N°. 276. Zondag 25 Mei. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naax Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landmeter van het Kadaster te Alkmaar in het begin der volgende maand deze gemeente zal komen be zoeken tot opneming der kadastrale veranderingen. Zij die genoemde Ambtenaar verlangen tot opmeting van perceelen, zullen daarvan voor of op 24 Mei a. s. kennis moeten geven ter Secretarie. Texel, 19 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 24 Mei 1890. Men verzoekt ons mede te deelen dat de opgave van de alhier te houden paardenmarkt, zie onder het officieel in vorige nummers niet juist is, dit moet zijn Maandag 16 Juni. In vier veebooten en vier schuiten, waarvan 3 door een sleepboot werden ge trokken en de vierde aan een veeboot was verbonden, ging het product van Texel's bodem Donderdagmorgen van hier naar de Leidsche markt. Ongeveer 5400 lammeren maakten deze eerste zending uit. 't Pleit zeker wel voor een groeizaam jaar, dat de eerste reeds geannonceerde hooi- veiling voor dit jaar nog in de maand Mei zal plaats hebben. Oudeschild, 23 Mei. Met het duiken op de „Newnham" gaat het gelukkig naar wensch. Zeventien personen van hier zijn bij dat werk bezig en verdienen per hoofd 30 ct. aan elke baal, die geborgen wordt. Aangezien nu reeds in Mei 468 balen katoen zijn opgehaald, be- somde elk der bergers in ruim drie weken tijds f 140 ruim. Het zoontje van den machinist Yisman, dat dezer dagen bij 't op een wagen laden van een stuk hout zoo ongelukkig was doordien't hout op zijn been viel, heeft belangrijke kwetsuren bekomen. Vermoedelijk is het scheenbeen gebroken. Dr. Stam, die den gekwetste hulp verleende geeft alle hoop op een volkomen herstel. Achter de haven geraakte een jongetje te water bij de garnalenkokerij van de heer Dros. Gelukkig merkte de heer D. het ongeval en wist het knaapje nog juist in tijds te redden. Naar „De Tijd" ver neemt, is het verslag van de Raad van State over de militiewet thans definitief vastgesteldzoo dat de indiening van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer binnen zeer korten tijd te verwachten is De overname van het volgende wordt ons verzocht omtrent de bosschen en wandeldreven te Bergen Toen den 3en Mei jl. een gedeelte van 't bosch te Bergen werd afgesloten, verloor het bevallig gelegen dorpje zeer veel van zijne aantrekkelijk heid. Bergen, een der bekoorlijkste plekjes van ons land, aan den voet van Holland's duin met zijne schoone wandelingen, zijn statig ge boomte en altoos groene lanen Bergen, te midden van 't aloude Kennemerland, door schilders geroemd, door dichters bezongen en iede- ren Zomer bezocht door tal van vreemdelingen wat zou Bergen zijn zonder bosch en zonder duinen Algemeen werd dan ook de genomen maatregel van harte betreurdinzonderheid door de ingeze tenen dier gemeente en door zoovelen uit het naburige Alkmaar, die een hunner meest gelief koosde uitstapjes daardoor zouden moeten missen. In dag- en weekbladen werden luide klachten aangeheven en van verschillende zijden werden luide klachten aangeheven en van verschillende zijden werden öf rechtstreeks öf zijdelings ver zoeken gericht tot den eigenaar, om op het genomen besluit terug te komen. En werkelijk is reeds voor een deel aan dien wensch gehoor gegeven. Een der schoonste punten onder de zoogenaamd „hooge boomen" by „het Vrouwtje aan 't Duin" aan alle bezoekers van Bergen overbekend, is thans weer voor 't publiek, toegan kelijk gesteld en zeer zeker zal 't daar niet aan bezoek ontbreken. Bovendien blijven hier en daar zeer fraaie wandelingen over, buiten het afgesloten terrein. Alleen op de duinen en in de daaraan grenzende bosschen is de toegang verboden, maar algemeen blijft men hopen, dat ook die bepaling van niet al te langen duur zal zijn. Het beste middel om haar opgeheven te zien, zal wel zijn, dat de talrijke bezoekers, die thans van Alkmaar af, het schoone plekje per tram omnibus kunnen bereiken, zich onthouden van 't beschadigen van boomen en gewassen en eerbied hebben voor eens anders particulier eigendom. Woensdagavond omstreeks 7 ure, ge raakte door een onbekende oorzaak het huis, bewoond door den timmerman K. Blauwboer te Valkoog, in brand. De belendende timmerwerkplaats en het woonhuis bewoond door de Wed. Bakker, werden mede een prooi der vlammen. Naar men zegt, was werkplaats en aanwezig hout niet geassureerd. Zou, vraagt de Haagsche Ct., de Nederland- sche Bank nu niet eens willen doen wat voor het Rijk onmogelijk schijnt te zijn, nl. den waren weg inslaan om zoo spoedig mogelijk den valsche munter te betiappen Reeds meermalen gaven wfi dien weg aan: Het middel kost eenig geld, maar is afdoende, nl.afkondiging dat aan ieder, die een valsch biljet (of geldstuk; vrfi willig aanbrengt met gegevens omtrent den persoon van wien hij het ontving, de volle geldswaarde wordt terugbetaald. Thans wordt een valsch stuk eenvoudig in beslag genomen ten nadeele van dengene, die 't in handen liet stoppen en die toevallig op 't bezit betrapt wordt. Van schadevergoeding is geen sprake, hoe billijk dat deze ook zou zijn, reeds omdat ook het onvoldoende politie-toezicht mede schuldig is aan de mogelykheid der ver spreiding. Het gevolg van den bestaanden toestand is misschien niet eerlijk, maar toch menschkundig zeer verklaarbaar dat ieder, die ontdekt dat hem vermoedelijk valschgeld in handen is ge speeld, zich daarvan zoo spoedig mogelijk weer tracht te ontdoen, de schade op zijn volgman schuivende. En zoo loopt dat valsche geld met groote snelheid van hand tot hand en heeft doorgaans, wanneer het wordt aan gehouden, reeds zulk een omweg afgelegddat de eerste uitgever niet meer is uit te vinden en intusschen alweer tijd heeft gehad om nog meer van zijne waar aan den man te brengen. Men moet de menschen niet plaatsen tusschen hun beurs en hun geweten. Een kleine premie op de eerlijkheid is veel beter en komt in dit geval, per slot van rekening, misschien nog goedkooper uit ook. Bij het visschen op de Noordzee doet zich de kwallenplaag weer gevoelen, tot groot verdriet en schade der visschers. Evenals in den vorigen zomer wordt daardoor het visschen meermalen onmogelijk gemaakt. Soms is het net zoo met kwallen gevuld, dat de visschers het niet kunnen optrekken. Men is dan genoodzaakt het net te openen en de gevangen visch tegelijk met de kwallen prijs te geven. Te Bergen op Zoom is in een stal met veertig varkens, toebehoorende aan den heer De Beukelaar aldaar, de besmettelijke vlek ziekte uitgebroken. De Staatscourant geeft een staat van de geboorten en van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over het jaar 1889. Geboren werden in ons land 157,972, waar onder 7443 levenloos werden aangegeven. Het getal sterfgevallen, met inbegrip dei- levenloos aangegevenen, was 98,577 of 21.88 als middelcijfer op de 1000 inwoners. In 1888 waren de cijfers 158,865 geborenen, waaronder 7771 levenloos aangegevenen, en 99,012 sterfgevallen of 22.11 op 1000 inwoners. Het sterftecijfer was het kleinst in de pro vincie Limburg, 16.46 op de 1000 inwoners. Ook de provinciën Groningen (18.72), Fries land (18.90), Zeeland (19.76) en Gelderland (21.07) bleven beneden het gemiddelde. Het ongunstigste cijfer leverde de provicie Znid- Holland met 23.57. Verder hadden Utrecht 23.05, Noordbrabant 22.97, Noord-Holland 22.82, Overijsel 22.51 en Drente 22.41. De oorzaak van den achteruitgang van den handel in Hollandsche boter moet volgens den Engelschen consul vooral gezocht worden in de omstandigheid, dat de boeren hier te lande niet met den tfid zijn meegegaan. De groote afnemers in Engeland eischen voor alles boter van gelijke hoedanigheid, kleur en zoutgehalte. De Fransche opkoopers houden rekening met dezen eischzij koopen van honderden boeren de boter op en verwerken deze in eene groote fabriek tot al de opgekochte soorten juist dezelfde kleur, hetzelfde zoutgehalte hebben verkregen. Daarna wordt de waar in gelijkvormige vaten verpakt en dan naar Londen gezonden, waar dus altijd veel boter van precies dezelfde soort verkrijgbaar is. Frankrijk voerde in 1888 ook voor bijna 3 millioen pond sterling (is 36 millioen gulden) uit. Zeer veel zou er voor Nederland terug te winnen zijn, gelijk de Engelsche consul meent, wanneer de boeren zich vereenigden en in fabrieken boter lieten bereiden van geheel dezelfde hoedanig heid, zoodat het verschil tusschen de vaten weg viel. Het Hollandsche vee en het weiland kunnen met elk ander land in degelykheid wedy veren, zoodat de ver betering hoofdzakelijk van den boer moet komen. r TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1