N. 243. Donderdag 30 Januari A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEOEELTE. Schipbreuk en Redding. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL Gelet op artikel 8 der wet van den 2dCQ Juni '1875, (Staatsblad No. 95); Brengen ter algemeene kennis door door hen is ingewilligd het verzoek van ANTHONIE BUIS, - wonende te TEXEL, om in het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie K, No. 1437, eene slachterij te mogen oprichten. Texel, den 28 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. Niet alleen dezer dagen, maar gedurende de geheele maand Januari hebben buitenge woon zware stormen gewoed in den Atlanti- schen Oceaan. Vreeselijk zijn de berichten, die vermelden de ongelukken, welke tengevolge van den storm plaats haddenop het land ineenstorten van gebouwen, ontwortelen van boo men, over stroomingen enz., en op het water [waar de zeeman is overgegeven aan het spel van wind en golven,] het vergaan of stranden van sche pen, het verlies van vele menschenlevens. Ook aan Holland's kust, hoewel de storm ons zeer genadig was, werden weder van die diama's afgespeeld, waarvan het zeestrand zoo menigmaal getuige is. Wanneer we lezen, dat een schip met man en muis is vergaan, dat geen enkel overblijfsel is te vinden van een vermoedelijke stranding, dan krimpt u het harte ineen bij de gedachte aan hen, die, zonder dat eene poging tot red ding kon worden gedaan, hun graf in de golven vonden. Doch hoeveel te ijzingwekkender, hoeveel vreeselijker moet het zijn voor den schip breukeling en voor de moedige bewoners, die vaak alle gevaar trotseeren om hunne natuur- genooten te redden, wanneer in het gezicht 'van strand en bij volle dag, eene geheele scheepsbemanning een prooi der golven moet worden, onmachtig als allen staan tegenover het woedend element. En zulk een ak'lig tafreel had Zondag weder plaats aan de Hollandsche kust, bij het dorpje !allantsoog, naar ons de berichten melden. Zie, wanneer men zulke berichten leest, an stolt u het bloed in de aderen, en rijst de raagworden wel alle maatregelen tot redding ngewend Die vraag is zeker niet ongepast. Wanneer we lezen dat een schip eenige uren lang dicht bij het strand aan de woede der golven is prijsgegeven en het eindelijk met alle opvaren den ten gronde gaat, zonder dat eenige gemeen schap met den wal tot stand kan worden gebracht, dan vraagt men zich onwillekeurig af: kan daarin niet worden voorzien? En wanneer dan zulk een drama is afge speeld, zijn er spoedig bedillers en betweters, [stuurlui aan den wal] die zich niet ontzien een blaam te werpen op hen, die tot redding vaak hun eigen leven in de waagschaal stel den, terwijl zij zeiven wellicht geen hand uitstaken. Neen, onze strandbewoners verdienen zulks met; getuigt niet menige redding van hunnen moed en hunne opofferingsgezindheid? En toch staan ze vaak machteloos, en moeten ze aanzien dat de zee hare slachtoffers eischt. Wat helpt de moed der redders, wat helpen de beste inrichtingen tot redding, indien het woedende element verhindert gemeenschap met den schipbreukeling te verkrijgen? Wanneer we hier over nadenken rijst bij ons de vraag: wat wordt van af het schip gedaan, om gemeenschap met den wal te verkrijgen Het uitzetten van een boot, die pas eenige meters van het schip, door de golven wordt verzwolgen ?'tls de poging van een wanhopende. Wat meer? De berichten van strandingen melden daar van in den regel niets. Wij vragen: zou daarin niet kunnen worden voorzien? Zou de wetenschap, die zooveel vermag niets weten uit te denken waardoor de schepeling bij stranding gemeenschap met den wal kan verkrijgen, in plaats van te moeten afwachten dat van den wal gemeenschap met het schip wordt verkregen? Zou een vuur- pijltoestel aan boord der schepen niet beter resultaat tot verbinding met het strand ver zekeren, dan van af het strand met het vaartuig? Kan niet worden uitgedacht om door het uitwerpen van eenig voorwerp aan een lijn verbonden, dat door de golven naar het strand wordt gevoerd, gemeenschap met den wal te verkrijgen? Waarom gewacht op gemeenschap van het strand met het schip? waarom niet getracht die gemeenschap eveneens te verkrijgen van het schip met het strand? Aan wien de plicht om dit te onderzoeken Aan reeders, aan maatschappijen, aan eigenaars van schepen, aan allen. Niet alleen het vaartuig en deszelfs lading, maar de menschenlevens daaraan toevertrouwd, eischen dat ook ten deze opzichte alle mo gelijke voorzorgen worden genomen. Dat is een dure plicht die niet mag worden ver geten. We herinneren ons, dat door de ürma Koning Co. alhier, indertijd eene uitvinding werd gedaan om den schepeling gemeenschap met den wal te bezorgen; van de toepassing van deze uitvinding is echter nog niet veel gebleken, 't Kan zijn dat die uitvinding nog leemten aankleven, doch de wetenschap onzer dagen is daarvoor zeker niet vervaard. Gaarne zouden wij willen dat allen die belang stellen in het lot van den zeeman hunne talenten beschikbaar stelden om te streven naar een gunstige oplossing van het gewenschte, het noodige; en zeevaart-maat schappen, reederijen en eigenaren van zeevaar tuigen dan niet zullen schromen de noodige uit gaven te doen om wat aan hunne onderneming wordt toevertrouwd de grootst mogelijke zeker heid te verschaffen, dat is een plicht die op hen rust. Mochten andere bladen dit schrijven willen overnemen, ten einde onze opmerkingen ook daar te doen hooren, waar onze stem niet doordringt, zij zullen ons daarmede ten zeerste verplichten. TEXEL, 29 Januari 1890. Maandag jl. herdacht de heer Stikkel, onze ijverige gemeente-secretaris, het feest zijner 25-jarige ambtsvervulling. Van vele zijden mocht hij blijken ontvan gen, hoe de burgerij met hem dien dag herdacht. Yele ingezetenen hadden ter zijner eere de vlag ontplooid, terwijl anderen door een per soonlijk bezoek of op andere wijze, den geach- ten jubilaris van hunnen ingenomenheid blijk gaven. Dat het den heer Stikkel gegeven moge zijn, nog menig jaar met lust en ijver zijne betrekking te vervullen, wenscht zeker menig een hem toe. Mejuffrouw R. Roeper alhier komt voor als No. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Wormerveer. Ingevolge de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is de Rijks-veeop zichter J. Polak met ingang van 1 Februari alhier gestationneerd en belast met het toezicht op de naleving der wettelijke voorschriften betreffende de besmettelijke veeziekten. Aan het strand achter de Koog is aan gespoeld een vat Cider [appelwijn] en bij het Oudeschild is opgevischt een kist met olie. Oudeschild, 28 Jan. Hier langs den dijk wordt sedert een paar dagen veel klein wrak hout opgevischt. Uit het kortafgebroken hout is eenigszins na te gaan met welk een vree- selijke kracht de zee heeft gewoed. Ook is een stuk scheepsdek met ijzerwerk, een zwart geverfde ra en een vaatje stroop gevonden. De Cocksdorp, 28 Jan. Over eenige weken zullen de werkzaamheden op de „Benbrack" worden hervat. Een twintigtal Engelsche werklieden zal voor dit doel overkomen, ten einde het wrak van tusschendek en masten te ontdoen, waarna men zal trachten hot hol in vlot water te brengen om het sloopingswerk op geschikter plaats te kunnen voortzetten. Een onbekend groot schip is Zondagmiddag omstreeks 4 uur, op de Zuiderhaaks gestrand en vermoedelijk met man en muis totaal veronge lukt. Toen de een half uur later van Nieuwediep uitgezonden sleepboot „Hercules" met de reddings - boot op de strandingplaats aankwam, was reeds geen spoor meer van het gestrande schip te ontdekken. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1