Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. In het N. v. d. D. van Zaterdag komt een bericht voor, dat te Ameide bij den bouwman C. v. M., binnen veertien dagen vijf beesten zijn ziek geworden en gestorven. De veeartsen die de runderen onderzochten, constateerden, dat de ziekte niet besmettelijk was en ver moedelijk bestaat in hersenaandoening. Het stuk land, waarin deze beesten liepen zoo vermeld het bericht, is met schuim aarde gemest. Men vermoedt, dat dit de oorzaak der ziekteverschijnselen is. Of dit vermoeden juist is, zal zeker nog bewezen moeten worden; naar wij meenenis hier ook met schuimaarde gemest, doch on gunstige verschijnselen deden zich nog niet voor. De algemeene oogst der aardappelen is in het Westland aangevangenhet beschot is matig, de qualiteit goed. De prijzen loopen niet mee, men maakt thans binnenslands voor le qualiteit Engelsche. f 2,30 a f 2,80, van Hoorntjes f 2,20 a f 2,30 per halve hectoliter. Voor Engeland is de prijs laag en de handel traag. De veilingen zijn zeer matig geslaagd. Te Monster, Poeldijk en Wateringen werden de aardappelen opgehoudenHonselersdijk en Naaldwijk werden zij gegund tegen f 1,75 en f 1,80 per Engelsch kinnetje van 20 kilo, wat gelijk staat met ongeveer f 2,50 per 7s H. L. aan de markt. Een der opvarenden van de dezer dagen te Scheveningen in zee omgeslagen reddingboot de zeventigjarige ankerzetter V. d. B. die het langst op de golven heeft gedobberd voor hij werd gered en wiens levensgeesten niet zonder moeite werden opgewekt, bevindt zich in zorg vollen toestand. De nieuwe Hollandsche haring wordt 23 dezer per stoomschip „Wodan", kapt. Welte vreden, van Lerwich te Vlaardingen verwacht. Volgens telegraphisch bericht, aan het kantoor van den heer M. De Niet te Scheveningen ontvangen, waren alle loggers en bommen, welke ter haringvisscherij zijn, te Lerwich binnengeloopen met zeer geringe vangst van 1 a 2 ton haring. Het weer was ruw. Een wenk voor rookers. Het gebeurt dikwijls, dat iemand bij het aansteken van een sigaar begint te hoesten. Raadzaam is het, om, nadat het puntje van de sigaar is afgesneden, vóór het aansteken het andere einde van de sigaar in den mond te steken, en er doorheen te blazen; zoodoende worden alle kleine tabakdeeltjes en stof, binnen de sigaar, daaruit verwijderd. Die kleine tabakdeelljes en stof geraken in de keel, hetgeen niet alleen hinderlijk, maar ook schadelijk is. Menig een heeft dit ondervonden, terwijl hij vermeende, dit aan den ingezogen rook te moeten toeschrijven. Iemand te A msterdam had oen broeische kip, en om nu ferme kuikens te hebben, ging hij een twaalftal melkversche eieren koopen. Toen hij echter, na zes a zeven weken, niets van de kuikens te zien kreeg, opende hij een der eieren en ontdekte, dat het ei gekookt wasmen had hem bij ver gissing gekookte in plaats van versche eieren gegeven. Bij het Hemmerikken-vallaat (Fr.) viel een kind van den bakker aldaar te water. Do slager Hemkes zag dit en begaf zich te water om het kind te redden De meid van den bakker, die het kind in het kanaal zag, kwam uit huis loopen en sprong hals over kop in het water. Dit zag een timmerknecht, die de meid nasprong, terwijl toen nog een arbeider te water ging om hulp te bieden. Het vijftal kwam gelukkig behouden aan wal. Twee inwoners van Roelof-Arendsveen hebben eene goedgeslaagde proef genomen, om paarden, evenals postduiven, berichten aan hun meester te laten brengen. Genoemde heeren hadden zich bij den huurkoetsier De Graaff, onder Woubrugge, van paard en tilbury voor zien, om een uitstapje te maken naar Ter-Aar. Daar ter plaatse aangekomen, werd hun reisplan in dien zin gewijzigd, dat zij hun vervoermiddel konden ontberen. Ze hebben toen het paard uitgespannen, ontdaan van het overtollige tuig, en het voorzien van eene missive, waarin den eigenaar beduid werd het rijtuig den volgenden dag in Ter-Aar terug te halen. Onze rosinant, zich zóó vrij en frank kunnende bewegen, heeft in sterken draf den terugtocht aangeno men, welken hij in zeer korten tijd volbracht, zoodat hij naar behooren en met veel succes uitvoering gaf aan zijne zending. Soldatendood. Onderofficier„Opgelet, lummelsIk zal je nu eens aan je dom boeren verstand trachten te brengen, hoe een militair zooal sterven kan, opdat je weet, wat je in voor komende gevallen te verwachten hebt. Daar heb je eerst den dood op het slagveld Dat is een heerlijke dood, een vermaarde dood, en ieder van jullie, lummels, moet zich gelukkig achten, als het hem gegeven wordt, zoo'n dood te sterven. Dan krijgen wij den dood in de kazerne. Toch altijd nog een fatsoenlijke dood. Je wordt naar het soldaten kerkhof gedragen en je kameraads schieten een drievoudig salvo bij je graf af. Dit alles is zeer eervol en daarom zoo'n dood ook zeer wenschenswaardig. De derde manier van sterven is verwerpelijk en moest eigenlijk in het geheel niet gepermit teerd zijn. Ik bedoel den dood als men met verlof is. Dan wordt je dood eenvoudig in je dorp onder den grond gestopt, als een gewoon burgermensch. Deze dood is een soldaat onwaardig. Het is een dood als hoezal ik mij nu juist en verstaanbaar uitdrukken als het is eigenlijk in het geheel geen dood." De slechte gewoonte van kinderen, om kersen met de pitten in te slikken, heeft reeds heel wat onheil teweeggebracht en dikwijls komen ook gevallen voor, dat volwassenen het inslikken van kersenpitten met het verlies van hun leven moeten boeten. Professor Nothnagel te Weenen heeft dezer dagen zijne hoorders een dergelijke slacht offer van het pittenslikken op de ontleedtafel laten zien. Het was een zestienjarige kastenma kersleerling, die eenige kersen met de pitten had opgegeten en reeds den volgenden morgen met ontsteking van de buikvliezen en der darmen in het gasthuis moest worden opgenomen. Dadelijk werd vermoed, dat het darmkanaal door kersen pitten was doorboord en bij de lijkopening bleek dit vermoeden juist te zijn. In het Foncier's Journal,", te Philadel phia uitgegeven, wordt een allereenvoudigst middel aan de hand gedaan om kippen en kippenhokken van ongedierte te bevrijden. Men heeft slechts de kippen te besprenkelen en de hokken te wasschen met water waarin aardappelen gekookt werden. Plet „Journal staat voor de deugdzaamheid van dit middel in. Te Cleveland (Vereenigde Staten) is een brug over een bergkloof ingestort terwijl zij vol menschen was, dia naar een koorddansei keken. Tweehonderd menschen vielen in de diepte en verscheidenen hunner stortten beneden in de rivier. Veertig zijn ernstig gewond en tien dezer doodelijk. Officieel wordtgemeld,dattePuebla-de-Rutgat negen nieuwe choleragevallen zijn voorgekomen, waarvan vier met doodelijken afloop. In genees kundige kringen houdt men de epidemie van geheel plaatselijken aard. Niettemin worden strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Te Sidi-Bel-Abbès, Algerië, is op 114-jarigen leeftijd overleed Mozer-Ben-Amour. Geduren de Afrikaansche oorlogen, was hij de particuliere wapensmid van Abd-el-Kader, dien hij op al zijn tochten vergezelde. Zijn vrouw, die nog in leven is, telt reeds 117 zomers. Wat men zooal in een spoortrein laat liggen. Onder de in zes maanden tjjds gevonden voor werpen op don Franschen Noorderspoorweg, die niet or gevraagd zijn en binnenkort in het openbaar verkocht zullen worden, komen voor 700 paraplu's en 400 wandelstokken. Voorts bij de 200 hoeden, zoowel van mannen als van vrouwen, die te veel of te wienig aan hun hoofd gehad moeten hebben, om zooveel hoeden te vergeten. Zoo vergat ook een wielrijder zijn rijwiel en een andere reiziger het een pak sabelklingen liggen, dat 37 kilo's woog. Te Hamburg is onder den naam van „Werkgeversbond voor Hamburg en Altona" eene vereeniging van industrieelen opgericht, die zich ten doel stelt, aanmatigingenen buitensporigheden van socialisten tegen te gaan en het welzijn van weldenkende werklieden te bevorderen. Voor een daartoe noodig waarborgfonds is reeds 3poedig anderhalf millioen mark bijeengebracht. Een geheele kerk in een schip geborgen. In Tonkin is het stoomschip „Kosmopolit" aangekomen, met een in Frankrijk vervaardigde en voor de Katholieke zending bestemde kerk van ijzer. De verschillende stukken waren in 834 kisten verpakt en wogen te samen 76000 KG. Het gebouw zal 55 M. lang, 20 M. breed en 15 M. hoog zijn en twee ijzeren kruisen, elk van 200 KG. dragen. Bij de ontgravingen in de kerk te Susteren heeft men een graf gevonden, dat gehouden wordt voor dat van Koning Swentibold, die in 900 aldaar werd begraven. Terwijl velen er op uit zijn, het militarisme tot een zoo gering mogelijk minimum terug te brengen, heeft zich te Lemberg (Gallicië) het merkwaardige verschijnsel voorgedaan, dat een aantal dames den wensch uitdrukten, soldaat te worden. Zij hebben het echter hierbij niet gelaten, maar een brief van den volgenden inhoud aan den keizer van Oostenrijk gezonden „SireWij, vrouwen van Gallicië, neergeknield aan den voet van uw troon, doen u een dringend verzoekNu heden iedereen, jong of oud, tot den krijgsdienst verplicht is, meenen wij, vrouwen, dikwijls sterker en moediger dan de verwijfde mannen, niet uitgesloten te mogen worden. „De tegenwoordige wapenen zijn eenvoudig en goed genoeg vervaardigd, om door ons gehanteerd te kunnen worden. „Dat Uwe Majestetiet zich dan gewaardigde, een korps vrijwilligers, uit amazonen samengesteld te scheppen. Dit zal niet ten laste van den Staat komen, want wij zullen ons op onze kosten kleeden en uitrusten, zonder de minste soldij te eischen. „Dat uwe Majesteit een ouden, bekwamen ijzervreter aanstelle om ons aan te voeren, en wij zullen gelukkig zijn, in geval van oorlog, ons loven onzen Keizer en ons Vaderland aan te bieden." Den Hookn, 18 Juni. Heden werd alhier opgewekt feest gevierd. Nog ter elfder ure namen eenige dames het initiatief tothet houden van een schoolfeest. Zy legden hun plan den HH. onderwpzers voor; deze keurden het goed en beloofden hunne medewerking om de zaken te regelen en te leiden. Fluks werd nu by de ouders om eene bydrage aangeklopt, die, gul gegeven, ruimschoots in staat stelde, aan den goeden smaak der zingende en lachende kindermonden te kunnen voldoen, 's Na middags klokke 3, vereenigde men zich in het school - gebouw. Een kleine versnapering werd rondgedeeld en nu een optocht gehouden door het uit alle huizen vlaggende dorp. By terugkomst in het schoollocaal werd den kinderen chocolade, krentebrood en koek aangeboden. Met eten, drinken en zingen van vader- landsche liederen, kwam al spoedig de tijd tot het houden van verschillende spelen. In optocht trok men met muziek voorop, naar het zoogenaamde stolpeland van den Heer D. Lap, waar de jongens om pryzen en premiën om 't hardst achteruit loopen en en de meisjes met een blinddoek voor naar prflzen moesten grypen. Toen de vallende avond aanmaande deze spelen, die zooveel genoegen gaven en dikwy ls zoo hartelyk deden lachen als kinderen dit kunnen, te staken, werd weder naar school gemarcheerd. Hier werden de kinderen, wier juichende stemmen verhaalden en wier vroolyke gezichten straalden van feestvreugde, in ruime mate weer onthaald op brood, chocolade en koek. Vervolgens werden de pryzen aan de winners en aan allen nog een kleine verrassing om mee naar huis te nemen, uitgereikt. Hierop sloot Ds Leffef het feest met hartelyke dank betuiging aan onderwyzers, ouders, helpsters en hel pers waaronder een Utrechtsch student, die door zyne milde bydrage en vriendelyke diensten zyne gewaardeerde belangstelling toonde en daarna met een opwekkend woord tot de kinderen, die naar zyne overtuiging dit feest zich nog lang zullen blyven herinneren en die, naar hy wenscht, de aanleiding daartoe, nooit zullen kunnen vergeten. De kinderen begaven zich daarna huiswaarts terwyi de ouderen het leest nog eenigen tyd gezellig voort zetten in het Loodmanswelvaren en hetzelve met een bal besloten. Scliag-eii, 19 Juni. Aangevoerd: paarden f - a -; 3 Stieren f 50 a f 170; 9 Gelde- koeien f 160 a f 2759 Kalf koeien 170 a f 280- Vaarzen f a f Hokkelingen f a f 23 Nuchtere Kalveren f 8 a f18.- 140 Schapen f 16 a f 33'; 4 Bokk. en Geit. f 4 a f 9 31 mag. Varkens f 13 a f 17 14 Biggen f 9 af 11; - Kippen - a - c. Eenden a ct.Boter per kop 65 a 70 c. Kaas per kilogram 30 a 3-5 ct.Kipeieren per 100 300 a 350 ct.Eend eieren per 100 290 a 300 ct. 425 Lammeren f 12 a 16.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2