Buitenland. Naar men ons mededeelt, zal den eersten Pinksterdag in de Herv. Kerk alhier optreden den Eerw. Heer Osinga, candidaat te Utrecht. Volgens de afgesloten lijst datolSFebr. 1890, zijn voor de slachtoffers van de ramp te Antwerpen, bij de Holl. club aldaar giften ingekomen tot een bedrag van fr. 31881.47. Het woord van dank, dat door het comité van ondersteuning aan de Holl. club is toe gezonden, eindigt aldus: „Hetgeen gij gedaan hebt is van zulken aard, dat wij u en uwe landgenooten niet meer als vrienden enkel zullen aanschouwen, maar als broeders dewelke hunne gevoelens van broe derlijkheid en genegenheid hebben laten blijken. In naam der ongelukkigen, waarvan gij de smart hebt geholpen te verzachten, hebt dank daarvoor." Het sedert 1 Januari jl. te Leeuwarden gestationeerde detachement huzaren zou d. d. naar Deventer terug keeren. Met het oog op de mogelijke werkstaking onder develdar- beiders in de noordelijke streken der provincie Friesland, is echter daags te voren tegenbevel gekomen en zal het detachement voorloopig nog te Leeuwarden blijven. Dat bouwgrond te Hoofddorp nogal waarde heeft, bewijst dat een perceel grond groot 200 vierk. Meter verkocht is, buiten alle kosten, van f 1500. Door den heer Mr H. Cosman, te Amster dam, is aan Gedeputeerde Staten van Noordholland een request ingediend, waarbij hij, onder ver wijzing naar zijn request van 2 November 1889 aan Provinciale Staten van Noordholland, te kennen geeft, dat hij krachtig heeft gewerkt om het plan van verbinding der gemeenten Alkmaar en Hoorn door eene stoomtrambaan te verwezenlijke en dan ook al de noodige vergunningen van belanghebbenden reeds heeft verkregen, terwijl hij vele blijken van instemming van de zijde van het publiek mocht ontvangen. Hij verklaart er niet aan te twijfelen, of hij zal met den reeds toegozegden steun van eenige financiers de zaak tot stand brengen, zoodra de noodige vergunningen zyn verkregen, die echter door langdurige onderhandelingen met enkelen nog op zich laten wachten. Als requestrant eventueel subsidie noodig mocht hebben, noemt hij als uiterst mogelijke grens f 10,000 's jaars voor de eerste vijf jaren, f 8000 's jaars voor de vijf volgende jaren, f6000 's jaars voor de vijf daaraan volgende jaren en eindelijk f 4000 voor de laatste vijf jaren. Gelijk men weet, is deze stoomtram om over lading van goederen te Alkmaar en Hoorn te voorkomen, met normale spoorwijdte (M. 1.435) ontworpen, terwijl de door den heer Arkes gepro jecteerde verbinding smalspoor zal hebben en desniettegenstaande eene subsidie van f 150.000 zal behoeven. De heer Mr. H. Cosman wijst nog op de gunstige rapporten van de civiel-ingenieurs jhr. H. H. Sandberg en S. G. Eveits en twijfelt niet, of hij zal het belang der provincie minstens evenzeer baten als de heeren Bosman en de Lange met den door hen geprojecteerden locaalspoorweg, welke, zooals bekend is, eene garantie van f 36,000 's jaars zal behoeven. Het bedrag der subsidiën van een stoom tram Hoorn Schagen is reeds tot f 115.500 gestegen. De Kamer van Koophandel te 's-Graven- hage heeft in hare laatste vergadering het initiatief genomen tot eene uitbreiding van den werkkring der Kamers van Koophandel, tot de werkstaking. Zij besloot namelijk aan de Regeering in overweging te geven intijds maatregelen te nemen om door hot optreden van com missiën werkgevers en werklieden bij werkstakingen tot elkaar te brengen en de Kamers van Koophandel daartoe aan te vullen met een aantal patroons en werklieden, alleen bij deze gelegenheden. Te Smilde beproeft men, naar 't schijnt met goed gevolg, de vruchtboomen van vele rupsen te bevrijden door aan de takken lappen te bevestigen, die met petroleum zijn gedrenkt. De Nederlandsche consul te Zurich dringt in zijn verslag er op aan om den ouden roem van de Hollandsche sigaren in Zwitserland te handhaven. De consul te Glasgow maakt de zelfde opmerking. Het best zou persoonlijke overkomst zyn, zooals door Duitsche fabrikanten en handelaren wordt gedaan. De heer A. W. Sijthoff, te Leiden, heeft eenige gozondheids-voorschriften voor het huis gezin uit gegeven, die door den beknopten vorm, degenlijken inhoud en practische indee ling wel aanbeveling verdienen. Men vindt o. a. zonder omhaal van woorden duidelijk vermeld, wat men doen moet bij beenbreuken, bij verrekking of stuikking, bij brandwonden, bij bloedingen, bij vergiftiging, bij verdronkene enz., enz. De docter is niet altijd dadelijk bij de hand, vooral niet op het platteland. Het kan dus soms van de omstan ders afhangen of een persoon, wien een ongeluk overkomt, nog gered wordt. Ook voor de opvoeding van het kind in het eerste levensjaar en voor de behandeling van besmettelijke ziekten worden zeer doel treffende voorschriften gegeven. De prijs dezer uitgave is zeer laag, zoodat zij in geene huis kamer behoeft te ontbreken. Op niet grooten afstand van de plaats van afrijden, schrikte het paard, gespannen voor een wagen, toebehoorende aan een boer, woonachtig te Zoeterwoude. Het schrikken van het beest had tot gevolgen het in de Westendsche vaart rijden en omvallen van voerman, voertuig en trekbeest, het breken van de eieren, voor Leidens bewoners bestemd, het wegzinken van de versche natuurboter- in vaatjes geborgen, naar het rijk der visschen, het ongedeerd uit de vaart te voor schijn halen van boer. paard en wagen, het be schadigd op den wal brengen van genoemde vaatjes, het verlies der eieren, de droefheid van den eigenaar, het medelijden van eenigen met den natten boer, uitroepen dat het „zonde" was van het kostelijke eten, misplaatst genoegen van sommigen den terugtocht naar het dorp en ver slagenheid in den huiselijken kring. Het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen deelt mede, dat prof. Depaire, te Brussel, 302 monsters van jenever onderzocht. In twee monsters vond hij zwavelzuur daarentegen bevatten 42 pCt. der monsters groote hoeveelheden foezel (amyl. alcohol), waaraan in de eerste plaats de verderfelijke werking van dien jenever moet worden toege schreven. -i- Den onaangename® reuk in nieuw behangen vertrekken kan men '©8.jiö volgende wijze ver drijven: Nadat men de ramen en deuren van zulk een vertrek gesloten heeft, brengt men er met de noodige voorzichtigheid een pot met gloeiende kolen in en strooit hier eenige handen vol jenever bessen op. Na verloop van 12 uren opent men de deuren en vensters, om frissche lucht te doen binnenkomen, waarna 'men bemerken zal, dat de onaangename reuk geheel verdwenen is. Men meldt uit Westes-Blokker De tegenwoordig buitengewoon rijke ansjo visvangst heeft te Andijk van 20 boerenarbeiders visschers gemaakt, die spade en ploeg verlatend, ieder op eigen gelegenheid ter ansjovisvangst varen, en nu al zooveel verdiend hebben, dat zij het geheele jaar, den volgenden winter incluis, hun nooddruft kunnen bekomen, terwijl in hun vorig bedrijf iedere winter hun in dit opzicht een zwaren strijd opleverde. De overleden kassier P. S. te Sneok laat, volgens „De Standaard", een passief na van f 500,000. De crediteurs zullen ongeveer 4 pCt. kunnen bekomen. E-m zonderlinge lijkoven in Nederland! De varkensvlekziekte komt weder in Does burg voor en heeft één slachtoffer gemaakt. Het lijk is in een retort der gasfabriek gestopt en tot asch verteerd. Maandagmiddag reed de vrachtrijder J. met zijn span rossen, maar ditmaal ook een span achter zijn deligence, de reis ging voorspoedig van Hoofddorp naar het eerste station, en hier ontwaarde de koetsier, dat het halster aan het rijtuig zat en een paard ontbrak. Iemand werd verzocht het verlorene dier weder op te sporen, nauwelijks echter goed en wel op reis of no. 2 van achteren, ging het ook eenigs te hard, zoodat deze ook het halster achter liet en zijn reis niet verder mede maakte. Dit was toch de koet sier al te bar, en hij verliet zelve zijn voertuig, om dit hen beter aan 't verstand te brengen: Eindelijk zijn eigendom weder in bezit hebbende, heeft hij de paarden tot straf zes weken in den Stommeerpolder in de wei gebracht met de hoop dat zy beter zullen oppassen en niet zoo gauw vallen, Een bij het Depart, van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie meldt: De Atjehers bezetten op 14 Mei eene benting te Pedawa Boentang, nabij Edi, den vorigen dag door den Edische hulptroepen verlaten. Den 15en werd vruch teloos gepoogd met 300 bajonetten den vijand er uit te verdrijven. Gesneuveld zijn 3 fuseliers, gewond de kapitein H. F. C. van Bijleveldt, de eerste luitenant Oudendal, de 2de luit. Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vijand had 14 dooden en 15 gewonden. Dezer dagen ontving iemand een bank biljet van f 25, waarop twee naamstempels waren afgedrukt; onder een daarvan stond geschreven „failleert spoedig" en onder den anderen „is insolide". Misschien eene goede manier om dat ongepaste middel van reclame tegen te gaan! In West-Pruisen mag zeker niet geklaagd worden over duurte van levensmiddelen voor den minderen sfandalthans aan de markt van Straatsburg worden de aardappelen verkocht van 60 pf. of 30 centen, per Ko., uitgelezen waar, ter verzending per spoor kost 70 pf. Tegen zoo lagen prijs werd er dit product sedert menschen- geheugen met van de hand gedaan. Een telegram uit Havana meldt eene vreese- lijke ramp, die Zaterdag avond aldaar heeft plaats gehad. In een magazijn dier stad ontplofte een vat buskruit, waardoor het huis instorte en 22 perso nen, waaronder de consul van Venezuela en 4 officieren der brandweer, het leven verloren. Er zijn meer dan 100 gekwetsten. Deze ramp heeft in Havana groote ontsteltenis verwekt. Omtrent het vreeselijk ongeluk bij Ratibor worden de volgende bijzonderheden gemeld. Van de naburige dorpen waren op den Hemelvaartsdag een aantal jonge meisjes van 12 tot 14 jaren, die van de kerkelijke communie kwamen, bij Sla- wikau aan den oever van de rivier de Oder bijeen- verzameld om zich te laten overzetten. De veerman gebruikte een te klein vaartuig. Zy waren echter bijna over, toen op een twintigtal schreden van den oever het vaartuig omsloeg. Eene volwassen V vrouw, moeder van zes jonge kinderen, en 46 meisjes raakten te water. Men hoorde een vree selijk gegil en toen niets meer. De veerman redde zich zwemmende. Zes kinderen werden levend onder het vaartuig van daan gehaald. De anderen verdronken onder het oog harer op den anderen oever staande jammerende ouders en van de andere kerkgangers. Te Birmingham, in Alabama, is en neger opgehangen, die als lid eener dievenbende zooveel moorden begaan had, dat hij ze zich niet meer allo herinnerde. Achttien kon hij er noemen. Een pleizierreisje. Zondag is de ballon „Figaro" te halfdrie te Eughien opgestegen met 5 passagiers, waaronder een dame. Boven het meer door een hevig onweder overvallen, daalde hij van eene hoogte van 4000 meter met zulk eene vaart, dat alles moest overboord geworpen worden en het vijftal eindigde met zich half te ontkleeden om maar niet in 't meer te verdrinken. Men kwam neer in het bosch van Hez, onder een stortregen, en moest zoo nog een eindweegs loopen om het naaste dorp te bereiken. Een onverwachte bezoeker: Zondagoch tend, tijdens de godsdienstoefening in een der kerken, gelegen aan den grooten weg van Barnes naar Nortlake, in Engeland, trad een reusachtige bruine beer, ontsnapt uit eene naburige menagerie eensklaps het kerkgebouw binnen en begon den tempel door te wandelen. De voorganger had tot tekst gekozen de woorden„Vreest niets!" en had juist deze woorden uitgesproken, toen het beest zich vertoonde. Van alle kanten begon men te schreeuwen. De beer legde zich, zonder zich daaraan te storen, vreedzaam in het ruim der kerk tusschen de aanwezigen neer. Zijne inmiddels toegeschoten bewakers draalden niet zich van hem meester te maken. De voorganger kon daarna weder ongestoord spreken naar aan leiding van den gekozen tekst. Docter Heller schrijft in het Münchener mediz. Wochenschrift, om te voorkomen, dat de kinderen des nachts hoesten, het volgende „Het gebeurt dikwyis, dat kinderen, die overdag volstrekt niet hoesten, zoodra zy des avonds

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2