De Vertegenwoordiger van de Amerikaansche Land- en boschmaatschappij Ha niet naar Merced, Fresno, zonder to heer F. Stapel te raadplegen. Meubelen, Spiegels en Schilderijen. Opiminj van StmatsMen van af f 10. De Notaris Coninck Westenberg, I. Op Zaterdag 21 Juni 1890, En onmiddelijk na afloop daarvan: Keizerstraat, Nieuwediep. A. BARNEVELD. Publieke Verkooping'. II. Op Woensdag 25 Juni 1890, Yoorloopig' bericht. MODES. Dames-, Heeren- en Hinderhoeden. Feuilleton. A. RIRTQQS, De Keiklopper. is te spreken in het hótel de Lindeboom van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur. GOEDKOOPST ADRES VOOR De ondergeteekende bericht aan het publiek van TEXEL, dat de Heer Jb. KIKKERT eenig agent is Waar alle teekeningen op aanvrage worden toege zonden. Reparntiën worden spoedig en net afgeleverd. franco Oudeschild. zal P U B LI E K V E R K O O P E At]: HOOIGEWAS EN NAGRAS. s avonds 7 ure, in het logement „de Zwaan" aan DEN BURG. A. Voor Heeren Kerkmeesters der R. C. Parochie a/d Burg. -.74.90 de Turp. 1.49.30 de Klettebol. 2.48.70 het Kerkeland. B. Voor Ileeren Armmecsters der R. C. Parochie a/d Burg. -.73.50 de Vlierboom, de V, in 3.19.20 het Burger ftieuwland. -.91.— Dirk Ooms Koeien weid. 1.64.60 de Grie. C. Voor den Heer II. Rz. DIJT. 1.86. de Groote Koog (bij Dijkmanshuizen) 's avonds 7 ure, in het logement „de Oranjeboom aan DEN BURG A. Voor Heeren administrateuren der arinen- kamcrs in de Molenstraat a/d Burg. 1 20. Lammertjesland. 2 11 Achter Hoogenberg. B. Voor den neer Aris Bremer. --80 - Voorste Weerstand in Spang bij Minningen. 1 89 Achterste Weerstand gelegen annex. C. Voor Mejuffrouw de Wed. Jb. VLAMING. I.49.70 Fransenland nabij de Kadijk. 1.92120 alsvoren tegen den Ilekampschen weg. 1.76.40 Hoekkoog nabij de R. C. Kerkeplaats. 1,07.60 Balthoorn annex. 3.10.90 Sluisstuk in Waal en Burg. 5.54.70 Engelsland by de Herv. Kerkeplaats v/d Waal. 1.88.10 Langwaal bij T. Kikkert. 16.79.60 Een klamp Hooi (p. m. 7500 Kilogrammen) staande in het zwarte Boetje in het Zuidveld achter de Veen. De ondergeteekende heeft de eer zijne geachte begunstigers van Texel te berichten, dat hij dit jaar, gedurende de kermis, zal zyn uitgestald, met eene buitengewone collectie Door buitengewone inkoopeu in dit jaar, is hy in staat tot ongekend lage pryzen te verkoopen. UEd. DwDienaar, van ALKMAAR, Ondergeteekende bericht de ontvangst van een partij Manu facturen, bestaande in gedrukte katoentjes, tricot borstrokken en broeken, lijfjes enz., zwarte en gekleurde tricot-tailles, ook ver krijgbaar gutta percha boorden, manchetten, half hemden en gutt a percha tafelkleeden, welke artikelen bij niemand zoo goedkoop verkocht worden als bij hem, eenig agent voor Texel; gaat steeds voort van al het gekochte a contant 5% korting te geven. Ph. VLESSING, Waalderstraat. Vrij naar 't Fransch door A. B. De groene portefeuille. Is het u wel eens overkomen, dat gy op een lange weg staan bleeft voor een keiklopper, hem lang aanzaagt en dat gij dan als 't ware tot u zelf zeidet - Arme man! Altijd is hy daar, of liet regent of waait, ondanks alle koude of hitte. Hy moet eten en dat dryft hem iederen morgen weer aan 't werk. Het lichaam voorover gebogen, het hoofd gebukt, slaat hy maar steeds door. Het is geen mensch meer, het is eene machine om steenen te kloppen het is eene levende hamer. Er zyn er, die tevreden zyn met dit nederig werk ja, die er zelfs eene zekere voorliefde voor aan den dag leggen. Hun piramides van stukken steen zyn met een zekere soort kunst op de zyde van den weg gerangschikt. Maar zy, die nog van eene andere bestemming hebben kunnen droomen, zooals onze keiklopper Jan Maillard? Hy was de zoon van een groot landbouwer uit Normandië, In dien tyd begonnen de boeren zich daar te schamen voor ploeg of ander gereedschap en wilden zy, dat hunne zonen heeren of advocaten werden. De jonge Jan werd geplaatst op het Gym nasium te IJvetot, waar hy langzamerhand zyn vaders goedigheid leerde verachten. Tien jaar later studeerde hy, ten minste in schyn in de rechtsgeleerdheid. Vader Maillard stierf, reeds half geruineerd, maar in het vaste geloof, dat myn heer zyn zoon eene voornaam heer was. Ziedaar de geschiedenis van vele boeren van voor omtrent 40 jaar. Jan bracht haastig het overgebleven deel van zyn vaders fortuin byeen en ging het te Parys er snel doorbrengen. Daar ontmoette hy op zyn weg een lief meisje een ware goede engel; maar het was reeds te laat' Hoewel Maria slechts een eenvoudig kantwerkster was, was het toch een ongeluk voor haar Jan Mail- te beminnen. Zy trouwden samen, maar zy hield voor alle zekerheid ook haar werk by. Hun werd een kind geboren, een klein meisje. Arme Anna! De dag van uw geboorte lagen de schuldeischers beslag op al de bezittingen uws vaders. Wat nu te doen? Wat moest er nu van hen worden? Jan Maillard had nog wel eenigen moed, maar niet voldoende om alle hinderpalen te over komen. Hy wist niets, hy was zelfs tot niets in staat en was evenmin gewoon te werken. Het voorbeeld en de aanmoediging van zyne waar dige vrouw, deden hem evenwel nog langer worstelen tegen de omstandigheden. Hy beproefde wel nog twintig beroepen; Maria vatte het hare weer op. Nacht en dag arbeidende, slaagde zy er ter nauwernood in, haar man en kind brood te verschaffen; maar zy vergde daardoor te veel van hare oogen en na eene langdurige ziekte was zy byna geheel blind. Niets wilde aan Jan gelukken. Om zyne kwellingen te verminderen, dronk hy. Maria weende, Anna ook, zy begon nueenigszins de dingen te begrypen zy was byna 10 jaar. Een kleiner zusje van 4 jaar en een broertje van 18 maanden voltooiden de huishouding. Jan Maillard was in den grond geen slecht man en zyne vrouw wist hem te verteederen en vergaf hem alles. Het besluit werd genomen naar Normandië terug te keeren, naar het dorpje, waar men misschien bloedverwanten en beschermers zou vinden. Het was een treurige tocht daarheen. Overal waar men die man met zyn somberen blik, die bleeke vrouw en die verarmde kindertjes zag, zei men Daar gaat een landlooper met zyn huisgezin Eindelyk kwam men daar aan. De indruk door de reizigers gemaakt viel tegen; niemand herkende meer Jan Maillard; ternauwernood verwaardigden enkele bloedverwanten zich zyner te herinneren. Sommigen verheugden zich in stilte over zynen val vroeger ten tyde van voorspoed, was hy zeer trotsch. De oude vrienden bleven onverschillig voor hem, uit vrees, dat hy hun geld zou ter leen vragen. In een woord de ontvangst was allerkoelst; Het speet hem byna maar niet te Parys gebleven te zyn. Aan de andere kant, was dé reis ook nog noodlottig geweest voor hunne kinderen. De twee jongsten waren van vermoeienis ziek geworden. Het kleine meisje stierf een dag na aankomst en een paar dagen daarna volgde ook de kleine jongen zyn zusje. Anna zelfs scheen zoo zwak en bleek, dat men zou gezegd hebben ook weldra voor haar een grafje te zullen moeten graven. De wanhoop van Maria was verschrikkelyk. Jan Maillard was byna waanzinnig. Eindelijk werd de publieke liefdadigheid ingeroepen. Dank zy de geestelyke, bracht eene collecte genoeg byeen, om in de eerste behoeften van de ongelukkige familie te voorzien. Iemand, die zich verwaardigde te bedenken vroeger met Jan samen college te hebben geloopen, bood hem eene plaats aan als keiklopper op den grooten weg van Honfleur naar Caen. Hy nam het aanhet was brood voor zyne vrouwhet was misschien het leven voor zyn laatste kind, zyn dochter Vyf jaren zyn er sedert dien dag verloopen- Het lichaam van Jan is eindelyk gewoon geraakt aan dien harden arbeid, maar in zyn geest komt hy nog steeds in opstand tegen zoo'n vernedering. Zonder de zachte troostvolle onderwerping van Maria, had hy zeker reeds sedert lang de hamer verre van zich afgesmeten. Dikwyls, wanneer hy van den W6g thuis kwam, woedden er stormen in zyn hoofd, maar met eene liefkozing, een enkele liefde volle blik, een vriendelyk woord, dat uit het hart kwam, slaagde zyne echtgenoote er in, zyn toorn te stillen en hem zelfs, ondanks zichzelf, weer des anderen daags zyn gereedschap te zien opnemen. Zy wist tegelykertyd zyn trots te fnuiken en zyn moed aan te wakkeren. Het was een bewonderens waardige levensgezellin, die eenvoudige werkster van Parys. Eens, toen zy haar echtgenoot op den weg ging opzoeken, vond zy deze zoo toornig, dat zy hem nauwelyks durfde aanspreken. Het was drukkend warm in 't midden van Augustus, de zonnestralen brandden op den weg en geen enkele boom bood eenige schaduw. Eindelyk waagde Maria zacht te mompelen Het is etenstyd; hier is de soep, Jan; en hier is lekker frisch drinken. Zy gaf hem het witte keteltje benevens de kruik appelwyn, welke zy iederen dag aan hem bracht. Zonder een woord van dank begaf hy zich naar de stroohut en begon zwygende te eten. Maria zat tegenover hem. Eensklaps reden er op den weg drie caleches voorby, allen waren vol vroolyke badgasten, die ongetwyfeld van Trouville kwamen. Prachtige zomertoilletten, fladderende linten, para sols van de levendigste kleuren, schatergelach, al die rykom, al die vreugde, al dat geluk, was een ware bespotting voor den keiklopper, die daar in zyn nederig hutje neergehurkt zat. Wordt vervolgd). Snelpersdruk - LANGEVELD DE ROOIJ - Texel. H. A. C. H. A. C. H. A. C. NOVELLE.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4