Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Den 27 Januari van het volgend jaar zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer Stikke Secretaris dezer gemeento, zijne betrekking als zoodanig aanvaardde. Dat het ZEd. niet aan bewijzen van deelneming zal ontbreken, meenen wij wel zeker te mogen achten. In de vergadering van den gemeenteraad hedenmorgen gehouden, is benoemd tot hoofd der school met uitgebreid leerplan de heer J. P. Tijsen van Amsterdam. Tot regent van het Alg. Weeshuis werd benoemd de heer A. P. Koorn en tot regentes Mej. Ponger-Gaaf. Tot leden van het Alg. Armbestuur de heeren M. de Graaf uit Eierland en C. Az. Blom te Oudeschild. Tot lid in het bestuur van de Bank van Leening de heer J. J. Bakker. De commissie, die Zaterdag bijeengekomen is om den minister van binnenlandsche zaken van advies te dienen aangaande de concept besluiten betreffende de nieuwe wet op het lager onderwijs, bestaat uit de inspecteurs van het lager onderwijs en eenige districts-schoolopzieners. De minister had bedoelde ontwerpen met verzoek om advies in handen van deze ambtenaren gesteld, en heeft toegestaan dat dezen zich in commissie zouden vereenigen om gezamelijk te overleggen. Men schrijft uit Den Helder: De vletterlieden, die behulpzaam zijn geweest bij het afbrengen van het in de Noordergronden gestrande Engelsch stoomschip Karoon, hebben ieder 265 gulden als belooning ontvangen. Een aardig buitenkansje voor de wintermaanden waarin voor die menschen in dit barre seizoen weinig valt te verdienen. VI. Ct. Het goedkeuringsmerk voor den ijk en herijk der maten en gewichten, zal in het jaar 1890 zijn de letter a in den gewonen schrijf vorm. De Nederlandsche vrouwenbond heeft een adresbeweging op touw gezet, ten einde de Tweede Kamer te verzoeken, bij de Hoage Regee ring aan te dringen op het nemen van maat regelen, waarbij de „inschrijving van vrouwen by de politie ter wille van de prostitutie en het geneeskundig onderzoek der ingeschrevenen ver boden worde", en „het houden van huizen van ontucht, openbare zoowel als clandestine, worde strafbaar gesteld." De Bond neemt daarbij aan, dat alle werk zaamheden van reddende liefde doorgangs huizen, middernachtzending, enz. zeer bemoei lijkt worden en niet zooveel goede resultaten opleveren als zij zouden kunnen doen, doordien „van overheidswege het kwaad wordt toegelaten en feitelijk beschermd, onder de bedoeling van het te beperken en te regelen." Aan deze adresbeweging, die door de Neder landsche Vereeniging tegen de Prostitutie wordt gesteund, wordt de naam gegeven van Nationaa Petitionnement. In plaatsen, waar afdeelingsbesturen en correS' pondenten van den Vrouwenbond gevestigd zijn zullen maatregelen genomen worden, opdat man nen en vrouwen in de gelegenheid worden gesteld op gezegelde vellen papier hun namen te teeke nen, en wel op die wijze, dat er afzonderlijke bladen zijn voor mannen en afzonderlijke voor vrouwen, toch allen hetzelfde adres teekenen De Standaard zegt: Er loopt een goed gerucht. Er schijnt namelijk sprake van te zijn, dat er van Protestantsch Christelijke zijde een ernstige poging zal worden aangewend, om onze Chriselijke vrije school tot liooger ontwikkeling te brengen Dit gerucht spreekt ons toe, omdat wie meeleeft terstond begreep, dat er na de aanneming der gewijzigde schoolwet iets van dien aard gebeuren moest. Zijn we nu wel ingelicht, dan zouden de hoofdbesturen der Vereeniging van Christ. Nat Schoolonderwijs, van Gereformeerd Schoolonder wijs, van de Vereeniging voor Christ. Onderwijzers worden aangezocht, om deze gewichtige zaak ter hand te nemen. Zij de verdubbeling van het aantal en de verbetering van het gehalte onzer bestaande scholen, van hetgeen ze onder 's Heeren leiding tot stand brengen de voor ons vaderland gezegende vrucht. Men meldt uit Amsterdam Na eene zeer gelukkige reis, is de Thorbecke VII met rijst beladen van Java, roederij Van Meursing alhier in het gezicht der plaats van bestemming aangevaren en gezonken. Een paar minuten voor het gehucht Buitenhuizen, d. i. ongeveer halfweg IJmuiden Amsterdam ligt het fraaie schip zoover onder water, dat de golven over het dek spoelen. Het achterdek steekt ca. 6 voet boven water, en ook de boeg duikt op. Het vaartuig ligt dwars in het kanaal, en de weggesplinterde verschansing bij den boeg wijst het punt der aanvaring aan. Waar de aanvaring plaats had, maakt hot kanaal een bocht. Bij de aanvaring stopte de Caland onmiddelijk, maar de vaart van de stoomboot was nog te sterk. Schier op hetzelfde oogenblik der aanvaring zag men het schip zinken. Na vijf minuten stond het dek onder water. Op de Galand zelf was de stoot bijna niet merkbaar. De lading bestaat naar men meldt uit 16,000 balen rijst voor de Soerabaysche Bank en eene partij bindrotting, geene zeer kostbare lading derhalve, maar wegens het dijen van de rijst zeer gevaarlijk voor het schip. Bij het duikeronderzoek aan boord van de in het Noordzeekanaal gezonken „Torbecke" is bevonden dat de breuk niet ongunstig is en het dichtmaken van het gat in betrekkelijk korten tijd kan zijn afgeloopen. Het voornomen bestaat het schip daarna leeg te pompen met de reddingpompen van de sleep boot „Hercules", waarmede reeds zoo menigen goeden dienst aan de scheepvaart is bewezen. De „Ned. Bakkers Ct." meldt, dat bij eenige bakkersgezellen te Amsterdam het voornemen bestaat om gezamelijk een of meer groote bak kerijen te beginnen, waar ze alleen tegen een goed loon zullen werken zonder winsten te genieten. De bakkerijen zullen worden beheerd door gezellen, daartoe gekozen, en die daarvoor een kleine vergoeding zullen genieten. Met het oog op het uitbreken van miltvuur onder het rundvee op een stal in het voormalig Deltslmven, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken bevolen, dat op de verdachte runderen de inenting zal worden toegepast, waarmede de rijks veearts Poels is belast. Te Houtrakpolder zooals vroeger werd gemeld, brandde den 24 Juli jl. de landbouwers- woning van den heer de Geer te Ginneken, staande op het voormalig eiland Ruigoord, en bewoond door den landbouwer V. door een onbekende oorzaak tot den grond toe af. Thans vijf maanden na bovengenoemde datum is die oorzaak aan het licht gekomenhet löjarig zoontje van V. heeft n. 1. uit eigen beweging de politie bekend den brand te hebben aangestoken, omdat zijn ouders niet wilden, dat hij dienst nam als matroos. Van dit feit is proces-verbaal opgemaakt. In de donkere dagen voor Kerstmis stalen de dieven van beroep er in Amsterdam weer dapper op los. Niet minder dan 8 personen, beschuldigd van diefstal, werden op een dag naar de gevangenis overgebracht. Ook het aantal aanhoudingen van landloopers neemt in de hoofd stad toe. Onverwacht antwoord. Een vrouw komt aan de kazerne en vraagt den kolonel te spreken. Deze juist aanwezig, vraagt de vrouw wat zjj begeert. „Waar is mijn zoon?" vraagt de vrouw De kolonel: „Wat moet gij met uw zoon doen?" De vrouw: „Ik zou hem graag mee naar huis nemen, want hij kan geen soldaat blijven." „Maar ik ben ook soldaat," zegt de kolonel lachend„gij moest uw zoon maar hier laten." „Ja, u heeft goed praten," sprak de vrouw, „u heeft niets geleerd, maar mijn zoon is schoenmaker." Naar men verneemt, heeft de heer Fred. Stieltjes te Amsterdam, in vereeniging met den heer H. F. Degens aldaar, het voornemen, spoedig eene Nederlandsche Edison phonograafmaat- schappij op te lichten, die de phonografen tegen een matigen huurprijs per jaar onder het bereik brengt van allen die deze nitvinding W3l willen gebruiken voor het taalonderwijs, voorwetenschap pelijke doeleinden, voor correspondentie op handelskantoren, voor reciteergezelschappen, voor het tooneel, als anderzins. In alle hoofdplaatsen van ons land wenschen genoemde heeren een centraal bureau te openen, waar een expert en mecanicien belast zal zijn met de in zijn district geplaatste phonografen geregeld te onderzoeken, en de gebruikers voor ti lichten in de behandeling en toepassing. Het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van landbouw en veeteelt heeft zich bij adres gewend tot den minister van binnenland sche zaken, met verzoek, te willen bevorderen dat van regeeringswege proeven werden genomen met inenting op uitgebreide schaal tegen de besmettelijke varkensziekte in een door de varkensziekte meest bezocht deel der provincie. Het is eene herhaling van een gelijk, in het voorjaar van 1888, gedaan verzoek, waarop toen door den vorigen minister werd geantwoord, dat er geen termen waren gevonden aan het verzoek te voldoen. De Wetgevende Macht van Noord-Dakota heeft eene wet aangenomen, den verkoop van sterke dranken verbiedende met ingang van 1 Juli a. s. Te Antwerpen zal eerlang een zeemanshuis worden opgericht voor zeelieden van allerlei landaard. Den 28sten Februari wordt het gebouw aanbesteed. De kosten zijn op 162,900 francs geraamd. Eene weduwe Gissar heeft voor de stichting 300,000 fr. aan de stad geschonken. Eene vergadering van mijnwerkers uit het geheele Saargebied heeft besloten in alle mijnen den arbeid te hervatten. In de haven van Rouaan is de stoomboot „Ferguson" die petroleum aanbracht, in brand geraakt. De boot kwam van Philadelphia met 1600 ton petroleum, die door een ontploffing ontbrandde. De „Ferguson1' werd geheel ver nield, maar het gelnkte den brand tot het schip te beperken, ofschoon de brandende petroleum door de geheele haven ronddreef. Vijf matrozen werden ernstig gewond. De schade bedraagt 900,000 francs. Volgens een telegram uit Rome is brand ontstaan in het depot van steenkolen, op het eiland Maddalena bij de noordkust van Sardinië. Daar in deze bewaarplaats 40,000 ton kolen zijn opgestapeld, zijn op last der Regeering alle soldaten der oorlogsschepen, die in de nabijheid waren, ter beschikking gesteld om te helpen blusschen. De vereeniging der gasstokers te Londen, die de werkstaking aan de South Metropolitan fabriek gelastte, begint reeds minder hoogen toon aan te slaan, nu zij heeft gezien, dat de werkstaking geheel is mislukt en ook de pogin gen om der fabriek den kolentoevoer af te snijden niets hebben gebaat. Het bestuur der vereeniging heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het verklaart in beginsel geen bezwaar te hebben tegen het premiestelsel, maar dat het toch eenige wijzingen noodig acht. Jammer echter voor de werklieden, dat het bestuur der vereeniging nu eerst tot dit inzicht komt want de opengevallen plaatsen aan de fabriek zijn nu bezet en de directie denkt er niet aan de nieuwe werklieden op te offeren. Vergadering Zaterdag 28 Dec. 's morgens ÏO1/^ uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter C. M. Kooy, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. ^Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen prov. bladen en circulaires. Proces-verbaal opname boeken en kas van den Gemeenteontvanger. Kassa was f 8885,43'/j. Goedkeuring van Ged. Staten; van de Gemeenterekening over 1888. begrooting 1890. Suppl. Koh. Hoofdelijken omslag. Raadsbesluit tot opheffing der school van Zuid- Eierland en verplaatsing school Midden-Eierland: Idem verhuur gebouw postkantoor. Alles voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen een adres van F. Koorn gem. veldw. aan de Waal verzoekende 1° eervol ontslag uit die betrekking. 2°. eene jaarlyksche gratificatie. De Voorz. deelt mede dat door den Com. des Konings bereids aan den adress. eervol ontslag is verleend. Omtrent het 2e punt wordt tot afwijzende beschik- k ing geadviseerd. De heer C. Kejjser Pz. vereenigt zich niet met dat advies. Volgens hem is het niet meer dan billijk dat aan Koorn, die zooveel jaren, voor een klein salaris zijne diensten uitnemend presteerde, een jaar lyksche gratificatie, b. v. f 10 wordt toegestaan. De heeren Mets en A. P. Koorn ondersteunen dit voorstel. De heer W. Bakker Kz. is tegen dit voorstel, volgens hem ontstaat daardoor eene pensionneering. Nadat de heer C: Kejjser Pz. daarop kortelfik ant woordt, wordt het voorstel, in stemming gebracht, aangenomen met 12 stemmen tegen één. Tegen de heer W. Bakker Kz. Vervolgens brengt de Voorz. ter tafel de begrooting van het Alg. Weeshuis, over 1890, welke zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Evenzoo een concept iaadsbesluit tot het aangaan van tijdelijke geldleening groot f 10,000, nadat op een vraag van den Heer Dros door den Voorzitter eenige inlichtingen zyn gegeven. Een voorstel om aan den heer J. Frederiks, voor de waarneming der betrekking van hoofd der school in Zuid-Eierland eene gratificatie te verleenen van f 125, voor 4 m. Jan.-Meizoomede aan Mej. Frederiks- Slot eene toelage van f150 per jaar, voor door haar bewezen diensten, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een hoofd der school met uitgebreid leerplan.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2