N. 264. Zondag 13 April. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANOEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbende, dat bij hem is ontvan gen de navolgende kennisgeving „De Minister van Marine brengt ter kennis van „zeevarenden, dat omstreeks half April a. s. in „het „schulpengat" ter hoogte van „Kijkduin" „buiten het betonde vaarwater, proeven zullen „genomen worden met geladen torpedo's." „Het onveilige terrein zal door boeien worden „aangeduid, terwijl zoolang een geladen torpedo „te water ligt, door een torpedo vaartuig, dat de „roode vlag in top voert, gewaarschuwd zal „worden." De Commissaris des Konings in Noordholland [get.) SCHORER. Texel, 11 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Inrichtingeu welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELGelet op artikel 8 der wet van den 2den Juni 1875, (Staatsblad No. 95) Brengen ter algemeene kennis, dat door hen is ingewilligd het verzoek van DIRK WUIS wonende te Texel, om in het perceel, kadastraal bekend ge meente Texel, Sectie B, No. 1263, eene Brood bakkerij te mogen oprichten. Texel, den 10 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 12 April 1890. Beroepen naar de Herv. Gemeente te Opperdoes (voor de 2d° maal) Ds. Gelderman pred. bij de Herv. Gem. aan den Burg op Texel. Donderdag is aan het strand achter de Koog aangespoeld een koperen naambordje, bevestigd met vier schroeven aan een mahonie houten plankje; de groote van het naambord was p.m. 2 palm lang en 1 palm breed. Met ingewerkte letters was er op te lezen SALOON. Op de keerzijde zag men de letters J A R D I N D E MAQUINISTAs De scheepjesschellingen, waarvan in som mige couranten werd gemeld dat zij aan het stiand zijn gevonden, hadden wij het voorrecht te zien. Zij zijn echter niet aan het strand doch in een stuk bouwland opgeploegd door den landbouwer M. L. Ze dragen beiden hot jaartal 1678 en zijn door een schalm aan elkander bevestigdniet onwaarschijnlijk dat ze vroeger als sluiting van jas of broek hebben dienst gedaan. Naar Noord-Amerika vertrekken 19 April a. s. door tusschenkomst van Koning Co de famielje Adrianus van der Vliet; voorts Cor nells Blom, allen uit den polder Eijerland, be stemmingsplaats Chicago. Bij de vuurtoren is veel hout komen aandrijven, hoofdzakelijk uit mijnstutten be staande. Merken waren niet zichtbaar. Oosterend, 11 April. Door schippers van hier is een adres aan den Gemeenteraad ge zonden, met het verzoek geen f 28000 gulden te verleenen voor de vergrooting van de haven te Oudeschild, omdat met die vergrooting maar een gedeelte van de Texelsche schippers gebaat zullen zijnmaar het daarheen te leiden, dat er subsidie gegeven en verkregen wordt voor de zoo vurig begeerde haven bij de Kaap. Een schaap van W. D. Bakker heeft 4 levende lammeren geworpen. De diertjes zijn vlug en dartelen vroolijk om de moeder, welke hare kinderen genoeg voedsel kan aanbieden. Waal, 11 April. Even nadat Woensdag 11. eene begrafenisstoet hier was gepasseerd, werd een paard en weinig daarna een gebroken rijtuig het dorp binnengebracht. Wat was er gebeurd? Iemand op een wit paard gezeten, en misschien wat ongeduldig van aard, wilde in plaats van eerbiedig achter te blijven of langs een zijweg voor te komen (waartoe daar ter plaatse wel gelegenheid was) den plechtigen optocht voorbij vliegen. Een der paarden schrikte en begon te steigeren het rijtuig kantelde om en een vreeselijke schrik maakte zich meester van hen, die zich in het rijtuig bevonden. Gelukkig liep het ongeval zonder ongelukken af. Na eenig oponthoud werd de tocht naar den doodenakker voortgezet. Als eene bijzonderheid meldt de „Enkh. Ct." dat de vette koe van den heer K. Blom te St. Maarten, op de verleden week te Alkmaar gehouden Paaschtentoonstelling, met een Be- stuursprijs bekroond, 50 pond zwaarder was dan de met den len prijs bekroonde, en 71 pond zwaarder dan de met den 2en prijs bekroonde koe, en bij verkoop nog f 35.— mèèr opbracht, dan de met den len prijs bekroonde koe. Gedurende het eersten kwartaal dezes jaars hebben zich 221 jongens aangemeld voor indienst treding by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, waarvan er 54 tot eene verbintenis in 's Rijks zeedienst zy'n toegelaten. De overigen werden allen geneeskundig afgekeurd. Voor de Hollanasche kustvisschers is het tegenwoordig een beste tijd. Van den Nieuwen Waterweg tot Texel is het water langs de kusten als overdekt met kleine schol. Nu zyn wel is waar de marktprijzen niet hoog, maar dit wordt ruimschoots vergoed door de ruime vangsten en den korten tijd dien de visschers noodig hebben voor de reis. Zelfs zijn er die drie reizen per week maken. Ook voor Rottum en Schiermonni koog zit veel visch, maar door de vele koroesters die daar zittenkunnen de visscher3 er hun bedrijf niet uitoefenen, wegens gevaar voor het scheuren der netten. Het vangen van groote zoogenaamde ouderwetsche schol is echter eene zeldzaamheid. Omtrent de aankomst van eenige hollandsche koeien in de Transvaal meldt de transvaalsche „Volkstem": „De heer Paul Maré die deze dieren in Nederland heeft opgekocht en ze verder geheel belangloos hierheen begeleidde en onderweg ver zorgde, is zoo goed geweest ons het volgende mee te deelen De vier beesten, een bul en drie (drachtige) koeien, zijn afkomstig uit Abbekerk, Noord-Holland, waar zij gekocht zijn voor f 300 per stuk van den heer J. Zijp, burgemeester van gemeld dorp, een goed befaamd veehouder. De beesten hebben de zeereis flink doorstaan en hadden lijnzaad-koeken en uitmuntend hooi tot voer. Van Kaapstad tot Kimberley kregen zij droog voer. De staatspresident had naar laatstgenoemde stad een wagen met mondkost den immigranten tegemoet gezonden. De vier beesten hebben gezamentlijk tot het oogenblik hunner aankomst te Pretoria 238 p. st. 14 s. 7 d. plus f 2865 gokost. Uit Amsterdam wordt gemeld Aan de Handelskade is men weder aan het werkstaken. Sinds den eersten April namelijk hebben een aantal kolenwerkers verschil gekregen met cargadoors over het loon en over den werktijd dit laatste wat betreft den h. i. te langen duur van den werkdag en den Zondagsarbeid. Het verschil van het loon loopt over 3/4 cent per ton. Verleden week hebben eenige cargadoors verga derd met afgevaardigden der werklieden, maai tot eenige schikking is men niet kunnen komen. De cargadoors bleven op hun eisch staan, dat men tot 1 Mei op den ouden voet zou doorwerken. Arbeiders uit Hilversum overgekomen om de werkstakers te vervangen zijn weder vertrokken, zoodat weder een drietal kolenschepen aan do Handelskade niet konden lossen. De werkstakers werden door een cordon politie agenten op een grooten afstand gehouden, maar bleven rustig en zijn zeer toegankelijk voor de vermaning om zich vóór alles ordelijk te gedragen. Uit hunne mededeelingen blijkt dat zij genegen zouden zijn het werk te hervatten, indien er van den kant der cargadoors ook maar een blyk van toenadering werd gegeven. Het aantal stakers, die aan de kade stonden te wachten was honderd vijftig te schatten. Een verschrikkelijk ongeluk had Dinsdag avond, te 8 uur ongeveer, te Koog a/d Zaan plaats. Acht timmerlieden, die aan de overzijde van de Zaan werkzaam waren geweest, keerden in een bootje terug. Midden op het breede water schijnt het ranke vaartuigje eensklaps gezonken te zijn. Zeven mannen verdwenen onmiddelijk in de diepte en werden later levenloos opgehaald. Slechts aan één gelukte het, zich met behulp van een riem, zwemmende, zoolang boven water te houden, totdat yiings toegeschoten hulp hem uit zijn gevaariyken toestand verloste. Vier van de omgekomenen waren hoofden van een talryk gezin. Bij den landbouwer G. L., te Zoeterwoude, werd op den eersten Paaschdag geboren een buitengewone big. Buitengewoon, want het dier was in het bezit van een dubbel achterlichaam en van acht pooten, terwijl zich aan den kop vier ooren bevonden. Een knecht, die het eerst kennis maakte met de jonggeborene, was van oordeel dat een lang leven voor haar niet dienstig zou zijn en nam maatregelen om er voor te zorgen dat het dier spoedig niet meer tot de levende wezens behoorde. Door het hoofdbestuur van den Veenkolo- nialen landbouwbond is een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid opgezonden, vei zoekende f 1750 renteloos voorschot vooreen aan te leggen proefveld van 1 HA. in de veen koloniën. TEXELSCHE COURANT. i tW' Vr li «KPulrn F^M.iiïïïiïïiiilim|lllll|IHII llllUllllllliniUiiii|iim\i<iMri

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1