N\ 278. Zondag 1 A0. 1890. 1 Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, maken bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van JOHANNES DE GRAAF, wonende te De Cocks- dorp, Texel, om vergunning tot oprichting eener broodbakkerij in het perceel kadastraal bekend Sectie A, No. 1316. Op Donderdag den 12 Juni 1890, des namiddags te 1 uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel den 28 Mei 1890. De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Texel roepen bij deze op de milicien verlofgangers te Texel van de lichtingen 1884 tot en met 1888, welke voor 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld om zich op Vrijdag den 6 Juni 1890, des middags te 12 ure, te bevinden ter bijwoning van de inspectie op het Raadhuis alhier. De milicien-verlofgangers werden opmerkzaam gemaakt dat zij zich, zooals het den soldaat be taamt, nuchteren en ordentlijk, in ynilitaire kleeding presenteeren 9n voorts: lo. Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zak boekje en verlofpas niet medebrengt, met provoost arrest zal gestraft worden. 2o. Dat hij na de opgelegde straf te hebben onder gaan, krachtens art. 143 der Wet andermaal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. 3o. Dat indien dat tweede onderzoek geen gun stiger resultaat oplevert dan het eerste, de zoodanige onder de wapenen zal worden ge roepen. 4o. Dat de verlofganger, die zonder geldig geoor deelde redenen niet aan de oproeping voldoet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel, den 28 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN» De BURGEMEESTER der gemeente Texel brengt ten verzoeke van den Commandant van Z. M. Artillerie Instructieschip „Aruba" ter algemeene kennis dat in den loop van dezen zomer aan de Hors nachtelijke schietoefeningen met geschut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden zal er van genoemd Instructieschip tot het invallen der duisternis een roode vlag waaien, en één uur voor den aanvang van dezelven 2 kanonschoten gedaan worden. Texel, 30 Mei 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 81 Mei 1890. Ter eere van het 60-jarige huwelijksfeest van den heer Jb. KI. Bruin en Echtgenoote, hadden vele bewoners in de Weverstraat, Donderdag de vlag ontplooid. Versieringen waren niet aangebracht, naar wij vernamen omdat de jubelarissen verzocht hadden zulks niet te doen. v- Aan bewijzen van belangstelling ontbrak het 't feestpaar evenwel nietgeschenken in verschillenden vorm, felicitatiekaartjes en per soonlijke bezoeken, getuigden van veler deel neming in den feestdag der oudjes. Een woord van dank aan allen, die op verschillende wijze, doch zeker even welgemeend, het feestpaar hulde brachten, is zeker niet misplaatst. In vier veebooten en zeven tjalken, vertrok Donderdag-moi gen de tweede zending lammeren naar de Leidsche markt. 7250 lammeren werden bij deze gelegenheid ver zonden. Mag men ieder diertje op gemiddeld f 14 berekenen, dan werd in dit transport voor meer dan f 100.000 uitgevoerdnog al een beteekenend cijfer. De Cocksdorp, 30 Mei. Als een bewijs dat de Meimaand soms grillig is kan dienen, dat de nachtvorsten deze week belangrijke schade hebben aangericht. In de omgeving van den vuurtoren n. 1. zijn de aardappelen en slaboonen totaal bevroren. Oudeschild, 30 Mei. Gisteren geraakte het zoontje van den winkelier B., bij 't spelen in de haven en zonk bijna aanstonds naar den grond. Eenige speelgenootjes begonnen luid om hulp te roepen en dit leidde tot de redding van hun makkertje. Schipper P, toch, die 't ongeval ontdekte, sprong in een bootje en was zoo gelukkig het kind nog juist in tijds te redden, 't Is nu reeds in weinige dagen het derde kind, dat in de haven te water valt. Van de veebooten, die Donderdag 11. de haven verlieten, ondervonden er 3 ongeveer 3 uren vertraging, veroorzaakt door de ondiepe haven. Een der booten bleef gedeeltelijk buiten, deels in de monding steken. De beide anderen vermochten 't niet eens zoo ver te brengen. Waarlijk, verdieping der haven, zooals in het aanhangige plan is aangegeven, zougeene overtollige weelde zijn, maar ook den veehandel ten goede komen. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 24 dezer is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, dit jaar zal plaats hebben op 24 en 25 Juni e.k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli d. a. v. en dat de commissiën mot het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Assen. Te Voort heeft een kind van twee jaren terwijl de moeder aan het witten was, zich met de kalkmelk gewasschen en er zooveel van in de oogen gekregen, dat het waarschijnlijk blind zal blijven. Dinsdag-nacht is te Borger in een dennen bosch van den heer Dibbets brand ontstaan, waardoor een groot gedeelte van het bosch vernield is. Een paar jaren geleden werd opgericht de Bond tot verbetering van de wijze der benoeming van Hoofden aan Openbare scholen. Nu met de nieuwe Onderwijswet, de ver gelijkende examens zijn afgeschaft, of althans facultatief gesteld, zal bovengenoemde Bond worden ontbonden, terwijl de in kas zijnde gelden zullen gestort worden in het Onder steuningsfonds, opgericht doorliet Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, welk fonds ten doel heeft de ondersteuning van nagelaten betrek kingen van onderwijzers. Wijlen mejuffr. J. C. Van Ligten, onlangs te Amsterdam overleden, heeft eene som van f 10,000 gelegateerd aan de Diaconiescholen der Ned.-Herv. gemeente aldaar, en voorts tot erfgename benoemd het Diaconieweeshuis dier gemeente, aan welke ook toevalt de hoofdsom bij overlijden der gelegateerden. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland is bepaald, dat voor de verloting van paarden, rijtuigen enz., aan te koopen bij gelegenheid der op 26 Juli e. k. te Haarlem te houden paardenmarkt, voor welke verloting ook nu weder vergunning is verleend aan het comité voor de belangen der Haarlemsche paardenmarkten, zullen mogen worden uitge geven 25.000 loten; dat de prijs van elk lot zal zijn f 1, en dat de verloting zal plaats hebben op 28 Juli e. k. op het Raadhuis aldaar. Naar men uit 's Gravenhage meldt zijn in de laatste vergaderingen van den misnister- raad en in eene buitengewone zitting op jl. Zaterdag de legerwetten op nieuw behandeld naar aanleiding van het daaromtrent door den Raad van State uitgebrachte advies. „Semawia" schrijft uit Samarang aan het Soer. Handelsblad, dat de gouverneur-generaal aan het Opperbestuur zijn ontslag heeft aange boden, indien de last bleef gehandhaafd tot in trekking van het besluit van 15 Maart, waarbij de tarieven voor het vervoer van suiker op de Staatsspoor van 25 pet. werden verlaagd. Wij kunnen hier bijvoegen zegt deJava-Bode, dat de gouverneur-generaal in den laatsten tijd heeft gezinspeeld op de mogelijkheid, dat zijn bestuur korter dan vijf jaren zou duren. In eene te Amsterdam gehouden verga dering van bakkersknechts is besloten tot het oprichten van eene Bond van knechts uit geheel het land.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1