Buitenland. Ingezonden Stukken. Een treurig ongeval wordt uit Zutfen bericht. Op de slaapkamer van den heer mr. H. C. Pennink en zijne echtgenoote was Zaterdagavond een lek in de gasbuis ontstaan of een gaskraantje opengelaten. Er was daarvan niets bemerkt, toen het echtpaar zich te ruste begaf, doch toen den anderen ochtend geen van beiden verscheen, maakte de dienstmaagd zich ongerust. Daar de deur op slot was, brak zij deze tegen 12 uur open en men bevond, dat mevr. Pennink door het uitgestroomde lichtgas gedood was, terwijl de heer Pennink bewusteloos lag. Eerst des avonds slaagde men er in hem bij te brengen. Naar aanleiding van het verzoek om surceacce van betaling door de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, heeft de Hooge Raad tegen Woensdag 11 Juni de schuldemaresse en de schuldeischers opgeroepen. Het voornemen bestaat om dit jaar te Vlaardingen slechts één haringjager uit te zenden. Het droevig ongeval te Koog a/d Zaan, waar in de vorige week door het omslaan van een schuitje zeven mannen zijn verdronken, wekt aldaar algomeene deelneming. De eenige geredde heeft de toedracht van het ongeval in bijzonder heden medegedeeld, waaraan wij het volgende ontleenen Ter hoogte van de balkenhaven in de „Kuil" bemerkte een der achterinzittonden, dat hij natte voeten kreeg hetgeen bij dag eerder opgemerkt zou zijn. Nauwelijks had hij het kenbaar gemaakt of de schuit, beladen met zwaar gereedschap, zonk onder hunne voeten weg en lagen allen te dobberen op het onstuimige water. „Een oogenblik zegt hij zag ik ons allen op de kleeren drijven, doch ook even spoedig in de diepte verdwijnen, zonder één enkelen gil te hooren. Ik behield mijn tegenwoordigheid van geest, wist weder boven te komen, doordat ik in myn jeugd goed zwemmen 'had geleerd, en vatt9 by toeval een der riemen, waarop ik mij dryve*de hoopte boven te houden. Spoedig be merkte ik, dat dit niet ging, toen heb ik met veel moeite, mjj opricntende in het water, den riem in den grond weten te krijgen en mij daar aan vastgeklemd. Nu zette ik het op een schreeu wen, want ik was juist met mijn mond boven water, niettegenstaande de golfjes telkens over mijn achterhoofd sloegen en ik herhaalde malen aan jas en beenen getrokken werd. Na ruim een half uur, toen mijn krachten bijna uitgeput waren, werd ik opgemerkt door de knechten van de heeren Keg, te Zaandam, die met den bekenden vrachtwagen den straatweg passeerden. Toen ze mij na lang zoeken ik ko* niet meer roepen in de duisternis hadden gevonden, werd ik, het hoofd boven waterhoudende naar den kant gesleept, omdat mijn edele redders het niet verantwoord achtten mij in het kleine ijzeren schuitje binnen te halen. Ik werd in een molen binnengebracht, doch toen verloor ik mijn bewustzijnlater vernam ik, dat ik liefderijk verzorgd was en thuis gebracht werd, maar hoe veranderden de gezichten mijner redders, toen ik hun mededeelde, dat op die zelfde plek, waarde riem nog boven water uitsteekt zeven mijner makkers waren verdronken." Op dit bericht stroomde een aantal menschen naar het „Helling-" en „Schipperslaanpad." Ach tereen volgens werden dien avond vier lijken opgehaald en in d6 fabriek de „Zaan" gebracht, waardoor de heeren Dr.VrendenbergenDr.Eijkman vergeefs beproefd werd de levensgeesten weder op te wekken. Verder verhinderd door de duisternis en het onstuimige weer, werd om halftwaalf het zoeken uitgesteld tot den volgenden morgen, toen spoedig de drie overigen werden opgevischt. De namen der verongelukten zijnJan Honigh, oud 46 jaar, Lambertus Nieuwenhuis, 72 jaar, Paulus de Wit, oud 57 jaar, Hendrik Koene, oud 46 jaar, met vijf kinderen, Simon Karte, oud 89 jaar, met elf kinderen, Jan Smit, oud 20 jaar, Simon Ris, oud 16 jaar. De geredde, Simon Kuiper, is weder geheel hersteld. Nog zijn twee andere knechts gelukkig aan den ramp ontkomen, daar zy loopende naar huis waren gegaan. Ter voorziening in den nood van den onver- verzorgde weduwen en weezen wordt in verschil lende bladen eene oproeping gedaan voor geldelijke hulp. Bij den bekenden liefdadigheidszin onzer landgenooten mag men verwachten, dat aan die oproeping op krachtige wijze gehoor zal worden gegeven. Ook de N. Zaanl. Ct heeft zich bereid verklaard giften in ontvangst te nemen. Men schrijft uit veendam, 13 April Zoolang in de veenkoloniëh de aardappelmeel fabrieken gewerkt hebben, zoolang is men ook soms verlegen geweest met de vezels, d. i. het overbiyfsel van den verwerkten aardappel. Nog altijd gebruikt de kleine boer de vezels als bijvoer; soms gaan groote tjalken, geladen met dito afval, Holland in voor eenige jaren probeerde men vruchteloos de vezels, geperst in den vorm van lijnkoeken, als surrogaat in den handel te brengen. Thans denkt men gevonden te hebben, hoe het afval het best te gebruiken. Onder leiding van de directeuren A, v, d, Laan, civiel-ingenieur en leeraar aan de gem. hoogere burgerschool alhier, J, Duintjer Ez, en J, Wil- kens Kz., beiden aardappelmeelfabrikanten alhier, denkt men niet alleen uit stroo, maar voornamelijk uit die vezels de grondstof voor de papierfabri- katie te vervaardigen. Het doeltreffende van het gebruik van melk bij het ontstaan van brand in petroleum is dezer dagen te Leuwarden wederom gebleken. Bij een winkelier aan de Yoorstreek ontstond door het omvallen van de petroleumlamp een vrij hevig begin van brand, welke door het aanwenden van melk bijna onmiddelijk werd gebluscht. De winkelier had toevallig juist melk genomen en bezatde tegenwoordigheid van geest om de geheele hoeveelheid melk in de vlam te werpen. Herhalingsoefening voor de militie. Van 11 Aug. tot en met 13 Sept. de miliciens der lichting van 1887, behoorende tot de 2e divisie infanterie (le., 5e en 8e reg.) en de 2e compagnie hospitaal soldaten van 18 Aug. tot 19 Sept. de miliciens van 1887 behoorende tot de batterijen van het le en 3e reg. veld. art.van 14 Juli tot 15 Sept. de miliciens van 1887 behoorende tot de batterijen van het 2e reg. veld-art. van 27 Aug. 30 Sept. die, behoorende tot de battarijen van het korps rijdende artillerie; van 9 Aug. 12 Sept. de mili ciens van 1887 behoorende tot de le comp. en van 12 Juli 15 Aug., die behoorende tot de 2e comp. van het korps pontonniersvan 4 Aug.— 6 Sept. de milliciens van 1887, behoorende tot het korps genietroepen (de vesting-telegrafisten uit gezonderd.) De miliciens der lichting van 1888 van het korps genietroepen komen van 26 Juni tot 30 Juli onder de wapenen, de vestingtelegrafisten dier lichting echter van 7—16 Juli. Lichting 1888 behoorende tot de vesting-artille rie, le reg. vest,-art.le, 6e en 8e comp. van 12 Mei 14 Juni; 10e comp. van 2 Juni—5 Juli; 2e, 3e, 4e, 5e en 7e comp. van 4 Aug. 6 Sept. 9e comp. van 25 Aug, - 27 Sept.2e reg. vest.- art.le, 3e, 5e, 8e en 9e comp., van 12 Mei—14 Juni; 2e, 4e, 6e, 7e en 10 comp. van 25Aug.— 27 Sept. 3e reg.- vest. art.2e, 3e, 4e, 5e en 8e comp. van 8Aug. 10 Sept; le, 6e, 7e,9een 10ecomp. van 12 Sept.—15 Oct. 4e reg. vest.-art.2e en 9e comp. van 5 Mei— 7 Juni; le comp. van 16 Mei—18 Juni :3e en 4e comp. van 2 Juni—5 Juli5e comp. van 16 Juni— 19 Juli; 12e comp. van 11 Juli -13 Aug.; lie comp. van 14 Juli—16 Aug; 13e comp. van 11 Aug.—13 Sept.6e en 7e comp. van 18 Aug.— 20 Sept.8e en 10e comp. van 22 Sept.—25 Oct. Een voorspelling In de Gazette van Gent voorspelt de majoor Waleput voor 1890 Veel regen in den zomer, veel sneeuw in December en hevige koude. Van Augustus af zal het weer nog al goed zijn. Heel pleizierig is deze voorspelling niet. De leiders van de socialistische betooging, welke men te Parijs den lsten Mei wil houden, hield eene bijeenkomst, ten einde over de be raamde betooging te spreken. De betooging zal volkomen vredelievend zyn, zoowel in Frankrijk als in de andere landen. De berichten, welke hierover andere landen zyn ontvangen, laten in dit opzicht geen twijfel. Op verzoek van het Beyersch Gouvernement heeft de Duitsche Rfiksregeering de Zuid-Duitsche grenzen opengesteld voor den invoer van varkens uit Oostenryk-Hongarije. Dit heeft eene aanzien lijke prijsverlaging op de Duitsche varkensmarkten veroorzaakt. Men verwacht, dat dientengevolge ook de prijzen hier te lande binnenkort zullen dalen. De luitenant-kolonel Geisshusler te Lucern (Zwitserland) hield dezer dagen een zeer interessante verhandeling over een luchtspoorweg, die de toppen van den Pilatusberg en den Klimsenhorn zal verbinden. De weg zal bestaan uit zes kabels, elk ter zwaarte van 1800 kilogram, die even wijdig worden gespannen boven eer. afgrond van 520 meter breedte. Het vervoermiddel zal bestaan uit een soort rollende kooi die hoogstens zes personen zal kunnen bevatten. Wanneer deze onderneming die ïesultaten oplevert, welke men zich er van voorstelt, dan zullen, na verloop van tijd, de toppen der voornaamste bergen rondom het Vierwaldstadtermeer op deze wijze met elkaar verbonden worden, waardoor deze kabels, van beneden gezien, op een reusachtig spinneweb zullen gelijken. Volgens den Temps zou de minister van koophandel voornemens zijn de Fransche grenzen gedeeltelijk open te stellen voor den invoer van schapen uit Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitserland. De regeering zou namelyk den invoer toelaten van die schapen, welke aan de grenzen door het veeartsenijkundig toezicht gezond bevonden zijn, en van daar zouden ze dan in geplombeerde wagens verzonden en rechtstreeks naar de slachtplaatsen van la Vilette vervoerd worden, waar zij binnen 24 uren moeten worden geslacht. In geen geval zullen die dieren ter veemarkt mogen komen. De firma Krupp te Essen, heeft besloten al hare beambten, voor zoover op h6n de wet tot verzekering tegen ongelukken niet van toepas sing is, voor hun kosten tegen alle soorten van ongelukken te verzekeren. Koningin Victoria als Dragonder. Men meldt uit Berlijn, dat daar vlijtig gewerkt wordt aan de dragonder-uniform, die de koningin van Engeland zal aan hebben, tijdens het bezoek van keizer Wilhelm aan haar in Darmstadt. Zooals bekend is, werd koningin Victoria door haar kleinzoon tot eere-kolonel over het regiment dragonders benoemd. Of bij de uniform ook hooge rijlaarzen behooren, is nog niet uitgemaakt. Volgens berichten uit Rusland aan de Noor- weegsche bladen zal er in den aanstaanden zomer een Russisch oorlogschip, met deskundigen aan boord, bij het noordelijk gedeelte van het schier eiland Kola komen tot het doen van onderzoekingen met betrekking tot de visscherij. Het plan is reeds onlangs nader behandeld in eene zitting der Geografische Maatschappij te St. Petersburg met een aantal officieren, waarbij ook de gouverneur van Archangel en de Russische consul der Noorweegsche stad Wardo aanwezig waren. Vroeger waren de Noorsche Steden Wardo en Wadso Russische vischdépots, terwijl het thans aan Russische onderdanen verboden is, langs de Noorsche Kust der IJszee te visschen. Dit laatste heeft voor de Russen een nadeeligen invloed op de vischprijzen gehad, en nu klagen zy, dat de^- Nooren en Zweden tegenwoordig onder gezochte voorwendsels de visschersbooten der Russische kustbewoners wegnemen en dan nog, in strijd met de wetsbepaling op de visscherij in de Russische wateren, tijdens de Witte Zee met ijs is bezet en de Russische kustvisschers daardoor te huis moeten blijven, in de monding aan die zee doen alsof die bepalingen niet bestonden. Zoo heeft bijv. een Noorweegsch schip in het voorjaar van 1888 aldaar eene vangst ter waarde van 25,000 roebels gehad. Hierdoor aangemoe digd, hebben verscheidene Zweedsche en Noorsche visschers in 1889 hetzelrde gedaan, en daarom wil Rusland nu aan de kust van Kola een maritiem station aanleggen, om in dien toestand eene gewenschte verbetering te verkrijgen. De twaalf levend begraven werklieden in de tunnel bij Lago-negro zijn, na 85 uur in hunne netelige positie te hebben doorgebracht, eindelijk na bovenmenschelijke inspanning daaruit verlost. Toen de instorting plaats greep, meenden de ongelukkige niet anders, dan dat zij den honger dood zouden moeten sterven het inbrengen echter van boven af van de buis, tien uren nadat het onheil plaats vond, deed echter weder eenige hoop bij hen herleven, die zich gelukkig bewaarheid heeft. Aan een Tranvaalsch blad ontleent men, dat de gevangenis te Johannesburg in een niet al te bevredigenden toestand is, „daar sen Ier, die met zijn hoofd tegen den muur liep, er zulk een gat in stootte, dat hij er uit kon wandelen. „Dit dunkt ons niet zeer doelmatig" voegt de berichtgevei daaraan op Tranvaalsch-droge wijze toe. Oosteeend, April '90. Geachte Redactie. Waar het tegenwoordig den schfin heeft, alsof de havenquestie zich zou oplossen in het maken van nieuwe plannen, acht ik het niet ondienstig de op merking te maken, dat hier reeds in 1844 de behoefte aan goede lig- en losplaatsen werd gevoeld, toen er ten bewyze een haven werd aangelegd, zelfs met groote geldelijke opoffering van de Oosters zelf, ik meen van f5000.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2