N°. 273. Donderdag 15 A0. 1890 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier van den Hootdelijken Omslag van af heden gedurende vijf maanden op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nederlegd. Texel, 3 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 14 Mei 1890. De 41ste verjaring van het Kroningsfeest van Neerlands Koning (12 Mei) ging hier zeer kalmpjes voorbijnaar vlaggentooi moest worden gezocht, versieringen waren niet op te merken wat een verschil bij dien dag ten vorige jare: toen alles geestdrift en anthousiasme, thans alles kalmpjes en stil, alsof de dag geen bijzondere herinnering waardig was. Doch, ging 't zoo niet alleen hier, 't ging zoo ook op veel andere plaatsendaaruit echter min der belangstelling voor het Vorstenhuis af te leiden, zou zeker niet juist zijn. Toch leverde die dag ons, hoewel niet daar mede in verband, nog iets bijzonderseerstens de gelegenheid om te bezichtigen, in „Café Parkzicht" de voorwerpen die, zooals de man met de bel met luider stemme den volke verkondigde, door Texelsche visschers van den bodem der zee op eene diepte van 200 voet waren opgevischt. Die voorwerpen waren kiezen van een voor wereldlijk dier, zooals de couranten reeds hebben gemeldmeer duidelijk van een Mam- mouth, zooals de explicateur ons, alweder op gezag van anderen mededeelde, 't Kan zeer goed waar zijn voel bijzonders was er echter voor iemand, die zich niet in die oude dingen verdiept, niet aan te zien, maar het aardigste van de expositie was, dat er nog een voor deeltje uit werd geklopt voor de Prins-Hendrik- Stichting. Aan den avond van den dag was er Groot Bal in de „Vergulde Kikkert"ook daar was op te merken, dat de Kroningsdag geen eigen lijke feestdag ishet getal bezoekers was althans zeer gering en kon niet getuigen van eene feestelijke stemmingtoch hadden zij die afwezig bleven, ongelijk, want een avond als Maandag bood, was in waarheid een ge paste ontspanning. De leider van het Bal de heer J. H. Boelens, was die taak wel toevertrouwd, de muziek lokte uit tot een dansje, de verschillende voordrachten boden eeneaangename afwisseling, de costuums waren zeer gepast en de houding van het gezelschap was zeer net. Trouwens het was een gezelschap van particuliere per sonen, die meer uit genoegen dan om den broode dezen avond hadden geformeerd. Alles was in orde, alleen de weinige opkomst van het pubiek was een dissonnant. Betreuren wij dat, voor de formeerders van dien avond, wij zeggen zeker niet te veel, wanneer wij den avond van Maandag voor hen noemen een buitengewoon goede introductie, bijaldien zij eene herhaling van zulk een avond, ter gelegener tijd ons willen bieden. Van hen, die thans tegenwoordig waren, zal zeker niemand alsdan verzuimen, doch integendeel vrienden en kennissen aansporen om mede zulk eene aangename ontspanning te genieten. De keuze van de avond was, in aanmerking nemende het jaargetijde, niet gelukkig, doch wanneer, óf bij een feestelijke gelegenheid óf in den volgenden winter zulk een avondje wordt voorbereid, dan verwachten wij dat aan een voldoende opkomst van publiek niet be hoeft getwijfeld te worden. Het ballet-Pantomime, dat te 12 ure werd gegeven, lokte, in tegenstelling van de vree- selijke tooneelen, welke wij met de kermis van het vorig jaar in de tent van Princelli moesten aanschouwen, tot een hartelijk lachen. De moraal van dit nummer van dien avond kunnen wij niet weergeven, aangezien, toen wij bijkans het geheim hadden ontdekt, de man die ons inlichtte, van ons werd wegge roepen. Dit ter toelichting aan hen, die mee- nen dat de Red. van een Courant maar voor alles moet zorgen, wat een gewoon menschen- kind niet opmerkt. Als slot vermelden wij, dat wij, evenals het overige gezelschap met voldoening huiswaarts keerden, dankbaar voor het genoegen ons bereid, een genoegen dat wij volgaarne wen- schen ons meermalen te zullen zien geboden. Aan den heer Boelens en gezelschap roepen allen zeker gaarne toe „tot weerziens De markt van Maandag gaf reeds bewijs van meerdere beteekenis;'aangevoerd werden: 15 Koeien, 13 Nuchtere kalveren, 1 Schaap 1 Varken, 17 Biggen. Maandag a. s. beginnen de groote lammeren- markten. Ter nauwernood is de zomer in aantocht of reeds komen van alle zijden berichten over onweders, en de minder aangename gevolgen daarvan. Bleven zoover ons bekend is, tot heden minder aangename gevolgen van het onweder op ons eiland achterwegede nacht van Maandag op Dinsdag bewees evenwel dat de elementen ook ons kunnen verontrusten, 't Was me een weertje in dien nacht gedurende 12 uren was voortdurend het hemelvuur en den daarop volgenden donder op te merken. De regen viel bij stroomen neder en wisselde somtijds af met hagel- steenen als knikkersen dat nagenoeg medio Mei. Naar wij vernemen moet het onweder van Dinsdag-morgen toch nog eenige schade hebben aangericht. Achter de woning van den Heer J. D. Witte, aan de Wes ten, moet eene paal door den bliksem zijn getroffen en voor een gedeelte versplinterd. Een voorwerp van zeer oude dagteekening, vermoedelijk een medaille of zoo iets van dien aard, werd ons heden vertoond; ter grootte van een rijksdaalder, doch van koper, draagt het jaartal 1677, naast de Nederlandsche munt; waarboven C. R. S.aan de keerzijde staan 2 pijlen kruiselings over elkander, waarboven een kroon, aan weerszijden van de pijlen staan de letters 1. O. R. S. W. Dit voorwerp werd bij het opdelven van een oud graf gevonden mogelijk is het een waardigheidsteeken van ouden datum. Oudeschild, 13 Mei. Bij het stormachtige weer van hedenmorgen, had een rogvlet van hier het ongeluk op ruime zee den mast over boord te zeilen. Gelukkig slaagden de opva renden er in een noodtuig overeind te krijgen, waarmede 't mogelijk werd gemaakt de haven van het Nieuwediep te bereiken. Schipper N. Hoedemaker, die reeds voor eenigen tijd een buitengewoon zware kies, vermoedelijk afkomstig van een voorwereld lijk dier, in zijn net van den bodem der zee op mocht halen, heeft ook op dezelfde wijze een tweede exemplaar in zijn bezit gekregen. De kiezen wegen met elkaar 7, zegge zeven, Kilogram. Oosterend, 14 Mei. Heden en gisteren zijn alhier vele berichten van de visschers op de Zuiderzee ontvangen. De ansjovisvangst levert beste resultaten op. Sommige visschers konden over de verloopen week tot boven 200 gulden per schuit besommen, niettegen staande 't weer maar een paar nachten gunstig is geweest. Wanneer 't zoo voortgaat, zal er straks een aardig duitje thuis gebracht worden. De Cocksdorp, 12 Mei. Eenige personen van de Helder, waaronder een luitenant ter zee en twee kapiteins der artillerie, maakten jl. Zon dag een zeetochtje per botter naar hier. De reis, welke men over de Noordzee had ondernomen, was zeer voorspoedig; men landde reeds vroegtijdig aan het Horntje en kwam, nadat men meende het vaartuig goed te hebben vastgelegd, naar ons dorpje. Nog niet lang evenwel was men hier, of de botter geraakte op drift en was in een oogen- blik voortgestuwd door wind en stroom, tot in de nabijheid der Yliehors gedreven. Dadelyk werden door den schipper pogingen in het werk gesteld om het scheepje in zijn vaart te stuiten; geholpen door den luitenant en twee mannen van hier had men het weldra op zijn vorige ligplaats teruggebracht. Intusschen was het getij verloopen en de wind aangewakkerd, zoodat men verplicht was te wachten. Den volgenden dag, reeds vroeg, stak men van wal, doch de schipper, zeker niet best op de hoogte zijnde met het vaarwater, zette al ras zijn scheepje aan den grond, zoodat de reizigers, die aan hun tijd gebonden waren, moesten uitstappen. Thans werd de terugreis over het eiland aanvaard. Het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd der miliciens, is door de Tweede Kamer met 40 tegen 38 stemmen aangenomen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1