Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Op 17 Juni zal eene zon-eclips plaats vinden, welk bij ons gedeeltelijk zal kunnen worden waargenomen. Begin van de eclips8 u. 48 m. des morgens, einde 11 u. 4 m. De dagen, vastgesteld voor het houden der algemeene tentoonstelling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw te Dordrecht, zijn gewijzigd, zoodat de opening der tentoon stelling zal plaats hebben op Zaterdag 6 Sept., de algemeene vergadering op Maandag 8 Sept., terwijl de veetentoonstelling is vastgesteld op Woensdag, Donderdag en "Vrijdag, 10, 11 en 12 September a. s. De totale opbrengst van de te Utrecht gehouden fancy fair heeft bedragen f 25,438,46, waarvan na aftrek van alle onkosten een bedrag van f 22,331,895 aan regenten van het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders wordt overhandigd. Voor de betrekking van directeur der stadsreiniging te Harlingen waaraan met de voordeelen weinig meer dan f 800 inkomen is verbonden, en waar tegenover staatde eisch eener borgstelling van f 5000 heeft zich tot dusver een 60tal solicitanten aangegeven, waaronder mannen van stand, gepensioneerde officieren, enz. Naar aanleiding van den aanstaande 75ja- rigen gedenkdag van de slag bij Waterloo, werden dezer dagen door den gepensioneerden generaal jhr. B. van Merlen te Haarlem, de nog in leven zijnde oud-strijders van Waterloo opgeroepen zich aan hem bekend te maken. Tot dusver zijn bij den generaal de volgende opgaven ontvangen. Als onbemiddeld zijn opgegeven Petrus van Alphen, geb. 1795, wonende te Gameren, bij Zalt-BommelJosephus de Voogd, geb. 1796, wonende in de Ravesteinstraat 202, Den Haag Arie de Sterke, geb. 1797, wonende te Dord recht, Frans Langeweg, Toulonschestraat Hofje 3Hendrik Snijders, geb. 1793. wonende te Nijeveen, in DrenteWalterus Hasselo, geb. 1798, wonende te Asten, bij Helmond. Deeenige niet onbemiddelde oudstrijder van Waterloo is de heer P. van Vliet, geb. 1797, adres den heer P. Mulder, Looiersgracht 30, Amsterdam. Uit Maastricht wordt gemeldZelden of nooit hoorde men in deze streken zoo veel van melk koorts of kalverziekte bij koeien gewagen als in de afgeloopen maand Mei. Geene goedgevoede kalikoe, nochzelfs magere melkkoe bleef van die ziekte verschoond. Noodslachtingen waren dan ook aan de orde van den dag en wel zóó veelvuldig, dat men met het vleesch bijna geen uitweg wist. Menigen kleinen landbouwer, die tot de noodslachting moest overgaan, zal door de ge leden schade deze Meimaand nog lang heugen. Het overlijden op nog pas 43-jarigen leef tijd wordt bericht van Annie Foore, wier romans en novellen steeds zoovele lezers en vooral lezeressen vonden. Haar eigenlijke naam was Franciska Johanna Jacoba Alberta Junius. Zij was de dochter van den Tielschen predikant van dien naam en werd geboren 26 Maart 1847. In Februari van 1873 trad zij in het huwelijk met den ingenieur J. D. IJzerman, met wien zij kort daarop naar Padang vertrok. Onlangs werd gemeld dat een elfjarige knaap te Haarlem was gestorven onder om standigheden, welke aan de justitie aanleiding gaven een onderzoek van het lijk te gelasten. Men dacht aan vergiftiging. Thans kan het „Haarl. Dagbl." op gezag van den officier van justitie, mededeelen, dat de justitie uit het onderzoek geenerlei aanleiding heeft gevonden eene strafvervolging in te stellen. De oprichting van het herstellingsoord voor drankzuchtigen is thans eene nieuwe phase ingetreden daar het gebleken is, dat de ontvangen geldelijke steun op verre na niet voldoende was, het oorspronkelijk plan ten uitvoer te brengen en het geopende voor uitzicht, daartoe op min kostbare wijze te geraken, als vervallen beschouwd moet worden. Het uitvoerend comité, niet langer kunnendo wachten, aan de ontvangen opdracht te voldoen, heeft thans besloten, voorloopig op kleine schaal de inrichting tot stand te brenge en in de eerste plaats een geneesheerdirecteur te benoe men, waartoe de oproeping zal geschieden. Men meldt uit Hoorn, dat in een den vorigen week gehouden gemeenteraadszitting het be sluit genomen is, aan de gezamentlijke schiet- vereenigingen aldaar eene subsidie van f 1500 te verleenen, als op de 15 Juni a. s. te houden vergadering van den scherpschuttersbond te Amsterdam, wordt uitgemaakt, of te Hoorn gedurende 5 achtereenvolgende jaren Concours voor den Algemeenen Wedstrijd zal gehouden worden. Een groot gedeelte van de Vlaardingsche vloot is dezer dagen ter haringvangst uitge zeild. De geheele Hollandsche haringvloot zal dit jaar bestaan uit 463 schepen, t. w. 197 loggers en 266 bommen. In 1889 bestond de vloot uit 450 vaartuigen. Te Groningen vierde de wed. Betje Cohen haren hondersten verjaardag. Het oude vrouw tje voorziet, zoo goed zij kan, in hare dagelijk- sche behoeften door handel te drijven bij de straat. De twee te zoek geraakte inspectie makende bakkersknechts te Yeendam zijn weer terecht. Zij waren te voet naar Groningen en van daar per spoortrein naar Harderwijk vertrokken, om zich te doen inschrijven bij den militairen dienst voor Nederlandsch-Indië. Uit Hellevoetsluis werd den 19den Maart 1880 een brief verzonden naar Amerika. Ruim tien jaar daarna, den 2den Juni 1890, is hij, na eene reeks van buitenlandsche postkantoren gepasseerd te hebben, aan den afzender als onbestelbaar terugbezorgd. Bij het verven van den binnenkant dei- kap van het Rhijnstation te Utrecht viel Vrijdagmiddag een verfpot om en storte zijn gelen inhoud over de toiletjes van twee uit een trein komende dames. Aan de gezichten dier dames kon men duidelijk zien, dat „crème" geen mode meer is. In een der wachtkamers werden zij verpleegd, alwaar haar ook schade vergoeding werd toegezegd. Uit Petersburg wordt bericht, dat de Czaar de behandeling van de wet tegen de Joden een jaar heeft verdaagd. Grootvorst Michial, president van den Keizerlijken Raad, moet, toen hij van de wet kennis kreeg, zich tot den Czaar hebben begeven om tegen de voorstellen te protesteeren. De Czaar moet 't met zijn oom eens zijn geweest dat de wet, waarbij o. a. werd bepaald dat de Joden in de groote steden slechts in zekere gedeelten mochten wonen, te middeleeuwsch was. Te Parijs is eene maatschappij opgericht, met het doel artesische putten in de Sahara aan te leggen. Verscheidene putten zijn reeds op deze wijze gemaakt, en daardoor zijn plekken in de dorre woestenij in vruchtbare groene eilanden veranderd, waarin eene beek tusschen het gebla derte stroomt. De putten welke door Fransclie ingenieurs zijn aangelegd, vereischen bijna geen onderhoud, terwijl de gewone bronnen der Ara bieren telkens van zand, steenen enz. moeten worden gezuiverd. Visch, die eenigen tfjd met ya in aanraking is geweest, moet te Londen meermalen de oorzaak zijn geweest van hevige vergiftigings-gevallen, terwyl aldaar nooit nadeelige verschijnselen werden waargenomen na het nuttigen van visch, die niet op ys gelegen had. Lawrence-Hamilton' schrijft dit toe aan de nadeelige inwerking van het smeltwater, dat, vooral wanneer de zuiverheid van het ijs niet boven twfjfel verheven is, een menigte bacteriën bevat, die verrotting doen ontstaan en zoo aanleiding geven tot de vorming van de als vischvergift bekende, zoo zeer ge vreesde dierlijke alcaloïden. Het zou nuttig zijn, meerdere onderzoekingen omtrent dit onderwerp te doen, vooral nu bij het intreden van het warme jaargetijde veelvuldig ijs gebezigd wordt, om visch te conserveeren. Een nauwlettend toezicht op de hoedanigheid van het ys blijkt in ieder geval dringend noodzakelijk. CMaandblad Volgens mededeeling van dr. Hervieux, van de Acedémi te Parys kan de geit dienen ter vervanging van het kalf voor de aankweeking van vaccine. Het verloop der pokken is voor beide diersoorten hetzelfde, terwijl voor de vrees van overbrenging van tuberculose van het dier op den mensch bij vaceinatie, geen vrees meer behoeft te bestaan bij aankweeking van entstof bij de geit, daar dezen zoo ver men weet, niet door tuberculose wordt aan getast. Ook kunnen op deze wijze kosten bespaard worden. Op het slagveld van Quatre-Bras zal 16 Juni a. s. de plechtige onthulling van het monu ment voor Hertog Frederik Willem van Brunswijk plaats vinden. Sprinkhanen blijven in Hongarije groote schade aanrichten. Duizenden bunders in den omtrek van Torental zijn verwoest. In het geheel zijn omstreeks 3000 personen bezig met het vernielen dezer insecten. Vergadering Dinsdag 10 Juni 's avond, half zeven. Voorzitter, de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen circulaires en prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangekomen. Wordt aangeboden het gemeente-verslag over het afgeloopen jaar, hetwelk by de leden zal circuleeren. Een schryven van den heer Engel, benoemd H. d. S. voor Zuid-Eierland, berichtende dat hy zyne betrek king met 1 Juli zal aanvaarden; wordt voor kennis geving aangenomen. Evenzoo een schryven van den Comm. des Kon., dat aan den burgemeester dezer gemeente is toege staan om van af 11 dezer zich voor veertien dagen buiten de gemeente te begeven. Idem de mededeeling dat voor de kosten van het onderwys, aan de gemeente Texel eene buitengewone subsidie van f4300 wordt toegestaan. Vervolgens doet de Voorz. mededeeling van de ontvangst van een adres van het bestuur der maat schappij ,,'t Algemeen Belang" alhier, (21e ons num mer van Zondag 8 Juni.) Adressen van W. L. Bakker en IJ. Koppen te Oosterend, tot in eigendom bekomen van een gedeelte der oude zandweg. Adres van Dr. Stam, om de Burgwal achter zyn perceel in de Warmoesstraat te mogen rioleeren en een stukje gemeente-grond aldaar aan hem in eigen dom af te staan. De behandeling van deze drie adressen wordt tot eene volgende vergadering verdaagd. Het eerste omdat B. en W. nog niet genoegzaam de zaak hebben kunnen onderzoekenhet tweede omdat nog eenige verzoeken in dien geest wachtende zyn; het derde omdat het nog niet door B. en W. is behandeld. Daarna wordt de Secr. verzocht voorlezing te doen van aadres van 81 schippers te Oosterend en Oost (zie ons nummer van 15 Mei,) bbylage by dit adres (zie ons nummer van 8 Juni) geldelijke toezegging. c- adres van adhaesie aan bovengenoemd adres, waarvan de hoofdinhoud ook reeds in ons vorig nummer is medegedeeld. Na voorlezing hiervan wordt door den Voorzitter voorgesteld, naar aanleiding der besluiten in een vorige vergadering genomen, dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Westenberg zegt dat dit voorstel is van de meerderheid van het Coll. van B. en W., maar dat hy daarmede niet instemt. Hij herinnert dat hy steeds is geweest voor de vergrooting der haven te Oudeschild, dat hy daarvoor steeds heeft geyverd en dat plan ook heeft verdedigt by den Comm. des Kon. toen daarvoor B. en W. waren afgevaardigd. Spr. is thans tot andere gedachten gekomen, daartoe geleid door verschillende inlichtingen en verandeide omstan digheden, en ook omdat vergrooting van de haven te O.S. volgens de bestaande plannen, de ontruiming en verwydering van gebouwen na zich sleept. De heer W. K. Bakker, aanvankelyk medegegaan, zegt ook van standpunt veranderd te zyn, daar toe geleid na ingewonnen information. Spr. meent dat nu nog slechts één voet op den verkeerden weg is gezet, het verstandiger is terug te keeren dan op dien weg voort te gaan, opdat in de geschie denis van Texel, de havenvergrooting te Oudeschild niet zal zal worden geboekstaafd als de ramp van 1890. De heer C. Keyser Pz. verklaart zich voor het voorstel van B. en W. Spr. meent dat de Raad niet kan teruggaan. Spr. is voor verbetering der haven te Oudeschild, hy wyst op de behoefte welke aan die verbetering bestaat, door de toenemende visschery en het vervoer van handelsartikelen met groote vaartuigen. Spr kan ook zeer goed opgaan met het adres van Oost, ook daar zou hyj gaarne hulp willen verleenen door desnoodig een subsidie van f 10000 toe te staan, doch eerstens dringt hy by de raadsleden aan om mannelyk en fier de thans aanhangige havenplannen te steunen en daaraan vast te houden. De heer Dros wenscht voortestellen om de beslissing omtrent de haven O. S. nog uittestellen en af te wach ten wat Oost zal doen, hy vindt het onvoorzichtig nu een besluit te nemen.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2