewijs, dat de regeering dit belang inziet Dit blijkt vooreerst uit de subsidiën, die ze verleent, maar ook uit de instelling, nu eenige jaren geleden, van eene rijkscommissie vooi het afnemen der examens van adspirant- stuurlieden ter koopvaardij. Beide maatregelen rechtvaardigen ten volle alles, wat er gedaan wordt om de veiligheid van onze kostbare koopvaardijvloot te ver zekeren. TEXEL, 24 December 1889, Onze haven. In de zitting der Tweede Kamer Vrijdagavond gehouden, kwam o. m. aan de orde Art. 114, Bijdrage in de kosten van verbe tering der haven van het Oudeschild op Texel. De heer Heemskerk meent dat het maken van eene haven te Oosterend èn voor de belangen der visscherij èn wegens de lagere kosten de voorkeur verdient boven verbetering der haven op hot Oude Schild. Hij zou wenschen, dat bij afstemming van dezen post, de regeering zich nog eens met de belanghebbenden van Texel en Oosterend zou verstaan. De heer Laud dankt daarentegen de regeering voor de onbekrompen wijze waarop zij de haven van Oudeschild tegen verdere verzanding wil beveiligen door verdieping der haven gepaard met vergrooting van de ligruimte in die haven voor de Texelsche vloot. Hij stelt zich echter geen partij ten aanzien van Oos terend, dat hij desnoods gaarne aan een klein haventje geholpen zou zien, maar wel gelooft hij dat de kans niet groot is dat Prov. Staten van Noord-Holland zouden zijn terug te brengen van hun besluit om de verbetering der haven van het Oude Schild te subsidieeren. De minister wijst er op dat de betrokken besturen niet geneigd zijn bij te dragen in het maken van eene haven te Oosterend en ver dedigt de verbetering der haven van het Oude Schild als noodzakelijk. Aangezien de heer Heemskerk zijn bezwaren handhaaft, wordt het artikel in stemming gebracht, en aangenomen met 64 tegen 13 stemmen. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing van een Hoofdingeland en een Heemraad voor den pold, r Waal en Burg ■u was, dat zijn herkozen tot hoofdingeland de heer S. C. Keijser. met yi 17 stemmen; een stem was op den heer P. P. Bremer uitgebracht, tot heemraad de heer S. C. Keijser, met 15 stemmen, op den heer P. Jz. Witte waren 2 stemmen en op den heer S. R. Keijser één stem uitgebracht. Oosterend, 23 Dec. Gisteren zijn achter NieuweSchild aangespoeld eenige balen katoen waarschijnlijk afkomstig van het op de Panne- koek gestrande stoomschip. Ook waren eenige schuiten bezig mot het opvisschen van balen. De waarde per baal is ongeveer 160 gulden, zoodat er aan bergloon uitbetaald kan worden 40 gld. Wie dus eenige balen weet te be machtigen, verdient eene goede daghuur. De Cocksdorp, 23 Dec. Heden avond zijn alhier aangebracht twee op de Hors (Vlieland) gevonden balen katoen. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken eene commis sie samengesteld om hem voor de lichten ter zake van maatregelen in verband met de uitvoering van de nieuwe wet op het lager onderwijs. De bepaling in de gewijzigde onderwijswet betreffende de verplichte schoolgeldheffing geeft hier en daar ten platte lande aanleiding tot mis verstand, daar men gelooft, dat ook de onver mogende ouders schoolgeld zullen moeten beta len. Waarschijnlijk werkt het streven naar oprich ting eener vereeniging ter ondersteuning van niet vermogende ouders voor de betaling van het schoolgeld, deze meening in de hand. Het za daarom niet overbodig zijn, te herinneren, dat de schoolgeldheffing alleen voor de meer ver mogende verplichtend is geworden. Van de „Vereeniging van Assuradeuren te Amsterdam" ontvangt het Hbl. het volgende bericht uit Boulogne-sur-Mer d.d. 20 Dec. „Het Nederl. stoomschip „Prins Willem I, van Suriname, laatst van Havre naar Amsterdam, is gezonken, na op twaalf mijlen afstand van Havre door een onbekend gebleven zeilschip te zijn aangevaren. De gezagvoerder van de „Prins Willem I" is met zes-en-twintig man equipage en twee passagiers in een boot, gesleept door een visschersvaartuig, te Boulognesur-Mer aange komen een andere boot, waarin zich dertien schipbreukelingen bevinden, wordt nog vermist." Van Reuters Office ontvangt het blad het volgonde telegram uit Boulogne d.d. 20 dezer „Het stoomschip „Treport" is hier aangekomen met 36 man der equipage en 6 passagiers van het verongelukte Nederlandsche stoomschip „Prins Willem I." Uit Hellevoetsluis wordt gemeld: Eene dienstbode alhier had bij gelegenheid van het Sint-Nicolaasfeest een postpakket verzonden naar hare familie in Friesland. Later hoorde zij, dat bij de opening van het pakket een gouden remontoir-horloge was gevonden, dat het meisje niet verzonden had. Op welke manier en waar het uurwerk in het pakket is gekomen, is na veelvuldige correspondentie niet bekend. Aan de politie, die van het gebeurde onmiddelijk kennis heeft gekregen, de taak deze wonderlijke geschie denis tot klaarheid te brengen. Vrijdag avond omstreeks acht uur ontstond te Leiden een felle brand in de dekenfabriek van de firma J. C. Zaalberg Zoon. In een oogenblik stond de stoomspinnerij in lichter laaie. De vlammen verhieven zich hoog in de lucht, zoodat do torenspits der Hooglandsche kerk, alsmede de Roomsch-katholieke kerk op de Haarlemmerstraat nabij de Heerengracht geheel verlicht werden, hetgeen een prachtig gezicht opleverde. De stoomspinnerij is geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk, en men vieest, dat vele werklieden die aan de fabriek werk zaam zijn, zonder werk zullen geraken. De schade wordt voorloopig op f 150.000 geschat. Een en ander was verzekerd op Amsterdamsche Beurspolis. De oorzaak en de spoedige uitbreiding van den brand lag lang in het duister, tot eindelijk Zaterdagnacht om twee uren door allerlei vragen en opgemerkte bijzonderheden in het nauw gebracht, de waker de bekentenis aflegde dat hij toen hij gisteravond om acht uren op de bovenste verdieping de ronde had gedaan, bij het naar beneden gaan met de veiligheidslamp in de hand aldaar van de trap was gevallen. Hoe sterk, nieuw en deugdelijk die lamp ook was, ze brak, de daarin aanwezige petroleum vatte vlam en verspreidde zich over den zolder. In verband met de nieuwe arbeidswet hebben do voornaamste fabrieken te Rozendaal besloten, met Januari al de bij hen in dienst zijnde personen beneden de 16 jaren te ontslaan en er beneden dien leeftijd geen meer aan te nemen. Voor Geertruida Blommers, die het kind van Heer D. te Amsterdam bij een brand redde en zelf zwaar gekwetst werd, is daar f 1500 bijeengebracht. Men verneemt dat door de Nederlandsche Rijnspoorweg nieuwe locomotieven van kolossale afmeting zijn aangeschaft, die dezer dagen werden in gebruik genomen en die van zulk een kracht zijn, dat men met den aanstaanden zomerdienst bijvoorbeeld het traject Don Haag-Emmerik per sneltrein in een half uur mindor hoopt af te leggen dan tegenwoordig. De afstand Amsterdam- Utrecht zal met deze machines binnen een half uur worden afgelegd. Er zijn te Amsterdam in het hospitaal weder 20 militairen opgenomen, lijdende aan eene hevige verkoudheid, vergezeld van verschijnselen der griep. Toch meenden de doktoren dat de ware griep, de „influenza", bij deze militairen niet is waar te nemen. Van de 265 bedden in het hospitaal is nog slechts een twintigtal op dit oogenblik onbezet. Zelden was het getal verpleegden zoo grootdaar onder zijn 50 lijders aan zware verkoudheid. Het garnizoen is sterk ruim 2000 man met inbegrip van het personeel der marine en de jongens van het opleidingsschip. Ten einde bij vermeerdering van het groote ziekencijfer op alle gebeurlijkheden te zijn voor bereid, wordt vermoedelijk de voormalige kazerne op de Lauriergracht, het zoogenaamde Passaten- huis, tot tijdelijk hospitaal ingericht. Het stelsel om aangeteekende brieven door speciale bestellers aan huis te doen bezorgen heeft in groote steden al heel wat bestellers het leven gekost. Dezer dagen is te Londen weer zulk eene beambte overvallen in een daarvoor gehuurde kamer, in de wijk waar de hoofdzetel van den diamanthandel gevestigd is. Hij werd gechloroformiseerd en daarna beroofd, doch met dan na ernstig verzet, waarbij hij niet onbelang rijke kwetsuren bekwam. Gelukkig had hij niet veel waarde bij zich (den vorigen avond wel voor een kwart millioen). Van de misdadigers is nog geen spoor gevonden. Volgens een nader bericht worden 40 aange teekende brieven, met een vermoedelijke waarde van 7 a 8000 pd. st. vermist. Den bacil der kaalheid beweert de Fransche geleerde Samyonne ontdekt te hebben. Hij heeft den vorm van den punt eener naald en kan eene borende beweging maken. Ter bestrijding van dezen vijand raadt de ontdekker aan hoofdhuid en haar eenmaal 's weeks in te wrijven met het volgend smakelijk mengsel50 gram ongezuiverde levertraan, gelijke hoeveelheid versch uiensapen het dooier van een ei, of 25 gram Arabische gom sterk geschud, tot alles ééne vloeistof verbonden is East Lothian (Schotland) wordt op het oogenblik geteisterd door de „rattenplaag." Niet alleen vernielden de ratten de aardappelen inde velden, maar zelfs is een boer 's nachts op den weg door een leger ratten aangevallen. Honderden ratten worden gedood, maar men kan niet merken, dat het aantal der vernielers vermindert. Sir David Bliart heeft eene bijeen komst van belanghebbenden belegd, ten einde in gemeenschappelijk overleg te treden over de beste wijze om het ongedierte uit te roeien. Alkmaar, 20 Dec. Graanmarkt. Aangevoerd378 heet. Tarwe 6. - a 7.20 195 heet. Rogge f5.25 a f5.75, 597 heet. Gerst t 4.25 a 4,90 Chev. f 5,25 a 625., 2132 heet. Haver f 3. a f 3.75 527 heet. Boonen, br. Boonen 7 a f 9,75 Paardenboonen f5,50 a 6. witte bonen f 13. a 14 Duive boonen l 6,75 a f6,90 citroen boonen 12. a 267 heet. Erwten, Gr. Erw. f 6.75 a 12, vale Erwt. f9. af 12., witte Erwt. 9, a graauwe Erwt. 11, a 13,-. 37 heet. Kanariez. 6.25 a 6,35 32 heet. Karw\jz. 9,62' a 9,75. Amsterdam, 23 Dec. Aangevoerd 538 Run deren, le kwal 70 h 75 ets, 2de kwal 65 ets., 3e kwal. 55 ct. per kG; Melk-en kalfkoeien f150. a f 250; Graskalveren f A; 55 nucht. kalv 8 a 12Schapen f af Lammeren f 274 vette Varkens 48 52 ets per KG. Londen, 23 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd 2000 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren 150 kalveren, —Varkens. Men noteertRunderen 0,35 a f0,711/, Schapen en Lammeren f 0,60 fO,67Vs kalveren 0,567, Varkens f a Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 18 23 dezer. ONDERTROUWDHuibert de Ridder en Geer truida Dob. GETROUWD~na GEBOREN Geene- OVERLEDEN Nicolaas Aris Dijksen 2 weken zoon van Jacob Dyksen en Pietertje Mantje,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2