N. 266. Zondag 20 April. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. 'Onzen Abonné's, buiten den Burg woonachtig, verzoeken wij beleefd ons voor 25 April a. s. het abonnements-bedrag van het 1 April j. I. verstreken kwartaal te willen overmaken. De Uitgevers. TEXEL, 19 April 1890. Guur weer! Dat is de verzuchting, in de aanvang van zoowat ieder gesprek waar twee menschen elkaar ontmoeten. Gelukkig die voor het gure weder nog eenige beschutting weet te vinden in een goed verwarmd vertrek. Na de aanvankelijk zomergezinde Maart is het weder van heden dan ook wel een tegen- vallertje en komt het zeker niet ten voordeele van het jonge vee, hetwelk in deze dagen het levenslicht ziet. De weiden, welke aanvan kelijk groen en frisch er uitzagen, worden geel en flets en daar buiten kan haast niets u doen gelooven, dat de Meimaand in aantocht is. Hoorden wij aanvankelijk van sommigen de meening verkondigen, dat een weinig minder vlugge ontwikkeling van het grasgewas wel zoo gewenscht was, de toestand van heden is toch zeker ook niet het Eldorado. En alsof dat nog niet genoeg ware, wordt bij voorbaat al een koude zomer geprofeteerd. De schapenfokkerij is ook niet geheel en al couleur de rose, wordt als voorbeeld van vruchtbaarheid wel eens mededeeling gedaan van gevallen, waar een 3 of 4tal nakomelingen zijn, de gevallen, dat de jonggeborenen weder spoedig van dit aardsche verdwijnen, schijnen ook nog al van beteekenis, evenzoo dat de moederschapen in geen goeden toestand ver- keeren. Gelukkig, dat de tot heden geboden prijzen voor het jonge vee nog eenig gunstig vooruit zicht voor de toekomst geven. Met zekerheid vernemen wij, dat de schilderij, voorstellende „de korenmolen aan den Burg," waarvan wij reeds vroeger melding maakten, en die voor een weldadig doel naar hier is gezonden, binnen kort zal worden verloot. De schilderij zal vanaf morgen (Zondag) ter bezichtiging worden gesteld in den winkel van den heer J. G. Moojen, hoek Binnen- burg. De heeren A. P. Koorn alhier en W. Mets te Oudeschild hebben zich vrijwillig belast met het plaatsen der loten, welke slechts 25 cents zuilen kosten. Dat velen, om het eigenaardige der zaak, zich zullen haasten om eenige loten te bekomen, meenen wij wel voor zeker te mogen aannemen. Naar matige berekening worden thans ongeveer 4000 kievitseieren per week van Texel uitgevoerd. De geheele verzending van kievitseieren wordt geraamd op 20.000 stuks, waarvoor op het eiland ruim f9000 wordt ontvangen. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat door den gezag voerder van het Duitsche stoomschip „Hanover" op 11 April, een boven water uitstekende mast werd gezien, in peiling N. 53o W. van den lichttoren van Kijkduin, op een afstand van 14 zeemijlen. De Cocksdorp, 18 April. Gisteren had alhier de jongeling C. v. Lente, in dienst bij den landbouwer W. Brans, het ongeluk van den hooizolder op de dorschvloer te vallen. Men snelde dadelijk met den ongelukkige naar den naastbijzijnden geneesheer, die zware kneuzing van den ruggegraat constateerde. De aanvoer van haring was Woensdag te Elburg zoo groot, dat men ze bij karren vol laadde om in de omstreken te worden verkocht. De opkoopers betaalden slechts van 20 tot 12 ct. per groot tal (ruim 200 stuks), een prijs zooals die dit jaar nog niet is geweest. Door gedeputeerde staten van Noord-Holland werd goedkeuring verleend aan de besluiten van de gemeenteraden van Ouddorp, Oterleek, Ursem, Avenhorn en Berkhout; tot het nemen van aandeelen in de kosten van aanleg en exploitatie van den geproiecteerden spoorweg Alkmaar— Hoorn. Volgens „R. v. A." is besloten, om den lsten Mei niet als rustdag te vieren, omdat de gevaren, daaraan verbonden, te groot zijn. Op dien dag zullen zooveel mogelijk overal openbare verga deringen worden gehouden, waar dezelfde eisch „invoering van een arbeidsdag van acht uren", zal worden gesteld. De lieer Henry Tindal komt in een adres aan de Tweede Kamer nader terug op zijne mee ning, dat de residentie als zetel bij het krijgs- bestuur, bij een eventueelen oorlog bloot staat aan een bombardement. Hij bestrijdt in dit adres de meening, dat een dergelijke beschieting van den Haag nooit zoude plaats hebben, daar dit, volgens de regeering, in strijd zou zijn met het volkenrecht. Hij verklaart, dat een aantal algemeen bekende mannen van gezag hem ge machtigd hebben namens hen te verklaren, dat, wanneer onder de tegenwoordige omstandigheden den Haag in tijd van oorlog gebombardeerd werd, dit bombardement, volgens hun gevoelen, niet in strijd zou zijn met 't volkenrecht. De heer Tindal noemt een groot aantal deskundigen op, die hem tot deze verklaring hebben gemachtigd. Hij beschouwt nu deze quaestie hiermede als uitgemaakt en doet een beroep op de vaderlands liefde van de vertegenwoordigers van hetNeder- landsche volk in de Tweede Kamer en verzoekt hun, met terzijdestelling van alle partijschap, bfj de Regeering aan te dringen om onverwijld zoo danige maatregelen te nemen, waardoor het bombardement van den Haag, bij den aanvang van een eventueele oorlog niet meer de meer genoemde noodlottige gevolgen kan hebben, en daardoor ophoude een gerechte oorlogshandeling te zijn. Blijft de tegenwoordige toestand voort bestaan dan blijft de onafhankelijkheid van het vaderland steeds in gevaar verkeeren. De diensttijd van de milliciens der lichtin gen van 1884 en 1885 is door den minister van oorlog met een jaar verlengd geworden en zulks in verband met het ingediend ontwerp van wet tot verlenging van den diensttijd. Als iets nieuws in de sportwereld kan de Prov. Gr. Ct. mededeelen, dat er door eenige heeren liefhebbers besloten is, eene gentlemen- harddraverij op het zadel te doen plaats hebben, die als alles naar wensch slaagt, op Zondag 27 dezer te Paterswolde by den kastelein A. D. Kraak zal worden gehouden, door paarden, die geen prijs of premie hebben gewonnen.. Bij het aardappelpoten is door den arbeider Jan Aarts te Veldhoven uit den grond opgedolven een honderdtal zilveren muntstukken. De meeste hebben de grootte van den Ned. gulden, de andere van een kwartje. Eén stuk vertoonde het nog duidelijk leesbaar randschrift„Karolus, d. g. Rom. imp. z. Hispa Rex." Te Rotterdam is Maandagavond een hevige brand ontstaan in de fabriek van suikerwerken van de firma Karstel en Co., in de Baan, bij de Schildersteeg. De brand had al spoedig een zeer ernstig aanziende vlammen stegen hoog op en werden langs een aangrenzend steegje (de Ossengang) naar de zijde van den Schiedamschen dijk ge dreven. De wakkere brandweer was binnen korten tijd met 16 handspuiten en 3 stoomspuiten op het terrein aanwezig. Door die krachtige hulp gelukte het de vuurzee te bedwingen. Omstreeks halleen was men de vlammen meester. Do fabriek is geheel uitgebrand. De vóór enkele dagen aangekondigde brochure van dr. Schaepman heeft thans het licht gezien. Dr. Schaepman stelt zich ten doel in zijn brochure „een zoo zakelijk mogelijke uiteenzetting te leveren van de verschillende belangen, bij de agitatie over den persoonlijken dienstplicht betrok ken." Hij keurt deze agitatie om verschillende redenen afacht haar ondoeltreffend en schadelijk echter „niet wegens het verzet in zake den persoon lijken dienstplicht." Den laasten acht hij in „ons vaderland onnoodig en gevaarlijk." Eindelijk gelooft hij, „dat het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht de rechterzijde niet tot verdeeldheid dwingt" en „niet tot verdeeldheid brengen mag." Om die verdeeldheid te verhinderen, acht hij allereerst noodig, „zich onzerzijds van alle bedreiging te onthoudenTot de uitvoe ring van dreigementen is het tot nog toe niet gekomen", en dr. Schaepman vertrouwt, dat het er nooit toe komen zal. Een eeuwfeest. De hooge hoed, de cylinder, de kachelpijp aan namen heeft het trouwens niet ontbroken viert dit jaar den hondersten jaardag van zijn optreden in Europa. Toen Benjamin Franklin met zyn hoogen stijven Quakershoed als afgevaardigde op het congres te Parijs verscheen, maakte die figuur opgang en weldra verdrong de hooge hoed den steek. Toch was het in Duitschland nog vele jaren verboden een hoed te dragenwie geen steek droeg, stond aangeschreven als revolutionnair. In RuslaDd stond op het gebruik van een hoed nog zwaarder straf. Eerst tegen 1840 veroverde de hooge hoed zich de deftige plaats, welke hij sedert inneemt' De eerste aanvallen ook op zijne heerschappij werden aan revolutionnaire neigingen toegeschreven. Zoo stond iemand, die een flambard droeg in de meeste Europeesche landen als revolutionnair aangeschreven. Nauwelijks nog een menschenleeftijd is het geleden, dat b. v. een bezoeker der Amsterdamsche Beurs het niet gewaagd zou hebben met een ander hoofddeksel dan den hoogen hoed ter Beurze te verschijnen. De eerste strooien hoed die er zich durfde vertoonen, veroorzaakte een schandaal, waarover de deftige burgers zich weken lang ergerden. Gelukkig zijn thans de tijden voorbij, dat men iemands politieke gezindheid beoordeeldt naar den hoed, dien hy draagt. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1