N277. Donderdag 29 Mei. A#. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de landmeter van het Kadaster te Alkmaar in het begin der volgende maand deze gemeente zal komen be zoeken tot opneming der kadastrale veranderingen. Zij die genoemde Ambtenaar verlangen tot opmeting van perceelen, zullen daarvan voor of op 24 Mei a. s. kennis moeten geven ter Secretarie. Texel, 19 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, maken bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van JOHANNES DE GRAAF, wonende te De Cocks- dorp, Texel, om vergunning tot oprichting eener broodbakker^ in het perceel kadastraal bekend Sectie A, No. 1316. Op Donderdag den 12 Juni 1890, des namiddags te 1 uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel den 28 Mei 1890. De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat er, evenals vorige jaren, alhier weder schietoefeningen zullen plaats hebben, en wel van 2 Juni tot ongeveer 31 Augustus. Deze schietoefeningen zullen bestaan in: 1«. het schieten met springgranaten uit de batterij „Kaaphoofd" op de plaat Onrust; 29. het schieten uit het fort „Erfprins" en uit de batterij „Kaaphoofd" op eene sleepschyf op gelijke wijze als zulks vroeger is geschied; 89. het schieten uit het fort „Oostoever" met granaatkartetsen in de richting O. ten Z. op het Balgzan d. 49. het schieten uit het fort „de Harssens." De onveiligheid zal op de schietdagen op de gebruikelijke wijze worden aangegeven door het plaatsen van ruode vlaggen op de batterijen waaruit gevuurd wordt, terwijl bij het vuren met spring granaten op de Onrust bovendien een roode vlag van de „Reddingskaap" aldaar zal waaien. De vletterman KENNINK is weder als voorheen uitsluitend belast met het weghalen van het materieel van de plaat Onrust. Ter voorkoming van ongelukken wordt er gewezen op het gevaar dat er gelegen is in het aanraken of opnemen van projectielen, die op de Onrust ongesprongen blyven liggen, terwijl den visschers aan te raden is om, bij het vuren van het fort „Erfprins" (kenbaar aan eene roode vlag van de batterij) niet tegen wind en stroom in het „Noordergat" voor anker te komen. Texel 27 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 28 Mei 1890. De ring Scharwoude zal na het vertrek van Ds. Gelderman, te Texel de vacatures te Oudeschild en den Burg vervullen. Door de Herv. gemeente te den Burg, is toezegging van beroep gedaan aan den candidaat Osinga te Utrecht. Zaterdag, 24 dezer, vergaderde de afdee- ling Texel van 't Nederl.Onderwijzers-Genoot- schap. Als de meest geschikte tijd voor eene arron- dissements-vergadering (Het arrondissement Texel omvat de eilanden: Texel, Vlieland en Terschelling) werd een Zaterdag in de tweede helft van Augustus aangewezen. Verder werden de volgende punten besproken: 1. „Het leven van Prins Willem den Derden," (ingeleid door den Heer P. Haremaker). 2. „De zorg voor de nagelaten betrekkingen van onderwijzers," (ingeleid door den Heer F. Heeroma. 3. „Onze vergaderingen" (ingeleid door den Heer De Braai). De volgende vergadering zal in September aan Den Burg worden gehouden. 2677 lammeren waren Dinsdag op de tweede groote lammeren-markt aangevoerd. Goede prijzen werden besteed, zoodat weinig onverkocht behoefde te blijven. Dank het goede toezicht, hadden geene ongelukken plaats, hetgeen bij zulk een drukke passage van rijtuigen op een beperkt terrein zeer goed zou kunnen voorkomen, te meer waar zooals dezen dag, tengevolge de schoolvacantie, de jeugd zoo ruim vertegenwoordigd was. Een knaap had het ongeluk bij het van een wagen af springen te vallen, waardoor de achter den wagen verbonden kar hem over het lijf ging, hij scheen er echter niet ernstig door gedeerd te zijn. Oudeschild, 27 Mei. Heden arriveerde hier van Nieuwediep de Engelsche Zeetjalk „Catha- rina", welke ijzer komt laden van het stoomschip „Benbrack". Het vervoer van de strandings plaats naar de haven is door voerlieden aangenomen, tegen f 5.25 per ton. Onder de talrijke passagiers, die Zaterdag voor Pinkster naar Texel reisden, was een behoeftig meisje, dat zoo ongelukkig was den hoed te verliezen. Twee medereizigers, een paar jongelieden van den Burg, hadden de vriendelijkheid een beroep te doen op het medelijden der overige passagiers. In de pet, waarmede zij eene inzameling hielden, werd zooveel geofferd, dat niet alleen een andere hoed maar ook nog een paar nieuwe schoenen kon gekocht worden. Zooala men zich herinnert is op de begrooting van Waterstaat voor 1890 een crediet toegestaan om over te gaan tot de afschaffing van alle emolumenten voor de postambtenaren en hun daarvoor van rijkswege een evenredige tegemoet koming te verleenen. De Minister heeft thans aan dat plan uitvoering gegeven. De ambtenaren, die de emulementen verliezen, zullen voorloopig uit de schatkist een toelage ontvangen overeenkomemd met het gemiddelde bedrag van hetgeen zij in de laatste drie jaren aan emolumenten ontvangen hebben. Zoodra er een nieuwe traktementsregeling tot stand komt, zullen die toelagen vervallen. De Staat zal zich nu voortaan zelf belasten met de diensten aan particulieren, b. v. het aannemen van abonne menten op dagbladen tegen een provisie, die in de schatkist zal vloeien. De toelatingsexamens voor den cursus 1890/91 aan de Rijkslandbouwschool te Wage- ningen zullen omstreeks half Juli plaats heb ben. Aangiften van nieuwe leerlingen worden voor 1 Juli ingewacht. Aan hen, die leerlingen wenschen te plaatsen, wordt aangeraden, bij den directeur, den heer L. Broekema, tijdig inlichtingen in te winnen. Programma's, waarin ook de eischen van toelating omschreven zijn, worden, op verlangen, gratis toegezonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de navolgende aanschrijving gericht aan 'sKonings commissarissen in de provinciën „Herhaaldelijk komt het voor, dat Nederland- sche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industriëele onder nemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. „Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zeiven óf door tusschen- komst van den burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederl. consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Maandagmiddag is een van Urk naar Edam bestemd pleizierjacht op de Zuiderzee omgeslagen. De vier zich aan boord bevindende heeren werden door een harderwijker botter gered en op het van hier vertrokken en naar Amsterdam bestemde jacht „Sirene" overge bracht. Het omgeslagen vaartuig is later door Harderwijker visschers op sleeptouw genomen en naar Yolendam gesleept. (Held. Ct.) De landbouwer M. Wijdenes Kz. te Opperdoes, heeft de eerste Opperdoeser aar dappelen van den kouden grond Z. M. Koning aangeboden. Den 24sten werden op de markt te Alkmaar de eerste nieuwe aardappelen aan gevoerd door den landman T. Kloosterboer te Sint-Pancras. De tentoonstelling van paarden, runderen schapen, varkens en kaas te Hoorn, uitge schreven door de Yereeniging tot bevordering van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier, is vastgesteld op 21 Juni a. s. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1