N#. 281. Donderdag 12 Juni. A> 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis dat gedurende de maanden Juni en Juli 1890 op enkele dagen na afloop van de schietoefeningen der Artillerie te Helder, door de Infanterie schietoefeningen zullen worden gehouden op beweegbare doelen in zee vanaf de kustbattery van „Erfprins" of van den Zeedijk in de richting van „Onrust". Op die dagen zal de onveiligheid van het vaarwater en van den Zeedijk worden aangekondigd door het plaatsen van roode vlaggen op de batterij „Kaap- hoofd" en op de kustbatterij van „Erfprins" Texel, 3 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 11 Juni 1890. Maandag, de laatste der vier groote lammeren- markten, waren 697 lammeren aangevoerd. De besteedde prijzen waren niet minder dan die der vorige markten. Over het geheel waren de prijzen in den lammerenhandel besteed, ongetwijfeld zeer ter bevrediging van verkoopers. Naar wij vernemen zal 26 dezer, de bisschop van Haarlem, Monsign. Bottemanne, de parochie Texel bezoeken, ten einde het H. Vormsel te verleenen aan de lidmaten dei- Katholieke gemeente, welke daartoe gerechtigd zijn. Zeer groot was de belangstelling in de gemeenteraadszitting van gisterenavond, blijft die belangstelling zoo voortgaande, dan zal ook de publieke tribune moeten worden vergroot. Belangrijk was de zaak aan de orde dan ook wel, de havenkwestie, die al zoo menig maal op het tapijt kwam en van her naar der was geslingerd, de havenkwestie was ook thans weder de hoofdschotel. Dat de zaak er gemakkelijker op was gewor den zal wel niemand beweren: aan de eene zijde de plannen tot verbetering en vergrooting zooals die door den hoofdingenieur worden vooi- gesteld, met verhoogde kosten voor de gemeente, aan de andere zijde adressen om de vergroo ting niet te doen plaats hebben, als zijnde ondoelmatig en niet gewenscht, en om al zoo de uitgaven niet te doen. Er werd heel wat over gepraat, nieuwe gezichtspunten waren er echter weinig;'t was vrij wel het oude debat; sommigen echter waren tot andere zienswijze gekomen en steunden het verzoek der visschers van Oost "55 Posterend, anderen wenschten vast te houden aan het plan haven Oudeschild. Eene wanhopige poging werd gewaagd om het nemen van een besluit uittestellen, doch als een onverbiddelijke rechter kwam ter tafel een schrijven van den Comm. des Konings, om voor 21 dezer een beslist antwoord te ontvangen, een schemerig uitzicht biedende, dat bij niet voldoening hieraan, de toegezegde subsidiën wel eens moeielijk zouden zijn te verkrijgen. Tengevolge van dat schrijven moest een besluit worden genomen, en werd, toen de zaak genoegzaam was toegelicht en besproken, en na gemoedelijke waarschuwingen, besloten het adres van de schippers van Oosterend en Oost voor kennisgeving aan te nemen, de voorstellen tot havenverbetering thans aan hangig goed te keuren en daarvan den Heer Comm. des Konings kennis te geven. Hiermede is de havenkwestie voorshands afgehandeld en kunnen wij nu de uitvoering van het werk tegemoet zien. Wij waren in de gelegenheid inzage te nemen, van de rekening en verantwoording over 1889, van het waterschap de dertig ge meenschappelijke polders, welke gedurende 14 dagen ter inzage heeft gelegen. Voor belang stellenden deelen wij daaruit het volgende mede De ontvangsten hebben bedragen f 388838,30s. De uitgaven -380883,44. Batig saldo f 7949,866. De ontvangsten zijn omschreven onder zes hoofdstukken, als I. Batig saldo vorige rekening f 8517,29. n. Rest. van vroegere diensten - 1640,03. IH. Omslagen - 19804,59s. IV. Inkomsten van bezittingen - 2683,65. V. Andere gewone inkomsten - 9,00. VI. Buitengewone ontvangsten - 356178,74. f388833.309. Meer specifiek vermeldt hoofdstuk IIIOm slagen over 4718,30,17 in de 28 gemeensch. polders en 659,62,76 in de polder Koog en Everste Koog, enz. Hoofdstuk IV, Renten, huur van dijk, wegen en steenglooiïng en pacht van jacht, visscherij en grasgewas. Hoofdstuk V., Erfpachten. Hoofdstuk VI., Opbrengst van hooigewas, renten en aflossingen van verkochte eigendom men, subsidie voor aanleg van wegen, opbrengst gedeelte dijk en aangegane geldleening (f351,975). De uitgaven, omschreven onder vijf hoofd stukken, wijzen aan I. Jaarw. en kosten van beheer f 2423.60. II. Grondbelasting enz. 338,36s. Ut. Aanleg en onderhoud van werken - 7784,92. IV. Rente en aflossing van schuld - 370310,00. V. Buitgewone uitgaven - 26,55. f380883.44. Hoofdstuk I der uitgaven vermeldt jaarwedden bestuur en beambten, huish. kosten voor ad ministratie, enz. Hoofdstuk III., aanleg en onderhoud van werken. voor Dijken en Kaden f3559.86. Tochtslooten - 427,39. Wegen - 3518,26s. Sluizen, duikers, bruggen en schoeiingen 279,41. Hoofdstuk IV, Renten van een schuld groot f 352,000 a 4Va procent en aflossing daarvan enz. De bezittingen van het Waterschap zijn aandeelen in het maatschappelijk kapitaal dei- maatschappij voor gemeente-crediet f20000. Nog te ontvangen kooppenningen voor ver kochte gronden en hooigewassen f 21523.657a. benevens 599 H. 25 A. 35 c. land, dijken en kaden, wegen, water, slik- en zandwegen en nieuwe grond, zoomede twee arbeiderswoningen. De schulden van het Waterschap wijzen aan eene som van f361,000 tegen eene rente van 3 Va procent. Door het breken van de achteras geraakte gistermiddag in den Binnenburg een wagen met hooi beladen, overwichtig en viel om, de voorraad hooi kwam terecht tegen een winkelraam, dat met moeite dien last tegen houdende, gelukkig niet brak, de bewoner van het huis bleef daardoor bevrijd om als met een tooverslag eene andere etalage in zijn winkel kast te hebben; zonder ernstige gevolgen liep dat ongeluk dus af. De berichten van de Zuiderzee-visschers worden langzamerhand minder gunstig. Was de vangst in de vorige week voor enkele schuiten nog tamelijk bevredigend, voor de meeste waren de resultaten beneden het mid delmatige, niettegenstaande de gelegenheid om te visschen best genoemd kon worden. Enkele schuiten denken a. s. Zaterdag, bij gelijken of nog minderen uitslag, thuis te komen. Over 't algemeen is met de ansjovis best geld verdiendin jaren weet men niet van zulk eene teelt. De Cocksdorp, 9 Juni. Jongstleden Zondag trad alhier voor de Protestantsche Gemeente een agent van het Zendings-genootschap als spreker op. Het doel dezer spreekbeurt was, de Gemeente inlichtingen te verstrekken aangaande de Heidenen, voor wie het Genootschap werkzaam is, en het innen van gelden, welke in zoo ruime mate daartoe benoodigd zijn. Het aantal Engelsche werklieden op de Benbrack is weer met zes vermeerderd. Het werk gaat evenwel niet vlug; ijzer laat zich niet met handen breken. Leverde het aanwezig zijn der Engelschen in het vorige jaar nog eenige voordeelen op voor neringdoenden, thans is die kans ver keken, wijl alles tot zelfs aardappelen en brood (scheeps) uit Engeland is aangebracht. Na de gehouden inspectie van jongstleden Vrijdag aan den Burg, had een der militairen uit Eierland het ongeluk door 't schrikken van het paard onder zijn voertuig te geraken. Hoewel bezeerd aan het hoofd, een arm en een been, kon hij zelf de reis naar huis voort zetten. Zr. Ms. stoomschip „Atjeh" is bestemd naar Atjeh te vertrekken om het eskader aldaar te versterken. Ook Zr. Ms. stoomschip „Flores" heeft orders ontvangen om met spoed naar Atjeh te vertrekken. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1