N\ 279. Donderdag 5 Juni. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Texel roepen bij deze op de milicien verlofgangers te Texel van de lichtingen 1884 tot en met 1888, welke voor 1 April jl. in he genot van onbepaald verlof zijn gesteld om zich op Vrijdag den 6 Juni 1890, des middags te 12 ure te bevinden ter bijwoning van de inspectie op het Raadhuis alhier. De milicien-verlofgangers werden opmerkzaam gemaakt dat zij zich, zooals het den soldaat be taamt, nuchteren en ordentlyjk, in militaire kleeding presenteeren en voorts: lo. Dat elke verlofganger wiens uitrusting niet in behoorlijke orde bevonden wordt, zijn zak boekje en verlofpas niet medebrengt, met provoost arrest zal gestraft worden. 2o. Dat hij na de opgelegde straf te hebben onder gaan, krachtens art. 143 der Wet andermaal zal worden opgeroepen, om tot onderzoek voor den Heer Militie Commissaris te verschijnen, en dat hij zich dan daartoe naar Alkmaar zal moeten begeven. Dat indien dat tweede onderzoek geen gun stiger resultaat oplevert dan het eerste, de zoodanige onder de wapenen zal worden ge roepen. 4o. Dat de verlofganger, die zonder geldig geoor deelde redenen niet aan de oproeping voldoet, insgelijks ter oproeping onder de wapenen zal worden voorgedragen. Texel, den 28 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis dat gedurende de maanden Juni en Juli 1890 op enkele dagen na afloop van de schietoefeningen der Artillerie te Helder, door de Infanterie schietoefeningen zullen worden gehouden op beweegbare doelen in zee vanaf de kustbatterij van „Erfprins" of van den Zeedijk in de richting van „Onrust". Op die dagen zal de onveiligheid van het vaarwater en van den Zeedijk worden aangekondigd door het plaatsen van roode vlaggen op de batterij „Kaap- hoofd" en op de kustbatterij van „Erfprins" Texel, 3 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 4 Juni 1890. Op de derde groote lammerenmarkt, Maan dag jl. gehouden, waren 1486 lammeren aangevoerd. Hoewel de handel vlug was, hadden de verkoopers groote moeite om de in de vorige week besteedde prijzen, voor hun vee te bekomen. Een lam werd verkocht voor den prijs van f 21'twas er echter ook maar één, en moeielijk kan men daarnaar den marktprijs bepalen. Door een onbekende oorzaak geraakte gisteren een hooischelf van den landbouwer Z. nabij het doolhof in branddoor tijdig aange brachte hulp werd erger gevaar voorkomen. Oudeschild 3 Juni. Een paar visschers van hier, die na Pinksteren naar de Zuiderzee waren vertrokken om daar met netjes de ansjovis vangst te beproeven, zijn reeds teruggekeerd aangezien al hunne netjes vernield werden door kuil visschers, die er des nachts met hunne netten doorsleepten. Andere netjesvisschers waren er soms nog erger aan toe, omdat van enkelen de netten geheel verloren waren gegaan. Zij, die reeds van den aanvang der visscherr met netjes begonnen, konden veiliger terrein zoeken en verdienden door elkaar veel geld. Oosterend, 3 Juni. Verscheidene kleeding- stukken, welke gisteren bij den kleermaker B. op de bleek lagen, geraakten bijna gelijktijdig in brand. De oorzaak voor dit vreemde verschijnsel heeft men niet kunnen opsporen. Gisteren geraakte een meisje van den brievengaarder in eene kolk te water. Op haar noodgeschrei kwam spoedig hulp opdagen en werd zij gered door een zoon van het hoofd der openbare school. Dit meisje is nu reeds voor den tweeden keer op dergelijke wijze van een wissen dood gered. De Cocksdorp, 3 Juni. De gevreesde vlek ziekte onder de varkens begint zich ook hier reeds te vertoonen. Het eerste offer is gevallen bfj den landbouwer K. Wetsteen. De ziekte had zulk een snel verloop genomen, dat het spek, in weerwil van het spoedig afmaken van het dier, niet meer voor de consumptie geschikt was en verbrand moest worden. Naar men van bevoegde zijde hoort beweren, zijn het zuiveren der hokken door middel van karbol en het mengen van zwavel door het voeder, middelen om deze ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan. - Van den heer P. J. Wichers, te Terschelling lomt in het Alg. Handelsblad van Zondag een artikel voor, over de tentoonstelling den 16 dezer in het Paleis voor Volksviyt te houden. De schrijver vestigt daarin de aandacht op den Reddingcilinder van den heer Koning alhier, en zegt daaromtrent „Thans is het werktuig op de tentoonstelling te Toulon, door tusschenkomst van den Nederland- schen representant, den kolonel vanZuylen. Ik bedoel den Redding-Cylinder van den heer Koning, :e Texel, 't Doel van dit schrijven is geen ander, dan daarop reeds bij voorbaat den aandacht te vestigen, omdat ik van zeer verschillende zijden met de meeste waardeering er over heb hooren spreken door hen, die er afdoende proeven bij stormweder en op zeer gevaarlijke punten mede ïebben genomen. Immers, dat zou jammer zijn, indien het niet algemeen bekend werdte be treuren zou het dan ook wezen, dat deze schoone uitvinding voor ons land verloren ging. Waar een der zonen van Nederland na jarenlange onder zoekingen en groote offers er in slaagt, de geheele zeevarende bevolking aan zich te verplichten, moet men in het door handel en scheepvaart bloeiende Nederland niet kunnen zeggen„De eer wordt dikwijls nooit en 't loon te laat gegeven Ook mag geen Jan Saliegeest terughouden van het aanschaffen fan zulk een middel omdat het nog nieuw is, een gebrek trouwens, dat met den dag verbetert. Hoe heeft men eerst gedraald met het aanbrengen van toestellen voor het storten van olie tegen de brekers en toch houdt ieder gezagvoerder er tegenwoordig iets van dien aard op na Daarop volgt eene beschrijving van den ge noemden cylinder en de proeven daarmede reeds genomen, reeds vroeger door ons medegedeeld. De schrijver eindigt aldus: „Den heer Koning te Texel en ons Vaderland met hem de eer, de bestaande reddingsmiddelen met één, dat bijna volkomen zeker werkt, te hebben vermeerderd!" Door de Regeering is bij de Tweede Kamer een ontwerp ingediend strekkende om aan de erven J. M. Consalves, suikercontractanten in Cheribon, f 328,408,83 kwijt te schelden, wegens boeten verbeurd doordien over 1886 en 1887 niet tijdig cijns en plantloon betaald, is. Men verwacht, dat tegen de helft van Juni de legerwetten de Tweede Kamer der Staten-Generaal zullen bereiken. Door bemiddeling der Nederlandsche Heide-Maatschappij zijn dit voorjaar weder aan verschillende personen verschaft kunnen worden ruim 2000 K. G. dennenzaad, waarvan 75 pet. kiemkracht geguarandeerd was, tegen f 1.75 per KG. Wanneer dit vergeleken wordt bij de hoeveelheid van 600 KG., welke verleden jaar verstrekt werd, blijkt daaruit wel, hoe men meer en meer van de tusschenkomst der Heide-Maatschappij gebruik weet te maken. Een Regeeringstelegram uit Indie meldt dat de toestand in Edi ernstiger is geworden en het aantal vijanden is toegenomen. De Radja wantrouwt zijn eigen volk en is in onze benting gevlucht. Van Java worden troepen versterkingen gezonden. Het had de aandacht getrokken, dat in den aatsten tijd in een zelfde werkmansfamilie te meiden betrekkelijk kort na elkander zich ver schillende sterfgevallen hebben voorgedaan. Eerst overleed een kind, daarna de man, vervol gens werd de vrouw ziek, die echter herstelde daarna overleed van den man de moeder, die de zieken nu en dan had opgepast vervolgens een ;ante en eindelijk de vader, terwijl thans een der familieleden, die telkens van elders naar .meiden voor de begrafenis van zijn vader, broeder en verdere bloedverwanten was overgekomen, eindelijk zelf ernstig ongesteld ligt. Al die opvolgende sterfgevallen, waarvan een ijk spoedig zwarte vlekjes op de borst vertoonde, bleven natuurlijk geen geheimsommigen dachten er het hunne van en de mond des volks sprak reeds van een herhaling der beruchten Leidsche vergiftigings-geschiedenis van vrouw Van der Inden, nu ongeveer zes jaren geleden. Een ingesteld onderzoek heeft echter aan het icht gebracht, dat men hier te doen heeft met verschillende gevallen, onder welke de influenza zich vertoont, en dat wederom het bewijs is geleverd, dat deze ziekte wel degelijk besmettelykis. COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1