Buitenland. Met de gewone jaarmarkt op heden, 15 Maart, hebben de markten alhier weder een aanvang genomen. Aangevoerd werden 5 Runderen, 51 Scha pen, 1 Paard, 5 Nucht. Kalveren, 14 Biggen, 1 Geit en 2 korven Kippen. Van nu af wordt weder geregeld iederen Maandag markt gehouden. Naar wij vernemen, zal Maandag a s. in 't Nut alhier als spreker optreden de heer Sloos, van Winkel. De Haagsche Kamer van Koophandel heeft besloten aan het kamerlid Bahlman te verzoeken zijn wetsvoorstel tot heffing van graanrechten in te trekken. Een afschrift van dat verzoek zal aan de Tweede Kamer gezonden worden. De commissie, die zich gevormd heeft om het water uit de bron in de Haarlemmermeer te exploiteeren, heeft de stukken en plannen tot het stichten van een Kurhaus in den Hout aan den gemeenteraad van Haarlem toegezonden. De commissie wenscht het Kurhaus te plaatsen op den grond vóór de Baanlaan. Naar uit Oostfriesland wordt gemeld, zitten de visscherlieden aldaar, te Emden, Leer, Nor- derney, enz., zoo tamelijk in zak en assche. Een maatschappij heeft een schroefstoomboot voor de visscherij ter zee laten inrichten, welke de andere visscherlieden bedreigt met een zeer ernstige concurrentie. Nu is het wel waar, dat die boot al aanstonds een vrij belangrijke averij aan de schroef heeft gekregen, doch zij is ook onverwijld naar Hamburg gesleept, om gerepareerd te worden. Dienaangaande wordt o. a. medegedeeld, dat de boot, de Friesland, zich reeds den volgenden morgen te 5 uur op de Elbe bevond, in dier voege, dat zij den afstand van ongeveer 132 zeemijlen had afgelegd in 16 uur of omstreeks 8 mijl per uur. De sleepboot, die deze tour d'adresse vertoonde, heet de Cyklop. Wat zulk een ter vischvangst ingerichte stoomboot zoo al vermag, blijkt uit een bericht uit Hamburg, waarmee aldaar door zulk een vaartuig, in Engeland aangekocht door eene reederij in Hannover, in eens in eerstgenoemde stad werd aangevoerd niet minder dan 12,000 schelvisch, die tegen goeden prijs werd verkocht. De jongste uitkomsten der gewone zeevisscherij waren in Oostfriesland gedurende de laatst ver- loopen twee jaren reeds ver van voordeelig. Te Rottum, nabij Heerenveen, is een geheel gezin aan de griep overleden. Het is de familie Nijmeijer, bestaande uit man, vrouw en een kostganger. Zaterdag, 8 Maart, overleden de twee laatsten uit dit huisgezin. De Arnh. Ct. vindt in de mededeeling, dat op uit. December 1889 de Rykspostspaarbank een bedrag van f 17,522,911.56 was belegd en 241,174 boekjes in omloop waren, aanleiding tot de opmerking, dat elk rechtgeaard Nederlander zich er in zal verheugen, dat de aloude deugd de spaarzaamheid door ons volk in die mate betracht wordt. Wij Nederlanders bezitten nu gemiddeld een kapitaal van f 4.25 per hoofd op de Ryks- postspaarbank. Voegt men hierbij wat in de gemeentelijke spaarbanken is belegd, waarvan het bedrag betrekkelijk nog veel aanzienlijker zal zijn, dan moet men zich nog meer verheugen over dien toestand. „Men vergete echter niet, dat al die milhoenen onttrokken zijn aan de circulatie en, zoo het te prijzen is, dat ieder voor den kwaden dag een sommetje op zij legt, dan klage men niet, dat er tegenwoordig zoo weinig wordt verdient en er overproductie bestaat. Men kan niet uitgeven en beleggen tegelijkertijd. Door Z. M. den Koning zijn aan de Maat schappij van Landbouw in Limburg, voor de veredeling van het veeras in Limburg, toegezegd ▼ier vaarzen en een Guernsey-stier. Deze worden in de loop dezer maand verwacht en zullen worden toevertrouwd aan Graat 'd Ansembourg en baron von Pelser-Berenburg, onder dezelfde voor waarden als die, waarop ten vorigen jare de heer Magnée de van Z. M. ten geschenke ontvan gen Zeeuwsch-Durhamsche vaarzen ter verpleging heeft aangenomen. Het bericht, dat een dappere van het Ned. Ind. leger, A. L. Schierhorn, die zich op 6 Mei 1889 bij Edi zoo roemrijk onderscheidde, bij zijn aankomst in Nederland, met militaire honneurs zou ontvangen worden, had vele nieuws gierigen Dinsdag naar de Handelskade te Amsterdam gelokt. Bij aankomst van een extra stoomboot, die de passagiers van de Burgemeester den Tex", die te IJmuiden moest blijven, naar Amsterdam overbrachten, bevonden zich daar de generaal Den Heer Portugal, bevelhebber in de linie Am sterdam, de luitenant-kolonel, plaats, kommandant Rochell met de kapiteins.adjudanten, voorts vele officieren en Ridders der Militaire Willemsorde te Amsterdam in Garnizoen, en de stafmuziek van het 7e regiment infanterie. Nauwelijks was het stoomschip aan wal of de dappere fuselier werd met luide bravo's van het publiek begroet, waarna de muziek de beide volksliederen speelde. Zoodra Schierhorn door den generaal was verwelkomd, en de meesten hem geluk hadden gewenscht met de eervolle onderscheiding zijner benoeming tot Ridder der Militaiie Willemsorde, begeleidde de geheele stoet hem naar het Zeemanshuis, waar den nieuwen ridder een glas wijn werd aangeboden en gedronken werd op het welzijn van het vaderland, het leger hier en op het dappore Indische leger, waarvan Schierhorn een sierraad was. Van het Engelsche stoomschip Hartville, dat bij het binnenkomen in de groote sluis te IJmuiden tegen de sluisdeuren is geloopen en deze heeft gebroken en buitendien nog schade toebracht aan een ducdalve, wordt een schade vergoeding geëischt van f 40,000, welke som als cautie zal moeten worden gestort. De Hartville die slechts weinig schade bekwam, ligt te IJmuiden, alwaar het wordt bewaakt door een gewapende sloep van het wachtschip te Amster dam, doch zal vermoedelijk naar Amsterdam opvaren. De werkzaamheden aan het herstellen der sluisdeuren vorderen goed en men hoopt daarmede spoedig gereed te komen. Een inwoner der gemeente L. sukkelde sedert tal van jaren aan asthma, in zoo hevige mate, dat hij zijne betrekking als stoombootka pitein daarom moest neerleggen. Alle middelen werden aangewend tegen de ziekte, maar niets baatte. Dezer dagen kieeg de man de griep en de familie zag met zorg den toestand van den zieke tegemoet, van oordeel, dat het zwakke lichaam niet dien aanval zou weerstaan. De patiënt beterde van de griep en met deze ziekte verdween het asthma geheel. Verschil lende doktoren hebben den man bezocht naar aanleiding van dit vreemde geval, hetwelk den vroegeren patiënt aanleiding geeft uit te roepen „leve de griep Men schrijft uit Neerbosch; „De ooftteelt neemt op de landerijen der Weesinrichting telken jare toe. In 1889 zijn weder een 800tal appel-, pere-, pruime-, en noteboomen aangeplant. De Weesinrichting bezit één boomgaard, 4 jaar geleden geplant, welke 4 hectaren groot is, terwyl ook nog twee kleinere stukken met vruchtboomen zijn bezet. Ook rondom de huizen en in de tuinen waar maar een plaatsje open is, zijn vruchtboomen geplant, zoodat over een lOtal jaren bij een middelmatigen oogst, al wordt het getal weezen nog verdubbeld, voor hen overvloed van appelen, peren, pruimen, kersen enz., op eigen grond geoogst zal kunnen worden." In eene beschouwing over de toestanden in Transvaal, maakt de daar verschijnende Pers de opmerking, dat, terwijl het Hollandsch element steeds versterkt wordt, de handel bijna geheel in handen van Engelschen en Duitschers is. Zij schrijft dit vooral daaraan toe, dat men van hieruit geen menschen zendt voor hunne taak berekend en belemmeringen van de agenten door allerlei bemoeiingen, van Nederland uitgaande, waar men de zaken in Zuid-Afrika niet kent. Het blad eindigt aldus „Wij gelooven daarom aan het Hollandsche kapitaal een dienst te bewyzen, door de volgende raadgeving aan te biedenWilt gij hier zaken beginnen en geld verdienen, kijk dan allereerst uit naar iemand, die óf den Zuid-Afrikaanschen handel door en door kent, óf een knap man van zaken is niet iemand die eenige jaren op kantoor en beurs is geweest en mooi kan boek houden, doch iemand die denkbeelden heeft, die de kunst verstaat om geld te maken gaat vervolgens heen en verzamelt een ruim kapitaal, hoe grooter des te meer kans dat het goede winsten zal afwerpen, laat ten slotte den man, dien gij gekozen hebt, met dat kapitaal werken op de wijze, die zijn verstand en zijne ondervinding hem als de beste aanwijzen, en gij zult althans gedaan hebben wat in uw vermogen is om de onderneming rentegevend te maken." - Het Amerikaansshe Huis van Afgevaar digden heeft een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de landverhuizing, vooral met het oog op het nadeel, dat de Ameri- kaansche werklieden ondervinden door de immi gratie van vreemde werklieden. Tevens zal de commissie moeten onderzoeken, hoe het staat met nijverheid, in verband met den aankoop van groote industriëeele ondernemingen door vreemde kapitalisten. Over deze beide aangelegenheden, welke in den laatsten tijd herhaaldelijk ter sprake kwamen, moet de commissie verslag geven. De trein, die Vrijdagavond aan het Noorder station te Parijs naar Duitschland vertrok, was een echte goud trein. In dezen trein werden verzonden 70,000,000 francs in goud, het bedrag van een gedeelte der Russische leening, voor zoover hiervoor te Parijs was ingeschreven. Dat de wagen, waarin het goud werd vervoerd, ter dege bewaakt werd, behoeft geen betoog. Een der geleerden, die in de Kew Gardens te Londen werkzaam zijn, heeft eene belang wekkende ontdekking gedaan. Tot nu toe was niemand op de gedachte gekomen, het suiker riet door zaaiing te vermenigvuldigen. De heer Morris heelt nu ontdekt, dat het mogelijk is, uit het zaad van dit riet eene groote verschei denheid van betere soorten te verkrijgen, en men verwacht; dat door kruisbevruchting enteelkeus de suikeropbrengst belangrijk zal worden ver beterd. Eerst met behulp van een krachtigen microscoop waren de buitengewoon kleine zaadjes te vinden. Het reddingswerk in de mijn Morfa moest gestaakt worden wegens een hevige brand, welke in de mijn uitbrak. De mannen, die tot redding der opgesloten mijnwerkers waren afgedaald, moesten terug. Naar men berekent, hebben 10Ö werklieden het leven bij deze ramp verloren. Een werkman die meer dan twaalf uren bedolven was geweest, werd noch levend naar boven gebracht, maar overleed spoedig. De redders hadden toch de voldoening voor hun werk, dat nog vele arbeiders door hunne tijdige hulp uit hun benarden toestand gered en behouden naar boven werden gebracht. Dr. Schuller deelt in de Duitsche medici- nische Wochenschrift eenige merkwaardige geval len mede van overdracht van influenza van paarden op menschen. Eerst werden 7 paarden door de ziekte aange tast weldra bedroeg het aantal zieken 42. Spoedig daarna openbaarde zich by de manschap pen van het eskadron, waartoe de paarden behoor den, vele catarrhale aandoeningen der luchtwegen hun aantal bereikte op hetzelfde oogenblik 23, terwyl by de andere eskadrons niet één geval werd waargenomen. - Toen de ziekte bij de paarden week,' liet zy ook bij de manschappen sporen na. Reeds sedert geruimen tijd ontving de Times van haar correspondenten berichten over de slechte wijze, waarop de gevangenen in Siberië door de Russische ambtenaren worden behandeld. Naar aanleiding daarvan werd te Londen in Hydepark een verontwaardigingsmeeting gehouden. Aan deze betooging namen deel de radicale vereeni- gingen, de matigheidgenootschappen en eenige werklieden-vereenigingen. Ten slotte werden twee besluiten genomen. In het eene wordt de mishandeling der politieke gevangenen in Siberië afgekeurd en in het andere wordt de Engelsche Regeering uitgenoodigd door haar gezant te Peters burg daartegen te protesteeren. Op de noordwestkust van Engeland, te Tyne en elders dreigt een werkstaking in de machine- nijverneid, waarbij omstreeks 20.000 man zullen worden betrokken. Weigering van de werkgevers om den werktyd te verminderen schynt hoofd oorzaak van deze beweging te zijn. In zake het proces, te Wadewice in Galicie ingesteld tegen een aantal personen, die goedge- loovige boeren overhaalden het land te verlaten en hen op allerlei wijzen bedrogen en afpersten, is thans uitspraak gedaan. Yan de gedaagden zyn 32 veroordeeld en 30 vrygesproken. Het geding heeft ruim 8 maanden geduurd, gedurende welke 345 getuigenissen werden afgelegd. Een slager te Breslau, die vleesch heeft verkocht van een varken, dat aan de trichine ziekte is overleden, is door de rechtbank veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Deze strenge straf werd den slager opgelegd, omdat hij wist, dat het vleesch niet goed was. De heer Krupp, te Essen, heeft 500.000 mark ter beschikking gesteld tot oprichting van een fonds tot het bouwen van woningen voor zijne werklieden. Voor eenigen tijd is ook door hem eene huishoudschool opgericht ten behoeve van de dochters zijner werklieden. In het laatst van het vorige jaar werd deze school met 12 leerlingen geopend. Een ongetemde snibbe. Zaterdag 11. verscheen voor den rechter te Gainesville, in

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2