N°. 275. Donderdag 22 Mei. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de Lammeren-markten te Texel, dit jaar zullen worden gehouden op Dinsdag 27 Mei en Maandagen 2 Juni en 9 Juni. Op Maandag 9 Juni zal tevens paardenmarkt worden gehouden. Texel, 17 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris C. M. KOPIJ.STIKKEL. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, gelet op artikel 8 der wet van den 2den Juni 1875, (Staatsblad No. 95); brengen ter algemeene kennis, dat door hen is ingewilligd het verzoek van Jan Plaatsman, wonende te Texel, om in het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie O, No. 26, eene brood bakkerij te mogen oprichten. Texel, den 20 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. KENNISGEVING. Inschrijving voor de Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL noodigen by deze uit; lo. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1865; 2o. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1856 tot en met 1864, die, ofschoon in andere gemeen ten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen wonen; 3o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste in schrijving in de termen zijn gevallen, om als inge zetenen te worden beschouwd; om, met overlegging van een ertract geboorte-acte, zoo zjj elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de Schutterij aan te meidenter Gemeente-Secretarie, tusschen den 15den en den Sisten Mei e. k.; Wordende hierbij, ter voldoening van art. 8 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, Staatsblad No, 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterij wet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn inge treden, zonder onderscheid of zi) vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te be- hooren, verplicht zjjn, zich by het bestuur der Ge meente, in welke zy wonen, voor de schuttery te doen inschryven. Artikel 7. Zy, die in meer dan eene Gemeente hun verbyf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschry ving verplicht zyn, binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Byaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterden bestaan, zullen zij zich doen inschryven in de Gemeente, alwaar zy voor de personeele belasting zyn aan geslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zjj ambtshalve verplicht zyn hun verblyf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen vol doend bewys geven, zullen door het plaatselyk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onver minderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zyn juiste ouderdom nader te doen blyken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschryven, zullen door het plaatselyk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwyl zij daarboven, zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelyfd, indien het zal blijken, dat er, tydens de verzuimde inschry- ving, geen redenen tot uitsluiting of vrystelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 14 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL.C. M. KOOIJ, K ENNISGEV IN G. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landmeter van het Kadaster te Alkmaar in het begin der volgende maand deze gemeente zal komen be zoeken tot opneming der kadastrale veranderingen. Zij die genoemde Ambtenaar verlangen tot opmeting van perceelen, zullen daarvan voor of op 24 Mei a. s. kennis moeten geven ter Secretarie. Texel, 19 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ten verzoeke van den Commissaris des Konings in de provincie Noordholland ter kennis van zeevarenden lo. dat van den 20 Mei 1890 tot den 25 Mei daaraanvolgende, van des voormiddags 10 uren tot des namiddags 3 uren, schoten zullen gedaan worden op de Kustbatterij bij Burgerdam, in eene richting even be noorden en op de Kustbatterij bij Diemerdam, in eene richting even bezuiden het in aan bouw zijnde fort „Pampus", zoodat het gedeelte der Zuiderzee, beoosten dat fort op de schietdagen onveilig zal zijn tot drieduizend meter beoosten de lijn „Naarden" lichttoren „Marken". Tijdens de schiet oefeningen zal de roode vlag waaien op gemelde batterijen en op het fort „Pampus". 2o. dat in den loop dezer en volgende maanden in het „Schulpengat" ter hoogte van „Kijk duin" binnen het betonde vaarwater, proeven zullen worden genomen met ongeladen torpedo's De ligplaats der torpedo's zal ken baar worden aangeduid. Texel, 19 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, (LM. KOOIJ. TEXEL, 21 Mei 1890. De eerste lammerenmarkt voor dit jaar kenmerkte zich door een grooten aanvoer grooter dan wellicht was verwacht, wanneer men de geruchten moet gelooven, dat reeds veel in voorkoop was verkocht. Het jonge vee zag er over het algemeen goed uit, doch hoe kan het anders, als de natuur zoo medewerkt. Aangevoerd werden 1897 lammerende prijzen varieerden van f 10 tot f 16.75. Bijkans alles werd van de hand gadaan, slechts enkele verkoopers, die wellicht wat al te veeleischend waren, brachten hunne koopwaar onverkocht landwaarts, in de verwachting de volgende week voor nog hoogere prijzen dezelve van de hand te doen? Dat zullen de markten te Leiden en van andere plaatsen leeren. Verder werden nog aangevoerd 23 Koeien, 4 nucht. Kalveren, 20 Varkens, 41 Biggen en 7 Schapen. Besprekingen van den beschrijvingsbrief voor de Alg. verg. Woensdag 28 Mei te Am sterdam te houden en benoeming van een afgevaardigde daarhenen, waren de werkzaam heden voor de vergadering van het departement Texel der M. t. N. v. 't Alg., tegen Maandag avond jl. uitgeschreven. Na lezing der notulen en mededeeling van eenige ingekomen stukken, werd tot de aan de orde gestelde werkzaamheden overgegaan. De punten van beschrijving lokten met tot oppositie uitde afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven, mits rekening houdende met het gevoelen der vergadering. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer C. A. de Braai. De vergadering was sobertjes bezocht, wel licht als een gevolg van de drukte van den marktdag, de druk daarvan kon dit althans niet veroorzaken. Men maakte ons attent op eene kleine vergissing in ons vorig nummer begaan met de mededeeling van de 60-jarige Echtvereeniging van een paar onzer plaatsgenooten. De datum van dat jubeleum is niet Donderdag 29 a. s., doch naar ons off icieel verzekerd werd Vrijdag 30 Mei a. s. Naar wij vernemen zal ds. Gelderman hoogst waarschijnlijk zondag 22 Juni a. s. zijn afscheidsreden alhier houden, niet op 15 Juni zooals in sommige bladen werd vermeld. Op den 12den Mei jl. kwam de Synodale commissie der Hervormde kerk ter voorjaars vergadering te 's Gravenhage bijeen. Onder meer kwam aan de orde een verzoek van den ring Texel, om verlenging der dispen satie van art. 23 van het reglement op de vacaturen, in betrekking tot den predikdienst in de Hervormde gemeente te Eierland, ten einde in die gemeente den arbeid van den daar geplaatsten godsdienst-onderwijzer te besten digen. Toegelicht door de vereischte bescheiden en gunstige adviezen van het betrokken kerkelijk bestuur, werd dit verzoek op dezelfde voor waarden als vroeger toegestaan. Oudeschild, 20 Mei. De beide schilderstukjes van den heer Veltens, zijn bij de commissie der te stichten Prinses Wilhelmina-bewaarschool ontvangen en stellen twee gezichten op den Burg voor. Op het eene schilderijtje wordt den Burg voorgesteld van den Waalderweg en op het andere van den Koogerweg gezien, 't Plan moet bestaan om deze producten van den Heer Veltens in de kermisweek in een der lokalen aan den Burg ter bezichtiging te stellen, tegen een gering entree,, hetwelk mede ten bate der stichting komt. De Cocksdorp, 20 Mei. De werkzaamheden op de Benbrack zijn thans in vollen gang. Een aan den eigenaar toebehoorend tjalk schip heeft een aantal werklieden, benevens werktuigen en proviand uit Engeland aan gebracht, TEXELSCHE COURANT. b—wiwaa—na—aMareaftBcgpa—

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1