N°. 271. Donderdag 8 Mei. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Het Eggen der Weilanden. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt de eigenaars, houders en hoeders van schapen bekend 1°. de eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) luidende „Vervoer van vee, door eene besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, is verboden. 2°. dat bij art. 35 van voornoemde wet bepaald is, dat overtreding hiervan gestraft wordt met hechtenis van hoogstens één jaar of geldboete van ten hoogste f 500. 3°. dat bij den aanstaanden uitvoer van lam meren door de veeartsenijkundige-politie nauwlettend aan de haven te Oudeschild zal worden toezicht gehouden op de strenge hand having van de sub. 1 aangehaalde verbods bepaling ten opzichte van het Kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel). Texel den 24 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Door den heer G. Dros te Kudelstaart wordt het volgende pleidooi geleverd over: Het eggen der weilanden, dat klinkt waarlijk niet alledaags. Eggen en weilanden, zou men oppervlakkig zeggen, zijn begrippen, die niet bij elkaar passen. Ja, wilt ge toch gelooven, geachte lezer, dat er tal van plaatsen in ons land zijn, waar het weiland zoo nu en dan wel degelijk kennis maakt met de egEven wel niet met de gewone, d. i. niet met de oud-HolIandsche eg, die speciaal op bouwland wordt gebruikt en zelfs bij het kleinste kind bekend is, wel te verstaan bij het plattelandsch- kind. Maar, we bedoelen de ketting-egge, een werktuig, dat bij de boeren, zoo niet door aanschouwing, dan toch stellig wel bij name bekend is. Haar beschrijven zonder teekening gaat moeilijk, haar nut aanwijzen of bespreken valt gemakkelijker. Vooraf moeten we u zeggen, dat ge bij de ketting-egge niet moet denken aan de lange tanden, die het hoofd bestanddeel uitmaken van de u vanouds be kende egge. Ge zoudt anders allicht denken, dat de ketting-egge het weiland zou openrijten tot vernielens toe. En, dat doet ze nietZe werkt als een verstandig heelmeester, die de wonde plek wel opent en peilt, maar alleen om haar daarna weer gezond te maken. We zullen zeker geen tegenspraak vinden als we zeggen bouwland moet terdege los zijn, zullen de gewassen er op kunnen gedijen. Ot waartoe dienen anders ploegen, eggen en ophakkenEen goed gesloten grond levert noch graan, noch aardappels op, ten minste niet in voldoende hoeveelheid. En zou dan goed gesloten grasland wel veel kunnen op brengen Wat in dezen waar is van bouw land, is het eveneens van weiland. „Maar,'! hooren we ons toevoegen, „onze weiden leveren toch jaar uit jaar in een goede hoeveelheid gras op, zonder dat we ons om het open of gesbten zijn van den bodem bekommeren." Vriendelijke opmerker, is dat een bewijs, dat ge u dan toch niet aan een verzuim schuldig maakt'? En als ge er nu wel eens voor zorgdet, dat de grasbodem goed open was en ge oogstet dan bijna nog eens zooveel gras als gewoonlijk, zoudt ge dan nog dezelfde tegenwerping maken Hoor eens wat men ook moge zeggen of niet zeggen, geloof het als eene onomstoote- lijke waarheid, dat de lucht en de warmte en de regen, le ven vei wekkende krachten, in den grond moeten kunnen doordringen op een zeer gemakkelijke wijze, om den wasdom der planten zoo gemakkelijk mogelijk te doen zijn. Ge weet toch wel, dat er vaak mos tusschen het gras groeit en dat dat onkruid isNu, dat goedje doet heel wat kwaad. Het bedekt den bodem als 't ware met een vilt en sluit dus voor een groot deel de warmte, de lucht en de regen buiten, ten gevolge waar van de grasgroei zeer belemmerd wordt. Onder het mos vormen zich zuren, die natuurlijk hoogst schadelijk zijn en de ontwikkeling van het zoete gras tegenhouden niet alleen, maar het onstaan van harde grassen en rietgewassen bevorderen. Blijft zoo'n toestand bestaan, dan raakt langzamerhand de waarde van het land af. Hier kan de weide-egge wonderen doen. Ze zal voor u die moszode los en stuk maken, oude verrotte graswoitels uit den grond trek ken en zoo de gelegenheid geven tot eene nieuwe graswortel-vorming. Ze opent dus den bodem en geeft aan het overtollige vocht in dezen de gelegenheid om te verdampen, terwijl tevens de lucht en de warmte kunnen binnen dringen, om het plantenvoedse! op te lossen. En als ge het land nu bemest hadt, zouden de meststoffen dan ook niet beter in den los- gemaakten grond kunnen komen, dan wanneer deze als 't ware met een ondoordringbare zode gesloten was Vroeger sleepte men den mest wel eens in of tegen den grond met eene egge, waartegen men van onderen doornstrui ken had vastgemaakt, maar waar het land holten of kuilen vertoonde, was de werking der doorn-egge gelijk nul. Met de ketting- egge is dit anders. Zij raakt hoog en laag, geen plekje ontsnapt aan hare werking. Het spreekt vanzelf, dat al wat ze loshaalt, zooveel mogelijk van het land met een hark of iets van dien aard moet verwijderd worden. Dit opharksel is eene uitstekende grondstof voor een composthoop. Om nu het groote verschil tusschen geëgd grasland ter uwer kennis te brengen, zullen we de uitkomst opgeven, die prof. Anderegg in dezen verkreeg. Hij nam vier gelijke stukken land, die hij deels egde en deels bemeste. De uitkomst was deze Perc. I niet geëgd en niet bemest gaf 377 KG. hooi. maar wel niet en 833 KG. 770 KG. 1563 KG. Vergelijk nu s. v. p. eens I en III en ook nog II en IV. In beide vergelijkingen merkt ge, dat eggen by na de hooi-opbrengst ver dubbelde l TEXEL, 7 Mei 1890. De meermalen besproken schilderij, voor stellende „de Korenmolen aan den Burg" werd Zaterdagavond in „deLindeboom" verloot. No. 5 was het gelukkige nummer waarop de prijs werd uitgetrokken. De kooper van dat lot bleek te zijn de heer H. J. Keijser te Oosterend. Een bedrag van f 25 is hierdoor bijeengebracht. Door den heer C. Plaatsman van hier, werd Donderdag te Utrecht, met gunstig gevolg, het kerkelijk voorbereidend examen afgelegd. In de verg. van het Hoofdbestuur der H. M. v. L. (21 April 1890) werd toegestaan het verzoek van de afdeeling Texel, om eene bij drage voor de alhier te houden tentoonstelling. Herinneren velen zich zeker nog met genoegen het feest, hetwelk we ten vorigen jare in de Meimaand vierden, ter herinnering aan 'sKonings 40-jarige regeering, ook dit jaar zal de krooningsdag hier niet geheel onopge merkt voorbij gaan. Volgens achterstaande advertentie is aan den avond van dien dag een zeldzame gelegenheid tot vermaak te wachten. Door een gezelschap van elders, zal in ,,de Vergulde Kikkert" een feestavond worden ge organiseerd, bestaande in groot Bal, afgewisseld door komische voordrachten, duetten, chan- sonnetten, cotillonfiguren en extra muziek nummers; tot slot ballet-pantomime. AVij maken op die gelegenheid attentde winter verschafte niet zooveel gelegenheid tot ontspanning en de kermis is nog in ver ver schiet; wellicht zal menigeen daarom gebruik willen maken van dezen avond, te meer daar het programma iets hier ongewoons biedt. Moge een ruim bezoek de ondernemers van dien avond loonen. AVorden meermalen zonderlinge gevallen uit de dierenwereld vermeld, zeldzaam zeker, zoo niet eenig, is het feit, dat ons dezer dagen werd vermeld. Bij een landbouwer in Burg. Nieuwland moet zich het zeldzame geval voordoen, dat een jong haas door een kat wordt gezoogd; niet slechts nolens volens, doch inderdaad moet tusschen die beide dieren een groote gehechtheid voor elkander bestaan. Of die goede harmonie zal blijven bestaan Oudeschild, 6 Mei. Ook van hier zijn eenige schuiten ter ansjovisvangst naar de Zuiderzee vertrokken. Naar hier verzekerd wordt, zou van Zondag op Maandag 's nachts van 40,000 tot 60,000 stuks ansjovis per span zijn gevangen. De prijs was f 5 per 1000 stuks. Dat nog voortdurend groote scholen naar binnen zwemmen, kan hieruit blijken, dat een garnalenvisscher dezer dagen 900 stuks ansjovis in zijn garnalennet had. Oosterend, 6 Mei. Omtrent het in de Noord zee over boord vallen van P. Vonk zij nog het volgende vermeld De redding is te danken aan de vastberaden heid en kloekmoedigheid van den schippers- TEXELSCHE COURANT H: III: IV:

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1