Buitenland. Naar aanleiding van de ingekomen voor schriften van gemeenteraden, bij de Tweede Kamer, waarin wordt aan gedrongen om nimmer een wet op den persoonlijken dienstplicht aan te nemen, werd in de zitting van Donderdag door den heer van der Feltz voorgesteld om over te gaan tot de orde van den dag, aan gezien dergelijke verzoeken tot den werkkring van gemeenteraden niet behooren. Naar men verneemt is de inschrijving voor de KoninklijkeNederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederl. Indië, den 8sten dezer te Amsterdam plaats gehad hebbende, met succes bekroond. Hoewel het juiste inschrijvingscijfer nog niet bekend is, is dit verre boven het gevorderde bedrag. De fuselier Buys, de strijder die Zondag met zooveel eerbewijs te Amsterdam is ingehaald, is in het hospitaal voor den militairen dienst afgekeurd. Het bedrag van het pensioen plus de riddersoldij, dat den flinken kerel zal worden toegekend, zal f400 a f 450 bedragen. Het juiste cijfer moet door den Minister van Koloniën worden bepaald. In een adv. in de N. Br. Crt. betuigt iemand dank voor de blijken van belangstelling, die hij heeft ondervonden op den dag, dat hij „voor de eerste maal" zijn 80sten verjaardag mocht vieren. De commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de verongelukte werklieden te Koog a. d. Zaan, op 8 April jl., heeft de vorige week teZaandam eene vergaderin g gehouden. Het gezamenlijk bedrag der inge komen giften bleek te zijn f 3618.58Vj, terwijl nog de opbrengst van een paar uitvoeringen en van den verkoop van boekjes wordt tege moet gezien, zoodat de beschikbare som kan worden geraamd op ongeveer f 4000. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departement welhaast een vergelijkend onderzoek zal gehouden worden van hen, die tot 2den klerk wenschen te worden benoemd. Die benoeming zal geschieden op eene jaar wedde van aanvankelijk f 400. Belangheb benden moeten niet ouder zijn dan 23 jaren. Bij Kon. besluit van 17 April 1.1. is be paald, dat voor visschersvaartuigen, bekend onder de namen van hoogaartsen, blazers, hengsten, botters of schokkers, het product ter bepaling van het aantal scheepstonnen met een derde wordt verminderd. In verband met het belangrijke financieele voordeel, dat daarvan een gevolg zal zijn het patentrecht, haven- en liggeld wordt be rekend naar het aantal inhoudstonnen, in den meetbrief vermeld is het derhalve vele eige naars of gebruikers van visschersvaartigen aan te raden, hunne schepen te laten hermeten. De snoekbaars heeft in den nacht van 7 tot 8 Mei in het Aquarium te Amsterdam kuit ge schoten. Dit is reeds de vierde maal, dat dit verschijnsel bij hetzelfde paar in het Aquarium is waargenomen. In het voorjaar van 1887 is het paren der snoekbaarzen het eerst gezien. De eieren zijn lichtgeel van kleur en bevinden zich bij duizenden in het midden op den bodem van het bassin. Het mannetje bewaakt met groote getrouw heid de kuit. Gedurende de geheele betrekkelijk korte periode der ontwikkeling van de eieren (4—11 dagen) verlaat het mannetje de plaats, waar zich de eieren bevinden, niet. Door eene regelmatige beweging der borst- en buikvinnen onderhoudt het een voortdurende strooming van het water over de eieren; met blinde woede ver dedigt het de eieren tegen eiken vermeenden aanval van buiten. Dit eigenaardig verschijnsel in de levenswijze van den snoekbaars was vóór 1887 volkomen onbekend en is dus in het Aquarium van „Natura Artis Magistra" het eerst waargenomen. Het Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal op Woensdag 2 Juli gehouden worden op het schoone landgoed Leiduin bij Vogelenzang. De veeteelt in het Westland heeft een zeer goeden winter gehad. Er was overvloed van hooi, waarvan de voederwaarde zeer voldoende bleek te zijn. Het vee heeft gezond gestald en bevindt zich in uitmuntenden staat. I De prijzen der zuivelproducten lieten ook niet te wenschen over, zeer in tegenstelling mot de groote veeteelt districten in 't noorden van ons land, waar den geheelen winter de boter buitengewoon laag in prijs was, soms met een verschil van f 20 a f 25 per vat met de Delftsche markt. Over 't algemeen was de boter in deze streken hooger in prijs dan in het vorige winterhalfjaar en werd in het afgeloopen seizoen de hoogste markt n.l. f82 gemaakt. In vele deelen van ons land gaat de duurte van 't vee, die algemeen is, gepaard met het dalen van de huurprijzen der landerijen, die hier en daar Ys lager zijn dan ten vorigen jare. Een vrouw te 's-Gravenhago, die ruzie had met haar man, liep Zondag woedend de deur uit en sprong in een sloot om zich te verdrinken. Zij zakte tot haar hals in den modder en werd na een kwartiertje opge- vischt. Beslijkt en vies bracht men de juffer naar haar man, die lang niet vriendelijk keek toen hij het presentje zag aankomen. Door de Nederl. Heide Maatschappij zijn in dit voorjaar reeds meer dan 2000 kilo's dennenzaad tegen inkoopsprijs aan particulieren afgeleverd. Wel een bewijs, dat de werkzaamheid dezer Maatschappij niet alleen door de Regeer in g, maar ook door bijzondere personen wordt op prijs gesteld en tevens, dat thans reeds in niet onbelangrijke mate heide ontgonnen wordt. Aangaande den handel in tok vee in Noord- Duitschland, schrijft men dat de prijzen in Oost-Friesland nog steeds rijzende zijn, vooral voor het roodbonte fokvee, dat schaarsch begint te worden. In de polders van den Weser, in Oldenburg, loopen de veeprijzen nog steeds omhoog en betalen de vetweiders f 28 h 136 meer per os. In Hollandsch vee is eveneens rijzing, vooral in pinken en overjarigen. Uit de provincie Groningen worden tegen woordig groote hoeveelheden roggestroo, tegen f 17 f 18 per 1000 KG., naar Duitschland uitgevoerd om in de omstreken van Maagden burg tot stroohulzen verwerkt te worden. Uit den sneltrein, welke Donderdag te 12,56 u. uit Nijmegen was vertrokken, is even voorbij de halte Lent een gevangene gespron gen. Zonder zich. te bezeeren, is hij op den weg terecht gekomen, doch door spoorweg personeel gevat en weder aan den veldwachter, die hem begeleidde, overgegeven. (U. D.) Het bestuur der nieuwe Duitsche stoom vaartlijn op Oost-Afrika heeft volgens de „Times" besloten, Amsterdam te kiezen als eene der aanlegplaatsen. Gelijk de Duitsche bladen onlangs berichtten, moet deze keuzedoor den Rijkskanselier worden goedgekeurd. Bij het Potsdammer station te Berlijn zou in de vorige week een alleenstaande schoorsteen van een reeds afgebroken machinegebouw door dynamiet gesloopt worden. De schoorsteen viel echter niet, zooals naar genomen proeven te ver wachten was, ineen, doch helde zijwaarts en verpletterde in zijn val een klein stalhuis en een gedeelte van een burgerwoonhuis in de daarachter gelegen straat, waar groote schade aangericht werd. Ofschoon er geene persoonlijke ongelukken uit voortkwamen, was het toch een ongelukkige inval, zegt een der Berlijnsche bladen. De Zweedsche Rijksdag heett op voorstel der Regeering 20,000 kr. toegestaan voor het houden van lezingen voor den arbeidersstand. Dezer dagen stierf in de Krim iemand die 34,000 herdershonden bezat en die ook wel noodig had, want zijne kudden bestonden uit meer dan een millioen schapen en zijn bezittingen strekten zich uit over 250,000 hectaren. Het was Gustaaf Fali-Fain, de grootste grondbezitter van Zuid- Rusland. Hij overleed op zijn kasteel Capli in Taurie. Een Duitsch matroos werd onlangs te Kon- stantinopel in een staat van kennelijke dronken schap opgepakt, naar de wacht gebracht en door eenige Turkscho soldaten zóó mishandeld, dat hij 14 dagen ziek lag. De Duitsche gezant, Von Radowitz, eischte vervolging van de schuldige Turken, waartoe met zeer veel moeite eindelijk werd overgegaan. Nadat zjj zes weken hadden gezeten, werden zij echter ontslagen en was de vervolging uit. De Duitsche gezant eischte daarop voortzetting van de vervolging, de Sultan stemd9 toe, maar de vervolging ging niet door, naar men zegt, omdat de Sultan dit weigert. Reuter seint dat Von Radowitz de zaak hoog opneemt en gedreigd moet hebben Konstantinopel te zullen verlaten, als het recht niet zijn loop heeft Hyacinthe Loyson gaf te Parijs een confe rence over de Joodsche quaestie. Deze was van het begin tot het einde een warm pleidooi voor de Joden. Toen hij o. a. zeide, dat de Joodsche burgers Frankrijk tot eer hadden gestrekt, riep een der aanwezigen C'est trop fort", waarop Loyson antwoordeC'est trop vrai" onder toe juichingen van het publiek. Loyson betoogde dat het Joodsche ras zou verdwijnen, maar dat er in de toekomst eene nieuwe godsdienst zou zijn, die der „judéo Chretiens." „DE HAVENKWESTIE" schijnt steeds moeielijker „kwestie" te zullen worden; de visschersbevolking van Oost en Oosterend, niet tevreden met de afwijzende beschikking op haar adres, in de vorige raads vergadering behandeld, heeft zich thans weder tot den Raad gewend, met het volgende adres Aan den Raad der Gemeente Texel. Geven te kennen de ondergeteekenden, allen in woners der gemeente Texel uitoefenende de Zee- visschery, wonende te, of nabij Oosterend op Texel. Dat zij zijn besloten om, ondanks de te maken vergrooting van de haven te Oudeschild, alle pogingen aan te wenden, eene haven te Oost op Texel te verkrijgen. Dat het plan voor die haven reeds door den heer Visser, waterbouwkundig architect te Utrecht is onderzocht en ZEd. hen heett medegedeeld, dat het plan geheel kan voldoen aan de zoozeer gevoelde behoefte om eene haven voor de visschers vloot op Oost te hebben. Dat zij na dit rapport dadelijk pogingen hebben gedaan om het voor hun plan benoodigde geld te verkrijgen. Dat zij daarin tot heden voor een deel zyn geslaagd, ja zoover reeds, dat het hoogstwaarschijnlijk is hun plan uitvoering zal erlangen. Dat zij ten blyke hiervan, hierbij overleggen een staat, waarbij belangstellende ingezetenen van Texel een bedrag van f aan de haven bjj Oost cadeau geven. Dat binnen korten tijd Uw collegie een verzoek om concessie tot het maken van een haven bij Oost zal bereiken. Dat zü blijven volhouden by hunne meermalen uitgesproken meening, dat de visschers van Oosterend en Oost niet in het minst worden gebaat by de ver grooting der haven te Oudeschild, die, naar het heet, in het belang van hun, adressanten, zal plaats hebben. Dat zij hierby uitdrukkelijk verklaren, die vergrooting niet te verlangen, en met deze hunne verklaring in het belang van ons eiland UEd. Achtbaar Collegie in kennis stellen opdat Gij hiervan niet onkundig zult wezen, en nu nog de f 8000 welke Gy Ed. Achtb. Collegie hebt toegestaan ter vergrooting der haven te Oudeschild, zult kunnen bezuinigen, en Uw Ed. Achtb. Collegie niet onbewust zal zyn van hetgeen reeds is en nog zal worden gedaan om eene haven bij Oost te verkrygen, opdat U de groote verant- woordelykheid om het tegenwoordig aanhangig plan door te voeren nog van uwe schouders kunt wentelen. Het streven van UwEd. Achtbaar Collegie om ons een betere ligplaats voor onze vaartuigen te geven stellen wy op prys, maar onze plicht is het U mede te deelen, dat dit streven door vergrooting der haven te Oudeschild zyn doel in de toekomst zal missen wy verlangen niet wat U ons wilt verschaffen, omdat dit ons niet baat maar schaadt. Betreuren zullen wy het, en zeker geheel Texel met ons, indien reeds in de naaste toekomst de uitgaaf van f 8000,00 voor het tegenwoordig doorU aangenomen plan onnut zal blyken te zyn. Wellicht zal het dan voor de tweede maal noodig zyn de haven te Oudeschild te verkleinen, en wat nu dreigt gegraven te zullen worden, weer te moeten dempen. Uw collegie heeft verklaard, dat de vergrooting der haven te Oudeschild moet geschieden voor de Ooster- vloot, welnu de Oostervloot, welke door adress. wordt vertegenwoordigd, verklaart dathetonnoodigzalzyn omdat zy zich eene haven te Oost zal verschaffen. Ernstig brengen wy u onder het oog, dat het nog tyd is om door herroeping van Uwe besluiten de f 8000,00 voor Texel te besparen om ze tot beteren doeleinden aan te wenden, dan tot eene haren die waarschynlyk geheel niet, hoogstens voor korten tyd zal gebruikt worden. Wij verzoeken eene spoedige byeenkomst van UEd. Achtb. Collegie ten einde een besluit te nemen om de genonfen besluiten tot vergrooting der haven te Oudeschild over te gaan, in te trekkenop grond dat de adressanten ondanks die vergrooting zullen trachten te verkrygen eene haven by Oost, waarin zy tot heden reeds volgens hunne pertinente ver- Het bedrag is in het orgineel adres nog niet ingevuld, omdat verscheidene schippers ter ansjovis-visschery zyn en nog niet hebben kunnen teekenen. Men spreekt echter dat nu reeds byna f5000 is geteekend.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2