N°. 270. Zondag 4 Mei. A°. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt de eigenaars, houders en hoeders van schapen bekend 1°. de eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) luidende Vervoer van vee, door eene besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, is verboden." 2°. dat bij art. 35 van voornoemde wet bepaald is, dat overtreding hiervan gestraft wordt met hechtenis^van hoogstens één jaar of geldboete van ten hoogste f 500. 3°. dat bij den aanstaanden uitvoer van lam meren door de veeartsenijkundige-politie nauwlettend aan de haven te Oudeschild zal worden toezicht gehouden op de strenge hand having van de sub. 1 aangehaalde verbods bepaling ten opzichte van het Kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel). Texel den 24 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat ter Ge meente-Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Jan Plaatsman, wonende aan de WAAL, om vergunning tot oprichting eener bakkerij in het perceel kadastraal bekend Sectie C., No. 26. Op Donderdag, den 15 Mei 1890, des namiddags te 1 uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip,1 op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, 1 Mei 1890. De Secretaris De Burgemeester STIKKEL. 0. M. KOOIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier van den Hoofdelyken Omslag van af heden gedurende vfjf maanden op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Texel, 3 April 1890: De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 3 Mei 1890. Voor het examen, tot bekoming van acte als onderwijzer, Woensdag en Donderdag te Amsterdam gehouden, slaagden o. m. de heeren C. S. Ponger en C. Thomassen leerling van de Normaalschool alhier. De bevolking van Texel bedroeg volgens de 10-jarige volkstelling, op 1 Januari 11. 5875 werkelijke inwoners. Het getal tijdelijke aan wezigen 73, De gemeenteraad benoemde in zijne vergadering van hedenmorgen tot hoofd der school in Zuid-Eierland, uit het opgemaakte viertal, de heer T. Engel, onderwijzer te Zaan dam; de heer K. Ramkema, onderwijzer te Vlaardingen, had zich teruggetrokken. Verder maakte de havenkwestie, of beter gezegd de adressen naar aanleiding van de havenkwestie, het hoofd-menu van deze ver gadering uit. Door den Voorz. werd mede gedeeld dat het plan in de vorige vergadering door den Raad aangenomen en door B. en W. bij den Comm. d. K. en bij den Hoofd-Ing. van den Waterstaat bepleit, mag rekenen op den steun dier autoriteiten. Het verzoek van 88 schippers te Oosterend en Oost, om de subsidie doof den Raad uitge trokken tot verbetering der haven te O. S., daarvoor niet te besteden, werd met 11 tegen 2 stemmen, van de hand gewezen. Hetzelfde lot viel ten deel aan een verzoek van den heer Joh. Eelman, om de beslissing omtrent de havenkwestie 2 maanden uittestellen ten einde in dien tijd een door hem ingediend plan te doen onderzoeken. Ter geruststelling van hen, die door een bericht in ons vorig nummer, behelzende het aantal personen, welke in de laatste vier jaren naar Amerika zijn vertrokken, tot de gedachte zouden kunnen komen, dat ons eiland zoodoende welhaast spoedig onbewoond zou kunnen zijn, kunnen wij mededeelen, dat volgens of flcieele cijfers het getal vertrokkenen niet zoo groot is. Het getal personen gedurende dat tijdperk daarheen van hier vertrokken, bedraagt 439, waarvan 22 weder retourneerden. Naar men ons mededeelt, geraakte schip per P. Vonk in den nacht van Woensdag op Donderdag bij Terschelling bij het uitzeilen van het net, te water. Ongeveer na een half uur mocht men er in slagen hem weer aan boord te krijgen. Gedurende al dien tijd was hij drijvende gebleven op een hem toegeworpen boom. Na eerst op Terschelling hem denoo- digste hulp te hebben verleend, werd hij Vrijdag achter Oost op Texel aan wal gebracht. Oosterend, 2 Mei. Enkele schuiten worden gereed gemaakt voor de ansjovisvangst op de Zuiderzee. Dagelijks worden er berichten ontvangen, behelzendegoede vangst, doch dalende prijzen. De heer C. Schuil, kweekeling aan de Rijksnormaallessen te Alkmaar en tehuis behoo- rende alhier,- heeft gisteren acte voor onder wijzer verkregen. Op de te Hoorn gehouden voorjaarsvee markt werden aangevoerd 2234 stuks vee. De handel was, tengevolge de zeer hooge prijzen, stug. Naar aan de „Enkh. Ct." wordt mede gedeeld verkocht iemand uit Alkmaar op de Hoornsche markt 4 koeien voor f 900. Ze werden geleverd en in ontvangst genomen en weggevoerd, doch niet betaald, terwijl dekoo- per nergens te vinden was. Omtrent de ansjovisvangst meldt de E. C.: Woensdagnacht prachtige vangst; per kuil van 20 tot 40 duizend. Die lui zijn elkander reeds terstond hinderlijk. Als de geheele Zuiderzee met netjes wordt afgezet, waar zal men dan de kuil gebruiken? En als de kuilders zonder iets te ontzien doorvisschen, waar moet men dan met zijn netjes belanden? De prijs is f 3,50 k f 3.60 per 100 stuks Duizenden varkens worden tegenwoordig in het oosten en zuidoosten van Drente door Pruisische kooplieden opgekocht. In de export slachterij te Assen, waar het werk geruimen tijd stilstond, is men weer begonnen te werken. De commissie uit de timmerlieden te Amster dam heeft heeren patroons-werkgevers uitgenoo- tot eene vergadering op 16 Mei e. k. naar aan leiding van den wensch der timmeilieden dat het loon worde gebracht op 25 cents per uur en de werktijd op 10 uren daags. Als curiositeit meldt men, dat de publieke verkoop van 18 op reform gestelde paarden van het garnizoen te Yenloo de ongekende som op bracht van ruim f 2100, terwijl zelfs een 20-jarig paard werd aangekocht voor de som van f 136 Men schrijft uit Ooyen van den 29sten April: De Maas is hier plotseling zoo sterk gewassen, dat onderscheidene uiterwaarden onderloopen zijn. Waar gisternamiddag nog het vee graasde, ziet men nu niets dan water Ook die, welke bestemd zijn voor hooigras, zijn door deze overstrooming bedorven. Het slik, dat achterblijft, maakt dat het gras ongeschikt wordt voor veevoeder. Men verwacht dienten gevolge eene gevoelige rijzing in de hooiprijzen. Aan de bakkersgezellen in Nederland is een oproeping gericht tot het houden van een vergadering van afgevaardigden (congres) den 25 en 26 Mei (Pinksteren), waar iedere ver- eeniging van gezellen een of bij onderlinge correspondentie meer afgevaardigden kan zen den, om langs dien weg tot bondvormig over te gaan. De oproeping gaat uit van de bakkers gezellen-vereenigingen „Loon naar Werk" en „Ons Genoegen", afd. Amsterdam. De centrale raad van den sociaal-democra- tischen Bond heeft den heer C. Croll, wegens verschil van gevoelens met den heer Domela Nieuwenhuis, als redacteur van Recht voor Allen ontslagen. Reeds van den aanvang af nam Croll een ander standpunt in ten aanzien van het staat kundig program der socialisten. Croll stelt het individu boven den staat, terwijl Nieuwenhuis den staat boven het individu stelt. Volgens Croll's opvatting moet de individueele vrijheid de grondslag zijn van het staatslevenhij ont kent elk recht van physieken dwang en meent dat dwang nooit kan leiden tot den socialisti- schen geluksstaat, dien de leider predikt. Bij de uitgevers W. J. Thieme Co., Zutfen is een nuttig, practisch werk verschenen, van de hand van A. A. ter Haar, getiteld Korte handleiding voor den landbouwer paar denfokker. Het heeft, zooals de titel reeds aanwijst, vooral de strekking om van raad te dienen dengene, die de paardenfokkerij als onderdeel van zijn landbouwbedrijf uitoefent en de ondervinding leert, dat menigeen onder hen nog wel eens in de leer mag gaan by een in dat vak bekwaam man. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1