N#. 280. Zondag 8 Juni. A®. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis dat gedurende de maanden Juni en Juli 1890 op enkele dagen na afloop van de schietoefeningen der Artillerie te Helder, door de Infanterie schietoefeningen zullen worden gehouden op beweegbare doelen in zee vanat de kustbatterij van „Erfprins" of van den Zeedijk in de richting van „Onrust". Op die dagen zal de onveiligheid van het vaarwater en van den Zeedijk worden aangekondigd door het plaatsen van roode vlaggen op de batterij „Kaap- hoofd" en op de kustbatterij van „Erfprins" Texel, 3 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL; gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Dinsdag den 10 Juni 1890, des namiddags te 61/, ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 7 Juni 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 7 Juni 1890. Door den candidaat Osinga, te Utrecht, is voor toezegging van beroep bij de Herv. Gem te den Burg bedankt. Donderdag werden weder ongeveer 4200 lammeren van Texel naar Leiden verscheept. Drie vee booten en drie tjalkschepen, getrokken door een sleepboot, waren noodig voor dit transport. 't Is zeker wel der vermelding waardig, dat van den 5 Mei tot den 6 Juni, dus ge durende een maand, geen enkel sterfgeval in onze gemeente ter secretarie werd aangegeven, en dat op eene bevolking van 5875 personen. Oudeschild 5 Juni. Heden-morgen werden met drie veebooten en drie tjalken 3700 lam meren naar Leiden vervoerd. Door voldoende diepte der haven konden allen op tijd vertrekken Niet van onzen gewonen correspondent Helder, 6 Juni. Heden had met goed gevolg een proeftocht plaats langs de reede en Texel- stroom, van het nieuwe raderstoomschip „Fries land", bestemd voor den Spoor-veerdienst Enkhui zen—Stavoren. De boot liep snel en moet aan alle eischen hebben voldaan. Zij is 's namiddags weer opgestoomd naar Enkhuizen. Tot de ge- noodigden, die den proeftocht mede maakten, behoorde o. a. de heer Loman, oud-burgemeester van Texel. Voor de verpachting van jacht enz. op Vlieland, was de hoogste inschrijver J. Hoe denmaker aldaar, voor f591,25. - Door het bestuur der Harddraverij-ver- eeniging te Schagen is besloten, dat op Dinsdag 9 Sept. a. s. weder twee harddraverijen zullen worden gehoudeneen door paarden, welke nimmer een prijs of premie hebben gewonnen en behoorende aan leden of donateurs der ver- eeniging, en een voor paarden van zessen klaar de paarden moeten zijn aangespannen voor Tweewielige rijtuigen. De prijzen zullen bestaan in fraaie voorwerpen voor de eerste harddraverij; voor de tweede in contanten. - In eene landbouwlezing te Haaksbergen heeft de Heer Marlet, landbouwkundige te Delft aan het talrijk opgekomen publiek den volgenden raad gegevenOm goed hooi te verkrijgen moet men het gras niet te lang laten staan; de beste maaitijd is die, als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met het zaad veel voedingswaarde verloren en is ook de wortel niet zoo krachtig meer voor eene voordeelige tweede snede. Ook het drogen van gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlangen. - Onder het opschrifteene nieuwe paarden belasting doet A. in den Courier de la Meuse hot voorstel om bij de zes klassen, die openstaan in de tegenwoordige regeling van het personeel eene zevende te voegen, onder de benaming „tarif mixte", gelijk die in België reeds bestaat. Dit geeft hun die een werkpaard er op La houden ter uitoefening van hun beroep, het recht om dit paard op te geven onder dit tarief. Men kan zijn paard dan niet alleen als werk paard maar ook als luxe-paard, tot uitspanning gebruiken. In België woidt voor dit tarief 25 francs berekend. Hier te lande betaalt men voor een luxe-paard f 25,- plus 80 85 opcenten; eene liefhebberij, welke dus met al de daarbij gevoegde verhooging op de lagere aanslagen van het personeel als meubelen, dienstboden enz. op een sommetje van f 80.— af 80.— komt te staan. Indien nu eens voor dergelijke classificatie een vast recht van f 10,- werd gesteld, plus de gewone opcenten, zonder andere opdrijvingen van het personeel, dan zou volgens A. van die klasse door zeer velen gebruik worden gemaakt, terwijl men er voor terugdeinst een paard dat gedurende zes dagen in de week werkt, en een zevende zijn meester tot uitspan ning dient het geheele jaar in de eerste klasse te doen. Natuurlyk zou er eene strenge contröle in het leven moeten worden geroepen, ten einde de talrijke misbruiken te voorkomen, waartoe de instelling dezer nieuwe klasse aanleiding zou kunnen geven. De slager M., te Aalsmeer, verkocht in de vorige week op de veemarkt te Amsterdam twee koeien aan een hem onbekend persoon, voor f540. Een uur later waren de beesten reeds weder door een ander gekocht en betaald voor dezelfde som, en toen M. den koopman zocht om den koopsom te ontvangen, was hij gevlogen. Hij is nog zoek en houdt zich ver moedelijk in het buitenland op. In de woning aan den Feijnoordschen dijk, te Rotterdam, waar de vorige week brand uitbrak, waardoor 12 huizen vernield werden, is op den zolder door den politie gevonden en in beslag genomen eene pan met petroleum en eenige vodden en stukken hout, welke daarmede bevochtigd waren. Dit schijnt de aanleiding geweest te zijn tot de inhechtenis neming van den bewoner, die naar de cellulaire gevangenis is overgebracht. De uit Appelscha naar Duitschland ver trokken werkstakende veenarbeiders zijn in hunne hoop, om aldaar werk te vinden, teleur gesteld en keeren terug naar hunne woon plaats. Naar men zegt, zijn ze voornemens aldaar terstond het werk te hervatten. Eene bende werkstaaksters, die op de veen derijen de arbeidenden in het werk poogde te verhinderen, werd door de politie verdreven. De vrouwen zeiden 's nachts te zullen terug komen In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal komt de heer Henry Tindal opnieuw op de reeds vroeger door hem verkon digde denkbeelden betreffende 's lands defensie terug, en dat wel naar aanleiding van de aangenomen wet tot verlenging van den dienst tijd van twee lichtingen der nationale militie. Naar men van vertrouwbare zijde ver neemt, is de commissie, benoemd door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand en de werking van de zieken- en begrafenisfondsen in Nederland, thans zoover met haren arbeid gevorderd, dat zij weldra haar onderzoek in zake de begrafenisfondsen, waaromtrent zij het eerst een rapport hoopt uit te brengen, denkt te sluiten. Van een groot aantal fondsen en maatschappijen werden haar inlichtingen versterkt, terwijl zij met personen uit verschillende deelen des lands op hare vergaderingen een mondeling onderhoud had. Uit Scheveningen wordt melding gemaakt van een gerucht, dat een te Vlaardingen thuisbehoorende logger, op zee door den bliksem getroffen, in brand geraakt en de bemaning omgekomen zou zijn. Een vrijend paartje liep Dinsdag avond langs Leidens straten te wandelen. Aan de Pauwbrug over den ouden Singel scheen het minnekoozen door een groot onge noegen tusschen beiden te zijn gevolgd, zelfs zóódanig, dat de vrijer niets meer van zijn meisje wilde weten en haar daarom maar in het water gooide. Zij werd er door anderen weer uitgehaald en hvj werd door het niet malsche optreden van het publiek tegenover hem genoodzaakt zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken. Zijne korte metten achtte men hoogst ongepast. Als bijdrage tot de bestrijding dei- varkensziekte verdient vermelding, dat een Groninger boer, die veel varkens houdt, gewoon is de dieren, zoodra het warme seizoen aanbreekt 's morgens en 's avonds een weinig (een pijpekop vol) gemalen zwavel door hun voeder te roeren, terwijl hij daarmede tot September pleegt vol te houden. In tien achtereenvol gende jaren heeft generlei ziekte zijn varkens hokken geteisterd. TEXEI3CHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1