N. 252. Zondag 2 Maart. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente Texel brengen ter kenniase van de lotelingen van de lichting van dit jaar, dat de Militieraad van het 3e district van Noord-Holland de eerste zitting zal nouden te Alkmaar en wel voor zooveel deze gemeente betreft op Vrijdag den 14 Maart 1890, dea voormiddags te 10 ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de Militie; de lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend de lotelingen in de artt. 55 en 56 der Wet op de Nationale Militie bedoeld alle overige lotelingen. Volgens art. 88, in verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschij nen 1°. de vrijwilligers voor de Militie 2°. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel den 1 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 1 Maart 1890. Onder de geslaagden voor het examen in de nuttige handwerken, den 24 jl. te 's Gra- venhage gehouden, komt o. m. voor Mej. M. A. Duinker van Texel. De verbetering van de liaven te Oudeschild is aanstaande. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren morgen gehouden, werd door den Voorzitter mededeeling gedaan van de ontvangst eener missive van den Ingenieur van waterstaat te Alkmaar, betreffende de werken tot havenvergrooting, waarbij was gevoegd bestek, teekening en begrooting van dat werk. Omtrent bestek en teekening kun nen wij geene nadere bijzonderheden geven, wij hebben daarvan geene inzage gehad, de begrooting was f 41,000. Naar bekend is wordt door het Rijk en de Prov. gezamentlijk eene subsidie verleend tot een bedrag van f 34,000, zoodat door de gemeente f 7000 zal moeten worden bijgedragen. Volgens den Ing. was, aangezien voor zulke werken de zomer de geschiktste tijd is, het wenschelijk eenigen spoed te maken met de voorbereidende werkzaamheden, welke hij liever mondeling dan schriftelijk wenscht te be handelen. In verband hiermede werd op voorstel van den Voorzitter eene commissie benoemd, om met B. en W. de voorgestelde plannen te onderzoeken. Tot die commissie werden be noemd de heeren Mets, Brouwer en Dros. De commissie zal Dinsdag bijeenkomen. Zeker zal die tijding met genoegen worden ontvangen. Wij wenschen gaarne dat niet alleen de schipperij en de stoombootdienst spoedig zal worden gebaat door de tot stand- koming van dit werk, doch ook voor onze arbeidersstand de uitvoering daarvan eenige voordeelen zal opleveren. Wij willen daarom herinneren aan de wenk, indertijd bij de behan deling dezer zaak in den gemeenteraad gegeven, om bij uitvoering van dit werk zoo niet direct, dan toch indirect er voor te ijveren dat de arbeidskrachten zooveel mogelijk van Texel zullen worden getrokken. Verder werd besloten, om op een adres van eenige ingezetenen van Eierland, om den onderwijzer Frederiks met de waarneming der school in Zuid-Eierland te blijven belasten, te antwoorden, dat dit verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Aanbieding Kohieren Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting; ontslaan van den onder wijzer D. J. van Oyen, maakte met de ver blijdende tijding dat de gemeente over het afgeloopen jaar voor de telegraafdienst niets heeft bij te passen het menu voor deze ver gadering uit. Als dessert wachtte ons de questie over het daarstellen van een schelletje voor de telegrambestelster te Oosterend, (aanvankelijk een schrille klank) hetwelk eene uitgaaf van p. m. f 15 zal veroorzaken, en bij stemming werd aangenomen. Niet onaardig was, dat hierna volgde de opmerking van eenige leden omtrent het wenschelijke van verkoop van eenige gemeente eigendommen, welke haar niet ten voordeel zijn. Men zóu kunnen zeggen: „kijk dat is nu eens recht vaderlijk zorgen, om bij buitenge wone uitgaven direct te zoeken naar middelen daarvoor." (Zie verder raadsverslag). Oudeschild, 28 Feb. Ook de Sociëteit „Neptunus" heeft hare laatste leesavond in dit seisoen gehouden. De gewone feestviering, die anders door dit college op 's Konings verjaardag plaats heeft, was door de heerschende ziekte verdaagd tot gisteren. De zaal der „Zeven Provinciën" was vrij goed bezet. De heer Kroon las eene novelle van Justus van Maurik voor, waardoor de lachspieren wel in beweging kwamen. Een viertal jonge dames voerden heel aardig een paar blijspelletjes op. "Voorts werden nog andere bijdragen ge houden en eenige liederen gezongen, 't Bal was niet 't minst geanimeerde nummer van het programma, en hield velen nog een paar uurtjes gezellig bijeen, De Min. van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei a. s. bij de directie der Marine té Hellevoetsluis een ver gelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen die als mach-leerl. 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 20 bepalen. Aangifte dient voor 15 April a. s. op zegel te worden gedaan aan het dep. van Mar. Men schrijft uit Beilen In Drente is tegenwoordig geen tak van bedrijf waarop men zich met zooveel ijver toelegt, als op het fokken en mesten van varkens, hoofdzakelijk bestemd voor de markt te Hamburg, Wanneer men de varkensteelt van vroeger jaren vergelijkt met die van tegenwoordig, dan is het verschil inderdaad belangrijk. Tot voor weinige jaren was iemand, die 2 a 3 biggenmotten tegelijk had, al een heele varkensboer; in dien tijd werd uitsluitend in het voorjaar gefokt. Een goede biggenzeug kocht men toen op de markt voor f 15, f 20 of f 25. En thans behoeft men volstrekt niet te zoeken naar boeren, die 7 a 8 en zelfs nog meer zeugen tegelijk hebben. Men fokt het heele jaar door en de prijs van drachtige varkens is tusschen f 35 en f40. De eene toom biggen is nog nauwelijks naar de markt of eene andere is weer voor den verkoop gereed. Niet alleen de boer doet zijn best, maar ook de werkman en arbeiders, voor zoover de middelen hun dit toelaten, leggen zich op het fokken, maar nog meer op het mesten toe. Voorheen liet men een varken zelden meer dan 2 of 3 maal jongen werpen en het dier werd dan vetgemest. Thans denkt en handelt men anders. Menige boer begint nu eerst te mesten nadat het dier 6 a 7 maal heeft gejongd. Men zegt, dat men op deze wijze meer talrijke toornen varkens krijgt en ook het fokken minder afhan kelijk wordt van de gewone gevaren, welke men bij jonge moedervarkens heeft te doorstaan. In het algemeen is de duur van het leven der varkens niet zoo lang meer als vroeger, doordien de vraag naar varkensvleesch zooveel grooter is geworden. Verieweg het grootste gedeelte dezer dieren bereikt den leeftijd van 6 maanden niet de meeste gaan, wanneer zij tusschen 100 en 150 halve kilo's zwaar zijn, naar de slachtbank, hetzij naar Assen, Hamburg of Londen. Het hoofdbestuur der Schippersvereniging „Schuttevaêr" heeft uit zijn midden tot algemeen secretaris benoemd den heer J. Varekamp, te Rotterdam, ter vervanging van den heer D. J. H. Van Tusschenbroek, te Zwolle. Het „Leidsch. Dbl." meldt: Naar aanleiding van de berichten omtrent het gebeurde op de „Tromp" kunnen wij door alhier ontvangen particuliere berichten melden, dat wel is waar ongeregeldheden zijn voorgevallen, maar dat deze niet van zulk een einstigen aard zijn, als werd voorgesteld. Eenig licht is daardoor opgegaan omtrent de aanleiding tot het sensatie-makend gerucht aan gaande muiterij aan boord van dat vaartuig, in de West-Indische wateren, welke geruchten reeds door de officiële berichten voldoende zijn tegen gesproken. Waarschijnlijk hebben die geruchten hun oorsprong gevonden in eene verwarde mededeeling van eenig schepeling. Uit een particulieren brief toch, van een schepe ling van de „Friso," waarin ook gezinspeeld wordt op de aanstaande komst van de „Tromp" te Curaqao, wordt melding gemaakt van een ernsig oproer, dat op Martinique was ontstaan aan boord van een Noordsch oorlogsschip, waarbij op officie ren was geschoten en verscheidene schepelingen werden gewond. De belhamels waren toen aan de nok van eene ra opgehangen. Het schijnt toch, dat er aan boord van het stoomschip Tromp ;ets voorgevallen is wat buiten den regel is. In het Politieblad worden namelijk gesignaleerd twaalf schepelingen van de Tromp, die te Ensenada (Argentijnsche Republiek) deels van passagieren achtergebleven of van boord weggeloopen zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1