N. 239 Donderdag 16 Januari A®. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitgev&rs LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXELmaken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1874, Staatsblad No. 95, bekend, dat door ANTONIE BUIS, wonende in de Nieuwstraat, aan den Burg op Texel, aan hems ingediend een verzoek, om in perceel Wijk B No. 307, kadastraal bekend gemeente Texel, Sectie D, No. 307, een Slachterij te mogen oprichten. Op Maandag 27 Januari e. k. des middags te 12 ure, zal ten Raadhuize der gemeente gelegen heid worden gegeven, bezwaren tegen het inwil ligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomen; terwijl de ter zake ingekomen schrifturen drie dagen voor evenge- genoemden dag op de Secretarie der gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, den 13 Januari 1890 De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt, naar aanleiding van art. 26 al2 der wet op de Nationale Militie ter algemeene kennis, dat het inschrijvingsregister met eene daaruit opgemaakte alphabetische naamlyst, der ingeschrevenen voor de loting van dit jaar, van heden af gedurende acht dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage is nadergelegd. Texel den 15 Januari 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 15 Januari 1890. De nieuw ingestelde markten hebben nog weinig succes; was op die in December vol strekt geen aanvoer van vee, vermoedelijk tengevolge van het ongunstige weder, ook de aanvoer op Maandag j. 1. was van geen betee- kenisaanvankelijk liet het zich aanzien, dat de markt slechts in naam zou bestaan, doch ter elfder ure werden nog 2 runderen en een 5tal biggen aangevoerd. In het jaar 1889 werden op de markten alhier aangevoerd 6626 Lammeren. 2972 Schapen. 562 Koeijen. 42 Nuchtere Kalveren. 440 Kalvers. 75 Paarden. 23 Veulens. 81 Varkens. 518 Biggen. 26 Korven Kippen. 9 Eenden. Naar men meldt komt de heer Kempers, H. d. S, aan de Waal, voor op 't drietal voor H. d. S. te Haarlemmermeer. Oudeschild, 14 Jan. In de garnalennetten wordt sedert eenige weken ook heel wat bot gevangen, die aan den vasten wal gretig aftrek vindt. Gedurende de afgeloopen week werden meer dan 300 snees, een snees is 20 stuks, naar elders verzonden. De bot geldt per snees snees van 60 tot 75 ct. De vangst van garnalen is in de laatste dagen schraaltjes. De gave vaten harst, afkomstig van de aangespoelde lading der verongelukte bark „Elverhöi, worden naar Amsterdam vervoerd. Reeds zijn twee tjalkschepen vertrokken en ligt een derde vaartuig in lading. De Cocksdorp, 14 Jan. Evenals op andere dorpen van ons eiland hebben eenige heeren van Oudeschild ons ook alhier een aangenamen en nuttigen avond verschaft, door het houden van een volkslezing, getiteld .Vooruitgang" en eenige bijdragen, ten voordeele der aldaar te stichten bewaarschool. Ofschoon de opkomst van het publiek, zeker door het minder gunstige weder; geen rede tot groote tevredenheid gaf7 zijn w(j verzekerd, dat genoemde heeren over de opbrengst voldaan waren. Dat het Bestuur bij zijn moeilijke taak verder veel hulp en bijstand moge ondervinden, is onze welgemeende wensch. Oosterend, 14 Jan. Een schipper alhier, maakte zich Zondagavond op een troepje zingende jongens zoo boos, dat hij een van hen eene dusdanige mishandeling toediende, dat per telephoon geneeskundige hulp ontboden moest worden. De Heer Stam was spoedig alhier aanwezig en constateerde ernstige inwendige kneuzingen. Door de politie is bereids een onderzoek inge steld. Het voornemen bestaat in de maand Februari aanstaande een lichtschip in station leggen in de Noordzee, bewesten de Haaks, gronden, zeegat van Texel, en wel N. 287° O. op 15V» zeemijl van den lichttoren van Kijkduin. Het lichtschip zal een draaienden lichttoe- stel voeren, toonende van zons-ondergang tot zons-opkomst, elke halve minuut twee snel opvolgende witte schitteringen, daarna eene verduistering van ongeveer 10 seconden, en vervolgens één roode schittering10,9 M. boven water en dus zichtbaar, met het oog 4,5 M. boven water tot op 2'U geographische mijl (11 zeemijl). Het vaartuig is van ijzer en hout (compo- site-bouw), voert aan den grooten mast den lichttoestel en een rooden bol in top als dag- merk, achterop een druilsmast voor seinen. Met slecht weder of lastige zee wordt de toestel slechts 9,4 M. boven water geheschen. De romp van het vaartuig is rood geschil derd met een breeden witten gang, waarop aan beiden zijden in zwarte letters „Haaks". Als ankerligt wordt een wit lantaarnlicht getoond voorop aan stag. Het mistsein, door middel van eene sirene met verwarmde lucht gedreven (calorische machine) bestaat uit twee snel opvolgende geluidstooten te loevert opgericht, gevolgd door pauze, alles om de twee minuut. Ingeval de sirene niet dadelijk gereed of ontredderd is, wordt het mistsein met de klok gegeven, zooveel mogelijk elke halve minuut twee opvolgende slagen gevolgd door eene pauze. Wanneer het draailicht niet getoond kan worden, door averij aan de lichttoestel als andeiszins, zal in de plaats een wit vast lan taarnlicht in top gevoerd en buitendien om de 10 minuten een rood flambouwlicht even boven verschansing worden getoond. Wanneer het lichtschip uit station wegge slagen of verdreven is, voert het als dagmerk een rooden standaard in top, buiten en behalve den rooden bol, en toont des nachts geen der bovengenoemde lichten, maar voert in de plaats twee roode vaste lantaarnlichten, één vóórop en één achterop. Wordt aan boord van het lichtschip gezien dat eenig schip gevaar loopt door het sturen van verkeerden koers, dan zal het gewaar schuwd worden met een zoo noodig herhaald kanonschot en met de seinvlaggen J.D. van het internationaal seinboek (Gij zijt in gevaar)11 te laten waaien tot contra sein gedaan is. Een helder lichtgevende vuurpijl, onmidde- lijk voorafgegaan door een kanonschot, is het sein bij nacht, dat aan boord van het licht schip hulp van den wai wordt verlangd. Tot blijvende aanwijzing van de voor station van het lichtschip gekozene plaats, zullen twee ankerboeivormige tonnen dienen, beiden rood geschilderd met een witten horizontalen band, waarop in zwarte letters H n°. 1 en 2, gelegd Noord-Zuid 3 kabellengten van elkander. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn aan Gedeputeerde Staten der provinciën toegezonden de door hem ontworpen voorschriften ter uitvoering van art. 54 der onderwijswet. De Minister verlangt daarover het gevoelen van Ged. Staten te vernemen. Van den Gouverneur van Sumatra's West kust is het volgende telegram ontvangen, gedag- teekend 5 dezer: „Volgens bericht van den Resident der Padang- sche Bovenlanden is in den nacht van 3 op 4 dezer verhoogde werking van den Tandikat onder uitwerping van zware rookkolommen waarge nomen; den volgende morgen zeven uren nog duideiyk van Fort de Koek zichtbaar. Later bedekt door zware wolkenmassa." Door het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland zijn de hh. J. E. Laméris te 's-Hage, H. C. Reimers te Wageningen, J. Poels te Rotterdam, J. H. van Oijen te Haarlem, en H. van Staa te Sneek, uitgenoodigd om een onderzoek in te stellen naar de varkensziekte, vooral ook met het oog op de maatregelen, die bij de wet tegen dez6 ziekte zfjn voorgeschreven. Het hoofdbestuur was in de laatst gehouden algemeene vergadering tot het doen van dit verzoek gemachtigd. Alleen langs Nieuwerschans werden in de maand Nov. jl. 1259 stieren, koeien en vaarzen en 2811 hokkelingen en kalveren naar Noord- Duitschland uitgevoerd. Men meent daarin de oorzaak te vinden, dat de veepryzen in het noorden van ons land zoo vast blfjven. LSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1