Buitenland. De Minister van Financiën heeft nu de indiening van een wijziging der personeele belas ting voorgespiegeld, laat ons aannemen toege zegd. Hij meent, dat dit het beste middel is om de meest gedrukte burgers te ontheffen, want er zijn thans te velen „ten volle" in de belasting aangeslagen. Het voorstel zal dus gesteld dat het inkomt een hoogere huurwaarde bepalen, waarop men eerst ten volle wordt aangeslagen. Van dien vollen aanslag hangt thans echter af ofmen kiezer is. Het gevolg van het toegezegd ontwerp zal dus zijndat het getal kiezers aanmerkelijk daalttenzij de Regeering tevens voorstelt de regeling van kiesrecht te wijzigen. Zij heeft echter verklaard, aan deze regeling vooreerst niet te willen raken- In de kazerne te Helder heeft zich jl. Zaterdag een soldaat, zekere H., door een schot uit een repeteergeweer van het leven beroofd. Na het geweer van vijf patronen te Jhebben voorzien, plaatste de ongelukkige de loop in den mond en haalde daarna met een der voeten de trekker over. Hij was terstond een lijk. Omtrent de oorzaak van deze wanhopige daad valt niets met zekerheid te bepalen. Maandag waren de prijzen van verschillende te Helder aangevoerde vischsoorten lager dan sedert vele jaren het geval was. Levende kabel jauw kocht men voor 50 centen, doode voor 2 dubbeltjes per stuk. Ieder is dus nu in de ge legenheid visch te eten. Dat de visschers klagen ia echter niet te verwonderen. Te Apeldoorn is, Zaterdagmiddag door eene onbekende oorzaak brand ontstaan in de kap der groote Herv. kerk. Binnen een kwartier stond de geheele kap in brand. De bluschmiddelen waren onvoldoende wegens den verren afstand van het water. De geheele kerk is in één uur tijds door de vlammen vernield, daar geene redding meer mogelijk was. Het schoone gebouw is geheel verwoest. Het kerkgebouw was een geschenk van koning Willem H en werd gebouwd door den heer G. Yan Berkum, te Arnhem, naar het plan van den architect Springer, van Amsterdam. Het doel van den koning was een ruimer gebouw te stichten dan het oude, en op zoodanige plaats, dat het gemak kelijker te bereiken was voor de bewoners vau de buurtschap Het Loo. De eerste steen werd gelegd op 2 Mei 1840 en de inwijding geschiedde op 5 Juni 1842. Op de veetentoonstelling te Rotterdam is door eenige slagers een os, die een prijs behaalde, aangekocht voor f 900. Het prachtexemplaar woog ongeveer 1000 kilo, zoodat deze os den slagers vuil aan den haak op 45 cents de 5 ons komt te staan. Drie dames van aanzienlijke families in ons land zijn dezer dagen vertrokken naar Algiers, naar de missie van kardinaal Lavigerie, om als zuster-ziekenverpleegster te worden opgeleid. (Msb.) Op de te Utrecht gehouden palmpaarden- markt waren 1351 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 50 tot f 900 de veulens van f 100 tot f 270. De handel was levendig en er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden. Een zestal Nederlandsche telegraaf-ambtena- ren hebben bericht ontvangen, dat zij eerlang in dienst der Zuid-Afrikaansche Republiek zullen kunnen overgaan. Aan De Tijd wordt uit Limburg gemeld, dat daar sinds eenigen tijd iemand rondzwierf, die beweerde, overste te zijn van een Trappisten klooster in Noord-Amerika. Hij gaf ook voor, verwant te wezen aan een Limburgsch geestelijke. Uit ingewonnen informatiën is gebleken, dat van die verwantschap niets aan is, en dat men waar- schyniyk te doen heeft met iemand, die weliswaar vroeger Trappist geweest is, doch tegenwoordig een zwervend leven leidt. Er bestaan redenen om te vermoeden, dat de bedoelde persoon uit Limburg naar Noord- of Zuid-Holland vertrokken is. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat eenige jongens in het Plantsoen, nabij het Geertekerkhof te Utrecht, een nest met jonge vinken gevonden hebben, welke er dus wel intijds bü zijn. 's Rijks Munt te Utrecht is in deze weken het tooneel van groote bedrijvigheid. Eene aanzieniyke hoeveelheid pasmunt wordt er ge slagen, waaronder aan zilveren pasmunt 50,000 kwartjes en 160,000 dubbeltjes. Het „Vad." verneemt dat Domela Nieuwen- huis is afgetreden als lid van den Centralen Raad dor sociaal-democratische partij. Ten bewijze van den overvloed van haring in de Zuiderzee kan strekken, dat Woensdagmiddag door Huizer visschers ongeveer 100 last (een millioen stuks) werden binnengebracht; alles is dan ook in beweging om ze voor de rookerijen gereed te maken; de qualiteit van de haring is uitmuntend. E Ct. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat mejuff. P. Van den Berg, weduwe J. Neeleman te Delfgauw in de vorige week haar 95n verjaardag mocht vieren in het bezit eener goede gezondheic. en van alle hare zintuigen. Hare negen kinderen schonken haar niet minder dan 68 kleinkinderen, die op hunne beurt haar overgrootmoeder deden zijn over 130 achterkleinkinderen. Suikerriet uit zaad. Naar aanleiding van een bericht, dat in de Kew-Gardens, bi Londen, suikerriet door zaaiing vermenigvuldigc is, heeft de heer C. A. A. Dudok De Wit aan den hortulanus van den botanische tuin te Leiden, den heer H. Witte, gevraagd, of in die richting ook in serres hier te lande proeven genomen worden. In zijn antwoord, opgenomen in „De Ind Mere.", verklaart de heer Witte zich niet verwon derd te hebben over het bericht: in tropische landen geeft suikerriet zaad en door zaaiing is rasverbetering mogelijk, zelfs wenschelijk. De botanische tuinen hier te lande kunnen echter in deze niets uitrichten. In eene ruime warme kas, vrij groeiend, zal deze plant bij uitzondering kunnen bloeien. Met de daarvan te verkrijgen zaden komt men echter niet verder, daar zonder kruising geen rasverbetering mogelijk is. De Staats Courant bevat het volgende aan gaande de Landverhuizing naar Argentinië. Werd in vroegere dezerzijdsehe verslagen ten opzichte van emigratie naar deze Republiek in 't algemeen gunstig, geadviseerd, thans moet bericht worden, dat de goede kansen voor land verhuizers hier in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn verminderd. Dit is in de eerste plaats een gevolg van de buitengewone toename der immigratie, welke voor 1889 het nog nooit bereikte cijfer van 280,000 landverhuizers aanwijst, en in de tweede plaats van de financieele crisis, waarin Argen tinië met een goudagio van ver over de 200 pet. zich sedert eenigen tijd bevindt. Wordt eenerzijds uithoofde der crisis op elk gebied minder ondernomen, anderzijds staan meer werkkrachten dan voorheen ter beschikking. Er is dus thans minder vraag naar en meer aanbod van arbeiders, eene omstandigheid, die uit den aard der zaak des te nadeeliger voor den werkman is, omdat daggelden niet tegelijk met de hoogere goudpremie gestegen zijn. Aan ambachtslieden met een groot huisgezin, hoofdzakelijk bestaande uit kleine kinderen, wordt met het oog op het bovenstaande bepaaldelijk afgeraden hierheen te emigreeren, al bezitten zij ook eenige geringe middelen. Deze zelfde ïaad moet aan landbouwers worden gegeven. Met het oog op de omstandigheid, dat in 't afgeloopen jaar zeer vele slechte elementen uit Europa alhier aankwamen, worde ten slotte nog opgemerkt, dat zij die door eigen schuld in het oude vaderland slechts armoede kenden, ook in dit n.euwe geen bestaan vinden, tenzij zij zich geheel en al verbeteren. De arbeidsconferentie te Berlijn heeft haren arbeid ten einde gebracht en hare zittingen gesloten, Zij vereenigde zich met de voorstellen harer commissiën, waarbij in hoofdzaak de volgende gezichtspunten worden ontwikkeld of wenschen uitgesproken Aan meisjes en vrouwen boven 16 jaren zijn de nachtelijke en Zondagsarbeid verboden. Haar werkelijke arbeid mag ten hoogste 11 uren duren met anderhalf uur rust. Gehuwde vrouwen moeten na de bevalling vier weken rust nemen. Kinderen van beiderlei geslacht onder 12 jaren moeten van allen arbeid, bij welken tak van bedrijf ook, worden uitgesloten. De kinderen moeten, voordat zij tot den arbeid worden toegelaten, aan den wettelijken schoolplicht hebben voldaan. Kinderen onder 14 jaren zullen noch des Zondags, noch 's nachts werken de werkelijke dagarbeid zal ten hoogste zes uren duren, met een rust van een half uur. Jeugdige arbeiders van beiderlei geslacht tus- schen 14 en 16 jaren mogen noch des Zondags, noch des nachts arbeiden. Hun werktijd is tien uren met anderhalf uur rust. De Nederlandsche gevolmachtigde, de heer Snijder van Wissekerke, nam aan de stemming over de schoolplicht geen deel, omdat in Nederland geen verplicht schoolbezoek bestaat. Hij wenschte dat aan niet-christelijke kinderen, bv. aan Israë lieten, in plaats van den Zondag een andere rustdag werd toegestaan, en verklaarde, dat hij een werkdag onder elf uren voor jeugdige arbeiders niet kon aannemen. Newfoundland is in rep en roer over de visscherijquaestie. Eene monster vergadering werd te St. John gehouden, en daarin werden resoluties aangenomen, strekkende tot heftig protest tegen den modus vivendi, tusschen Engeland en Fran krijk op dit stuk getroffen. Niet alleen werd er besloten, bij de Koningin en het Britsch Parlement aan te dringen op een beslist afwijzen van Frankrijk's pretentien ter zake de visscherij aan de Newfoundlandsche kust, maar zelfs werd er eene Amerikaansche vlag ontplooid, terwijl ver scheidene sprekers een rechtstreeks beroep op de tusschenkomst der Vereenigde Staten bepleitten, indien Engeland den kolonisten bescherming (zooals zij het noemen) blijft weigeren. Elders in de kolonie hadden soortgelijke be toogingen plaats. Een te Berlijn opgestegen ballon van de millitairen luchtschippers-afdeeling bleet Zaterdag namiddag nabij Schrimm (provincie Posen) aan de boomen hangen. De drie personen, die in hot schuitje van den ballon zaten, een kapitein, een luitenant en een korporaal, vielen van eene belangrijke hoogte naar beneden. De luitenant kwam er heelhuids af, de kapitein brak beide beenen, en de korporaal bleef op de plaats dood. Volgens de „New-York Herald" is de toestand in het Mississippi-gebied zeer bedenkenkelijk. Telkens ontstaan nieuwe dijkbreuken. Bij Arkan- sas-City moesten de pionniers het werk aan de dijken opgeven en het lage land in den omtrek wordt dientengevolge met verwoesting bedreigd. Op verschillende plaatsen varen booten rond om de bewoners der overstroomde landen te redden. Hun vee zal echter voor het grootste gedeelte moeten verdrinken. De dijk op den oostelijken Mississippi-oever, 70 mijlen boven Vicksburg, is bij Skipwit door gebroken. Er is eene bres van 600 voet wijdte, welke een diepen stroom in 't land laat. Sedert eene week wordt onafgebroken gewerkt om de spoorwagens, die bij Elberfeld in de Wüpper stortten, omhoog te brengen. Tot dusver liggen echter van de 34 wagens nog 16 diep in de modder van de rivier, die daar zoowat 7 voet diep is. De schade is nog niet juist vastgesteldze wordt op 400 tot 500,000 Mark geschat. Een Italiaansche reus van 7 voet, Catoni, is dezer dagen overleden. Zijn geraamte had hij reeds voor 10,000 frs. verkocht aan een ontleed kundig museum te Rome. In Zuidoost Colorado en Kansas hebben groote prairiebranden gewoed. In laatstgenoem den staat werden 20 vk. mijlen geheel verwoest. Tien boeiderijen zijn vernield. Eenige personen werden zwaar gewond. Volgens de „Ind. beige" heeft een distillateur het middel gevonden om uit bietsuiker wijn te vervaardigen. Het bericht voegt er bij, dat die wijn uitstekend van smaak is en niet achterstaat bij druivenwijn. Het aroom gelijkt op dat van Spaanschen wijn, het product moet echter vrijlang liggen alvorens geheel klaar te worden. Aangaande den cycloon, welke in de westelijke staten van Noord-Amerika zoo veel schade heeft aangericht, wordt uit Nieuw-York van 28 dezer nog geseind, dat hagel en regen het dorp Little Prairie, in den staat Illinois, volkomen hebben vernield; de telegiaafdraden werden bijna alle stukgeslagen. In Dakota ging de cycloon vergezeld van een verschrikkelyken sneeuwstorm; de koude was daarbij zeer groot. Hetzelfde verschynsel is in Iowa en Nebraska waargenomen. Doch te Louisville was de storm het verschrikkelijkst. De cycloon woedde in de richting van het zuidwesten en vernielde alles op zijn tocht. Niet minder dan 2500 huizen en openbare gebouwen zijn in puin verkeerd. Op het felst van den storm stortte een balzaal in, die vol menschen was. Het aantal personen, aan wie het gelukte te ontsnappen, is gering. Een lichtkroon stortte neder, waardoor de puin- hoopen in brand geraakten en velen in de vlammen omkwamen. Op zeven andere punten van Louisville ontstond door het vallen van lampen brand. Het aantal dooden wordt op 600

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2