Buitenland. Uit een particulier schrijven uit het Bantamsche wordt aan de „Java-Bode" vergund het volgende over te nemen: „De veepest woedt hier nog maar steeds met ongekende hevigheid voort. De Regeering ziet met de grootste kalmte, ik zou haast zeggen onverschilligheid aan, dat de veestapel der bevolking het offer wordt van het door- ziekingssysteem. Men noemt dat hier de droge quilotine omdat, in tegenstelling met de vroegere slachtmethode, de buffels ten prooi worden gegeven aan de vee typhus-bacillen. Alleen in de controle-afdeeling Serang be draagt het aantal gestorven karbouwen het cijfer van p. m. 15,000 Bij den Burgemeester der gemeente Helder is ter kennisgeving en bericht gezonden, een uit zee opgevischt stukje papier, waarop geschreven staat „Heden den 7den Juni 1890 op de hoogte „van Doggersbank verongelukt. „Vaarwel „tot wederziens aan de andere zij van 't grat „Uw liefhebbenden „V. J. „Jo. V. „J. S. „L. K." Het geschrift ligt ter Secretarie dier gemeente kind met eerst de melk en daarna het vleesch van eene kokosnoot te gebruiken, en Zaterdag middag te 4 uren kwam de lintworm in zijn geheel te voorschijn, zonder dat er ziekelijke verschijnselen bij het kind waren waar te nemen. Een zelfde gunstige nitslag met hetzelfde middel, wordt geconstateerd door een der lezers van de „Zutph. Ct.", die het bij zijn 6-jarig zoontje had toegepast. Dit gemakkelijk middel schijnt dus werkelijk doeltreffend te zijn. Vonken der locomotief veroorzaakten brand in droog gras langs de spoorbaan nabij Hilversum. Spoedig stond nu ook eene lange rij oude dwarsliggers der spoor in vlam, en daarna deelde het vuur zich mede aan eene hooischelf der gebroeders Post. Gelukkig werd dit nog intijds ontdekt en konden, door spoedig aangebrachte hulp, verdere onheilen voorkomen worden. Vlekken van allerlei aard worden door het wrijven met boonenwater verwijderd. Men kookt droge witte boonen, zonder ze te zouten in water opverhouding van water en boonen verandert de sterkte van het kooksel. Zijn de boonen week gekookt, dan giet men het water af en laat het afkoelen. Met dit aftreksel wrijft men over de vlekken, of wel men wascht er de stof geheel mede, zonder gebruik te maken van zeep. Inkt- gedurende acht dagen ter inzage.. Zij, die in- lichtingen kunnen geven, worden daartoe uitgenoodigd. Generaal van Merlen, te Haarlem, ver zoekt nogmaals de aandacht er op te vestigen, dat hij gaarne de namen wenschte te weten en andere vlekken in wit of gekleurd goed ver dwijnen er mede, zonder dat de stof er onder lijdt. Natuurlijk kan men de witte boonen nog in de keuken gebruiken, als men ze, nog warm zijnde, zout of even in warm gezouten water opzet. Zijden-, wollen en katoenen stoffen, zwart in lauw boonenwater wascht. Een half kilo boonen is voldoende voor vier liter water zonder zeep. Nadat men de stof ge- wasschen heeft, spoelt men ze tweemaal in lauw water na, wiingt ze een weinig uit, laat ze drogen en strijkt ze, als ze nog klam is, aan de binnenzijde op. van allen nog in leven zijnde oud-strijders van °n ^rQoliliW' wanneer men ze Waterloo, ook van hen die niet behoeftig zijn. nw De opgaven worden ingewacht met vermelding van woonplaats, ouderdom en rang De vorige week werden te Bennebroek spelende eenige kinderen door een kleinen hond gebetenhet dier werd ziek, maar ging voort met bijten, zoodat de eigenaar hem van kant maakte. De veearts werd ontboden, om het lijk eens te zien; dit had tengevolge dat de inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht deze week de wondjes kwam onderzoeken, welke aan vijf kinderen waren toegebracht Vier van deze, zullen naar Parijs worden gezonden, om daar door den beroemden pro fessor Pasteur te worden behandeld Een barbiersleerling te Arnhem kreeg van een winkelier de vergunning om zooveel eieren op te eten als hij lustte. Het honge rige jongmensch bracht het tot 30. Te Leiden herdacht een echtpaar Dinsdag den dag, waarop zij voor vijf en zestig jaren in ondertrouw werden opgenomen. Is zulk een lang echtverbond op zich zelf reeds beteekenend, meer opmerkelijk wordt dat nog wanneer men weet dat dit reeds het derde huwelijk van den man is. De jubilaris, die met goed weder nog steeds wandelingen door Ongetwijfeld zullen velen zich nog herin neren de vreeselijke ramp, welke den 6 September van het vorige jaar Antwerpen trof. Bij de vele schaduwzijden waaraan die ramp zoo rijk was, is toch ook een lichtzijde op te merken en wel deze: de offervaardigheid die zich van alle zijden openbaarde, om het lot der onge- lukkigen te verzachten. Nederland bleef in deze niet achter, doch bekleedde vrijwel de voornaam ste plaats, door zijne weldadigheidszin. Uit het ons door de commissie toegezonden verslag blijkt, dat in het geheel bij haar werd ontvangen eene som van fr. 803.942.27. Uit het onderzoek bleek dat 123 dooden en 265 gevallen van wonden of ziekten het gevolg van de ramp waren, terwijl 745 aanvragen voor stoffelijke schade in kwamen. De voorloopige uitdeelingen beliepen eene som van fr. 88.011.59. o,.De over]'ge gelden werden aangewend voor en om de stad maakt, bereikte in Januari 1.1. I |ii^renfe^ aan weduwen of weduwnaars en gebrek den ouderdom van 90 jarenzijne echtgenoote '.lgen' ,alem?de voor spaarboekjes voor kinderen telt 86 jaren. Omtrent het gebeurde aan het strand te Scheveningen wordt nader het volgende gemeld die vader of moeder hadden verloren; als verple- gingskosten voor weezen of voor tijdelyke onder stand, enz. Zoo werden aan weduwen verstrekt lijfrenten van 396 francs 's jaars, aan kinderen tot hun De boot werd voor de eerste maal beproefd f.® Urigen leeftijd 120 francs 's jaars, voor tijde- de wind was noord-noordwest en de zee, hoewel ilJnl°wwn werden spaarboekjes tot verschil- bewogen kon niet ontstuimig genoemd worden, onderscheidene"gestffir gepTXbnTorendi™ Het heeft zeer de aandacht van de toeschou- werd voor 144 kinderen, dow deze ramp getroffen wers getrokken, dat de boot, eenmaal omge- eene som ter zijde gelegd, waardoor bij meerder' slagen, zich niet van zelf gericht heeft; mogelijk jarigheid hem of haar 300 francs wordt verzekerd waren door de opvarenden daarvoor niet alle enz. Uit het geheele verslag blijkt, dat de commissie een zeer omvangrijke taak had, doch ook dat zij zich daarvan met ijver heeft gekweten. Aan het einde van haar verslag brengt de commissie een woord van dank aan allen die hunne medewerking hebben verleend, ook aan de drukpers die weder bewezen heeft dat op het gebied van liefdadigheid geen verschil van denk wijze bestaat. In het drooggebouw der nieuwe buskruit fabriek te Spandau, alwaar 24 vaatjes kruit lagen, heeft eene ontploffing plaats gehad. Het gebouw is geheel vernield. Eengroot aantal andere gebou wen zijn zwaar beschadigd. In vele huizen zijn de vensterruiten ingeslagen. Verscheidene werklie den hebben door rondvliegende steenen, enz. lichte kwetsuren bekomen. Volgens nadere berichten ontstond de ontploffing door schietka toen hetwelk te drogen is gehangen. Behalve het drooggebouw is er een tweede gebouw weggesla gen. Tien personen zijn licht gekwetst. De stoomboot „Yang Tse" die dezer dagen te Marseille aankwam, is op hare reis door de Roode Zee door eene dichte menigte sprinkhanen gevaren, die de zee over een oppervlakte van 325 mijlen bedekte. Vier-en-twintig uren lang voer de boot door deze zonderlinge massa. De berichten uit Algiers luiden niet gunstig. Alle pogingen om de sprinkhanen plaagl'te be strijden blijven vruchteloos en bijna eiken dag worden versterking van menschen en materieel naar Sersou gezonden. De gouverneur is zelf naar Sersou vertrokken, ten einde den staat van zaken op te nemen. Er wordt te Londen verteld, dat er eene Fransche expeditie naar de binnenlanden van Afrika zal gaan onder bevel van generaal Boulan- ger, waartoe het plan is uitgegaan van Noord- Am erika. De begrootingscómmissie uit de Oostenrijk- sche Delegatie heeft alle hoofdstukken der gewone oorlogsbegrooting goedgekeurd. Generaal Von Bauer had in de vorige zitting der commissie belangrijke verklaringen afgelegd. „Aan eene vermindering der oorlogsbegrooting" - zeide de minister van oorlog - „valt niet te denken. Nog steeds heerscht overal het streven om de sti ijdkrachten uit te breiden. Deze staat van zaken moet natuurlijk eenmaal veranderen hetzij tengevolge van een oorlog, hetzij door eene difinitieve verzekering van den vrede." „De Europeesche staten" zeide de minister „wikkelen zich in een finantiëeelen oorlog. Men schiet elkaar niet dood, maar tracht elkaar finantieel ten gronde te richten. Volgens de zeetijdingen bevinden zich vier honderd ijsbergen in den Atlantischen Oceaan zich verplaatsende in de koerslijn Oceaan der steamers. Twee van hen hebben eenen verbazenden omvang en ZÜD ongeveer eene vierkante mijl groot. voorzorgen genomen. De heer A. Hadders te Valthermond, die er steeds een stal prachtig vee op na houdt, is tegenwoordig in het bezit van eene koe, die daags 36 liter melk geeft. Opnieuw bevat de N. R. CL een bericht ten bewijze, dat kokosnoot werkelijk een geschikt middel is om den lintworm uit het menschelijk lichaam te verdrijven. Het middel werd namelijk aangewend bij een tienjarig zoontje van iemand van het personeel dier courant, en wel met het beste gevolg. Vrijdagmiddag te 6 uren begon het Wij zijn in de gelegenheid, ten gelieve van hen, welke daarin belang stellen, volledig op te nemen het' gesprokene door den heer W. K. Bakker, tegen de havonplannen van Oudeschild, in de gemeenteraadszitting van Dinsdagavond 10 dezer. De heer Bakker sprak als volgt Ik ben aanvankelijk meegegaan met het idee havengrooting te Oudeschild, omdat ik dit als het eenige mogelyke beschouwde. Dank zij de schijnbare tegenspoed tot dusverre, zfin er gezichtspunten ont- veranderen mU hleromtrent van standpunt doen De havenvergrooting, zonder nog te letten op de bezwaren aan het aanhangige plan verbonden, kan hoe dan ook, nooit doeltreffend zfin, om de eenvoudige reden dat ze totaal onnoodig is, de haven te Oude schild is, wanneer ze aan hare natuurlijke bestemming beantwoordt, onvoldoende groot. Wil men haar een andere dan een natuurlijke bestemming geven door ze te bestemmen aan schippers, die noode en met tegenzin gebruik van deze haven maken, dan speelt de Raad gevaadjjk spel. Wanneer wê ons als eene goede huisvrouw gedragen, zetten we een lap over, maar met bezijden het gat in 'tkleeding- te^aten11 18 b6ter dö reParatie achterwege De uitlegging der hoofden, die voor de booten U?u beo°gen> met in de toekomst een zeer twijfelachtig resultaat, is, al ware hier een voortdurend doel getroffen, een onge wenschte zaak. «JïfJ«5 toeromtrent bfi verschillende schippers f n ri u/1 u (-)ost6rend, maar aan den Burg 51 O^hUd,™ het eensluidend antwoord, dat dit met wenschelyk is en dat het de goede eigen schappen van deze haven afbreekt, 't Adres van 88 9ft^n^.rSQfVan Posterend en 't adhaesie-adres van Snü^?o?enen uau Texel (waaronder tot de hoogst aangeslagenen behooren) geeft ons, wanneer het boven ons eigen bevattingsvermogen ligt om te zien °Vren dwaalweg zijn, een krachtigen wenk daartoe, tls een feit, we hebben één voet op den verkeerden weg gezet, trekken we dien terug dan hebben we ons voor dwaling behoed, laten wij de snratö m vol2en> vaij terugkeeren is dan geen w 1 vr' en de gevolgen blijven niet uit. Mijn- b J de Voorz.t ism dezen verstandiger terug sÜeTwég vöorUeeg6n"Wi) 8311,1 im in^' bflbnpbAhhUdHSChlfd doordrijft, heeft ze daarmee de belanghebbenden te Oosterend niet geholpen, maar zeer geschaad, dus zeker de belangen der gemeente met bevorderd maar veronachtzaamd. Met ons te bepalen by de haven te Oudeschild staat ons te wachten, dat de schippers van Oosterend genoodzaakt zyn zich de lasten daaraan verbonden, vaarwel te zeggen, en onze gemeente gaan verlaten. Wat zijn daarvan de gevolgen u

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2