N. 246. Zondag 9 Februari. A®. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. loting nationale militie. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis lo. dat de loting der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze Gemeente zal plaats hebben te Helder, op Vrijdag, den 21 Februari 1890, des voormiddags te 10 uren. 2o. dat op Dinsdag, den 25 Februari d. a. v., des voormiddags te 9 uien, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuigschriften, ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3o. dat om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werke- lijken dienst; welke stukken bij den Burge meester dezer gemeente moeten zijn inge leverd, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den tweeden maandag in de maand Maart. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 7 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving: JAGT. DE COMMISSARIS DES KONINGS in Noord- holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 22 Januari 1890 no. 3 Gelet op art. 11 der wet van 18 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden: lo. dat de jagt op eenden in deze provincie zal worden gesloten met 28 February e.k. met zons ondergang 2o. dat de jagt op ander waterwild zal worden gesloten met 15 April e.k., mede met zonsonder gang 3o. dat het weispol van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij e.k.; 4o. dat de visschery, met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorven, aaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel, zal worden gesloten van 15 Maart tot 1 Junij e.k. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der provincie Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 29 Januari 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, SCHORER. Texel den 7 Februari 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 8 Februari 1890. Vergadering Holt. Maatsch. v. Landbouw. Woensdagavond werd in „de Lindeboom" eene vergadering gehouden van de afdeeling Texel, van bovengenoemde Maatschappij. Een verblijdend verschijnsel was het te mogen opmerken dat vele leden tot de ver gadering waren opgekomen, in aanmerking althans genomen de opkomst op andere derge lijke vergaderingen en het aantal leden der afdeeling, dat voor een plaats als de onze, waar zoovelen zich wijden aan landbouw en veeteelt, zeker wel viermaal zoo groot moest zijn. Laat ons evenwel voorshands tevreden zijn met het feit dat zoovelen der leden blijken van hunne belangstelling gaven, door naar deze vergadering op te komen. Werkte het goede weder en het houden van eene avond vergadering die opkomst zeker wel in de hand, voor het overige zijn wij optimistisch genoeg, om in die opkomst te zien belangstel ling voor het streven der maatschappij; de op de convocatiën vermelde werkzaamheden toch, gaven geen bijzondere aanleiding om ter vergadering te gaan. Ook de Voorzitter meende die opkomst aan belangstelling te mogen toeschrijven, blij kens zijne woorden bij de opening der verga dering gesproken, verder riep hij de aanwezi gen een welkom toe en wenschte op deze eerste vergadering in het Nieuwejaar, dat dit jaar hen zou zijn tot zegen in bedrijf en in het familieleven. De notulen daarop gelezen, gaven geen reden tot aanmerking. Vervolgens deed de Penningmeester rekening van zijn gehouden beheer. Alle posten daaruit te noteeren achten wij minder noodig, wij bepalen ons dus met mede te deelen, dat de ontvangsten aanwezen Saldo vorige rekening f 69.73 Contributie leden 147.— f216.73 De verschillende uitgaven -165.77' Saldo alzoo - 50.95' Het ledental bedraagt 49. De werkzaamheden waren hiermede geëin digd, alleen wachtte ons nog de verloting van een tweetal kaasjes. Tengevolge van den nog beschikbaren tijd,deed de Voorzitter daarop voorlezing van het pro gramma voor de a. s. afdeelingstentoonstelling, waarvoor de datum werd bepaald op Woens dag 3 September en welk programma vervol gens werd vastgesteld. In verband met deze zaak deed de Voorzitter mededeeling van een ontvangen schrijven van een der leden, behelzende de toezegging van eene som van f 25, voor de te houden ten toonstelling. Die mededeeling werd met applaus begroet, evenzoo de mededeeling des Voorzitters dat hij den gever schriftelijk had dank gezegd. Dat die dankbaarheid ook andere moge aanspo ren om het voorbeeld van den gever te volgen, zou niet ongewenscht zijn. De te houden tentoonstelling lokten verder nog eenige besprekingen uit, b. v. over een localiteit voor de in te zenden zuivel en vrachten, alsmede over de samenstelling van commission voor den feestdag. De rekening gaf een der leden aanleiding om te wijzen op de wenschelijkheid tot het adverteeren in locale bladen om onze markten meer bekend te doen worden. Bij rondvraag werd door een der leden voorgesteld dat de afdeeling aan het Gemeen tebestuur zal verzoeken om de belasting op de honden te verhoogen tot een minimum van f 10. Als toelichting op dat voorstel werd gezegd, dat door het losloopen van honden op het land de draaiziekte bij schapen wordt veroor zaakt en de veehouder daardoor schade lijdt. Dat voorstel ging echter blijkbaar velen te ver, (natuurlijk in de eerste plaats hen die pleizier hebben om er een hond op na te houden) het werd dan ook verworpen met overgroote meerderheid van stemmen. Een voorstel om bij het gemeentebestuur aan te dringen, dat streng worde toegezien op het vasthouden der honden, had eenig beter succes; door sommige leden werd echter dat verzoek onnoodig geacht, aangezien het toezicht hun inziens voldoende was. Door den Voorzitter werd nog medegedeeld dat door de commissie, welke zich belast heeft met de aankoop van vee voor de tentoon stelling te Buenos-Ayres, voor dat doel 4 schapen zijn aangekocht van den heer S. Koning te Oosterend. Bij de verloting der kaasjes, vielen deze aan de heeren F. Keijser en Dros ten deel. Naar aanleiding der verloting werd door een der leden de wensch geuit om voortaan een of ander nuttig werktuig voor de land bouw, te verloten. Die wensch vond bij velen instemming. Verder had niemand meer iets voor te stellen de Voorzitter sloot daarop de vergadering met een woord van dank voor de betoonde belang stelling, welke hij wenschte dat ook by volgende vergaderingen zoude blijken. Wij stemmen daarmede gaarne in de bloei eener Vereeniging wordt niet slechts bevorderd door het geven van enkele dubbeltjes, doch vooral ook door te komen bij besprekingen, waar de belangen dier vereeniging aan de orde zijn. Een genoegelijke avond was hun bereid, die Donderdagavond waren opgegaan naar de Nutsvergadering van het departement Texel, alwaar door den heer van der Meulen, van Haastrecht, (spreker van het Hoofdbestuur) dien avond eene lezing zou worden gehouden. Kennis van de natuur was het onderwerp des sprekers rede, hetwelk door hem werd behandeld op zeer onderhoudende en aange name wijze. Na als inleiding geschetst te hebben de buitenman die in eene groote stad verplaatst zich daar niet tehuis en tevreden gevoelt en TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1