N°. 274. Zondag 18 Mei. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOXJ, ParkstraatBurg op Texel KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de Lammeren-markten te Texel, dit jaar zullen worden gehouden op Maan dag 19 Mei, Dinsdag 27 Mei en Maandagen 2 Juni en 9 Juni. Op Maandag 9 Juni zal tevens paardenmarkt worden gehouden. Texel, 17 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris C. M. KOOIJ. STIKKEL. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt de eigenaars, houders en hoeders van schapen bekend 1°. de eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) luidende Vervoer van vee, door eene besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, is verboden. 2°. dat bij art. 35 van voornoemde wet bepaald is, dat overtreding hiervan gestraft wordt met hechtenis van hoogstens één jaar of geldboete van ten hoogste f 500. 3°. dat bij den aanstaanden uitvoer van lam meren door de veeartsenijkundige-politie nauwlettend aan de liaven te Oudeschild zal worden toezicht gehouden op de strenge hand having van de sub. 1 aangehaalde verbods bepaling ten opzichte van het Kw aadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel). Texel den 24 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 17 Mei 1890. De vergadering van de afdeeling Texel der H. M. v. L., Woensdagavond, leverde weinig nieuws. Het voornaamste was zeker wel de mede- deeling, dat door het Hoofdbestuur eene bijdrage van f50 was toegestaan voor de alhier te houden afdeelingstentoonstellingalsmede dat door den Voorzitter der Maatschappij, de heer Visser van Hazerswoude, een bedrag van f25 voor hetzelfde doel was toegezegd. Aan het hoofdbestuur en den Voorzitter, zal den dank der afdeeling worden betuigd. Wederkeerig gaf de afdeeling een blijk van instemming met de tentoonstelling door de Vereeniging „Hollands Noorderkwartier" in Juni te Hoorn te houden, door daaraan een bedrag van f 10 toe te zeggen. Verloting had niet plaats, aangezien daar voor geen voorwerpen aanwezig waren. Verder bepaalden de werkzaamheden zich tot eenige voorloopige mededeelingen der te benoemen commissieleden voor de a. s. ten toonstelling. De vergadering werd door 27 leden' bij gewoond. Donderdag 29 dezer, zullen een tweetal onzer plaatsgenooten een mijlpaal op den levens weg hebben bereikt, waarbij het slechts wei nigen vergund is een wijle stil te staan. Het zal dan 60 jaren geleden zijn, dat de huwelijks band hen vereenigde en zij te zamen den strijd om het bestaan aanvaardden. Elders zagen wij bij zulke zeldzame gelegen heden wel eens eenige versiering, door jonge lui of geburen, voor de woning van de jubelaris- sen tot stand gebracht. Hoe zal het hier zijn? Het S. s. „Rotterdam", arriveerde Don derdag 15 Mei te New-York, aan boord daarvan waren van hier Jannetje de Vogel en kinderen en Corn. Dijker. Oudeschild, 16 Mei. De heer Veltens, te Amsterdam, die onlangs een schilderstukje afstond voor een liefdadig doel, heeft nu twee schilderijen toegezegd ten bate der groote verloting, die eerlang zal gehouden worden ten voordeele der alhier te stichten Prinses- Wilhelmina-bewaarschool Luidens de laatst ontvangen berichten onzer ansjovisvisschers van de Zuiderzee, was de prijs thans gedaald totf 1.50af 1 per 1000 stuks. In weerwil van die prijsverlaging leverde de ruime vangst nog eene goede be somming op. Oosterend, 16 Mei. Woensdagavond werd het paard van den heer R., gespannen voor een driewielde kar, schichtig en sprong op zijde, doch geraakte juist tusschen een A-vor- migen telegraafpaal zoodanig bekneld, dat men het slechts met moeite de vrijheid kon terug geven. De voerman viel van de kar, doch kwam met den schrik vrij. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het voor de goede bezorging zeer gewenscht is, om op brieven, geadresseerd aan schippers, enz., vertoevenden in eene van de Zuiderzee havens, niet alleen het adres, maar ook het T. X. en het nummer der schuit te schrijven. Bij Kon. Besluit 2 Mei jl. is bepaald, dat met 1 Juli e. k. de zoogenaamde emolu menten, welke tot dusver op de postkantoren werden genoten wegens busrecht, levering van couranten, plaatsing van advertentiën enz., zuilen worden afgeschaft. De ambtenaren krijgen een schadevergoeding in den vorm van toelagen. In verband hiermede zal het busrecht, naar een nieuwen maatstaf geregeld, te rekenen van 1 Juli a. s. ten voordeele van 's Rijks schatkist worden geheven. Tevens zal blijven bestaan de gelegenheid om zich op de postkantoren te abonneeren op binnen- en buitenlandsche couranten en tijd schriften tegen vooruitbetaling van het abon- nemensbedrag. Volgens een mededeeling van het Haarl. Dagblad zijn op 't oogenblik bij het ministerie van oorlog plannen aanhangig voor een bijzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aange legd van den Hoek van Holland over Scheveningen Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Helder. Om nu dit werk niet voor rekening van het dep. van oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door waterstaat. De weg dient om het troepen vervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschillende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kunstspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmid- delijk het strand zouden kunnen bereiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uitgestrekte kuststreek kan beschermen. Zoo b. v. in den morgen eene vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van den vijand heeft verkend, onmiddellijk een pantsertrein op het bedreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in 'twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- "en tramlijnen van de verschillende plaatsen waarlangs zij loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. Dinsdag meldde men uit Enschedee dat de werkstaking is geëindigd. De arbeiders hebben toegegeven dat negen hunner niet in de fabriek der heeren Morsman en Ter Kuile worden toegelaten. Naar men aan de „Haarl. Ct." uit Amster dam bericht, is op de uitgeschreven leening van f 900,000 voor de stichting van den Stad- schouwburg maar voor 100,000 geteekend. De termijn van inschrijving is verlengd. Door de commissie, benoemd door het hoofd bestuur der Maatschappij ter bevordering van Veeartsenijkunde in Nederland, ten einde onder zoek in te stellen naar de werkkring der bepalin gen omtrent varkensziekte, zijn de volgende vragen gesteld. 1. Zijn er wettelijke bepalingen noodig ter bestrijding der varkensziekte 2. Zoo ja moeten er in het tegenwoordige Koninklijk besluit veranderingen gemaakt worden 3. Acht men algemeene onteigening, by het heerschen der ziekte, wenschelijk? 4. Wat is uw oordeel omtrent de inenting als voorbehoedmiddel en de wettelijke bepalingen daaromtrent? 5. Worden de gevallen in uwe omgeving aan gegeven 6. Geschiedde'zulks in 1889 even goed als in 1888? Om het 2e gedeelte der taak een entproef op groote schaal te volvoeren, verwacht zij geldelijken steun van belanghebbende en bélang- stellende maatschappijen en vereenigingen. In de eerste plaats zijn het o. i. de landbouw - maatschappijen m Nederland, welke van de noo- dige belangstelling in dit onderzoek blijk moeten geven, door subsidies voor dat doel af te staan. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal eerst in de helft van Juli terugkomen o. a. tot afdoening van het voorstel tot verlenging van den militiediensttijd. 7 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1