N. 251. Donderdag 27 Februari. A„. 1890. Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 44 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 28 Februari 1890, des voormiddags te 11 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 25 Februari 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXTOOXSTELMXG VAX „IIOLLAXDSCII KOORDER KWARTIER." Blijkens eene door ons ontvangen circulaire zal van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier, in de maand Juni a. s. eene Veetentoon stelling worden gehouden. Bespreking omtrent de te houden tentoon stelling (tijd en plaats?) zal om anderezaken een punt van behandeling uitmaken van de vergadering uitgeschreven tegen Woensdag 5 Maart a. s., in het lokaal van R. Swagerman te Nieuwe Niedorp. De tentoonstelling zal omvatten: De beste vier ooien met hare lammeren, van Texelsch kortstaartras. De beste vier ooien met hare lammeren, van Texelsch kortstaartras, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling, gehou den op het eiland Texel. De beste vier ooien van alle rassen met hare lammeren, van gekruist ras. De beste ram van Lincoln ras, geboren in 1888 of vroeger. De beste ram van Lincoln ras, geboren in 1889. De beste ram van gekruist ras, geboren in 1889. De beste vier ooilammeren, geboien in 1890, onverschillig van welk ras. De beste beer van Yorkshire groot ras, geboren in 1889 of vroeger. De beste beer van Deensch ras, geboren in 1889 of vroeger. De beste beer van inlandsch ras, geboren in 1889 of vroeger. De beste zeug van inlandsch ras, geboren in 1889 of vroeger. De beste toom biggen, zes stuks, niet ouder dan acht weken. De beste hengst van inlandsch gekruist ras, geboren in 1887 of vroeger. De beste hengst van vreemd ras, geboren in 1887 of vroegei. De beste merrie vaninlandsch-gekruist ras, gebo ren in 1886. De beste merrie van inlandsch-gekruist ras, geboren in 1887. De beste stier van inlandsch ras, geboren in 1888. De beste stier van inlandsch ras, geboren in 1889 De beste drie melkgevende koeien van inlandsch ras, van één eigenaar, geboren in 1886 of 1887, gekalfd hebbende na 1 Febr. 1890. De beste melkgevende koe van inlandsch ras, gekalfd hebbende na 1 Febr. 1890. De beste melkgevende vaars van inlandsch ras, geboren in 1889. De beste 2 kuispinken van inlandsch ras, gebo ren in 1889. Als prijzen worden uitgeloofdVoor stieren f 50, f 25, f 10, getuigschrift. Voor de beste drie melkgevende koeien enz. f 45, f 30, f 15, getuigschrift. De beste melkgevende koe, enz. f 30, f 15, f 10, getuigschrift. De beste toom Biggen, enz. f 10, f 5, getuigschrift. Yoor de overige nummers bedragen de prij zen f 25, f 10, getuigschrift. Verder wordt voor deze tentoonstelling nog gevraagd graskaas, fabrieks-graskaas, middel bare graskaas en commissie-graskaas. Tot onze bevreemding missen wij een nummer: de beste ram van Texelscli ras. Is het doel der ten toonstelling om de aankweeking der verschillende rassen te bevorderen, dan zou dat nummer volstrekt niet overbodig zijn; immers om de zuivere rassen te behouden, zijn fokdieren van beider geslachtvereischte. TEXEL, 26 Februari 1890. Naar het gerucht wil, zou een der onder wijzers alhier, zonder orde op zijn zaken te stellen, onverhoopt ons eiland en zijn werk kring alhier hebben verlaten. Zondagavond geraakte in de Molenstraat een paar paarden, voor een rijtuig gespannen, in nogal gevoelige aanraking met het raam van een woning. De oorzaak,daar van schijnt te zijn, dat de langstok uit het onderstel der wagen schoot. Oudesohild, 25 Febr. Een lage waterstand als wij geregeld in deze maand hebben, mag wel zeldzaam heeten. De waterstand is gedurende de geheele maand Februari niet tot volzee gestegen. Vooral beladen vaartuigen ondervinden meermalen last door het lage water. Moge de a. s. havenvergrooting ook in dien toestand verbetering brengen. Oosterend, 26 Febr. Zaterdag jl. hield de Zangvereeniging „Harmonie" alhier hare laatste oefeningen in dezen winter. Besloten werd om gedurende de zomermaanden één keer per maand te vergaderen, hetgeen zeker de instand houding zal bevorderen. De kas sloot met een batig saldo van f 18,47. Zaterdag a. s. wordt er „Bollekriek" ge houden, waaraan 17 paren zullen deelnemen. Door het departement van Marine is aan de scheepstimmerwerf „de Lastdrager" te Helder, als minste insenrijver, voor de som van f65,230 opgedragen de bouw van twee loodschoeners, ten behoeve van het loodswezen. Van het ten vorige jaren in het menu der soldatenmenages opgenomen vischrantsoen (haring of andere visch bij het middageten) wordt zoo weinig gebruikt gemaakt, dat het in het voornemen ligt, de daaromtrent gemaakte bepalingen in te trekken. Men leest in het mail-overzicht van de „Javabode Over de inneming zonder slag of stoot van de drie bentings, die aan onze troepen te Atjeh den 26sten Juli van het vorige jaar zooveel offers hebben gekost, zijn sedert 6 Januari, den dag van dit wapenfeit, uitvoerige berichten ontvangen. Uit alles is opnieuw gebleken, dat het vroeger bij Kotta Pohama gobeurde onze positie volstrekt niet zoo had verergerd als velen wel meenden; dat er van een geregeld beleg van onze stellingen dooi den vijand geen sprake was, dat men dus zeer verstandig heeft gehandeld door toen niet dadelijk van systeem te veranderen en dat wij geene goed georganiseerde strijdmacht tegenover ons hebben, maar slechts losse benden, die, wanneer zij daartoe kans zien, in vereeniging met onze vrienden binnen en buiten de linie hun slag trachten te slaan. De blokkade van Atjeh's Noordkust wordt streng volgehouden. Op drie schepen na, die te Amboina, Bandjermassin en Palembang zijn gestationeerd, bevindt zich thans de geheele beschikbare Indische marine in de wateren van Atjeh. Bij de groote parade op 's Konings verjaardag te Leeuwarden kon men een tamboer van de schutterij zien, die juist op dien dag gedurende zestig jaren als zoodanig bij het korps in dienst was geweest. Het is de tamboer Harings. Ofschoon hij reeds 76 jaren oud is, vervult hij steeds volijverig zijn plichten als tamboer en slaat en roffelt hij met wezenlijke virtuositeit op het kalfsvel. Hoezeer hij aan zijn betrekking gehecht is, bleek vóór eenigen tijd, toen hij, na in een gesticht voor oude lieden te zijn opgenomen, dit reeds spoedig verliet, omdat hij als verpleegde geen tamboer mocht blijven. Bij de parade ontving hij veler gelukwenschen en de officieren deden hem een klinkend bewijs hunner belang stelling toekomen. In verband met het Kon. besluit ter uitvoe ring van art. bibis der wet tot regeling van het lager onderwijs heeft de minister van binnen landsche zaken ter kennis gebracht van de besturen der bijzondere scholen, die voornemens zijn aanspraak te maken op de Rijksbijdrage bedoeld bij artikel bibis der wet tot regeling van het lager onderwijs, laatstelijk gewijzigd bij die van 8 December 1889 {Staatsblad n°. 175), dat bij zijne beschikking van 21 dezer onder anderen zijn vastgesteld de modellen voor de opgaven en voor de aanvrage, bedoeld bij bovengenoemd koninklijk besluit, en dat van af 3 Maart 1890 een exemplaar van die modellen, met daarbij behoorende nota, is te verkrijgen bij den arrondis sementsschoolopziener, in wiens ambtsgebied de school gevestigd is. Altijd is, voor de Postspaarbank, de eerste maand des jaars eene bij uitstek gunstige geweest. De maand Januari 1890 maakt geen uitzondering op dien regel. Naar alle waarschijnlijkheid, reeds vroeger werd het herhaaldelijk opgemerkt, is bedoeld verschijnsel het gevolg van de omstandigheid, dat gedurende de aangeduide maand aan een deel der burgerij, (en juist aan dat deel, ten behoeve waarvan de Rijkspostspaarbank hoofdzakelijk door den wetgever in het levon werd geroepen,) buitengewone voordeelen toevloeien. Het bedrag bij de Postspaarbank ingelegd tijdens Januari is daarom juist zoo uitnemend geschikt om op overtuigende wijze aan te toonen, in welke mate dat instituut allengs wortel schoot in het volksleven. Bedoeld bedrag beliep in de maanden Januari van 1882 tot 1889 resp. f 195,552, f 283,446, f 384,595, f 452,968, f588,023, f 755,850, f880,348 en f 1,123,108. De som, die in Januari van dit jaar werd ingelegd, bedraagt f 1,210,999, zegge circa l1/» millioen.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1