'n#. 283. Donderdag 19 Juni. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Het Woord van Waterloo. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de ViLANÖEVELD DE ROOU, Bono or Tmu 18 JUNI 1815-1890. Gij ijz'ren arm, gij stalen vuist, Die Recht en Vrijheid hieldt bekneld, Gij waart verslagen en geveld, Gij waart verpletterd en vergruisd En juichend riep, als Vredeböo, Een Stem„De Zon van Waterloo Verwon Den Nacht van Slaafsheid en Geweld Wêer ruischt die Stem nu de Aarde rond, Doch spreekt„Sticht, Volken Eén gesteent' Voor alle dapp'ren wier gebeent' Reeds driekwart eeuw daar ruste vond Èn Vrind èn Vijand dekt de zoo In vreeEén band o Waterloo Omspant Thans aller stof in 't schoonst Verbond „Doch ziewaar, in der Aarde nacht, Als uit de omhelzing van den Dood, Hunn' assche, bloem en halm ontsproot Kiem' thans, U allen Volksgeest-Kracht En Wil tot Recht en Vrijheid - zóó, Dat Volken-Bond Nu Waterloo Verkond' Liefde is der Aarde hoogste macht 1" „Aan allen dan de Broederhand Als vrije Mannenworde 't Woord Van Waterlooen 't zuische voort Langs ied're zee, langs ieder strand Dan juicht opnieuw de Vredeböo „Heil, heil! - De Zon van Waterloo Verwon Nu, Eeuwig, iedren Dwingeland J. P. Heije. TEXEL, 18 Juni 1890. Ter eere van den 75jarigen gedenkdag aan den slag bij Waterloo, is hier vrij alge meen de Hollandsche driekleur ontplooid. Van verdere feestelijkheden kwam ons niets ter oore. Bij de tot heden gehouden hooiveilingen bleven de prijzen flink stand houden; gemid deld wordt V» meer dan het vorige jaar betaald. Op de Maandag gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 27 paarden. Door een paardenkooper van buiten het eiland werden eenige exemplaren aangekocht, overigens beduidde de handel niets. W\j waren in de gelegenheid ook inzage te nemen van de rekening en verantwoording van den polder Waal-en-Burg over 1889 en ontleenen daaraan het volgende De ontvangsten hebben bedragen f 3008,687* uitgaven f2444,921/» Batig saldo f 664,76 De ontvangsten zijn omschreven in 4 hoofd stukken, als: I. Batig saldo vorige rekening f 842,Oo H. Restanten vroegere diensten f 594,87 III. Inkomsten van bezittingen f 1087,25 IV. Buitengewone ontvangsten f 485,01 f8008,681/» Hoofdstuk m vermeld huur van landerijen, dijken, wegen en vischwater. Hoofdstuk IV, opbrengst van roerende goe deren, grond van het boven talud der oude slapersdijken, na aftrek van hetgeen daarvan aan het Waterschap de 30 gemeenschappelijke polders en het Burger Nieuwland moest worden uitgekeerd f209,51hooigewas van de Riet hoorn en de rietbol, grasgewas van den Boomen- dijk en zand van den Ruigendijk f 275,50. De uitgaven in 5 hoofdstukken omschreven, vermelden I. Jaarwedden en kosten van beheer f 708,97 n. Belastingenf 170,99 TTT. Aanleg en onderhoud van werken f 690,59 IV. Renten en aflossing van schuld f 674,00^ V. Buitengewone uitgavenf 199,37 7» f 2443,927» Hoofdstuk I omschrijft meerspecifiek; jaarwedden bestuur en beambten, huishoudelijke kosten en kosten van administratie Hoofdstuk ni wijst aanvoor tochten en slooten f 26,66wegen f 430,25, (daarbij inbegrepen f 400, als bijdrage voor den weg van af den Langewaalsweg tot de haven Oudeschild; sluizen, duikers en schoeiingen f 233,68. Hoofdstuk IV, renten f 374 en aflossing van schuld f 300. Hoofdstuk V, gratificatiën, remise van huur en rechtszaken. De schulden van den polder bedragen f 8500 a 474 procent. De eigendommen zijn126,56,00 land, dijken, wegen en watereene huismanswoning met loots en 9 Are 55 C. grond in erfpacht uitgegeven. Oosterend, 18 Juni. Gisteren arriveerden alhier eenige maaiers van elders, welke bijna allen dadelijk werk konden krijgen, niettegen staande dikwijls beweerd is, dat hier maaiers genoeg zijn. Mogelijk is 't, dat veel gras tegelijk op de zeis wacht, zoodat werkelijk maaiers van elders noidig zijn; maar overigens is 'twenschelijk dat de werkgevers bij gelijke bekwaamheden plaatsgenooten verkiezen boven vreemdelingen. De tijd, dat eene goede daghuur verdiend wordt, duurt evenwel al zoo kort. - Te Enkhuizen prijkte op de kermis o. a. de fraaie tent van Alber Basch. De voor stellingen zouden Zaterdag aanvangen en beloofden druk bezocht te worden. Eensklaps werden ze echter onmogelijk ge^ maakt, doordien een der firmanten, de Heer Basch, door eene beroerte werd getroffen en na weinige oogenblikken overleed. Deze mededeeling ontleenen wij aan eenen brief, door een onzer ingezetenen uit Enkhuizen ontvangen. Bij Kon. besluit is Mr. J. D. van Kuyk, kantonrechter te Helder, als zoodanig benoemd te Gorichem. Een Regeeringstelegram uit Atjeh meldt Den 11 den Juni is opgerukt tegen de vijan delijke stelling op de heuvels aan den linker oever der Edi-rivier. De vijand is verdreven. Deze liet 80 dooden achter. Onzerzijds gewond 2 officieren en 22 minderen. Bij de Memorie van beantwoording, door het lid der Tweede Kamer, den heer Bahlmann uitgebracht, zijn op het Voorloopig Verslag nopens het door hem bij de Kamer ingediend wetsontwerp tot heffing van graanrechten, ter voorziening in den kwijnende toestand van den landbouw, de volgende wijzigingen gebracht. Het recht op tarwe is van f 1.20 gebracht op 60 cent, rechten op maïs en haver vervallen die op rogge is gehandhaafd, het recht op meel is verminderd, dat op grutten verhoogd, terwijl tarwestijfsel bij invoer wordt belast in plaats van met f 4 met f 2. De thans bij de Tweede Kamer ingediende wet betreffende de besmettelijke ziekten stelt voor de mazelen als zoodanig te doen verval len; daarentegen de kraamvrouwenkoorts in de lijst op te nemen. Ten aanzien der koepokinenting plaatst de Regeering zich op het standpuntbevordering der vaccinatie, geen dwang. Aan de Regeering komt de vrije beschikking over het menschelijk lichaam niet toe. Kinderen, die niet zijn inge ënt, kunnen op de scholen worden toegelaten, wanneer door hunne ouders aan den burge meester is verklaard, dat zij bezwaar hebben tegen de inenting van het kind. De gelegenheid tot inenting zal niet meer om de drie, maar om de 6 maanden door de gemeenten gegeven worden. Een ongeval dat hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben, is met de Scheveningsche reddingboot voorgevallen. Ter beproeving was de boot in zee gestoken, bemand met 11 koppen. Toen ze ongeveer 40 M. in zee was, werd de man die den stuurriem voerde over boord geslagen en kwam de stuurlooze boot dientenge volge dwars op de golven te liggen, waardoor ze omsloeg. Drie man geraakten onder de boot de overige vielen in zee. Een man die boven op de omgekeerde boot was gekomen greep een lijn en wierp die naar de vele mannen die van het strand het onheil ziende, in zee waren geloopen. Men slaagde er alzoo in de boot aan wal te trekken en de in 't water spartelenden hulp te bieden. Zij werden deels naar het politiebureel, deels naar hun woningen vervoerd, terwijl een in de sociteit „Neptunes" werd opgenomen. De man die 't laatst onder de boot werd uitgehaald, Jan Yerburg, was er het ergst aan toemen vreesde voor zijn leven, doch hij herkreeg onder de zorgvuldige behandeling van dr. De Niet weldra zijn levensgeesten, zoodat ten slotte geen ongeluk is te betreuren. Men begrijpt, dat dit voorval vry groote ontsteltenis en veel beweging in het dorp teweegbracht. r texelsche courant.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1