N. 256. Zondag 16 Maart. A°. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. zÜn- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOI-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 15 Maart 1890. De aangekondigde tooneelvoorstelling ten voordeele van de Prins-Hendrik-Stichting had Woensdagavond plaats. Onthouden wij ons meestal van critiek; die uit te oefenen omtrent eene weldadig- heids voor stelling, zou zekei geheel misplaatst Wij bepalen ons daarom met de mededee- ling, dat velen dien avond naar de Vergulde Kikkert waren opgegaan. De opgevoerde stukken waren berekend naar de krachten van hen, die een werkdadig aandeel aan dezen avond hadden; met opgewektheid en veel toewijding vervulden allen de hun opgedragen rollen. Voor het grootste deel der bezoekers, (die voor het dramatische nog weinig gevoel en voorliefde hebben) was de keuze der stukken zeer geschikt en zij hebben zich gewis wel geamuseerd. Dat alle bezoekers voldaan waren, zouden wij niet durven beweren; 't is dan ook een zeer moeielijk werk het allen naar den zin te maken. Die enk'len zouden wij echter willen toeroepen „En reken de uitslag niet Maar tel het doel alleen." De rekening van dezen avond wees aan aan verschillende ontvangsten f 72.756 aan uitgaven - 13.46 Zoodat een bedrag van f 59.29* ten voordeele van de Prins-Hendrik-Stichting overblijft. Naar wij vernemen moet het voornemen bestaan om eene herhaling van deze voorstel ling, voor hetzelfde doel, te doen plaats hebben aan de Waal, op Zaterdag 22 dezer. De korenmolen aan liet dorp den Burg op Texelis het onderwerp van een schilderij, vervaardigd door den heer Veltens, en welke schilderij met een bepaald doel aan het hoofd onzer gemeente werd toegezonden. Wie de heer Veltens is, kunnen wij moeielijk zeggen, volgens ons gedane mededeelingen, hebben wij grond te vermoeden, dat deze heer teekenmeestei is te Amsterdam, en het dezelfde persoon is, (een oudachtig heer) die voor een paar jaren geleden eenige dagen op ons eiland vertoefde en in gezelschap van eene dame dagelijks uitging om op verschillende punten schetsen te nemen, naar velen zich ongetwijfeld zullen herinneren. Van de korenmolen boven genoemd, werd ook door dien heer eene schets genomen. Het doel, waarmede de vervaardiger van deze teekening, dit product zijner kunstvaar dige hand, naar hier heeft gezonden, is zeer eigenaardig. Door hem werd voor eenigen tijd geleden in de nieuwsbladen gelezen het bericht, dat eenige jongelieden op Texel zich hadden beijverd, om eenige giften bijeen te zamelen voor een oude hulpbehoevende. Het naïve van die daad had hem getroffen, en als gevolg daarvan zendt hij thans de bovengenoemde teekening, met het doel dien ten voordeele van de genoemde hulpbehoevende te doen verloten. De gever vleit zich, dat er wel iemand zal zijn, die zich met de taak dier verloting zal belasten. Wie die werkzaamheid op zich zal nemen, is ons nog niet bekend, ook niet de kosten voor een lot; doch mochten eerstdaags pogingen worden aangewend om aan het verzoek van den schenker der teekening te voldoen, dan wenschen wij, dat het publiek zijne mede werking niet zal onthouden. Het doel is goed en de teekening wel een plaatsje waardig in een vertrek van den gelukkigen winner. De schilderij stelt voor de molen „de Drie Gebroeders'" aan het einde van de Molenstraat, gezien van af den Hoornder wegop den achtergrond ziet men eenige huizen van den Burg, benevens de torenspitsen der Katholieke kerk en der Protestantsche kerk alhier. Omtrent de diefstal, welke volgens verschillende bladen, in eenen boerenwoning op de Hoogte heeft plaats gehad, schijnen nog geene verdere bijzonderheden betreffende de daders bekend te zijn. Gelukkig zijn zulke voorvallen hier weinig aan de orde. Woendag is aan 't Eierlandsche strand aan gespoeld een lijk van het mannelijk geslacht van uiterlijk zeer knap, haar zwart en knevel blond, oud naar gis 28 jaren, gestalte gezet lang ruim 6 voet. Vermoedelijk een stuurman. Het lijk kan hoogstens 1 a 2 dagen oud zijn. BovenkleedingJas geruit, Engelsch laken, vest, blauw laken, jachtvest, zwart, bovenbroek zwart Engelsch leer, korte laarzen met hoef ijzers. OndergoedBlauw wollen trui, flanellen overhemd, wit wollen trui, idem onderbroek, grijs wollen sokken, alles ongemerkt. Er werden geen kenmerken op 't lijk gevonden. Uit de stukken halfverbrand wrakhout, welke tegelijk met het lijk zijn aangespoeld meent men te mogen opmaken, dat het afkom stig is van een verbrand schip. Koog, 13 Maart. Gisteren is hier aange spoeld een lijk van het mannelijk geslacht, klein van persoon p. m. 30 jaar oud, gekleed in zwart buksking jas, idem vest, gestreept katoenen hemd, gekleurd wit en blauw wollen vrokje, Manchester broek en paarsche sokken. Onderbroek ontbreekt. Hoofdhaar baard en knevel zwart. Op den linkerarm gemerkt twee handen in elkander, als van 2 personen die elkaar de hand geven, daarboven de letters A. M. daarboven P. E. G., daarboven een vrouwen hoofd en daarboven de letters R. P. Op den rechterarm een anker, bijna onzichtbaar. Verder ook nog een anker op de hand. Men veronderstelt dat hij niet langer dood is dan 1 a 2 dagen, omdat zijn haar nog zoo netjes uitgekamd en niet in 't wild was. de Cocksdorp, 14 Maart. Het gezelschap „Zanglust" hield eergisteren zijn laatste uit voering in dit seizoen. Het programma bestond uit eenige zang nummers, het blijspel „Een moet er trouwen" en een voordracht, getiteld „de Kruidenier." De minister van oorlog heeft aan den Koning het voorstel gedaan om de met groot verlof zijnde miliciens, van de lichting 1888, behoorende tot de tweede divisie en die niet tot het blijvend gedeelte hebben behoord, van 14 tot 26 April onder de wapenen te roepen, ten einde in de behandeling van het repeteergeweer en de nieuwe veld-uitrusting te worden geoefend. Volgens de Amst. Ct. bestaat te Amsterdam met betrekking tot den schouwburgbrand o.m. ook de meening, hoewel die niet luid wordt uitgesproken, dat met het oog op de gecontroleerde ronde en het zoo plotseling vuurvatten van het geheele gebouw, er wel degelijk gedacht moet worden aan boos opzet, en wel aan een goed overlegd plan. Het onderzoek is nog niet afgeloopen. Uit Harlingen wordt aan de „N. R. C." gemeld: Gisterochtend, terwijl eene harde bries uit het zuidwesten woei, hebben eenige onzer scheeps kapiteins eene proef genomen met den vlieger, hier vóór ongeveer twintig jaar uitgevonden door den timmermau Sluik, en bestemd om ingeval van stranding daarmede gemeenschap met den wal aan te brengen. Die vlieger, van zeildoek en op een paar latten uitgespannen, wordt aan eene stevige lijn gehouden. Op enkele vademen van den vlieger is eene lus, waaraan een gordel is gemaakt, in welken zich eene man te water begeeft, en door nu den vlieger te vieren, wordt die man naar den wal gebracht. De proef met een man is vroeger genomen en slaagde volkomen ditmaal had men een zak in de gedaante van een man in den gordel, welke zak met stroo en met zand was gevuld. Binnen 5 minuten was dit voorwerp van den eenen dam der Nieuwe haven tot den andere gebracht, zijnde eene breedte van ongeveer 200 meter. De vlieger hield de pop zeer goed boven. Men zal voor schepen, welke nog niet van vliegers zijn voorzien, soortgelijke reddingstoe stellen maken. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is van meening, dat een adres in zake het aanhangige voorstel „Bahlman" niet zooveel uitwerking zal hebben als de besluiten door de algemeene vergadering herhaaldelijk genomen. In de vergadering te 's Hage toch werd met eene meerderheid van 484 tegen 12 stemmen het beginsel van vrijhandel ook voor landbouw-producten, aangenomen. Mochten echter de afdeelingen opnieuw adressen bjj de wetgevende macht willen indienen, dan zal het hoofdbestuur deze gaarne volgens art. 10 der wet voor „goedgekeurd" teekenen. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat een schaap van den landbouwer D. Scholten aan den Sloterweg zes levende jongen ter wereld heeft gebracht. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Te Dor drecht hoorde een juffrouw een rat op den zolder boven haar slaapkamer; daar ze voor die beesten bang was, riep ze den heer des huizes te hulp en deze ging met een petroleumlamp in de hand naar de rat te zoeken. Plotseling schiet het dier hem voorbij en vliegt het in een hoop krullen. Het beest willende grijpen, valt de man met zijn lamp voorover in de' krullen en daar gaat de boel aan het branden. Met moeite werden politie en buren de vlam men meester. TEXELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1