N. 242. Zondag 26 Januari. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscliynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 3:ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. d~ TEXEL, 25 Januari 1890. iji J)e schoolkioestie van ZuidEierland. Het wel 'bf niet bestendigen der school te Zuid-Eierland, Jff beter gezegd het handhaven van het vroe ger genomen raadsbesluit tot opheffing dier School, öf de intrekking van dat raadsbesluit, "Was een zeer belangrijk onderwerp in de raads vergadering van gisterenmorgen aan de orde. il Onze lezers zullen zich zeker de geschiede nis van deze kwestie wel herinneren. Het gevraagde ontslag door den heer Boonacker Kils H. d. S. in Zuid-Eierland, de minder gun stige toestand van de localiteit en de vermin- lering der bevolking in dat gedeelte van ons Siland, waren alle moüeven welke er toe leidden, Sat een voorstel werd ingediend: le. om de school in Zuid-Eierland op te heffen; 2o. de School van Midden Eierland te verplaatsen; 'Jo. de scholen van Zuid en Midden-Eierland a;e vereenigen ouder het H. d. S. van Midden- pierland: den heer de Jongh, enz. Na zeer veel besprekingen daarover, na inge wonnen adviezen en na een meermalen herhaald mderzoek werd door den raad indertijd beslo pen bovonstaand voorstel aan te nemen. ie Dit raadsbesluit werd aan Ged. Staten onderworpen en na eenige herziening door ,clitj College goedgekeurd, jj Tot zoover was deze zaak, die reeds veel ;eijd had gekost, gevorderd, toen een spaak in 't wiel werd gestoken, naar aanleiding van ie)en adres van eenige ingezetenen uit Eierland, erian Ged. Staten, met verzoek om het geno- nen raadsbesluit niet goed te keuren, gj Dit adres aan B. en W. gezonden om gericht en raad, werd om het belangrijke der i'.aak in de vorige raadsvergadering aan het tordeel der leden onderworpen, in handen gesteld van eene commissie van vijt leden en le behandeling tot eene volgende vergadering rerdaagd. ijl Het rapport der bovengenoemde commissie teverd in de vergadering van gisteren ter tafel (jebracht. Het meerendeel der leden van de Comm. seen hoogste waardeerende en op prijs stellen- ile de motieven welke indertijd hadden geleid tot het genomen raadsbesluit, meende dat hoewel haet belang van het onderwijs in 't algemeen, nen dat van de handwerken in 't bijzonder ede maatregel wettigde, daardoor het school verzuim [tengevolge de afstand van de school -oor vele kinderen] in de hand zou worden gewerkt dat de voordeelen voor de gemeente, E 200, niet konden opwegen tegen de schaduw- aunten welke door deze verandering zich zou- len opdoen, dat tengevolge daarvan de gewensch- b onderwijsverbetering zeer denkbeeldig was n adviseerde alzoo tot intrekking van het genomen raadsbesluit. De heer C. Keijser Pz., lid der commissie, 'erklaarde het uitgebrachte rapport niet te :unnen onderteekenen en trad op als kampioen -egen het uitgebrachte advies; volgens spr. weening waren de aangevoerde bezwaren van afstand der school niet van zoo overwegend belang. Niet omdat hij minder belang stelde in Eieiland en deszelfs bevolking, doch vooral op grond dat onze gemeente behoort tot de gealimenteerde op onderwijsgebied, achtte hij het plicht het genomen raadsbesluit te hand haven; de toestand waarin wij verkeeren en die ons noodzaakt voor het onderwijs steeds buitengewone subsidiën aan te vragen, ver plicht ons de uitgaven tot een minimum te beperken. Om die reden kan spr. geen recht vinden om het rapport der commissie te onder teekenen en was hij daartegen gestemd. Een zeer uitvoerig debat volgde hierop, waar aan door vele leden werd deelgenomen; de hoofdgedachte was Jat men zeker bij de bestaan de toestanden in Eierland thans geen school daar ter plaatse zoude stichten, doch om de verkregen rechten voor die bewoners te ver korten daartoe achten velen zich niet gerechtigd. Het eind-resultaat bij stemming was dat het genomen raadsbesluit zal worden inge trokken en in de betrekking van H. d. S. voor Zuid-Eierland ten spoedigste zal worden voorzien. Nog werd onder meer een besluit genomen dat zeker de sympathie van onze geheele burgerij zal verwerven. Op voorstel van B. en W. werd namelijk met algemeene stemmen besloten aan den Heer Secretaris, bij gelegenheid van diens 25-jarig jubileum op Maandag a. s. eene grati ficatie van f100 uit de gemeentekas te ver strekken, als waardeering van diens ijver en nauwgezette plichtsbetrachting. Met „bravo" werd dat voorstel ontvangen en wij stemmen daar gaarne mede in. Dat de jubilaris die waardeering verdient is zeker wel buiten allen twijfelwij wenschen hem gaarne toe, dat die dag hem een ware feestdag zij. Oosterend, 24 Jan. Gisteren geraakte^een aan toevallen lijdend jongeling alhier in eene moddersloot. Gelukkig was een kind in zijne nabijheid, dat onder het roepen van „een man in de sloot 1" het dorp binnenijlde, zoo dat weldra hulp kwam opdagen. Hevig bloedend werd de jongen thuis gebracht. Hij-heelt zich ernstig bezeerd en ligt bedenkelijk ziek. De aan toevallen lijdende jongeling die Donderdag in de sloot geraakte is overleden. De Cocksdorp, 24 Jan. Naar ik van de alhier gevestigde agent van de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij ver neem, heeft genoemde Maatschappij het prachtige viermast stalen stoomschip „Arabie" der White Star Line aangekocht, hetwelk in Februari a. s. onder den naam „Spaarndam" in de New-Yorkvaart zal komen. Het schip meet 4367 tonnen, is 430 voet lang en zal derhalve het grootste schip zijn onder Nederlandsche vlag varende. Naast prachtige inrichtingen voor passagiers biedt het door krachtige machines van de nieuwste constructie, den passagiers waarborg voor een snellen en veiligen overtocht. Het aantal zieken, waarvan de meesten thans aan griep lijden, neemt hier steeds toe. Bejaarde menschen schijnen het hevigst aangetast te worden evenwel heeft de ziekte tot nog toe geen kwaadaardig karakter. Woensdagmiddag is een vlet, waarin zich drie Heldersche vletterlieden bevonden, van het aldaar ter reede liggende stoomschip „South Bri gon" losgestormd en door den stroom in noord oostelijke richting medegevoerd. Omstreeks half vier werd het vaartuigje, tegen de golven kam pende, door schipper P. Zegel van den zeedijk te Texel waargenomen. Het stormde op dat oogenblik vrij hevig. Ondanks dat alles maakte Zegel, die reeds meer malen stoute reddingen volbracht, zeil, en stevende de zwervers te hulp. Ruim een uur later was de redding volbracht en kwam de schuit met volk en boot behouden in de haven terug. H. Gt. H. M. de Koningin heeft aan de commissie, die zich belast met het bijeenbrengen van gelden ten bate van Geertruida Blommers, een gift te doen toekomen. Er is nu ongeveer f 1800 bijeen, rentegevend bij de Crediet-vereeniging in bewa ring. Het meisje wordt nog steeds in het Binnengasthuis verpleegd. Zonder amputatie is zij nagenoeg geheel hersteld. De kleine Doornbos, dien zij redde, is ook nog in het gasthuis, maar kan spoedig genezen huiswaarts keeren. De pogingen van den Commissaris des Konings in Gelderland om het lot van de gemeen te-veldwachters te verbeteren, is gebleken in zooverre een gunstig resultaat te hebben ^ehad, dat door een 20-tal gemeenten in Gelderland tot een gezamenlijk bedrag van f 1100 alS"fonds voor het eventueel verleenen van pensioen aan gemeen te-veldwachters is uitgetrokken. - De Locomotief meldt Maandag morgen vervoegde zich bij ons de heer Robert Boliktz, die zeven maanden in Bangbok gevangen heeft gezeten, omdat hij de onvoorzichtigheid had op een briefkaart aan zyn vrouw in Europa te schrijven, dat de vrouwen in Siam bijna naakt loopen, hetgeen in strijd is met de voorschriften van den Koran. Dit werd hem kwalijk genomen en zonder vorm van proces werd hij achter de tralies gebracht. Hfi is in het geheel niet verhoord en op zijn verzoek zich te mogen verantwoorden werd geen acht geslagen. Zijn kennis van het Arabisch is de sleutel geweest, die de gevangenis voor hem ontsloot. Hij geraakte daar in kennis met een paar Klinga- leezen en Perzen en zeide, dat hij een belyder was van de zuivere orthodoxe leer van Mohammed, ten bewijze waarvan hjj eenige stellingen uit den Koran in het Arabisch aanhaalde. Hierdoor begon men belang in hem te stellen. Een zes-en-twintigtal min of meer invloedrijke en bemiddelde Muzelmannen in Bangkok stelden een petitie op aan den eersten koning van Siam, welk stuk zy door bemiddeling van den Engelschen consul deze deden toekomen. Bij de behandeling van dat verzoekschrift bleek, dat men hem vergeten had, niemand wist meer, dat hij gevangen zat, behalve de cipier van de gevangenis. Omtrent de volkstelling zijn zonderlinge feiten voorgekomen. Het zonderlingst echter klinkt gewis het in de „N. R. C." opgenomen bericht dat er in Gelderland een burgemeester te vinden is geweest, die, niettegenstaande herhaalde aandrang van tellers, niet is overreed kunDen worden de hem voor zijn gezin aangeboden telkaarten in te vullen. De tellers hebben nu van hun kant gedaan wat de voorschriften gebieden en tegen den burgemeester proces-verbaal opgemaakt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1