Buitenland. Marktberichten. Hedenmorgen te half vijf brandde bij Vruchtbaar oord in den polder Eierland een boetje af achter de arbeiderswoning, bewoond door Corn. Krijen. Van een naastbijzijnd gebouwtje, waarin eenig vee was, vatte ook het dak reeds vuur. Gelukkig dat niet eenige uren vroeger het onheil plaats greep, anders zou de brand, waarvan de schade nu nog zoo heel groot niet was, wel eens van groote beteekenis hebben kunnen zijn. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de Uithuizer-, Groninger en Friesche wadden, beoosten den verbindingsdam met het eiland Ameland, weder zijn bebakend. Door den feilen wind werden Dinsdag te Scheveningen eenige vonken uit den schoorsteen der machine van de Holl. Stoomtram op een heideveld in de duinen verspreid, waardoor dat in een oogwenk in brand stond, zoodat de hulp der brandweer tot blusschen moest worden ingeroepen. Te Oudkarspel zal van den 13 tot den 20 April eene tentoonstelling worden gehouden, van „Huisvlyt" die blijkbaar zeer in den geest valt van de ingezetenen aan den Langedijk, getuige het groote aantal aanvragen om plaatsruimte. De heer Krasnapolsky te Amsterdam denkt zijn hotel een belangrijke verbetering te doen ondergaan, met het oog op brandgevaar. De derde en tweede verdiepingen zullen nl. van buiten voorzien worden met ijzeren galerijen, welke in verbinding staan met de onderste verdieping en dus gemakkelijk gelegenheid zullen bieden tot ontsnappen. De kolenschepen „Zingari" en „Chipchase" worden te Amsterdam geregeld gelost; de „Snouwdon" is vertrokken na geheel gelost te zijn. Do eigenlijke kolenwerkers volharden bij hunne eischen; ander volk verricht hun werk. D« orde is geen oogenblik gestoord. De politie waakt op de kaden. Uit Aalten schrijft menOfschoon de handel in brood en spek niet meer zoo'n rage is hier aan de grenzen als den afgeloopen zomer, toen jong en oud, handelaar of niet, zijne tenten bij het grenskantoor opsloeg, toch staan er nog steed3 houten kramen waar brood, spek, ham enz. te koop is en waar nog steeds goede zaken gemaakt worden. Het rechte vet is echter van den ketel sinds eene aanschrijving van den Pruisischen Regeerings commissaris de hoeveelheid spek die vrij is van invoerrechten op 2 pond en de hoeveelheid brood op 3 pond gesteld heeft (vroeger was het dubbele). Dit staat natuurlijk den Duitschen koopers (m^est fabrieksarbeiders uit Bocholt) ook zeer slecht aan vechtpartijen zijn al voorgekomen en de Duitsche grenswacht i* versterkt met ambtenaren en militairen. De groote Voorjaarsmarkt zal te Alkmaar gehouden worden op Maandag 21 Maart en de groote Paardenmarkt op Woensdag 23 April. In de laatste dagen zijn verscheidene arbei dersgezinnen uit Friesland naar Sleeswijk-Holstein vertrokken, waar zij bij het graven van Noordzee Oostzeekanaal flink werk vinden. Op den locaalspoorweg tusschen Heerde en Hattern is een wagen met kalveren in brand geraakt. Bij aankomst te Heerde bleken de 8 kalveren te zijn omgekomen. Door den minister van Waterstaat is aan de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw een subsidie verleend van f 1600 voor het aanleggen van proefvelden. Dezer dagen vingen Heldersche haringvis- schers reeds geep. Deze visch trekt anders zelden voor het midden van April door de zeegaten naar binnen, om in de wierwaarden kuit te schieten, en dan naar de Noordzee terug te zwemmen. De geep wordt hoofdzakelijk gevangen om tot aas te worden gebezigd, waartoe zij flink schoon gemaakt en daarna in vaten gezouten wordt. Met de geepvisscherij worden te Helder en omstreken jaarlijks duizenden verdient. Naar het Limb. Nieuwsblad van goeder hand verneemt, heeft Pruisen den invoer van steenkolen bestemd voor Parijs geweigerd. Als een goed middel om oud te worden, wordt aanbevolen dat men in de gemeente Nunhem (Limburg) zich ga vestigen. Daar toch is sedert 1 November 1886 niemand oveileden. Men schrijft uit Deventer Het bereiden van kunstwijnen uit Nederlandsche vruchten, inzonderheid uit de veenbes, (een hees ter, die op onze heidevelden gemakkelijk en met voordeel kan worden gekweekt) neemt hier ter stede meer en meer toe. De wijnen zijn zeer geurig en smakelijk en daarenboven vrij van schadelijke bestanddeelen, hetgeen waarlijk van buitenlandsche, zoogenaam de echte druifwijnen niet altijd kan worden verklaard. Vooral de fijne witte tafel wijnen en de kunst champagne onderscheiden zich door hun aange naam aroma. Het is daarom te betreuren, dat de Nederlandsche vruchtenwijnen, onder hun werkelijken naam, niet meer algemeen worden bekend gemaakt en door middel van depóts in het gansche land verkrijgbaar gesteld. Het gebruik zou stellig allengs toenemen en hiermede zou voor onze vruchtenbouw, onze nijverheid en onzen handel een niet te versmaden bron van inkomsten worden verkregen. U. D. Bij het Departement van Binnenlandsche Zaken zijn reeds van de bureaux der provinciale besturen opgaven ontvangen omtrent de in Januari jl. gehouden volkstelling, zoodat lang zamerhand de werkzaamheden, met betrekking tot deze aangelegenheid door het centraal bestuur te verrichten, een aanvang zullen nemen. Tot bespoediging van den omvangrijken arbeid zal aan het gewone personeel van het Departement van Binnenlandsche Zaken, belast met de volks telling, een tijdelijke hulp, voorloopig van om streeks 100 personen, worden toegevoegd. De Amerikaansche Senaat bekrachtigde het wetsontwerp tot verplichte inspectie van inge maakt varkensvleesch en spek met bestemming naar landen, waar eene dergelijke inspectie voorgeschreven is. Tevens wordt de Staatspresi dent gemachtigd, alle vervalschte of voor de gezondheid schadelijke waren alsook verdachte beesten uit het buitenland te weren. Een nieuwe, niet bedwelmende drank is, volgens de „Manchester Guardian", ontdekt door Dr. Jones. Hij heeft een scheikundige bewerking gevonden, waardoor het sap van appelen en druiven tot een drank gemaakt kan worden, welke geen alcohol bevat en jaren lang bewaard kan worden. Appelwijn, volgens zijn methode bewerkt, kan minstens zeven jaren bewaard worden zonder dat -hij gaat gisten. Dr. Jones heeft ook een middel uitgevonden om ossen- en schnpenyleesch een jaar of zeven versch te houden. Te Heide Lunde Wesselburen in Ditmarschen (Holstein) is besmettelijke veeziekte uitgebroken. De weekmarkten zijn van overheidswege gesloten: De ionge keizer van China maakt eene reis naar het Oosten des lands. Zijn gevolg telt omstreeks 10,000 personen. Op Witte Donderdag had te Weenen in het keizerlijk paleis de jaarlijksche plechtigheid plaats, waarbij de keizer 12 oude mannen de voeten wascht en hun vervolgens geld en levensmiddelen verstrekt. De kroonprins en verscheidene aarts hertogen woonden de plechtigheid bij. Dezelfde bewerking moest ook op 12 oude vrouwen worden toegepast, maar door de afwezigheid der keizerin moest dit achterwege blijven en werden den oudjes, die nu ongewasschen moesten blijven, de geschenken thuis gestuurd. De 12 oude man nen waren te zamen juist 1075 jaren oud. De Oostenrijksche afgevaardigde Hlavka, een welbekende philanthroop, heeft aan het ge meentebestuur van Praag een half millioen florij nen ter hand gesteld, ten einde inrichtingen voor weezen en verlaten kinderen in de hoofdstad van Bohemen te stichten. Bij het doen van boringen voor het plan, om een tunnel onder het Kanaal tusschen Engeland en Frankrijk te graven, is bij Dover een steen- kolenlaag ontdekt, welke volgens prof. Eoyd Dawkins vermoedelijk van groote beteekenis is. Hij gelooft, dat zich een reeks van beddingen uitstrekt onder het Kanaal van Belgie en Noord- Frankrijk tot de Engelsche gewesten Somerset en Zuid-Wales. De ontginning kan die graaf schappen een eerste plaats doen innemen onder de steenkolenstreken. Een ingenieursfirma te NieuwYork heeft aan de Regeering van Canada de spoorlooze verdwijning bericht van twee Engelsche jongelie den, die by een agentschap een pachthoeve in Canada kochten en van wie men sedert vier jaren niets meer vernomen heeft. De briefschrijvers wijzen er op, hoe de koopers van hoeven, welke door de agenten als paradijzen werden beschreven, zich bij hun aankomst in het beloofde land naar schrale gronden in woeste streken verwezen zien, waar zy te midden van de laagste klasse van menschen moeten leven en dikwijls om hun geld vermoord worden. Naar hunne overtuiging zijn de vele geraamten, welke men in de wildernissen van Canada vindt, het stoffelijk overschot van aldus omgebrachte jongelieden. Zij vestigen daarom de aandacht der Regeering op de genoemde agentschappen en dringen op stren ger toezicht daarover aan. Bij Champigny zijn, in tegenwoordigheid van den generaal Saussier, militair gouverneur van Parijs, en verscheidene andere generaals, ver gezeld van een talrijken staf, door twee regimenten infanterie, twee eskadrons cavalerie en drie batterijen artillerie tactische manoeuvres uitge voerd met gebruikmaking van het rooklooze kruit, om de werking daar na te gaan. De infanterie was gewapend met het Lebel-geweer. In de eerste plaatst is gebleken, dat twee vijandelijke partijen, die beiden zich van het nieuwe kruit bedienen, voortaan tegenover elkaar zich in den zelfden toestand bevinden als vóór de uitvinding van het rooklooze kruit. Het onderscheid is daarin gelegen, dat zij over een veel geduchter middel van verdelging beschik ken dan vroeger; zoo geducht, dat de aan va. van man tegen man bijna onmogelijk wordt, zoolang de tegenstander niet volslagen gedemora- seerd is. Met het rooklooze kruit staat men zoo goed als voor het onbekende. Een nieuwe oorlogs tactiek moest er het gevolg van zijn. Door het nieuwe kruit kan men natuurlijk den vijand op groote afstanden onderscheiden. Met behulp der verdragende vuurwapenen zal de verwoesting te grooter zijn. De helle kleuren van de uniformen, vooral de roode pantalons en kepies, alsook de schitterende metalen platen, zullen moeten verdwijnen, wil men het gevaar voor de troepen niet nóg grooter maken. Naastenliefde of deugd beloond, zou men 't kunnen betitelen. Te Berlijn stierf dezer dagen een oud heer een kamerbewoner, die van de menschen niets wilde weten. Alleen tegen de kinderen van zijn bovenburen, een arm gezin, toonde hij zich altijd vriendelijk. Yoor eenigen tijd' werd hij ziek en toen zorgde de moeder dier kinderen en zij zeiven goed voor den ouden zonderling. Hij deelde hen mede dat de oorzaak van zijn ziekte was verdriet over het verlies van byna zijn geheele vermogen. Maar moeder en kinderen bleven even hartelijk voor hem zorgen, alleen rekendeD zy nu geen geld meer voor allerlei versterkende middelen. De oude stierf, waarop rouwende neven en nichten dadelijk verschenen. Het testament werd gelezen, neef bleek er warmpjes in te zitten, maar hij had alles vermaakt aan de kinderen van zijn boven buren. Zulk een fideele cipier als in de gevangenis te Finsterrorth (in Wurtemburg) zal wel voor alle veroordeelden een ideaal zijn. Het is na melijk gebleken, dat die goede man volstrekt geen bezwaar er in vond, den een of andere gevangene verlof te g6ven om 's avonds uit te gaan. Een praatzuchtig boertje, zelf tot die gelukkigen behoord hebbende, heeft dit verklikt. Dit mannetje, tot eenige dagen gevangenisstraf veroordeeld, klaagde dat zijn bed niet warm genoeg was, en toen gaf de cipier hem vrijheid om eiken avond naar huis te gaan, ten einde hij zich eens goed zou kunnen koesteren, onder voorwaarde van den volgenden ochtend terug te komen. Het boertje nam met alle blijdschap dit aanbod aan en voldeed stipt aan de voor waarde, maar heeft het niet kunnen verzwijgen. Dientengevolge werd de cipier ter verantwoor ding geroepen, en beklaagt zich nu, te moeten ondervinden dat ondank 's werelds loon is. Want het loon zijner goedhartigheid bestaat in eene veroordeeling tot drie maanden gevan genisstraf, natuurlijk zonder eenig vooruitzicht op zooveel vrijheid als hij den gevangenen toestondo Schagen, 3 April. Aangevoerd3 paarden f 60 a 200Stieren f a f 69 Gelde- koeien f 140 a f 28040 Kalf koeien 200 a f 280; 6 Vaarzen f160 a f 160; Hokkelingen f a f 148 Nuchtere Kalveren f 4 a f 19 876 Schapen f 20 a f 35 8 Bokk. en Geit. f 0.25 a f 5.00; 20 mag. Varkens f 19 a f 23; 19 Biggen f 10 a f 13; 10 Kippen 60 a 120 c. 12 Eenden 80 a ct.Boter per kop 65 a 70 c. Kaas per kilogram 20 a 35 ct.Kipeieren per 100 250 a 275 ct.Eend-eieren per 100 280 a 800 ct.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2